• Wycieczka klas drugich

    W piątek 16 maja klasy drugie w ramach „Regionalnego wsparcia rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach” pojechały do Grodziska Owidz i zwiedzały rekonstrukcję średniowiecznego grodu, malowniczo położonego nad naturalnym morenowym wzgórzu w zakolu rzeki Wierzycy. Uczniowie zwiedzili Muzeum Mitologii Słowiańskiej z przewodnikiem, który przybliżył historię tego miejsca, opowiedział o jego dawnych mieszkańcach i ich zwyczajach. Po krótkiej lekcji historii dzieci uczestniczyły w warsztatach „Glinki” i „Tkackim”. Po wyczerpujących atrakcjach grupa odwiedziła Karczmę Słowiańską „ Na Podgrodziu”, tam uczniowie zjedli obiad i pyszne lody. Wyjazd był bardzo ciekawy i atrakcyjny.

  • III Gminny Konkurs Piosenki Religijnej w Gogolewie

    Julia Lewandowska i Marietta Klohs - uczennice klasy IV - wzięły udział w III Gminnym Konkursie Piosenki Religijnej pod hasłem ,,Z piosenką dobrze wędrować", który odbył się 16 maja 2025 roku w SPSK w Gogolewie.  Jury wysłuchało 24 wokalistów z 7 szkół w 4 kategoriach wiekowych. Nasze uczennice zdobyły w swojej kategorii następujące miejsca:

    - Julia Lewandowska - I miejsce,

    - Marietta Klohs - wyróżnienie.

    Gratulujemy i życzymy dziewczynom dalszych sukcesów muzycznych!

    Aurelia Zawiszewska

    Anna Noch

  • Warsztaty pszczelarskie dla klas szóstych

  • Gratulujemy naszej uczennicy

    W piątek, 9 maja 2025 r. w Czersku nasza uczennica Kinga Dahm z klasy 8 b zdobyła wyróżnienie w XXIII Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Śpiewaj razem z nami". 

    Serdecznie gratulujemy!

  • 15 MAJA DZIEŃ RODZINY

    Dziś obchodzimy Dzień Rodziny. Rodzina odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka i jest uznawana za element jej rozwoju. Powinna być źródłem wzajemnej miłości, szacunku. Jednak  polska rodzina współcześnie  funkcjonuje w bardzo trudnym czasie. Zachwiana została hierarchia wartości, rozluźnieniu uległy normy  moralne i więzi emocjonalne między jej członkami. Ogromnym zagrożeniem dla rodziny są rozłąki zagraniczne małżeństw. Na dysfunkcyjność rodziny wpływają również czynniki patologiczne, zapomina się wówczas o zaspokajaniu potrzeb miłości i wsparcia i bezpieczeństwa i opieki.
    Dlatego pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem rodziny jest wychowanie młodego, odpowiedzialnego pokolenia. Za tym stoi nie tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb, ale przygotowanie dziecka do samodzielnego, dorosłego życia, przekazywanie tradycji, uczenie manier,  wpajanie wartości moralnych, uczenie życia w społeczeństwie, wzajemnego szacunku do drugiego człowieka.

    To rodzina jako pierwsza wprowadza dziecko w otaczający je świat. Warto spędzać wspólnie wolny czas, dużo rozmawiać, interesować się sprawami dzieci, ich zainteresowaniami.

    "Największy i decydujący wpływ w procesie kształtowania się osobowości dziecka wywierają rodzice. Innymi słowy rodzina pełni funkcje opiekuńcze - kształtuje więzi emocjonalne dziecka i zapewnia mu bezpieczeństwo, pełni funkcje wychowawcze – przygotowuje dziecko do pełnienia różnych zadań społecznych i przekazuje mu wartości kulturowe (socjalizacja). Dzieci ze skonfliktowanych rodzin – czyli takich, gdzie dochodzi do ciągłych konfliktów między rodzicami, czują się niepewnie, często ogarnia ich smutek i często wstydzą się swojej rodziny przed innymi. Na kształtowanie się tożsamości dziecka oraz na znalezienie własnej pozycji w rodzinie oprócz otoczenia rodzinnego wpływa również dane środowisko społeczne – wpływy otoczenia zewnętrznego (nabywanie wiadomości z zewnątrz, oddziaływanie mass medii). Dziecko buduje swoją tożsamość w rodzinie   oraz uczy się elementarnych praktyk".

