• Cytat Janusza Korczaka na kwiecień

    „Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia”

    Janusz Korczak w swoich rozważaniach podkreślał, że każde dziecko to pełnoprawny człowiek z własnymi emocjami i myślami. W relacjach z nim ważna jest komunikacja, empatia i szacunek. Nie możemy traktować młodego człowieka jako kogoś, kogo musimy we wszystkim wyręczać. Rodzice często podejmują decyzje za swoje dziecko i planują jego życie, nie pytając je o zdanie, bo uważają, że są mądrzejsi i mają większe doświadczenie. Nie wierzą w jego mądrość. Tymczasem Janusz Korczak wychodził z założenia, że my dorośli mamy być przewodnikami, którzy pokazują otaczający świat, odpowiadają na  pytania młodego człowieka i uważnie go słuchają. Ale musimy dziecku pozwolić na samodzielne doświadczanie życia.  Nie możemy go nadmiernie kontrolować.  Nie musimy ciągle wskazywać mu właściwej drogi. Należy mu dać wolność wyboru i prawo do podejmowania samodzielnych decyzji. Każdy popełniony błąd w życiu to wskazówka , jakich sytuacji należy unikać.  Każde niepowodzenie będzie dla dziecka cenną lekcją na przyszłość.  W ten sposób  uczy się ono samodzielności i odpowiedzialności.  Na pewno w przyszłości będzie miało poczucie własnej wartości i nie będzie się bało podejmować trudnych, życiowych decyzji.

  • Jadłospis

    Opłaty  w miesiącu kwietniu:

    Obiad - 85 zł.

    Herbata - 5 zł.

    Płatne do 10 dnia każdego miesiąca.

    Opłatę za posiłki prosimy wnosić na rachunek BS Skórcz 05 8342 000 920 102 100 013 300 03 podając dane dziecka: imię, nazwisko i klasę (oddział przedszkolny) oraz za jaki miesiąc.

  • Rekolekcje wielkopostne

    W dniach 24 – 26 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne, które przygotowali: ks. Janusz Wachowski – proboszcz z parafii w Dzierżążnie oraz ks. Artur Tybusz – wikary z parafii w Nowej Cerkwi. Odbyły się one pod hasłem: „Podróż do silnego serca”. Był to czas refleksji i odkrywania na nowo wartości, które pomagają nam być lepszymi ludźmi oraz dają nadzieję zbawienia. Spotkania rekolekcyjne pomogły w umacnianiu przyjaźni z Chrystusem, stały się też doskonałą okazją do przemyślenia swoich postępowań i poprawy. Dziękujemy księżom za ofiarowany nam czas, trud, miły uśmiech, a przede wszystkim za drogowskaz na naszej drodze do spotkania się ze Zmartwychwstałym Chrystusem.

  • Świętujemy i solidaryzujemy się

    21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również bardzo ważna data, ponieważ właśnie 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data, czyli 21 dzień miesiąca nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego - trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Ale jaki związek z tym wszystkim mają kolorowe skarpetki? A właśnie taki, że zakładając tego dnia skarpetki „nie do pary” pokazujemy, że różnorodność jest piękna, jest to również wyraz tolerancji i solidarności z osobami chorującymi na zespół Downa. W ostatni piątek na naszych szkolnych korytarzach zrobiło się baaaardzo kolorowo, a to wszystko przez kolorowe skarpetki naszych uczniów. Przygotowana została również gazetka, w której zawarte zostały najważniejsze informacje dotyczące Zespołu Downa. Cieszymy się, że nasi uczniowie tak licznie włączyli się w tę kolorową akcję.

    Opiekunowie SU

  • POWITANIE WIOSNY

    21 marca, uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wraz z wychowawcami z radością powitali najpiękniejszą porę roku - wiosnę. Razem wyruszyliśmy zorganizowanym, barwnym korowodem na spacer ulicami Morzeszczyna. Było kolorowo, wesoło i kreatywnie. Na zakończenie, na boisku szkolnym, świetnie bawiliśmy się przy rytmach wiosennych piosenek. Nasze wiosenne spotkanie zakończyło się malowaniem wiosennych plakatów, które ozdobiły szkolny korytarz. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyła piękna, wiosenna pogoda, świetna atmosfera i mnóstwo śmiechu. Cieszymy się, że wiosna wróciła już do nas i mamy nadzieję, na coraz cieplejsze i słoneczne dni.

