W Szkole Podstawowej w Morzeszczynie w niewyjaśnionych okolicznościach zaczęły ginąć i mieszać się słowa. Zespół nauczycielek polonistek, chcąc rozwikłać tę tajemniczą zagadkę, zdecydował się poprosić o pomoc najlepszych językowych detektywów z klas VII–VIII.
Skoncentrowani jak Sherlock Holmes uczniowie w czterech 3-osobowych drużynach musieli rozwiązać 7 zadań, podczas których mogli nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale też czegoś się nauczyć. Okazało się, że największa trudność młodym detektywom sprawiły przysłowia i homonimy. Jednak każda z grup stanowiła zgraną ekipę i już niebawem można było zobaczyć efekty ich pracy. Uczniowie sprawnie przeprowadzili językowe śledztwo i zdobyli klucze /uczennice klasy 8b jako pierwsze, uczniowie 8a jako drudzy, drużyny z 7a i 7b jako trzecie/ do bibliotecznego archiwum, w którym znaleźli ukrytą nagrodę!
To była świetna zabawa, która przebiegła w miłej i pracowitej atmosferze.
Aurelia Zawiszewska, Hanna Chudyka, Małgorzata Chilińska
Tuż przed feriami rodzice i uczniowie klas I-IV (reszta uczniów na nauczaniu zdalnym) bardzo licznie odpowiedzieli na apel o pomoc dla potrzebujących kotków ze Starogardu Gdańskiego. Akcja była ekspresowa. Dosłownie w 4 dni uzbieraliśmy pełen bagażnik pomocy! Prowadzący Stowarzyszenie byli niezwykle wzruszeni i wdzięczni za tak ogromny odzew. Wraz z nimi BARDZO DZIĘKUJĘ cudownym dzieciom i ich rodzicom za to, że zawsze można na Was liczyć. To niezwykle budujące. Pamiętajmy! Każdy gest dobroci wraca!
Karolina Bendyk
Ostatnim zadaniem w konkursie było ekowyzwanie i postanowiliśmy wykonać ekologiczne zabawki. Zrobiliśmy grę planszową warcaby, zamiast pionków użyliśmy korków od plastikowych butelek. Z butelek można zrobić bardzo wiele ciekawych i użytecznych rzeczy np. doniczki do kwiatów, zabawki Minionki, lalki, węże i samochodziki. Te wszystkie wymienione rzeczy zrobili uczniowie klasy III b wysłaliśmy sprawozdanie z przebiegu naszych zajęć i zdjęcia. Teraz prosimy Was, drogie koleżanki i drodzy koledzy zagłosujcie na nasze prace. Głosujcie codziennie: Velvet piątka dla natury.
Gabriela Król
Uczniowie klas I - IV 4 marca mieli okazję poznać muzykę etniczną z różnych stron świata. Posłuchali gry na bębnach pochodzących z Afryki, Australii, Turcji i Peru. Dzieci również pograły na różnych instrmentach, pobawiły się i zrelaksowały. Spotkanie wszystkim się bardzo spodobało.
Otyłość i nadwaga zarówno wśród dorosłych, jak i u dzieci i młodzieży nazywana jest obecnie epidemią XXI wieku. Na świecie z otyłością zmaga się 800 mln osób i liczba ta stale rośnie. W Polsce ok. 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn ma nadmierną masę ciała, a 25 proc. Polaków choruje na otyłość – wskazują eksperci w przypadającym 4 marca Światowym Dniu Otyłości. Według danych Instytutu Żywienia i Żywności z 2018 r. polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie. W latach 70 - tych ubiegłego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10% uczniów, podczas gdy w ostatnich latach u ponad 22%. Z kolei z raportów opracowanych na zlecenie ministra zdrowia wynika, że w 2018 r. nadwagę miało nawet 30,5% dzieci w wieku szkolnym. Konsekwencje nadwagi lub otyłości są bardzo niebezpieczne. Schorzenie jest głównym czynnikiem ryzyka wielu chorób, m.in. cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, depresji i różnych form nowotworów. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka polegająca na propagowaniu zdrowego stylu życia, na który składa się aktywność fizyczna i prawidłowe nawyki żywieniowe.
