8 kwietnia odbył się Dzień Otwarty Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tczewie, w związku z tym musieliśmy wykorzystać tą okazję i w ramach doradztwa zawodowego klasa 7 i klasy 8 wraz z wychowawcami wybrali się do tczewskiego sanepidu. Uczniowie poznali zakres zadań i obowiązków pracowników, dowiedzieli się czym dokładnie i w jakich obszarach działa ta instytucja. Ten wyjazd wzbogacił naszych uczniów o nową praktyczną wiedzę i kolejne doświadczenia, które mogą przydać się przy wyborze szkoły średniej a później miejsca pracy. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie i przekazanie nam wielu cennych informacji.
Wychowawcy klas 7 i 8
7 kwietnia dwie uczennice klasy VIII z naszej szkoły: Marta Domert oraz Zofia Jasiszczak wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego "The Spelling Bee" w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie. W szranki stanęli uczniowie aż z ośmiu szkół, w tym ze szkół ponadpodstawowych. Po zaciekłych eliminacjach do finału weszła Marta Domert, kończąc rywalizację na III miejscu podium. Jesteśmy niezwykle dumni z Marty, tym bardziej, że poziom tegorocznego konkursu był naprawdę wysoki, do tego rywalizowała ze starszymi od siebie.
Marto, GRATULUJEMY !! Życzymy Ci dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich umiejętności!
K.Bendyk
W zakładce dokumenty - rok szkolny 2024/25 publikujemy listę uczniów przyjętych do klasy I na rok szkolny 2025/26. Lista będzie widoczna do dnia 10 kwietnia 2025 roku.
W zakładce dokumenty - rok szkolny 2024/25 umieszczamy listy dzieci przyjętych do przedszkola w roku szkolnym 2025/26.
Listy będą widoczne do dnia 10 kwietnia 2025 roku.
Prosimy o zapoznanie się i zadeklarowanie, czy dziecko na pewno będzie chodziło do przedszkola w roku 2025/26 pod numerem telefonu 58 536 27 87
W nowym roku szkolnym będziemy mieć w przedszkolu trzy grupy, nie będziemy mogli przyjmować
dzieci w ciągu roku szkolnego, ponieważ łączna ilość przedszkolaków, które możemy przyjąć to 75 i tyle jest na dzień dzisiejszy.
Pozdrawiam Aleksandra Graban dyrektor szkoły
Pedagogizacja rodziców to niezbędny element w budowaniu dobrej współpracy między szkołą a rodzicami, współpracy której celem jest stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka. W czasie spotkań w ramach pedagogizacji rodzice mają okazję pogłębić swoją wiedzę pedagogiczną o elementy naukowej wiedzy o wychowaniu dzieci i młodzieży. Celem pedagogizacji jest również bezpośrednia i pośrednia pomoc rodzicom w ich oddziaływaniach wychowawczych, wzbogacaniu świadomości pedagogicznej, co przekłada się w bezpośredni sposób na lepsze funkcjonowanie rodziny. 3 kwietnia w naszej szkole odbyło się kolejne już spotkanie dla rodziców w ramach pedagogizacji prowadzone przez psychologa szkolnego, tym razem skierowane było dla rodziców uczniów klas młodszych 1-3. „Jak pomóc dzieciom, by radziły sobie z emocjami?” takim tematem zajęliśmy się na naszym wczorajszym spotkaniu. Spotkanie udane, rodzice zaangażowani w dyskusję, wymianę wzajemnych doświadczeń, ale również otwarci na zdobywanie nowej wiedzy by w jak najlepszy sposób móc zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce w relacjach ze swoimi pociechami. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom naszego spotkania i mam nadzieję, że na kolejnym spotkam się z Państwem w jeszcze większym gronie. Pamiętajmy „Nie ma idealnych rodziców i nie ma idealnych dzieci. Jest za to mnóstwo idealnych momentów na bycie razem” – Dave Willis.
