NOWA EDYCJA PROGRAMU

Program „Aktywna tablica”

w Szkole Podstawowej w Morzeszczynie

W roku szkolnym 2021/2022  w naszej szkole jest realizowana  kolejna edycja Rządowego Programu rozwijania  kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. W obecnej edycji Programu „Aktywna tablica” jest przeznaczona na edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Szkoła miała możliwość zakupu  wybranego sprzętu, pomocy dydaktycznych lub narzędzi wspierających  udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, czyli terapii pedagogicznej, logopedii oraz rewalidacji. Zakupiono zestaw programów multimedialnych „DYSLEKSJA-PRO”, które wspomagają profilaktykę, diagnozę i terapię trudności  w czytaniu i pisaniu, kształcących świadomość ortograficzną i poprawną pisownię. Nasza placówka wzbogaciła się również o program zapobiegający trudnościom w nauce „ŚMIAŁO DO SZKOŁY”.

W celu realizacji programu  uczestniczymy  w spotkaniach   z nauczycielami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie. Pierwsze spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Morzeszczynie. Współpraca nauczycieli stosujących TIK polega na wymianie doświadczeń,  na dzieleniu  się wiedzą. W trakcie tego spotkania nauczyciele naszej placówki zaprezentowali wykorzystanie pakietu programu „LOGOPEDIA-PRO” do usprawniania poprawnej wymowy za zajęciach  logopedii. Nasi nauczyciele specjaliści podzielili się  z kolegami z Pelplina  przykładami wykorzystania nowej technologii w pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Nasze scenariusze przykładowych zajęć  spotkały się z dużym zainteresowaniem nauczycieli z Pelplina, którzy przekazali nam cenne spostrzeżenia o swoich doświadczeniach.

Ważne jest również to, że nasza szkoła przygotowała się do realizacji programu „Aktywna tablica”. Dziesięcioro nauczycieli wzięło udział w  projekcie “Lekcja: Enter”, który dotyczył edukacji cyfrowej,  doskonalenia kompetencji cyfrowych. Nauczyciele w nich uczestniczący poprawili własne kompetencje cyfrowe. Zdobyli wiedzę o różnorodnych e-zasobach i nauczyli się, jak wykorzystywać je w pracy z uczniem. Zajęcia realizowane w ramach pomocy psychologicznej stały  dla uczniów bardziej  atrakcyjne i wzbudzają w nich jeszcze większe zainteresowanie własnym rozwojem.

Bożena Osowska