Źródło:
10 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kociewia. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła uczniów klas IV-VIII do udziału w konkursie ,,Jesteś z Kociewia? Jo!”. Należało obejrzeć 25-minutowy filmik ,,Pozdrowienia Z KOCIEWIA! Wiecie, gdzie to?” i odpowiedzieć na 15 pytań.
Oto prawidłowe odpowiedzi:
1. Pierwsze miasto przedstawione w filmie to Świecie.
2. Rzeka Wda uchodzi do Wisły.
3. Elektrownia Żur znajduje się na skraju Borów Tucholskich w okolicach Tlenia.
4. We wrześniu w lesie na Kociewiu można spotkać wrzosy.
5. Wda inaczej nazywana jest czarną wodą.
6. Pysznego, smażonego pstrąga zjemy w stanicy kajakarskiej w Starej Rzece.
7. Wieś, która przypomina skansen, to Kasparus.
8. Morzem Kociewskim jest nazywane jezioro Kałębie.
9. Pelplin został założony w XIII wieku przez cystersów.
10. Stolicą Kociewia jest Starogard Gdański.
11. W Tczewie można zobaczyć Muzeum Wisły, Fabrykę Sztuk oraz most zabytkowy na Wiśle.
12. W Owidzu warto odwiedzić Grodzisko Wczesnosłowiańskie oraz Muzeum Mitologii Słowian.
13. Jarosław Struczyński jest inicjatorem odbudowy zamku w Gniewie oraz kasztelanem, rycerzem,
rekonstruktorem i społecznikiem.
14. Na końcu filmiku zostało ukazane miasto Nowe.
15. Światowy dzień Kociewia obchodzimy 10 lutego.
Szkoda, że na 137 zaproszeń do konkursu odpowiedziało tylko 11 uczniów. Za udział w konkursie i udzielenie prawidłowych odpowiedzi 15 punktów oraz ,,5” z języka polskiego otrzymali:
Dodatkowo trzy pierwsze osoby, które przysłały prawidłowe odpowiedzi, otrzymały nagrody niespodzianki. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
Aurelia Zawiszewska, Małgorzata Chilińska
ZAPISY DO PRZEDSZKOLA - karty zgłoszenia dziecka 3,4,5,6 letniego
ZAPRASZAMY PRZYSZŁYCH PIERWSZOKLASISTÓW - podanie o przyjęcie do pierwszej klasy
Dnia 14 i 16 lutego w Gniewie odbyły się Mistrzostwa Dzieci w Mini Piłce Siatkowej „Dwójek”. Turniej został zorganizowany w ramach ferii zimowych z PCS w Tczewie. Wzięło w nim udział 26 zespołów (60 zawodników) z powiatu tczewskiego, które rozegrały 88 setów. Również reprezentanci naszej szkoły znaleźli się wśród licznie przybyłych zawodników. Do sportowych zmagań przystąpili:
Do sportowych zmagań przystąpili: Jagoda Szpojnarowicz, Maja Wszelak, Ksawery Kurowski, Fabian Kowalski, Szymon Więckowski, Kamil Kotowski, Artur Smoczyński.
Po zaciętych meczach ostatecznie nasi reprezentanci zdobyli wysokie miejsca: dziewczęta drugie, a chłopcy piąte i szóste.
Gratuluję i cieszę się, że mimo feryjnych wyjazdów znaleźliście czas na popularyzację gier zespołowych.
Bardzo dziękuję rodzicom za zaangażowanie.