Psycholog – Małgorzata Śmigerska
2 kwietnia w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Profilaktyki, którego hasłem przewodnim było: „Bez dobrej komunikacji, nie ma dobrej relacji”. Już w zeszłym tygodniu klasy 4-8 wraz z wychowawcami przygotowały plakaty związane z tematyką dotyczącą komunikacji i relacji. Wczoraj nasz dzień zaczęliśmy od części teoretycznej, odbył się apel z krótką pogadanką na temat tego jak ważne w naszym życiu są relacje i co jest podstawą dobrej komunikacji. Następnie uczniowie klas 6 zaprezentowali krótki występ o chłopcu, który chociaż cały czas przebywał wśród ludzi czuł się samotny, bo nie czuł się zrozumiany i miał problemy z komunikacją, co miało wpływa na relacje z rodzicami i przyjaciółmi. Występ choć krótki, niósł ważne przesłanie i poruszał trudne zagadnienia, które towarzyszą nam wszystkim na co dzień. Druga część naszego Dnia Profilaktyki była częścią praktyczną. Uczniowie klas 4-8 wraz z nauczycielami przenieśli się do sali gimnastycznej, gdzie czekały już na nich różne zabawy integracyjne i aktywności związane ze współpracą i współzawodnictwem. Nasi uczniowie przekonali się, że w grupie siła i razem można osiągnąć więcej, dzięki wzajemnej komunikacji i szacunku. Cieszy nas, że nasi uczniowie są chętni do wzajemnej współpracy i sprawia Im to radość, czego potwierdzeniem były uśmiechy i radość w czasie zabaw i konkurencji. Co tu więcej pisać, niech zdjęcia z tego dnia chociaż w małym stopniu oddadzą emocje i radość jaka towarzyszyła nam w tym dniu.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego dnia jest przede wszystkim podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz budowanie akceptacji i wspieranie działań na rzecz osób z autyzmem. Autyzm nie jest chorobą, jest całościowym zaburzeniem neurorozwojowym. Nasza szkoła jak co roku włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Na szkolnych korytarzach zrobiło się niebiesko, a dlaczego niebiesko? Bo kolor niebieski to symbol autyzmu. Pamiętajmy, że każda osoba ze spektrum autyzmu jest wyjątkowa i niepowtarzalna! Zapraszam do obejrzenia zdjęć z naszego „niebieskiego” dnia.
Psycholog – Małgorzata Śmigerska
„Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia”
Janusz Korczak w swoich rozważaniach podkreślał, że każde dziecko to pełnoprawny człowiek z własnymi emocjami i myślami. W relacjach z nim ważna jest komunikacja, empatia i szacunek. Nie możemy traktować młodego człowieka jako kogoś, kogo musimy we wszystkim wyręczać. Rodzice często podejmują decyzje za swoje dziecko i planują jego życie, nie pytając je o zdanie, bo uważają, że są mądrzejsi i mają większe doświadczenie. Nie wierzą w jego mądrość. Tymczasem Janusz Korczak wychodził z założenia, że my dorośli mamy być przewodnikami, którzy pokazują otaczający świat, odpowiadają na pytania młodego człowieka i uważnie go słuchają. Ale musimy dziecku pozwolić na samodzielne doświadczanie życia. Nie możemy go nadmiernie kontrolować. Nie musimy ciągle wskazywać mu właściwej drogi. Należy mu dać wolność wyboru i prawo do podejmowania samodzielnych decyzji. Każdy popełniony błąd w życiu to wskazówka , jakich sytuacji należy unikać. Każde niepowodzenie będzie dla dziecka cenną lekcją na przyszłość. W ten sposób uczy się ono samodzielności i odpowiedzialności. Na pewno w przyszłości będzie miało poczucie własnej wartości i nie będzie się bało podejmować trudnych, życiowych decyzji.
Opłaty w miesiącu kwietniu:
Obiad - 85 zł.
Herbata - 5 zł.
Płatne do 10 dnia każdego miesiąca.
Opłatę za posiłki prosimy wnosić na rachunek BS Skórcz 05 8342 000 920 102 100 013 300 03 podając dane dziecka: imię, nazwisko i klasę (oddział przedszkolny) oraz za jaki miesiąc.
