UWAGA, ABSOLWENCI !
W piątek dnia 4 lipca 2025 roku zapraszamy po odbiór zaświadczeń egzaminu ósmoklasisty w godzianch: od 8.15 do 10.00 w sekretariacie szkoły.
ZAPRASZAMY
Wakacje to czas relaksu, zabawy i odkrywania nowych miejsc. Aby jednak cieszyć się nimi w pełni, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Oto wskazówki, które pomogą spędzić wakacje w sposób bezpieczny i przyjemny.
1. Bezpieczeństwo osobiste:
- zachowuj ostrożność w miejscach publicznych, zwłaszcza w dużych miastach i turystycznych atrakcjach.
2. Bezpieczeństwo na plaży i w wodzie:
- pływanie: Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach i przestrzegaj lokalnych przepisów. Zwracaj uwagę na flagi ostrzegawcze i nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
- ochrona przed Słońcem: Stosuj kremy z filtrem UV, noś kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia.
- sporty wodne: Jeśli planujesz aktywności wodne, zawsze stosuj się do instrukcji i używaj odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak kamizelki ratunkowe.
3. Zdrowie i higiena
- higiena: Regularnie myj ręce i stosuj środki dezynfekujące, szczególnie po kontakcie z powierzchniami publicznymi.
- unikanie urazów: Zachowaj ostrożność podczas eksploracji nowych miejsc, zwłaszcza w terenie górskim czy miejskim. Noś wygodne obuwie i unikaj ryzykownych zachowań.
Przestrzeganie tych podstawowych zasad pomoże cieszyć się wakacjami bez zbędnych zmartwień. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest kluczem do udanego wypoczynku.
Dnia 26 czerwca uczniowie klasy 2A i B wraz z wychowawczyniami w ramach grantu „Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach”, udali się na wycieczkę do Kociewskiego Centrum Kultury w Pelplinie, aby wziąć udział w warsztatach kaligraficznych. Celem wyjazdu było zapoznanie się ze sztuką pięknego pisania oraz rozwijanie umiejętności manualnych i artystycznych uczestników. Po przyjeździe do KCK zostaliśmy serdecznie powitani przez pana prowadzącego warsztaty, który na początku przedstawił krótką historię kaligrafii, zwracając uwagę na jej znaczenie w przeszłości oraz na to, jak dużą rolę odgrywała w średniowiecznych klasztorach, takich jak opactwo w Pelplinie. Mieliśmy okazję zobaczyć różne przykłady dawnych manuskryptów i poznać techniki, jakimi posługiwali się skrybowie. Następnie rozpoczęły się zajęcia praktyczne. Każdy z uczestników otrzymał specjalne przybory: obsadkę z metalową stalówką, tusz oraz papier do ćwiczeń. Pod okiem instruktora uczyliśmy się podstawowych zasad kaligrafii – jak prawidłowo trzymać pióro, jak prowadzić linie oraz jak tworzyć poszczególne litery. Pisaliśmy literki, wyrazy, własne imiona ozdobnym pismem. Zajęcia były niezwykle ciekawe i wciągające. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i cierpliwością. Panowała przyjazna atmosfera, a pan prowadzący chętnie służył pomocą i dzielił się swoją wiedzą. Na zakończenie każdy z nas mógł zabrać swoje prace na pamiątkę. Wycieczka do KCK w Pelplinie była bardzo udana i inspirująca. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, jak wyglądała praca dawnych skrybów oraz sami spróbowaliśmy swoich sił w kaligrafii. Z pewnością długo będziemy wspominać ten wyjątkowy dzień. Osobną atrakcją wycieczki był również spacer po parku, lody w kawiarni, wspólna zabawa na placu zabaw, a także możliwość przejazdu busem, w którym każdy miał możliwość zakupić sobie bilet.
Katarzyna Budzelewska
Justyna Hajduk
W czwartek 26 czerwca klasa trzecia wzięła udział w wycieczce do Gniewu w ramach grantu „Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach”. Głównym celem naszej wycieczki było zwiedzanie zamku krzyżackiego. Tam czekała na nas pani przewodnik, która zaprowadziła nas do sali w której chłopcy wybijali monety tak, jak w średniowieczu. Dziewczynki drukowały tekst na papierze czerpanym, a na koniec dzieci strzelały z łuku i kuszy. Następnie inny przewodnik zaprowadził nas do komnaty w, której odbyliśmy wirtualny spacer po zamku, a na koniec udaliśmy się do kaplicy zamkowej. Mieliśmy czas na zakup pamiątek, a po smacznym obiedzie wróciliśmy do szkoły. To był udany dzień.
