• Informacja

    Jadłospis od dnia 18.03-22.03.2024.pdf

  • WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH

    [nomore]W dniach 13 i 14 marca klasy pierwsze odwiedziły Dawne opactwo cysterskie w Pelplinie. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych „Jak powstał druk, czyli zabawa z ruchomą czcionką”. Podczas zajęć wysłuchały opowieści o rewolucji w rozwoju pisma, czyli zastosowaniu ruchomej czcionki w druku przez drukarza Jana Gutenberga. Uczniowie mieli okazję poznać dawne techniki druku poprzez samodzielne składanie czcionki w prowadnicy i drukowanie z użyciem prasy Mistrza Moguncji. Zajęcia zorganizowane były na terenie dawnego opactwa cysterskiego i Muzeum Diecezjalnego, gdzie znajduje się  jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Jana Gutenberga.

  • Język polski na Olimpie

    [nomore]Uczniowie klas 5A  podczas lekcji języka polskiego przenieśli się do Grecji na górę Olimp, która według wierzeń starożytnych Greków była siedzibą bogów. Przebrali się w charakterystyczne dla wylosowanych postaci stroje, a w rękach trzymali atrybuty bogów. Poza tym każda z postaci krótko przedstawiła swoją historię zgodną z wiedzą z zakresu mitologii greckiej. Bezkonkurencyjna  w tym zadaniu okazała się Agata Gębarowska, która odgrywała postać Apolla.

    Oprócz Apolla na spotkaniu Bogów  byli:

    Zeus – Szymon Nogga

    Hestia – Amelka Pozorska

    Hades – Michalina Reszke

    Persefona – Majka Wyszomierska

    Hefajstos- Liliana Reszka

    Hera – Julka Pyrkowska

    Rea – Majka Boldt

    Hermes – Marta Dobrowolska

    Posejdon – Jarek Tarasiuk

    Demeter – Szymon Kaliszewski

    Ares – Miłosz Tomaszewski

    Afrodyta – Amelka Szulz

    Atena – Laura Słomska

    Po prezentacjach odbyła się uczta Bogów. Nie zabrakło egzotycznych owoców, greckiej sałatki i oczywiście oliwek – zielonych i czarnych. Piliśmy słodki pomarańczowy nektar.

    Wszyscy osiągnęliśmy sukces, łącząc zabawę, kreatywność z wiedzą pozyskaną na lekcjach języka polskiego. 

    Serdecznie dziękuję  Rodzicom za pomoc w przygotowaniu kostiumów, a uczniom za cudowną  autoprezentację.

    Aleksandra Graban – nauczyciel języka polskiego w V a

  • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU lekcje online

    [nomore]Na przełomie lutego i marca w naszej szkole zorganizowano zajęcia dotyczące zagrożeń związanych z Internetem. Lekcje online odbyły się w klasach V-VIII. Polskie Centrum Programu Safer Internet z, którym współpracuje Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, jak co roku zorganizowali zajęcia z o tematyce: ,,Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline?, Cyberprzemoc – co mogę zrobić i jak reagować?, Zmieniam świat – czym jest aktywizm online’’. Każda inicjatywa związana z poszerzaniem wiedzy dotyczącej zagrożeń w Internecie z pewnością korzystnie wpłynie na bezpieczne i racjonalne zachowanie uczniów w sieci.                                                                                         

  • Wizyta Biskupa w naszej szkole

    [nomore]Dnia 11.03.2024 r. miało miejsce w naszej szkole niecodzienne wydarzenie - w ramach wizytacji kanonicznej parafii Dzierżążno i Królów Las, naszą szkołę odwiedził ks. bp. Arkadiusz Okroj w towarzystwie proboszcza obu parafii  - Janusza Wachowskiego.

    Zacnych gości powitała p. dyrektor oraz uczniowie naszej szkoły,  którzy przedstawili montaż słowno – muzyczny dotyczący naszego patrona. Najmłodsze dzieci – przedszkolaki zatańczyły i zaśpiewały specjalnie dla naszego niezwykłego gościa.