Ze sportowym pozdrowieniem
Patrycjusz Bogdanowicz
23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Już od 21 lat w Polsce obchodzimy ten dzień, którego głównym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat choroby jaką jest DEPRESJA. Należy pamiętać, że jest ona bardzo podstępną chorobą związaną z zaburzeniami nastroju. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą co do częstości występowania chorobą na świecie. W czasie pandemii dwukrotnie wzrosła liczba Polaków chorych na depresję. Niestety kiedy choruje głowa, choruje także całe ciało, przez co bardzo często chorzy zaczynają zaniedbywać swoje codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu. Depresja jest chorobą, którą można wyleczyć. Pamiętajmy o tym, że gdy pojawią się niepokojące nas objawy lub zauważymy coś niepokojącego w zachowaniu kogoś bliskiego należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty – lekarza rodzinnego, psychiatry lub psychologa, który postawi diagnozę i wybierze odpowiednią formę leczenia, najczęściej jest to farmakoterapia połączona z psychoterapią, dzięki której chory będzie mógł wrócić do pełnej sprawności psychicznej sprzed choroby. Pamiętajmy, że w walce z depresją kluczową rolę odgrywa wsparcie najbliższych osób. Warto przypomnieć sobie numery telefonów, które przydają się kiedy szukamy pomocy:
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
(22) 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
Psycholog – Małgorzata Śmigerska
Źródło: Ministerstwo Zdrowia (plakat),
Zapraszamy na prezentację: OJCZYSTY_DODAJ_DO_ULUBIONYCH.pdf
Zabawy z językiem polskim:
https://view.genial.ly/602d3344a144db0d87bea66c/game-breakout-polonistyczny-escape-room
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń z 1952 roku. Wtedy to w Bangladeszu zginęło pięciu studentów uniwersytetu w Dhace. Brali udział w demonstracji, domagając się nadania ich językowi ojczystemu, czyli bengalskiemu, statusu języka urzędowego. Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. W historii ludzkości wyginęło już ponad 6 tysięcy języków, kolejne kilka tysięcy może zniknąć w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Czy wiesz, ile słów zna przeciętny Polak, jakie błędy językowe popełnia, co polszczyźnie przyniosły kolejne epoki i po co nam znaki diakrytyczne?
Nauczycielki języka polskiego i bibliotekarki
Piątek zaczął się od babeczek robionych tym razem przez najstarszą grupę. Następnie uczniowie wzięli udział w ,,Żywej lekcji historii" prowadzonej przez bractwo rycerskie ,,KERIN". Spotkanie to dostarczyło wielu niesamowitych wrażeń. Na zakończenie ferii przyszedł czas na film, lizaki i... popcorn. Wszystkim dopisywał zarówno apetyt, jak i humor. Myślimy, że ferie możemy uważać za udane! A Wy jak sądzicie?
Aurelia Zawiszewska, Karolina Bendyk, Tomasz Janicki
Tego dnia nie zabrakło rozgrywek sportowych. Był tor przeszkód dla najmłodszych, gra w gumę, hokej, a nawet bitwa na pluszaki... W trakcie zajęć integracyjnych dzieci poznały nowe zabawy: ,,Wyścig koni", ,,Karetę" i ,,Ciasto".
W środę w naszej szkole było kolorowo i smacznie. Powstały takie cuda jak: kanapkowe zoo, roladki z tortilli, tartaletki z bitą śmietaną i owocami. Wszystkie potrawy zniknęły w mgnieniu oka, więc trzeba było spalić kalorie, co najlepiej uczynić w tańcu.
Dzisiaj uczestnicy ferii zimowych pojechali do Starogardu Gdańskiego. Uczniowie z klas IV-VI udali się do kina na film ,,Skarb Mikołajka", natomiast młodsze dzieci spędziły radosne chwile w sali zabaw ,,Honolulu”. Korzystały tam z licznych atrakcji: zjeżdżalni, trampolin, basenów z piłkami, torów przeszkód, a przede wszystkim miały okazję do wspólnej zabawy w gronie koleżanek i kolegów. Oczywiście nie mogło też zabraknąć czasu na tak ważny punkt programu jak... jedzenie! Uśmiechy na twarzy dzieci świadczą o tym, że wycieczka była udana.