  • Jadłospis

    24.03.2025-28.03.2025.pdf

    Opłatę za posiłki prosimy wnosić na rachunek BS Skórcz 05 8342 000 920 102 100 013 300 03 podając dane dziecka: imię, nazwisko i klasę (oddział przedszkolny) oraz za jaki miesiąc.

  • Konkurs plastyczny "Chotomska Dzieciom"

    Uczniowie klasy II i III wzięli udział w VI Wojewódzkim Konkursie Plastycznym ,,CHOTOMSKA DZIECIOM". Komisja  spośród wielu prac mogła wybrać tylko trzy i są to prace: Soni Dąbrowskiej klasa II b, Aleksandry Górskiej klasa II b i Bianki Steinborn klasa III a. Pozostałe prace uczniów zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom za udział.

                                                                                                                                    wychowawczynie klasy II b i III a

  • CZY OTYŁOŚĆ POWINNA DEFINIOWAĆ?

    Uczniowie klasy trzeciej biorą udział w powiatowym programie profilaktyki i otyłości uczniów klas trzecich szkół podstawowych powiatu tczewskiego ,,CZY OTYŁOŚĆ POWINNA DEFINIOWAĆ PRZYSZŁOŚĆ DZIECKA?". W ramach udziału w programie szkoła otrzymała tablicę magnetyczną, sokowirówkę i wagę, a uczniowie materiały edukacyjne.

                                                                                           G. Król

  • Konkurs przyrodniczy

    Dnia 14 marca w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy przyrodniczej. Brali w nim udział uczniowie klasy czwartej, którzy dzielili się swoją wiedzą na temat otaczającego ich świata. Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze.

  • Konkurs Biblijny

    Dnia 14 marca 2025r. w Collegium Marianum w Pelplinie odbył się etap rejonowy Konkursu Biblijnego, którego tematem przewodnim były ,,Dzieje Apostolskie ". Wzięło w nim udział sześcioro uczniów naszej szkoły. Z (nie)cierpliwością będziemy oczekiwać na wyniki.

    Aurelia Kosecka - Zawiszewska

  • Gadaninki Korczakowskie

    13 marca odbyły się apele, podczas których można było wysłuchać gadaninek, czyli pogadanek na wzór tych, które patron naszej szkoły – Janusz Korczak – wygłaszał w polskim radiu. Tematem opowieści było dziecko, a dokładniej świat widziany oczami dziecka, a także sprawy, kłopoty, cierpienia i radości najmłodszych. Dzięki wysłuchanym gadaninkom każdy uczeń mógł uzmysłowić sobie, na czym polegały arcydzieła narracji radiofonicznej Starego Doktora, jak również wyciągnąć wnioski z historyjek przeczytanych przez koleżanki i kolegów.

  • Cytat Janusza Korczaka na marzec

    "W świecie uczuć dzieci są od nas o wiele bogatsze, uczuciami myślą"

    W marcu poruszamy słowa Janusza Korczaka, które mówią o reagowaniu dziecka uczuciami w stosunku do otaczającego go świata. Dzieci często w swoim postępowaniu naśladują osoby dorosłe, bądź się na nich wzorują. To bogactwo może być skarbem, ale i ciężarem. Dorosły ma bagaż doświadczeń. Dorosły ma wiedzę. Może użyć ich jak filtra wobec wszystkiego, co do niego dociera. Może racjonalizować, może się dystansować. Dziecko dopiero taki bagaż zgromadzi. Często pierwsze swoje doświadczenia zdobywa już w przedszkolu. Odpowiedzią dziecka na wszystkie bodźce są przede wszystkim uczucia. Łatwo je rozweselić, zachwycić, łatwo
    zranić, zawieść.

  • Kotki, koty, kocury w książkach i zagadkach

    UWAGA: terminy "kocich" konkursów zostają przedłużone do 17 marca!