    Po występie uczniów głos zabrał  ks. bp., który następnie wspólnie z młodzieżą odśpiewał  10-tkę różańca św. w intencji nauczycieli, pracowników, rodziców i oczywiście wszystkich uczniów szkoły i przedszkola.

    Na zakończenie uczniowie oraz p. dyrektor skierowali do biskupa słowa podziękowania za odwiedzenie naszej szkoły, życząc ekscelencji dużo zdrowia i wiele radości z pasterskiej posługi.

    Swoje odwiedziny biskup zakończył wspólną modlitwą, udzielając wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

    Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.

  • WIADOMOŚCI SPORTOWE

    [nomore]Kolejne rozgrywki za nami. Poprzez aktywność fizyczną promujemy  zdrowy styl życia           i dbamy o kondycję. W ciągu ostatniego miesiąca uczestniczyliśmy w dwóch wydarzeniach sportowych.

    Dnia 7 lutego w Gniewie w ramach „Ferie z Powiatowym Centrum Sportu” odbył się Turniej w Mini Piłce Siatkowej dziewcząt i chłopców. Uczniowie naszej szkoły dwukrotnie stanęli na podium:

    I miejsce zajęli Jakub Dreczko i Mateusz Kłos

    II miejsce zajęły Michalina Reszke i Laura Słomska

    Na kolejnych miejscach uplasowały się Amelia Pozorska wraz z Amelią Szulz oraz Oliwia Potulska z Laurą Jabłonką.

    W sobotę 9 marca w Pelplinie odbył się Piąty Turniej  Powiatowej Ligi Minisiatkówki 2x2 Dziewcząt. W imprezie uczestniczyło 26 drużyn ze Starogardu Gdańskiego, Prabut, Kwidzyna, Gniewa i Pelplina. Wysokie czwarte miejsce zajęły Michalina Reszke i Laura Słomska. Na dziesiątej pozycji znalazły się Julia Pyrkowska z Mają Wyszomierską, trzynaste miejsce zajęły Amelia Pozorska wraz z Amelią Szulz, na  kolejnym miejscu uplasowały się Paulina Czerska i Oliwia Potulska.

    Ze sportowym pozdrowieniem

    Patrycjusz Bogdanowicz

  • Informacja

    Jadłospis od dnia 11.03-15.03.2024.pdf

  • Być kobietą, być kobietą..

    [nomore]Ósmego marca świętowaliśmy w naszej szkole DZIEŃ KOBIET. Dla małych i dużych kobiet był to dzień pełen radości, uśmiechu i dobrej zabawy. Nie zabrakło oczywiście kwiatów i drobnych upominków, którymi obdarowywali nasi uczniowie. W tym roku nasze uczennice z okazji swojego święta mogły poczuć się jak prawdziwe damy. Wyjątkowo dzisiaj mogły pozwolić sobie na wystrzałowe kreacje, makijaże, fryzury, a nawet manicure! Z okazji dzisiejszego święta przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Oskar Szwarc złożył życzenia wszystkim uczennicom i wręczył słodki upominek. Przygotowana została również fotobudka i gazetka tematyczna. To był miły dzień, pełen uśmiechu i słońca, bo pogoda dzisiaj też postanowiła zrobić nam niespodziankę! Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć z dzisiejszego dnia, a wszystkim Paniom tym młodszym i tym starszym Samorząd Uczniowski składa serdeczne życzenia: zdrowia, uśmiechu i dalszych sukcesów! Pamiętajmy – Siła jest kobietą!

                                                                                                                          Opiekunowie SU

  • ZAJĘCIA Z WYCHOWAWCĄ PRZY ZDROWYCH PRZEKĄSKACH

    [nomore]Zdrowe posiłki są kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej i umysłowej. Realizując cele Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie klasy 4 b na zajęciach z wychowawcą postanowili przygotować zdrowe przekąski przy domowych sokach owocowych.

