PEDAGOG GODZINY PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO I PEDAGOGA SPECJALNEGO GODZINY PRACY PSYCHOLOGA SZKOLNEGO LOGOPEDA WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO DORADCA ZAWODOWY OLIGOFRENOPEDAGOGIKA ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO - WYRÓWNAWCZE TERAPEUTA

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA

LOGOPEDA

Zajęcia logopedyczne prowadzą:

Sabina Szulc - sabina_szulc@wp.pl  

Roman Talaga -  taro33040@gmail.com

Justyna Kowalczyk - justynak906@gmail.com

Mowa w dużej mierze wpływa na ogólny rozwój dziecka i jego osiągnięcia w nauce. Stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażanie swoich myśli, opinii, odczuć.

Ogromną rolę w procesie kształtowania mowy dziecka odgrywają rodzice i najbliższe otoczenie - to oni są jego pierwszymi nauczycielami mowy poprzez wspólne zabawy, czytanie książeczek, ich opowiadanie i śpiewanie piosenek. Istotne znaczenie w zakresie wspomagania i rozwoju mowy ma także działanie nauczyciela pracującego z dzieckiem, gdzie zabawa stanowi dominujący sposób nauki.  Jest kluczem do poznawania nowych słów, ćwiczy oddech, głos, słuch i wymowę. Doskonali formy gramatyczne uwzględniając przy tym akcent, melodię i rytm mowy. Poprzez zabawę możemy stymulować rozwój wszystkich funkcji, od których zależy prawidłowy rozwój mowy. Rozwój mowy dzieci  jest bardzo zróżnicowany. Występowanie  zaburzeń mowy ma istotny wpływ na przebieg procesu nauczania w okresie wczesnoszkolnym, dlatego też wprowadzenie dodatkowych zabaw ma na celu rozbudzanie aktywności słownej dzieci, wpływających na rozwój ich mowy.

CELE PRACY LOGOPEDYCZNEJ

Obowiązkiem szkoły jest stworzenie uczniom warunków do harmonijnego rozwoju zgodnie z ich możliwościami. Rozwój ten umożliwiają wszechstronne oddziaływania dydaktyczno- wychowawcze. Bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka pełni mowa. Jej zaburzenia mogą spowodować nie tylko trudności w komunikowaniu się, ale również nieprawidłowe funkcjonowanie w grupie oraz niepowodzenia szkolne. Podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych ma na celu udzielenie pomocy dzieciom z zaburzeniami mowy. Zajęcia logopedyczne organizuje się dla dzieci z zaburzeniami mowy, które powodują problemy z komunikacją oraz utrudniają naukę; zajęcia prowadzą logopedzi. Zajęcia specjalistyczne mogą być prowadzone indywidualnie lub grupowo.

CELE EDUKACYJNE

Wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, a w tym szczególnie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy. Logopedia zajmuje się kształtowaniem mowy, zapobieganiem zaburzeniom mowy, troską o kulturę żywego słowa.

CELE PRACY LOGOPEDYCZNEJ

  • Wykrywanie i usuwanie wad wymowy.
  • Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń  w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej.
  • Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.
  • Doskonalenie mowy już ukształtowanej.
  • Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.
  • Usprawnianie techniki czytania i pisania.
  • Wdrażanie do obcowania z literaturą i sztuką oraz do twórczej aktywności słownej.

 

Na zajęcia logopedyczne uczęszcza 70 uczniów.

Oddziały przedszkolne: grupa A – 9        grupa B - 1

Klasa I a – 4          Klasa I b - 6     

Klasa II – 9

Klasa III a – 8        Klasa III b - 8

Klasa IV – 11

Klasa V a – 4         Klasa V b - 4

Klasa VI a - 3

Klasa VII - 1

Klasa VIII a – 2

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Morzeszczynie
    ul. Kociewska 3
    83-132 Morzeszczyn
  • (58)536-27-87

Galeria zdjęć