    /za: Paweł Czarnecki " Obraz współczesnej rodziny - problemy i przemiany".

     

  • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

    W dniach 13, 14, 15 maja nasi ósmoklasiści będą zdawać swój pierwszy poważny egzamin. Wierzymy, że sobie poradzą i odpowiedzialnie podejdą do egzaminów.

    POWODZENIA, DRODZY UCZNIOWIE!

    W tych dniach uczniowie klas I-VII mają dni wolne. Dla uczniów klas I-III zapewniamy opiekę w świetlicy. Przedszkole pracuje bez zmian.

  • Wycieczka do Gdyni

    Dnia 8 maja 2025r. klasy IVa, Va i Vb wybrały się na wycieczkę do Gdyni. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu „Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach.” Punktualnie o godzinie 7.30 wyruszyliśmy w drogę. Podróż upłynęła nam na słuchaniu muzyki i rozmowach. Około godziny 9.30 szczęśliwie dotarliśmy do miejsca docelowego. Najpierw spotkaliśmy się z przewodnikiem, który poprowadził nas do Centrum Nauki EXPERYMENT, gdzie interaktywne wystawy zapewniły nam moc zabawy i nauki jednocześnie. Uczestniczyliśmy również w zajęciach edukacyjnych: ,,Kryptonim Experyment”, ,,Mikroświat” oraz ,,Zaufaj mi, jestem inżynierem”. Podczas zajęć uczniowie klasy 5a rozwiązywali zagadki logiczne, łamigłówki matematyczne oraz rozszyfrowywali zakodowane wiadomości.  Druga grupa (klasa 5b) poznawała budowę mikroskopu, a także przeprowadzała obserwacje mikroskopowe i makroskopowe samodzielnie przygotowanych preparatów.  Natomiast uczniowie klasy 4a uczestniczyli w zajęciach techniczno - konstrukcyjno - inżynierskich mających na celu tworzenie kreatywnych projektów. Po zjedzeniu obiadu w restauracji na terenie obiektu ,,Experyment” udaliśmy się        na Skwer Kościuszki, przy którym zacumowane są ORP ,,Błyskawica” oraz  ,,Dar Pomorza”. Wejście na główny pokład i do wnętrz trójmasztowego żaglowca pozwoliło poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej. Zwiedziliśmy zabytkowe przestrzenie statku, takie jak: salon komendanta, mesa, stanowiska sterowe czy maszynownia.

                Ostatnim punktem wycieczki było ,,Akwarium Morskie”, w którym mogliśmy uzyskać informacje na temat flory i fauny Bałtyku oraz poznać przepiękny świat głębin morskich. Podziwialiśmy różnorodne ryby, żółwie i ośmiornice. Oglądaliśmy prawdziwe koralowce, lecz największym zainteresowaniem cieszyła się zielona anakonda, która osiąga od 3 do 6 metrów długości.

                Wycieczka do Gdyni sprawiła nam wielką przyjemność. Humor, pogoda i uśmiech na twarzach świadczyły o dobrej zabawie. Zobaczyliśmy sporo ciekawych miejsc, wiele się nauczyliśmy i zrobiliśmy mnóstwo pięknych zdjęć.

     

     

  • Cytat Janusza Korczaka na maj

    „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.”