    Nie ma nic lepszego niż wieczór z książką, kocem i... KOTEM u boku.

    Wypożycz w bibliotece szkolnej książkę, w której KOTY są głównymi bohaterami,  przeczytaj ją i weź udział w KOCIEJ imprezie!

    Możesz też rozwiązać KOCIE zagadki albo wykonać FOTKĘ ze swoim ukochanym MRUCZKIEM. Temat konkursu fotograficznego to ,,KOT, KSIĄŻKA i JA". Najbardziej kreatywne i urocze zdjęcia zostaną nagrodzone niespodziankami.

    Odpowiedzi na zagadki lub zdjęcia przynieś do biblioteki szkolnej lub wyślij na adres: aucia3@wp.pl 

    Termin przysyłania odpowiedzi i zdjęć: do 10 marca 2025r.

    Dzien_Kota_-konkurs.pdf

    Ksiazki_o_kotach_nie_tylko_dla_kociarzy.pdf

  • Aktywne ferie

    W pierwszym tygodniu ferii zimowych grupa ponad 30 uczniów klas I-III aktywnie spędziła wspólnie czas. Rozpoczęliśmy od szaleństwa w sali zabaw Honolulu w Starogardzie Gdańskim. Było bardzo wesoło i energicznie! Kolejny dzień to małe obżarstwo - tosty i lody? Dlaczego nie? A lody w czarnym albo zielonym wafelku o ulubionym smaku? To już w ogóle pycha! Dzieci przekonały się, że mają super talent w projektowaniu z...makaronu, a następnie dekorowaniu swojego projektu farbami. Czy można rysować do góry nogami? Nasi uczniowie udowodnili, że jest to możliwe! Leżąc wygodnie na kocyku, można zilustrować swoje marzenia na kartce przyklejonej...pod stołem :) Odwiedziny u morzeszczyńskich zwierzątek i spalanie energii na placu zabaw były miłym zakończeniem wtorkowego dnia. Środa upłynęła nam na grze w kręgle w Jeleniu. Wielu po raz pierwszy miało okazję trzymać niezwykle ciężkie kule. Zmęczeni rozgrywkami uzupełniliśmy energię pysznymi frytkami i soczkiem podanymi przez miłą panią kelnerkę. Było naprawdę fajnie! Czwartek to było sportowe szaleństwo - dwa ognie, zawody w skokach w worku, szaleństwo w tunelach i wiele innych, a potem relaks przed wielkim ekranem z torbą popcornu i bubble tea i watą cukrową. Tygodniowe szaleństwo zakończyliśmy wyjazdem do kina na bajkę "Looney Tunes - Porky i Duffy ratują świat". A na koniec...każdy otrzymał kartonik z pyszną niespodzianką. 

    Tydzień minął niezwykle szybko. Będzie co powspominać!! 

                                                                                                           K.Bendyk i  A. Noch

  • Przyjaciele Kubusia Puchatka

    Dnia 11 lutego 2025 roku w bibliotece szkolnej odbyło się słodkie przyjęcie dla Przyjaciół Kubusia Puchatka. Zaproszeni zostali na nie uczniowie, którzy w ostatnich dwóch tygodniach wypożyczyli i przeczytali książkę o Kubusiu i jego kompanach. Podczas spotkania dzieci wzięły udział w zabawach związanych z bohaterami książki Aleksandra Milne. Najwięcej śmiechu było podczas przyklejania ogona Kłapołuchemu oraz przy karmieniu miodem kolegów, co okazało się niełatwym zadaniem z powodu zasłoniętych szalikiem oczu.

    Zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i udziału w następnych imprezach czytelniczych.

  • Informacja

    Opłaty  w miesiącu marcu:

    - obiad - 105 zł

    - herbata - 5 zł

    Płatne do 10 dnia każdego miesiąca.

    Opłatę za posiłki wnosi się na rachunek BS Skórcz 05 8342 000 920 102 100 013 300 03 podając dane dziecka: imię, nazwisko i klasę (oddział przedszkolny) oraz za jaki miesiąc.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Morzeszczynie
    ul. Kociewska 3
    83-132 Morzeszczyn
  • (58)536-27-87

Galeria zdjęć