    Pierwsza lekcja odbyła się pod znakiem owsianki z owocami i orzechami. Wśród dodatków znalazły się borówki, mandarynki, banany, daktyle, winogrona, orzechy laskowe i włoskie.

    Drugą spędziliśmy przy zdrowych, domowych sokach i kompotach owocowych. Królował sok z malin, truskawek, porzeczek, wiśni, czereśni oraz śliwek.

    Pamiętaj, aby unikać przetworzonego jedzenia, bogatego w cukry i tłuszcze nasycone. Zawsze dobierz różnorodne produkty, aby dostarczyć organizmowi różnorodnych składników odżywczych.

  • Światowy Dzień Otyłości

    [nomore]4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości oraz zwiększenie świadomości społecznej w kwestii prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie.

    Otyłość to stan, w którym organizm gromadzi nadmierną ilość tkanki tłuszczowej, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Wartość masy ciała jest często oceniana za pomocą wskaźnika masy ciała (BMI), który jest obliczany na podstawie wagi i wzrostu danej osoby. Otyłość jest zazwyczaj diagnozowana, gdy BMI przekracza pewne ustalone wartości.

    Czynniki przyczyniające się do otyłości obejmują niezdrowy styl życia, nadmierną konsumpcję kalorii, brak aktywności fizycznej, genetykę, czynniki środowiskowe, a także pewne schorzenia zdrowotne. Otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym, zwiększającym ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, nadciśnienie, niektóre rodzaje nowotworów, choroby stawów, problemy z oddychaniem i inne schorzenia metaboliczne.

    Według Światowej Organizacji Zdrowia, w Europie otyłość dotyka przeciętnie jednego na trzech chłopców i jedną na pięć dziewczynek w wieku od sześciu do dziewięciu lat.

    Leczenie otyłości obejmuje zmiany w stylu życia, takie jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i utrzymanie równowagi energetycznej. W niektórych przypadkach może być również stosowane leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Ważne jest, aby podejść do otyłości holistycznie, angażując się w zdrowe nawyki żywieniowe, regularną aktywność fizyczną i zarządzanie stresem, aby poprawić ogólną jakość życia i zdrowie.

    Źródło: www.trzymajforme.pl

  • Program Sportowe Talenty

    [nomore]Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej wprowadza do szkół Program Sportowe Talenty. W programie będą uczestniczyć uczniowie klas IV-VIII. Do podstawy programowej zostały wprowadzone testy sprawnościowe dla uczniów.

    Celem programu jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów.

    Zapraszamy zainteresowanych rodziców, uczniów na strony:

    https://www.gov.pl/web/sport/jaki-sportowy-talent-znajdziemy-w-twojej-szkole-program-sportowe-talenty-od-1-wrzesnia-rusza-w-szkolach-calej-polski

    https://sportowetalenty.gov.pl/?info=documents&addinfo=measurements

  • Informacja

    Opłata za obiady w marcu - 95 zł

    Herbata 5 zł

    Płatne do 10 dnia każdego miesiąca

    Opłatę za posiłki wnosi się na rachunek BS Skórcz 86 8342 0009 2011 5342 2000 0002 podając dane dziecka: imię, nazwisko i klasę (oddział przedszkolny).

     

    Jadłospis od dnia 04.03-08.03.2024.pdf

  • CYTAT NASZEGO PATRONA NA MARZEC

    ,,Pozwól dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy.”  

