Muśnij mus! MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O ZDROWIU ZDROWY TYDZIEŃ/ZDROWA PRZEKĄSKA ,,ZDROWO I KOLOROWO’’ PRAWIDŁOWA HIGIENA JAMY USTNEJ ZAJĘCIA Z WYCHOWAWCĄ PRZY ZDROWYCH PRZEKĄSKACH ŚNIADANIE DAJE MOC PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA SZKOŁY KONKURS KULINARNY ,,WARZYWA I OWOCE MAJĄ MOCE’’ ZDROWE PIĄTKI ŚNIADANIE NA TRAWIE Święto Jabłka

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - rok szkolny 2023/2024

ŚNIADANIE DAJE MOC

Śniadanie to bardzo ważny dla zdrowia i ogólnego samopoczucia posiłek, dlatego często słyszymy powiedzenie "ŚNIADANIE DAJE MOC".

Zdrowe śniadanie jest kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji.

Oto kilka ogólnych zasad dotyczących zdrowego śniadania:

1. Zbilansowane składniki: Śniadanie powinno zawierać różnorodne składniki, takie jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Unikaj jedzenia jednego rodzaju składnika w nadmiarze.
  2. Białko: Włącz do śniadania źródła białka, takie jak jajka, jogurt, ser, chude mięso, orzechy czy nasiona. Białko pomaga w utrzymaniu uczucia sytości i wspomaga odbudowę tkanek.
  3. Węglowodany: Wybieraj węglowodany złożone, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, owsianka, chleb pełnoziarnisty. Dostarczają one energii na dłuższy okres czasu niż węglowodany proste.
  4. Tłuszcze: Obejmuj zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, orzechy, oliwa z oliwek. Tłuszcze są ważne dla zdrowia serca i pomagają wchłaniać niektóre witaminy.
  5. Owoce i warzywa: Dodaj do swojego śniadania świeże owoce lub warzywa. Są one bogate w witaminy, minerały i błonnik.
  6. Unikaj nadmiaru cukrów dodanych: Ogranicz ilość cukrów dodanych w produktach śniadaniowych. Cukry dodane mogą prowadzić do skoków poziomu cukru we krwi i energii.
  7. Unikaj przetworzonych produktów: Staraj się unikać gotowych, przetworzonych śniadaniowych produktów, które często są bogate w sztuczne dodatki, sól i cukry.
  8. Pij płyny: Dodaj do swojego śniadania zdrowe napoje, takie jak woda, herbata czy kawa. Unikaj napojów słodzonych i wysokokalorycznych.

Śniadanie ma szczególne znaczenie dla uczniów, ponieważ dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania umysłowego i fizycznego w ciągu dnia szkolnego.

Oto kilka powodów, dla których śniadanie jest ważne dla uczniów:

1. Energia na naukę: Śniadanie dostarcza organizmowi energii w postaci węglowodanów, co jest istotne dla koncentracji, zdolności uczenia się i aktywności umysłowej.
  2. Poprawa uwagi i koncentracji: Zdrowe śniadanie zawierające białko i węglowodany złożone pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi, co przekłada się na lepszą koncentrację i uwagę podczas lekcji.
  3. Wsparcie procesów poznawczych: Odpowiednie składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe omega-3, wpływają pozytywnie na funkcje poznawcze i rozwój mózgu u dzieci.
  4. Kontrola apetytu: Śniadanie pomaga zaspokoić głód po nocy i kontrolować apetyt w ciągu dnia, co może przyczynić się do utrzymania zdrowej wagi u dzieci.
  5. Zachęcanie do zdrowych nawyków żywieniowych: Spożywanie zdrowego śniadania może wprowadzić dzieci w nawyk zdrowego odżywiania, co może korzystnie wpłynąć na ich długoterminowe zdrowie.
  6. Zapobieganie zmęczeniu: Odpowiednie śniadanie pomaga unikać uczucia zmęczenia i ospałości w ciągu dnia, co jest istotne dla aktywności fizycznej i umysłowej dzieci.

Warto zauważyć, że rodzice i opiekunowie mają kluczową rolę w zachęcaniu dzieci do spożywania zdrowych śniadań i kształtowania pozytywnych nawyków żywieniowych. Dostarczanie różnorodnych i zrównoważonych posiłków może wspierać zdrowy rozwój dzieci i ich efektywność w szkole.

PAMIĘTAJMY, ŻE ZBILANSOWANA DIETA W CIĄGU CAŁEGO DNIA CHRONI NAS PRZED OTYŁOŚCIĄ.

O zdrowe drugie śniadanie dla społeczności naszej szkoły zadbali uczniowie klasy 4 b i 6 a, przygotowując potrawy, które dostarczyły wszystkim uczniom niezbędnych składników odżywczych. A były to:

- owsianka z owocami,

- naleśniki z warzywami,

- naleśniki z owocami,

- koktajl bananowy,

- kisiel truskawkowy,

- owoce oraz zdrowe kanapki.

Wszyscy z zadowoleniem zjedliśmy drugie śniadanie, które dostarczyło nam energii  do nauki.