Gabriela Król
Uczniowie klasy trzeciej zakończyli MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY wspierający rozwój czytelnictwa. Tegoroczna edycja projektu odbywała się pod kryptonimem ,,ŚWIAT PEŁEN EMOCJI", dzięki, której poprzez czytanie dzieci zgłębiały tajemnice radzenia sobie z emocjami. Dowiedziały się jak pielęgnować radość i szczęście, jak radzić sobie ze smutkiem i złością, i jak walczyć ze strachem, i odważnie kroczyć przez życie. Aby zrealizować wszystkie zadania czytaliśmy wybrane książki, wykonaliśmy makietę Bullerbyn, przedstawiliśmy historię psa Lampo jako lekturę w pudełku i napisaliśmy list do Karolci., poza tym prowadziliśmy lekturniki.
Gabriela Król
W dniu 25.06.2025 odwiedziła naszą szkołę policjant dzielnicowy Robert Stoba. Z okazji nadchodzących wakacji, funkcjonariusz przypominał uczniom o numerach służb ratunkowych, zasadach bezpiecznego spędzania czasu wolnego nad wodą, w górach oraz w lesie. Omówiono również zasady bezpieczeństwa podczas przebywania samemu w domu, relacji z obcymi osobami. Szczególną uwagę zwrócono naszym uczniom z kim piszą lub co publikują w Internecie. W trakcie spotkania, także poruszono temat bezpieczeństwa w środkach transportu publicznego oraz zasad prawidłowego poruszania się po drodze, a także na przejściu dla pieszych.
Pedagog szkolny
Dnia 25 czerwca 2025 roku odbył się apel o Kociewiu dla klas IV-VIII zachęcający do odkrywania uroków regionu i korzystania w wakacje z jego bogatej oferty turystycznej. Przypomniano uczniom również położenie regionu, hymn kociewski, symbolikę herbu, gwarę kociewską oraz elementy haftu Marii Wespowej, dawnej mieszkanki Morzeszczyna. Celem apelu było zachęcenie uczniów do poznawania Kociewia, które ma bardzo bogatą historię, kulturę i tradycję.
Aurelia Kosecka-Zwiszewska
W dniu 18 czerwca (środa) uczniowie klas drugich wzięli udział w wycieczce do Gniewu, której główną atrakcją było zwiedzanie zamku krzyżackiego. Dzieci uczestniczyły w interesujące i dostosowanej do ich wieku wycieczce z przewodnikiem , podczas której poznały historię zamku, życie rycerzy oraz ciekawostki z czasów średniowiecza. Po zwiedzaniu uczniowie zjedli wspólny obiad i deser w restauracji zamkowej, a następnie spędzali czas na świeżym powietrzu , bawiąc się radośnie na Zamkowym placu zabaw.
Wycieczka przebiegała w miłej i bezpiecznej atmosferze. Dzieci wróciły zadowolone, pełne wrażeń i nowych wiadomości na temat historii regionu.
Justyna Hajduk
Katarzyna Budzelewska
Dnia 23 czerwca 2025 roku klasy szóste i ósme wybrały się w ramach grantu „Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach” na wycieczkę do Łodzi. Krótko po wschodzie słońca zebraliśmy się na boisku przed szkołą i wyruszyliśmy. Podróż trwała ok. 3,5 godz. W Łodzi najpierw udaliśmy się do Manufaktury, czyli miejsca, w którym przed laty rozwijał się przemysł włókienniczy. Obecne są tam sklepy, galerie, punkty gastronomiczne i rozrywkowe. Z kolei spacerowaliśmy piękną ulicą Piotrkowską. Przysiedliśmy na ławeczce z Julianem Tuwimem, zobaczyliśmy kamienice z ozdobnymi elewacjami. Zwieńczeniem wycieczki był pobyt w łódzkim ogrodzie zoologicznym, w tym w Orientarium. Urzekł nas podwodny świat oraz jego mieszkańcy, a ponadto słonie, żyrafy i wiele, wiele innych zwierząt. Po wizycie w zoo oraz smacznym obiedzie udaliśmy się w długą podróż powrotną do Morzeszczyna. Dzięki wycieczce mogliśmy spędzić wspólnie piękny dzień i przeżyć niezapomniane chwile, co jest szczególnie ważne dla uczniów klas ósmych, które już za kilka dni pożegnają naszą szkołę.
