Projekt sztandaru Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie Wybory Patrona Szkoły Biogramy postaci zgłoszonych do nadania szkole imienia HARMONOGRAM Uzasadnienie wyboru imienia

NADANIE IMIENIA SZKOLE

Uzasadnienie wyboru imienia

dla Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie

W styczniu 2022 roku Rada Pedagogiczna, Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców podjęli decyzję o nadaniu imienia Szkole Podstawowej w Morzeszczynie. Opracowano plan i harmonogram działań organizacyjnych, niezbędnych do wyłonienia patrona. W porozumieniu z Radą Rodziców postanowiono poddać pod głosowanie imiona wytypowane przez uczniów szkoły, pracowników pedagogicznych, administracji i obsługi oraz rodziców. Głos oddawano na trzech wyłonionych kandydatów. Wybory odbyły się 03 czerwca 2022 roku. W wyborach wzięli udział rodzice, dzieci, pracownicy szkoły. Głosujący dokonali wyboru patrona pod nazwą: Janusz Korczak.

Uroczystość ze względu na różnego rodzaju prace remontowe na terenie szkoły została przeniesiona na rok szkolny 2023/24 w pierwszym semestrze.

Wybierając dla szkoły imię, kierowano się przekonaniem, iż patron powinien reprezentować wartości ważne dla wychowania młodego pokolenia. Wzięto pod uwagę oczekiwania społeczności szkolnej, cechy oraz dokonania i wartości ponadczasowe reprezentowane przez przyszłego patrona. Powinien to być ktoś bliski dzieciom, akceptowany przez nich tak, aby mogli się z nim utożsamiać. Ktoś, kto mógłby się stać autorytetem, źródłem wzorców obowiązujących we wszystkich dziedzinach szkoły.

Nadanie szkole imienia: Szkoła Podstawowa w Morzeszczynie  im. Janusza Korczaka sprawi, że nasza szkoła zyska własną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół, nada jej charakter i uczyni ją rozpoznawalną.

Janusz Korczak był pediatrą, pisarzem, odważnym publicystą i wspaniałym wychowawcą. Jego poglądy utrwalone w dorobku literackim wnoszą twórcze i nowe wartości do współczesnych mu koncepcji pedagogicznych.

Janusz Korczak to postać, która reprezentuje takie wartości, jak: odwaga, poświęcenie, pracowitość oraz miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Całe swoje życie poświęcił   walce o dobro dzieci, godne warunki rozwoju oraz należne im prawa. Wielu sierotom dał dom i poczucie bezpieczeństwa tworząc Domy Sierot.

Myślą przewodnią pedagogiki Korczaka było umożliwienie dzieciom rozwoju pełnej samorządności. Zaproponowane przez niego metody wychowawcze, które stosował w Domu Sierot to między innymi: sąd koleżeński z kodeksem przebaczenia.

W trosce o dobro dzieci poniósł najwyższe poświęcenie: oddał życie.

Nadanie imienia szkole pozwoli także zbudować własny system wychowania w oparciu o autorytet patrona i wartości, które reprezentował swoim życiem i działalnością przyszły patron, ukierunkować dalsze działania dydaktyczno-wychowawcze służące wszechstronnemu rozwojowi. Skupi uwagę uczniów, nauczycieli  i rodziców wokół przesłań patrona, które będą ją integrować, wzbogacać jej tradycje.

Nadanie imienia będzie także pomocą w kształtowaniu u uczniów przywiązania do swojej szkoły oraz promowania jej pozytywnego wizerunku.

Decydując się na wybór Janusza Korczaka na patrona szkoły, jesteśmy  przekonani, że  ucząc, wychowując i wspierając rozwój dzieci zgodnie  z przesłaniem Korczaka:

„Dziecko chce być dobre, jeżeli nie umie – naucz, jeżeli nie wie – wytłumacz,  jeżeli nie może – pomóż”

będziemy wspólnie kontynuować dzieło naszego patrona. Pragniemy, aby te słowa stały się  hasłem przewodnim całej społeczności szkolnej.

Zwracamy się do Szanownej Rady Gminy Morzeszczyn o akceptację naszego wniosku, który jest wyrazem troski o  pamięć historyczną oraz hołdem złożonym wielkiemu człowiekowi – Januszowi Korczakowi.

Organizacja uroczystości jest przewidziana 10 listopada 2023 roku. W Ceremoniał Szkoły wpisane zostanie Święto Patrona i sposoby obchodzenia tej uroczystości.