Bardzo dziękujemy za przesłanie wszystkich fotografii w ramach naszej akcji „AKTYWNIE WITAM WIOSNĘ”. Po raz kolejny pokazaliście, że można na Was liczyć. Cieszymy się, że jesteście tacy aktywni i spędzacie czas na świeżym powietrzu i pomagacie innym. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć!
Lubisz ozdabiać swój dom na święta? Super!! Podziel się z nami zdjęciem dekoracji, które wykonałeś/-aś, aby pięknie udekorować dom na czas Wielkanocy. A może potrafisz ślicznie rysować lub malować? Przyślij foto Twojej pracy przedstawiające elementy związane z tymi cudownymi świętami :) Fajnie, abyś na zdjęciu był/-a również Ty – miło będzie zobaczyć Wasze buźki. Konkurs jest dla WSZYSTKICH uczniów szkoły.
LICZYMY NA WASZĄ AKTYWNOŚĆ :) Dyplomy i drobne upominki czekają ;)
Na prace czekamy do wtorku 30 marca :) Przyślijcie je na maila: karolina.bendyk10@gmail.com
Pozdrawiamy wiosennie :)
Opiekunowie SU
W ramach obchodów Tygodnia Matematyki w naszej szkole, w dniach od 8 marca do 12 marca, zaplanowano dla uczniów kilka ciekawych zadań. Tydzień Matematyki kierowany był do wszystkich! Nawet tych, a może przede wszystkim, którzy nie lubią matematyki. Wykonywanie zadań miało sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.
I - MATEMATYKA I KOBIETA - prace przysłali:
Zuzanna Tomaszewska – kl. 2b, Amelia Klofczyńska – kl. 4a, Nadia Krocz – kl. 4b, Marika Falgowska – kl. 4b, Patrycja Grucza – kl. 4b, Natasza Potulska – kl. 5a, Nataniel Szwarc – kl. 6a, Filip Topczyński – kl. 6b, Natasza Klofczyńska - kl. 7a, Katarzyna Dziedzińska – kl. 8a.
II -TANGRAMY – CO TO TAKIEGO ? - układanki wykonali:
Zuzanna Tomaszewska – kl. 2b, Marta Dembicka – kl. 3a, Kinga Dahm – kl. 4b, Patrycja Grucza – kl. 4b, Nadia Krocz – kl. 4b, Jakub Libiszewski – kl. 6a, Filip Topczyński – kl. 6b.
III - MĘŻCZYŹNI UDOWADNIAJĄ, ŻE MATEMATYKĘ ZNAJĄ - prace przysłali:
Patrycja Grucza – kl. 4b, Nadia Krocz – kl. 4b, Kacper Rocławski – kl. 5a, Katarzyna Dziedzińska – kl. 8a.
IV - BAW SIĘ MATEMATYKĄ Z CAŁĄ RODZINĄ – w gry matematyczne na pewno grają:
Natalia, Paulina, Kornelia i Agatka Czerska, Patrycja Grucza, Nadia Krocz, Kacper Rocławski, Adam Żylis i Filip Topczyński.
V - WIERSZ MATEMATYKA I KOBIETA – piękne wiersze ułożyli:
Marta Dembicka – kl.3a, Jakub Libiszewski – kl. 6a oraz Kacper Rocławski – kl. 5a.
Za Tydzień Matematyki nagrody otrzymują:
Zuzanna Tomaszewska – kl. 2b ,
Marta Dembicka – kl. 3a
Nadia Krocz – kl. 4b,
Patrycja Grucza – kl. 4b,
Kacper Rocławski – kl. 5a
Jakub Libiszewski – kl. 6a
Nataniel Szwarc – kl. 6a,
Filip Topczyński – kl. 6b,
Katarzyna Dziedzińska – kl. 8a.
Wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w naszym przedsięwzięciu bardzo dziękujemy i gratulujemy!
Nauczyciele matematyki
W piątek 19 marca klasy pierwsze idąc śladami tradycji spaliły Marzannę symbol odchodzącej zimy i powitania wiosny. Obrzęd ten łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca. Dzień ten był pełen atrakcji i wrażeń. Uczniowie przeszli z kukłą do ogniska ze śpiewem na ustach i instrumentami w rękach.
W związku z nadchodzącym Pierwszym Dniem Wiosny oraz corocznymi obchodami Dnia Profilaktyki w naszej szkole, zachęcamy Was do włączenia się w akcję „AKTYWNIE WITAM WIOSNĘ”. Zbliżający się czas to okres, w którym natura budzi się do życia i zaczyna cieszyć nas bogactwem barw. Sprzyja to podjęciu działań i nowych wyzwań w naszym życiu. Zachęcamy Was do podzielenia się z nami zdjęciami, na których pokazujecie Waszą aktywność w codziennym życiu. Pomagasz rodzicom, dziadkom, a może sąsiadowi w wiosennych pracach porządkowych? Pstryknij fotkę i wyślij ją nam, a my stworzymy z tego barwny kolaż, który będzie można podziwiać na stronie internetowej naszej szkoły. Liczymy na Waszą AKTYWNOŚĆ!