K. Bendyk, M. Chilińska,
A. Dembicka, A. Śpiewak
13 czerwca 2025 roku klasa 8A zakończyła dwuletni projekt Instaling, polegający na nauce angielskich słówek online. Uczniowie codziennie wykonywali sesje składające się z 20 słówek, poznanych podczas zajęć. System ten u najwytrwalszych podniósł zdecydowanie efektywność zapamiętywania nowego materiału. Centrala warszawska wśród naszych uczniów wyróżniła następujące osoby: Artura Smoczyńskiego, Lenę Lisewską, Amelię Klofczyńską, Martę Domert, Szymona Chyłę oraz Zofię Jasiszczak.
SERDECZNIE GRATULUJEMY SAMODYSCYPLINY !! Życzymy dalszych sukcesów w pogłębianiu wiedzy z języka angielskiego!
Karolina Bendyk
1. Biblioteka szkolna ogłasza akcję czytelniczą „Zabierz KSIĄŻKĘ na WAKACJE!”.
Zapraszamy uczniów klas 1-7, nauczycieli i pracowników szkoły do wypożyczenia książek na wakacje. Z książką można się zrelaksować na plaży, w podróży, na leżaku, na statku, w samolocie, na tarasie… i gdzie tylko chcecie. Książki będą wypożyczane w ostatnim tygodniu roku szkolnego (25 i 26 czerwca). Czytelnik może wypożyczyć maksymalnie 2 książki na okres 2 miesięcy. Termin zwrotu książek wypożyczonych na wakacje upływa w drugim tygodniu września.
2. Zapraszamy Was również do udziału w konkursie fotograficznym „Z książką na wakacjach". Co trzeba zrobić?
1. Wybierz książkę, którą zabierzesz na wakacje.
2. Zrób kreatywne zdjęcie Ciebie z książką na wakacjach – im ciekawiej, tym lepiej!
3. Wyślij je na adres: aucia3@wp.pl
4. Czekaj na wyniki i trzymaj kciuki!
Pokażcie nam, jak i gdzie czytacie książki podczas letniego wypoczynku. Na Wasze zdjęcia czekamy do 5 września 2025r. Na najlepsze foty czekają nagrody!
Życzymy WSZYSTKIM udanych i ZACZYTANYCH wakacji!
Nauczycielki bibliotekarki: Aurelia Zawiszewska i Anna Dembicka
„Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”
Maria Dąbrowska
Książka towarzyszy człowiekowi w każdej fazie rozwoju. Jest źródłem wiedzy, czyli uczy, ale też bawi, rozwija wyobraźnię. Taką rolę odgrywa już od stuleci. Czy dziś w dobie bardzo szybkiego rozwoju techniki stała się zbędnym przedmiotem, który powinien znaleźć się na półce w muzeum? Ten dylemat próbowali rozstrzygnąć uczniowie klasy 5a podczas przedstawienia pod tytułem „Sąd nad książką”, które odbyło się 18 czerwca 2025r. Tego dnia górny hol naszej szkoły przeistoczył się w salę sądową. Oskarżoną, którą była książka, grała Zuzanna Górska. Problem rozstrzygał sędzia, w którego postać wcielił się Cezary Maciejewski. W rozprawie również udział wzięli prokurator – Kryspin Noch oraz obrońca – Tymoteusz Dąbrowski. Wartość książki zdecydowanymi głosami negowali świadkowie oskarżenia: komputer – Franciszek Święcicki oraz płyta DVD – Lena Jasiszczak. Natomiast walory książki podkreślali świadkowie obrony: bibliotekarka Marta Bonk oraz dzieci – Paula Słomska i Bartosz Bieliński, dla których książka jest najlepszą przyjaciółką. Ważną rolę w przedstawieniu odegrała też Wiktoria Płochacka, która jako narratorka wprowadziła widzów w tematykę przedstawienia, a następnie wystąpiła w funkcji protokólantki, której zadaniem jest protokołowanie wszystkich czynności prawnych, jakie mają miejsce podczas rozprawy. W efekcie Wysoki Sąd ogłosił, że współczesny człowiek NIE MOŻE zrezygnować z książki. Jest ona nieodzownym elementem jego życia. Apel zakończył się piosenką, która również zachęcała do czytania książek. Przedstawienie uważamy za udane. O jego wartości zdecydowała znakomita gra uczniów oraz scenografia i kostiumy, które wzbogaciły sztukę i pozwoliły widzom poczuć się jak w prawdziwym sądzie. Mamy też nadzieję, że sztuka nakłoniła niektórych uczniów do refleksji i może zamiast kolejnego popołudnia przed ekranem telewizora, monitora czy smartfona sięgną po książkę.
Aurelia Zawiszewska