W dniach 24 – 26 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne, które przygotowali: ks. Janusz Wachowski – proboszcz z parafii w Dzierżążnie oraz ks. Artur Tybusz – wikary z parafii w Nowej Cerkwi. Odbyły się one pod hasłem: „Podróż do silnego serca”. Był to czas refleksji i odkrywania na nowo wartości, które pomagają nam być lepszymi ludźmi oraz dają nadzieję zbawienia. Spotkania rekolekcyjne pomogły w umacnianiu przyjaźni z Chrystusem, stały się też doskonałą okazją do przemyślenia swoich postępowań i poprawy. Dziękujemy księżom za ofiarowany nam czas, trud, miły uśmiech, a przede wszystkim za drogowskaz na naszej drodze do spotkania się ze Zmartwychwstałym Chrystusem.
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również bardzo ważna data, ponieważ właśnie 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data, czyli 21 dzień miesiąca nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego - trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Ale jaki związek z tym wszystkim mają kolorowe skarpetki? A właśnie taki, że zakładając tego dnia skarpetki „nie do pary” pokazujemy, że różnorodność jest piękna, jest to również wyraz tolerancji i solidarności z osobami chorującymi na zespół Downa. W ostatni piątek na naszych szkolnych korytarzach zrobiło się baaaardzo kolorowo, a to wszystko przez kolorowe skarpetki naszych uczniów. Przygotowana została również gazetka, w której zawarte zostały najważniejsze informacje dotyczące Zespołu Downa. Cieszymy się, że nasi uczniowie tak licznie włączyli się w tę kolorową akcję.
Opiekunowie SU
21 marca, uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wraz z wychowawcami z radością powitali najpiękniejszą porę roku - wiosnę. Razem wyruszyliśmy zorganizowanym, barwnym korowodem na spacer ulicami Morzeszczyna. Było kolorowo, wesoło i kreatywnie. Na zakończenie, na boisku szkolnym, świetnie bawiliśmy się przy rytmach wiosennych piosenek. Nasze wiosenne spotkanie zakończyło się malowaniem wiosennych plakatów, które ozdobiły szkolny korytarz. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyła piękna, wiosenna pogoda, świetna atmosfera i mnóstwo śmiechu. Cieszymy się, że wiosna wróciła już do nas i mamy nadzieję, na coraz cieplejsze i słoneczne dni.
Opłatę za posiłki prosimy wnosić na rachunek BS Skórcz 05 8342 000 920 102 100 013 300 03 podając dane dziecka: imię, nazwisko i klasę (oddział przedszkolny) oraz za jaki miesiąc.
Uczniowie klasy II i III wzięli udział w VI Wojewódzkim Konkursie Plastycznym ,,CHOTOMSKA DZIECIOM". Komisja spośród wielu prac mogła wybrać tylko trzy i są to prace: Soni Dąbrowskiej klasa II b, Aleksandry Górskiej klasa II b i Bianki Steinborn klasa III a. Pozostałe prace uczniów zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom za udział.
wychowawczynie klasy II b i III a
Uczniowie klasy trzeciej biorą udział w powiatowym programie profilaktyki i otyłości uczniów klas trzecich szkół podstawowych powiatu tczewskiego ,,CZY OTYŁOŚĆ POWINNA DEFINIOWAĆ PRZYSZŁOŚĆ DZIECKA?". W ramach udziału w programie szkoła otrzymała tablicę magnetyczną, sokowirówkę i wagę, a uczniowie materiały edukacyjne.
G. Król
Dnia 14 marca w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy przyrodniczej. Brali w nim udział uczniowie klasy czwartej, którzy dzielili się swoją wiedzą na temat otaczającego ich świata. Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze.
Dnia 14 marca 2025r. w Collegium Marianum w Pelplinie odbył się etap rejonowy Konkursu Biblijnego, którego tematem przewodnim były ,,Dzieje Apostolskie ". Wzięło w nim udział sześcioro uczniów naszej szkoły. Z (nie)cierpliwością będziemy oczekiwać na wyniki.
Aurelia Kosecka - Zawiszewska