Pierwszy dzień zajęć opiekuńczych podczas ferii zimowych już za nami! Dzisiaj były zabawy integracyjne, kalambury i zajęcia sportowe. Dzieci uczestniczyły w sali w takich zabawach jak: ,,Koc", ,,Tunel", ,,Ludzie do ludzi", ,Pif-paf", ,,Poszła baba na targ", ,,Cebula". Ponieważ pogoda dopisała, po obiedzie poszliśmy na szkolne boiska, aby pobawić się w gry: ,,1,2,3... Baba Jaga patrzy", ,,Piłka parzy'', ,,Gąski, gąski do domu", ,,Przeciąganie liny", ,,Berek''. Było intensywnie, więc mamy nadzieję, że wszyscy wrócili do domu zmęczeni, ale zadowoleni.
Aurelia Zawiszewska, Karolina Bendyk, Tomasz Janicki
Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, beztroskiej zabawy, ale również kreatywnego spędzania czasu wolnego. Życzymy Wam, aby było biało, wesoło, zdrowo i radośnie. Przypominamy o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych.
TWOJE ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE, więc:
Zachowuj się bezpiecznie w czasie uprawiania sportów zimowych:
- Wybieraj tylko bezpieczne miejsca do zabawy, z dala od ulicy!
- Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
- Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!
- Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu!
- W czasie zabaw śnieżkami nie celuj w ludzi, do zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!
- Pamiętaj o przestrzeganiu zasad związanych z pandemią Covid
Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa w domu:
- Spędzając ferie w domu pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi!
- Nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem!
- W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do ciebie!
- Nie siedź zbyt długo przed komputerem to nie jest zdrowe dla twoich oczu!
- Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi obcym!
- Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, owoce i warzywa zawierają dużo witamin przydatnych w zimowe dni!
- Bądź aktywny fizycznie, biegaj, tańcz, odprężaj się tak jak lubisz, ferie to Twój zasłużony odpoczynek od obowiązków szkolnych !
Życzymy udanych ferii zimowych!
Wychowawczynie klas I- III wraz z uczącymi nauczycielami
W Szkole Podstawowej w Morzeszczynie w dniu 11.02.2022r. odbyło się spotkanie z policjantami z Komisariatu Policji w Gniewie: Grzegorzem Kostką i Danielem Michną. Funkcjonariusze przeprowadzili pogadankę z uczniami klas I – IV, o tematyce ,,Bezpiecznych ferii 2022’’, oraz zachęcali do wzięcia udziału w Ogólnopolskim konkursie plastyczno-filmowym organizowanym przez Polską Policję na temat bezpieczeństwa na stoku. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku. W dniach 14 – 27 lutego rozpoczynamy ferie zimowe, to czas wolny od nauki i codziennych obowiązków. Czas ten spędźcie aktywnie na dworze, wycieczkach lub po prostu relaksując się. Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:
- rzucając śnieżkami zachowaj ostrożność, nie rzucaj w okolice głowy ani też w przejeżdżające samochody;
- podczas zabaw na śniegu staraj się wybierać takie miejsca gdzie nie ma ruchu drogowego;
- nie wchodź na zamarznięte rzeki, stawy i kanały, korzystaj z wyłącznie przygotowanych lodowisk;
- w kuligu uczestnicz tylko i wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych;
- staraj się zawsze poinformować rodzica / opiekuna prawnego gdzie i z kim jesteś;
- bądź widoczny po zmroku, używaj odblasków lub latarki telefonu komórkowego;
- gdy jesteś sam w domu nie wpuszczaj do mieszkania pod żadnym pozorem nieznanych Ci osób;
- przebywając w Internecie nie kontaktuj się i nie pisz z obcymi osobami, nie zamieszczaj informacji i zdjęć;
Uważajcie na siebie ponieważ o kontuzję o tej porze roku bardzo łatwo. Nie marnujcie czasu w ,,sieci’’, wykorzystajcie ten czas wolny na relaks, odpoczynek i zabawę.
Sławomir Grabalski