    Te słowa Janusza Korczaka są nie tylko piękna sentencją – to fundament nowoczesnego myślenia o wychowaniu i edukacji. Korczak przypomina nam, że dziecko to nie „dorosły w wersji mini”, ale pełnoprawny człowiek tu i teraz – z własnymi emocjami, potrzebami, myślami, godnością i niepodważalną podmiotowością. Dziecko ma prawo być sobą – nie musi spełniać cudzych oczekiwań, by zasługiwać na akceptację. Ma prawo do błędów – bo właśnie poprzez nie się uczy. Ma prawo do własnego zdania – bo jego głos jest ważny. I przede wszystkim – ma prawo do szacunku, który nie zależy od wieku. Chciejmy, by każde dziecko czuło się widziane, słyszane i traktowane z godnością. Wierzymy, że wychowanie w duchu szacunku i empatii to najlepszy fundament, jaki można dać młodemu człowiekowi na dalszą drogę dorosłości.

  • MAJOWE ŚWIĘTA

    Dnia 29 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji świąt majowych. Uczniowie kl.1a, 2b oraz 4a przybliżyli  historię Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, przepełniony patriotyczną wymową. Recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Radość i wolność majowego święta wspaniale pokazał taniec w wykonaniu dziewcząt z klasy pierwszej i drugiej.  Apel był okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu oraz bycia dumnym z polskości. Przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość,  wartości, które pozwoliły Polakom  przetrwać czasy rozbiorów i trudny wiek XX.

    Majówka to czas, kiedy możemy odpocząć od szkoły. To również święta, z których każdy dzień ma swoje znaczenie i historię.

    1 maja – Święto Pracy

    Dzień ten upamiętnia wydarzenia z początku maja 1886 roku w Chicago w Stanach Zjednoczonych, kiedy to robotnicy wywołali strajk. Buntowali się oni przeciw koszmarnym warunkom pracy i wykorzystywaniu przez kapitalistów. Musieli bowiem co dzień pracować po 12 godzin w bardzo trudnych warunkach i za niskie wynagrodzenie. Bunt robotników narastał, a przełomowe wydarzenia rozegrały się w zakładzie firmy McCormick Harvester Co. Właściciel zakładu zwolnił wówczas wszystkich pracowników, a na ich miejsce przyjął nowych i wynajął ochroniarzy. Zwolnieni robotnicy zorganizowali 1 maja wielką demonstrację, w której udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób. Demonstracje tłumione przez policję trwały kilka dni i zginęło w nich kilkunastu robotników i jeden policjant. Trzy lata później, w 1889 roku, dla uczczenia tych wydarzeń i dramatycznej walki robotników ustanowiono Święto Pracy. W Polsce święto to było obchodzone od 1890 roku

    2 maja – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

    To dość młode święto, które ustanowiono w 2004 roku. Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna związana była z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczyła tego, że w czasach PRL władze nakazywały wywieszanie flag 1 maja w Święto Pracy, które komuniści uznawali za jedno z najważniejszych świąt. Nakazywali jednak zdejmowanie ich 2 maja, w obawie, by nie wisiały do 3 maja – daty upamiętniającej ogłoszenie pierwszej polskiej konstytucji. To święto było bowiem w Polsce ludowej zakazane.

    3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja

    Tego dnia Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Był to przełomowy i nowatorski dokument zmieniający sposób rządzenia krajem. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Niestety niedługo później nastąpiły rozbiory Polski, a Polska zniknęła z mapy Europy. Jednak dążenie Polaków do niepodległości było niezłomne, a pomagała im w tym pamięć o ustanowieniu pierwszej Polskiej konstytucji. Święto oficjalnie przywrócono w 1919 roku – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w , ale w czasach komunizmu znów zlikwidowano. Powtórnie przywrócono je w 1990 roku.

    PIELĘGNUJMY WSZYSCY MAJOWE ŚWIĘTA

    MAJOWE_SWIETA.mp4

    Katarzyna Budzelewska

    Justyna Kowalczyk

  • Jadłospis

    05.05.2025-09.05.2025.pdf

    Opłaty  w miesiącu maju:

    Obiad - 85 zł

    Herbata - 5 zł

    Płatne do 10 dnia każdego miesiąca.