    Janusz Korczak

    Cytat patrona naszej szkoły doskonale uświadamia nam sens nauczania i wychowywania dzieci. Kiedy dzieci próbują coś zrobić ale im to nie wychodzi, my dorośli zamiast to docenić bardzo często okazujemy dezaprobatę i brak wiary w pokonanie przeciwności. Niezbyt dobrze napisane wypracowanie, niska ocena z klasówki, słabsze wyniki sportowe – są powodem do naszych zmartwień, które chcąc nie chcąc okazujemy dzieciom. Boimy się, że nasze dziecko „jest za słabe”, albo chcemy chronić dzieci przed porażkami, żeby nie doznały przykrości. Lecz, musimy zdać sobie sprawę, że takie zachowanie nie jest właściwe. Przecież nie każdy z nas musi być we wszystkim najlepszy. Chcielibyśmy, żeby nasze dziecko było bardzo dobre w jakichś dziedzinie, lecz zadajmy sobie pytanie. Czy nasze dziecko jest w stanie osiągnąć to czego my oczekujemy. Błędy i pomyłki są sposobem na poznanie siebie i świata, na rozwinięcie umiejętności i wiedzy, na nabieranie doświadczenia. Jak możemy pomóc dzieciom, by przestały obawiać się popełnienia błędu? Najpierw zmieńmy własny stosunek do nich. To od nastawienia dorosłych zależy, jaką postawę przyjmą dzieci.

  • Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

    [nomore]Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, które odbywają się w naszej szkole, mają  na celu korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka. Głównym celem zajęć jest pomoc uczniowi w pokonaniu trudności uniemożliwiających mu uzyskiwanie dobrych wyników w szkole, budowanie u ucznia adekwatnej samooceny oraz stworzenie uczniowi możliwości wszechstronnego rozwoju.

    Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne prowadzone są dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce w małych, kilkuosobowych grupach. Prowadzone są w atmosferze sprzyjającej uczeniu się, aby uczniowie czuli  się bezpiecznie i komfortowo. Zajęcia są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości ucznia. Stwarzają okazję do odnoszenia sukcesu, motywują do podejmowania zadań, wzmacniają wiarę we własne siły i umożliwiają osiągnięcie sukcesu. Rozwijają samodzielność, kreatywność i zainteresowania dzieci. Pomagają w kształtowaniu pozytywnego obrazu samego siebie.

    Gabriela Król 

    Katarzyna Budzelewska

  • Informacja

    Opłata za obiady w lutym - 70 zł

    Herbata 5 zł

    Płatne do 10 dnia każdego miesiąca

    Opłatę za posiłki wnosi się na rachunek BS Skórcz 86 8342 0009 2011 5342 2000 0002 podając dane dziecka: imię, nazwisko i klasę (oddział przedszkolny).

    Jadłospis od dnia  26.02-01.03.2024.pdf

  • Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole!

    [nomore]Nasza szkoła dołączyła do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Jest to święto ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej, mające na celu promowanie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież.

    W tym roku hasło przewodnie Dnia Bezpiecznego Internetu brzmiało: "Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu". W związku z tym, przygotowaliśmy dla uczniów szereg działań, których celem było:

    • Uświadomienie uczniom zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.
    • Nauczenie ich, jak chronić swoje dane osobowe i prywatność w sieci.
    • Promowanie pozytywnych i bezpiecznych sposobów korzystania z Internetu.

    W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole odbyły się:

    • Lekcje informatyki, podczas których uczniowie poznali zasady bezpieczeństwa w sieci. Poruszono m.in. takie tematy jak:

               Netykieta, czyli zasady dobrego wychowania w sieci

               Cyberprzemoc i sposoby radzenia sobie z nią

               Ochrona prywatności w Internecie

               Uzależnienie od Internetu

    • Lekcje online
    • Zabawy edukacyjne: zorganizowano zabawy  o tematyce bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie mogli m.in. rozwiązywać quizy, krzyżówki, wykreślanki, testy, układać puzzle i wykonać plakat.
    • Wystawa plakatów i materiałów edukacyjnych i gazetek klasowych.

    Wszystkie działania cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Były one doskonałą okazją do tego, aby porozmawiać o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu, ale także o tym, jak korzystać z niego w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

    Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w Internecie zależy od nas wszystkich!

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    [nomore]21 lutego 2024 roku w naszej szkole odbył się międzyklasowy konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Jest to coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Upamiętnia ono wydarzenia w Bangladeszu, gdzie pięciu studentów w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma  w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

    W konkursie uczestniczyło 21 uczniów z klas IV-VIII. Trzyosobowe drużyny musiały wykazać się dobrą znajomością polszczyzny.

    Wyniki konkursu:

    1. Klasy VII a i VII b
    2. Klasa VIII a
    3. Klasa VI a
    4. Klasa V a
    5. Klasa IV a
    6. Klasa V b
    7. Klasa IV b

    Dziękujemy wszystkim uczniom za wzięcie udziału w konkursie.

    Gratulujemy zwycięzcom.

    Nauczycielki  polonistki

     

     

  • Kiedy życie boli..

    [nomore]To właśnie dzisiaj 23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Coraz więcej ludzi skarży się na chroniczne, silne i długotrwałe obniżenie nastroju, nie jest to zwykła chandra – w coraz większej liczbie przypadków mamy do czynienia właśnie z depresją. A czym ona tak naprawdę jest? Depresja jest zaburzeniem medycznym – chorobą, która wywołuje silne, utrzymujące się w czasie i uporczywe poczucie smutku, pustki i utraty zainteresowania światem zewnętrznym. Depresja zdecydowanie nie jest słabostką, lub chwilowym smutkiem, nie można się z niej po prostu „otrząsnąć”. Jest to choroba chroniczna, która wymaga leczenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Według Forum Przeciw Depresji w 2022 roku 1% dzieci przedszkolnych powyżej drugiego i trzeciego roku życia cierpiało na kliniczną depresję, a także 2% w grupie 6-12 lat oraz aż do 20% w grupie starszych nastolatków. Pamiętajmy o tym, że gdy pojawią się niepokojące nas objawy lub zauważymy coś niepokojącego w zachowaniu kogoś bliskiego należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty – lekarza rodzinnego, psychiatry lub psychologa, który postawi diagnozę i wybierze odpowiednią formę leczenia, najczęściej jest to farmakoterapia połączona z psychoterapią, dzięki której chory będzie mógł wrócić do pełnej sprawności psychicznej sprzed choroby. Pamiętajmy, że w walce z depresją kluczową rolę odgrywa wsparcie najbliższych osób. Szukanie pomocy i wsparcia to nie powód do wstydu. Dbajmy o siebie i naszych bliskich. Warto w tym dniu przypomnieć sobie numery telefonów, które przydają się kiedy szukamy pomocy:

    116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

    22 484 88 01 ITAKA - Antydepresyjny Telefon Zaufania

    800 702 222 – Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

     

  • WYSTAWA KSIĄŻEK W BIBLOTECE SZKOLNEJ

    [nomore]W związku z realizacją programu „Z patronem szkoły – Januszem Korczakiem” w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książek popularyzujących twórczość Janusza Korczaka.

    Na wystawie znalazły się bardzo popularne tytuły książek np. „Król Maciuś Pierwszy”, „Kajtuś Czarodziej”, ale również wybrane pisma pedagogiczne - „Prawidła życia” oraz „Pamiętniki”.

    Zapraszam do biblioteki szkolnej i zapoznanie się z tą wystawą.

    Bibliotekarz szkoły

  • WOJEWÓDZKI KONKURS GEOGRAFICZNY

    [nomore]Uczennica naszej szkoły, Klaudia Tomaszewska, zakwalifikowała się do etapu Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego, który odbył się 16 lutego w Gdańsku Wrzeszczu. Wiedza uczennicy z zakresu geografii oraz zaangażowanie  w przygotowanie do konkursu są dowodem na jej motywację do nauki oraz chęć poszerzania swoich horyzontów na temat różnorodności świata.

    Gratuluję

    Anita Smoczyńska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Morzeszczynie
    ul. Kociewska 3
    83-132 Morzeszczyn
  • (58)536-27-87

Galeria zdjęć