    Opłatę za posiłki prosimy wnosić na rachunek BS Skórcz 05 8342 000 920 102 100 013 300 03 podając dane dziecka: imię, nazwisko i klasę (oddział przedszkolny) oraz za jaki miesiąc.

  • PRZYPOMNIENIE PODSTAWOWYCH INFORMACJI O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY

    DRODZY UCZNIOWIE, SZANOWNI RODZICE,  do egzaminu ósmoklasisty zostało niewiele dni. W załączniku przypomnienie podstawowych informacji o egzaminie ósmoklasisty. Miłej lektury.

  • SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

    Dnia 29 kwietnia w naszej szkole psycholog razem z pedagogiem przeprowadzili akcję „Szkoła bez przemocy”, której głównym celem było zwiększanie poziomu świadomości tak ważnego społecznie problemu, jakim jest przemoc szkolna. W ramach naszej akcji zorganizowane zostało spotkanie uczniów klas IV-VIII z policjantem, które dotyczyło odpowiedzialności karnej nieletnich. Następnie w sali gimnastycznej odbyły się warsztaty dla uczniów prowadzone przez szkolnego psychologa i pedagoga, podczas których omawiane były m.in. rodzaje przemocy, formy wsparcia, skuteczne sposoby zapobiegania wzrostowi przemocy i agresji w szkole. Uczniowie brali aktywny udział w warsztatach z czego bardzo się cieszymy i liczymy na to, że cała społeczność szkolna jest świadoma wspólnej odpowiedzialności za wzajemne bezpieczeństwo to fizyczne jak i psychiczne.

    Małgorzata Śmigerska – Psycholog
    Sławomir Grabalski – Pedagog

  • OTWP "Młodzież zapobiega pożarom"

    Dnia 24.04.2025 r. w Starostwie Powiatowym w Tczewie odbyły sie eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Nasi uczniowie:

    Konrad Jankowski z klasy IV a zdobył 1 miejsce i Karol Dubiela z klasy VIII b zajął 2 miejsce.

    Serdecznie gratulujemy

  • Wycieczka klas drugich do Torunia

    Dnia 24 kwietnia 2025 roku uczniowie klas drugich naszej szkoły, w ramach projektu "Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach" pojechali na wycieczkę do Torunia. Program wycieczki był bardzo ciekawy. Zaczęliśmy od udziału w warsztatach wyrobu piernika, gdzie poznaliśmy historię tradycyjnego wypieku oraz sami, własnoręcznie wykonaliśmy ciasto i udekorowaliśmy swoje pierniki. Następnie udaliśmy się na spacer po Toruniu, szlakiem legend i pomników zwierząt. Zobaczyliśmy Krzywą Wieżę, Ratusz, Pomnik Kopernika, mury obronne i bramy miejskie, pomniki psa, osiołka i flisaka oraz toruńskiego smoka. Później udaliśmy się na smaczny obiad do restauracji oraz zakupiliśmy toruńskie pierniki. Na zakończenie zwiedziliśmy Muzeum Zabawek i Bajek. Muzeum to prezentuje zabawki z XIX i pierwszych dekad XX wieku. Zobaczyliśmy tam nie tylko kolekcję lalek, misiów, wózków, kolejek, samochodów, klocków, gier planszowych i innych zabawek, ale również wystawę starych fotografii dokumentujących szczęśliwe dzieciństwo z minionych lat. Na warsztatach zaś wykonaliśmy swoją własną zabawkę. Wycieczka była bardzo udana. Każdy do domu powrócił z niezapomnianymi wspomnieniami, pamiątkami i uśmiechem na twarzy, a także nadzieją na ponowne odwiedzenie tych miejsc. 


                                                                                                                                                 Katarzyna Budzelewska
                                                                                                                                                               Justyna Hajduk

  • Jadłospis

    28.04.2025-29.04.2025.pdf

    Opłaty  w miesiącu maju:

    Obiad - 85 zł

    Herbata - 5 zł

    Płatne do 10 dnia każdego miesiąca.

    Opłatę za posiłki prosimy wnosić na rachunek BS Skórcz 05 8342 000 920 102 100 013 300 03 podając dane dziecka: imię, nazwisko i klasę (oddział przedszkolny) oraz za jaki miesiąc.

  • Uczta na Olimpie

    Dzisiaj (25.04.2025r.) naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście - boginie i bogowie z Olimpu! To uczniowie z klasy 5a wcielili się w mitologiczne postacie. Na spotkanie w sali 28 przybyli: Zeus z małżonką Herą, Hades, Demeter, Atena, Afrodyta, Apollo, Hermes i Hefajstos. Wszyscy w pięknych strojach i z odpowiednimi atrybutami. Po autoprezentacji boginie i bogowie greccy zasiedli do uczty, na której nie mogło zabraknąć ambrozji i nektaru, dających wieczną młodość i nieśmiertelność. Lekcja była sposobem na utrwalenie wiedzy dotyczącej mitologii greckiej, a także sprzyjała integracji uczniów.

    Aurelia Zawiszewska

  • Konkurs biblijny - etap rejonowy

    W lutym br. w Collegium Marianum odbył się etap rejonowy XVI Konkursu Biblijnego Diecezji Pelplińskiej. Tematem przewodnim były ,,Dzieje Apostolskie". Wzięło w nim udział sześcioro naszych uczniów. Amelia Klofczyńska z klasy 8b i Agata Czerska z 8a zajęły I i II miejsce w konkursie, w którym brali udział uczniowie z powiatu tczewskiego i starogardzkiego. Brawo, dziewczyny! Uczennice zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 10 maja w Rumii. Po długim oczekiwaniu poznaliśmy również wyniki konkursu plastycznego. Jego laureatkami zostały 3 uczennice naszej szkoły: Antonina Wika z klasy 4a, Maja Laniecka z IIIa oraz Hanna Topczyńska z IIa. Gratulujemy!!!

    Aurelia Zawiszewska

    Anna Dembicka

  • Wymień się książką - akcja czytelnicza

    Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia, biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji „Wymień się książką”.
    Jeśli masz w swoich zbiorach książki, które już przeczytałaś/eś, daj im drugie życie! Przynieś niepotrzebną Ci książkę, włóż do walizki znajdującej się na szkolnym korytarzu, a w zamian zabierz inną. Z wolnego księgozbioru można korzystać również na miejscu. Wówczas po skończeniu czytania należy odłożyć książkę do walizki. Akcja jest całkowicie bezpłatna. Wymiana książek jest dobrowolna. Co jeszcze mamy dla Was z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich?Klasa 5a po omówieniu „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza  przygotowała pudełka lektur inspirowane Afryką oraz przygodami Stasia i Nel. Wystawę można obejrzeć
    na górnym holu przy sali komputerowej. Zapraszamy! Natomiast uczniowie klasy 1b rozpoczęli pracę nad stworzeniem własnej książeczki, która przedstawia wydarzenia z ich codziennego życia. Na efekty musimy jeszcze trochę poczekać, bo w jej wykonanie trzeba włożyć trochę wysiłku i odrobinę serca.

    Aurelia Zawiszewska

    Warto jeszcze wiedzieć, że…
    Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto ustanowione w 1995 roku (30 lat temu) przez UNESCO. Ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Data 23 kwietnia nawiązuje do dnia śmierci trzech wybitnych postaci w świecie literatury, jakimi są William Szekspir, Miguel de Cervantes i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Data ta kojarzona jest również z hucznie obchodzonym w Katalonii świętem patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją święta 23 kwietnia mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew zabitego przez św. Jerzego smoka. By sięuprzejmie odwzajemnić, kobiety ofiarowują mężczyznom podarunki z książek.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Morzeszczynie
    ul. Kociewska 3
    83-132 Morzeszczyn
  • (58)536-27-87

Galeria zdjęć