Zdjęcia prosimy wysyłać na adres mailowy: msmigerska@gmail.com
Pozdrawiamy – Opiekunowie SU
Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku organizowany jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Z tej okazji w wielu miastach w Polsce organizowane są różne wydarzenia mające na celu promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększanie świadomości społecznej na temat trisomii 21.
To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.
Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
„W marcu jak w garncu” - wszyscy znamy to przysłowie. Rzeczywiście w tym roku ono się sprawdziło. Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie - na przemian słońce, śnieg, grad, deszcz i silny wiatr. Dlatego każdy wypatruje już z utęsknieniem zwiastunów wiosny. Także uczniowie klasy piątej wybrali się na poszukiwania oznak tej pory roku. Zobaczcie, co udało im się uchwycić w kadrze.
Hanna Chudyka
W Europie Dzień Mózgu świętujemy od 1998 roku, ten dzień ma na celu przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania naszego układu nerwowego, który zdecydowanie jest najważniejszym układem w naszym ciele, ponieważ zniszczenie układu nerwowego zahamowuje i zaburza pracę i funkcję wszystkich pozostałych układów jakie są w naszym organizmie.
Śmiało możemy powiedzieć, że mózg to nasze prywatne centrum dowodzenia, bo to właśnie on steruje wszystkimi procesami, które zachodzą w naszym organizmie. Zdrowy i sprawnie funkcjonujący mózg ma wpływ na nasze funkcjonowanie, zachowanie, postrzeganie, myślenie i jakość naszego życia. A o to kilka „mózgowych” ciekawostek, o których warto wiedzieć:
Z pozdrowieniami – Psycholog Małgorzata Śmigerska
SZANOWNI PAŃSTWO, w związku z obostrzeniami na terenie woj. pomorskiego od 15 marca do 28 marca 2021 roku nauka dla klas I-III w systemie hybrydowym:
PONIEDZIAŁEK – W SZKOLE: IA, IIA, III
ZDALNIE: IB, IIB
WTOREK – W SZKOLE: I B, II B
ZDALNIE: IA, II A, III
ŚRODA – W SZKOLE: IA, IIA, III
ZDALNIE: IB, IIB
CZWARTEK: W SZKOLE: I B,II B
ZDALNIE: IA, IIA,III
PIĄTEK: W SZKOLE: IA, IB, III
ZDALNIE: IIA, IIB
Lekcje zdalne będą po pół godziny według planu. Dowozy/odwozy bez zmian. Prosimy o stosowanie się do planu zajęć dzieci.
Klasy IV - VIII uczą się na dotychczasowych zasadach.
Przedszkole bez zmian.
Pozdrawiam Aleksandra Graban - dyrektor szkoły
Przypominamy, że nasza szkoła dołączyła się do ogólnopolskiej akcji ,,Bilet powrotny do biblioteki” organizowanej przez miesięcznik ,,Biblioteka w Szkole”.
Już dziesięcioro uczniów dojechało przez stację ,,Wyobraźnia” do stacji ,,Przygoda”. Wielkie brawa dla nich! Czekamy na kolejnych pasażerów. Akcja trwa do 21 marca 2021 roku.
Zapraszamy do biblioteki. Czekają na Was komiksy, książki o zwierzętach, magii, przyjaźni, sporcie, świecie, detektywistyczne oraz lektury. Po skasowaniu całego biletu – niespodzianka!
Aurelia Zawiszewska
Anna Dembicka
Dzień Sołtysa - coroczne polskie świeto obchodzone w większości przypadków na terenie naszego kraju. Pochodzenie nie jest znane, jednak w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze w gminach wiejskich.
Celem tego Święta jest zwrócenie uwagi na pracę sołtysów, okazanie wdzięczności i szacunku za ich pracę.
Największą motywacją do działania dla sołtysów jest zadowolenie ludzi.
W gminie Morzeszczyn mamy 11 sołectw i tak:
Sołectwo Morzeszczyn - sołtys Barbara Jelitto
Sołectwo Lipia Góra - sołtys Barbara Jędrzejczyk
Sołectwo Królów Las - sołtys Renata Marcinkowska
Sołectwo Dzierżążno - sołtys Piotr Nowak
Sołectwo Gętomie - sołtys Bożena Kornacka
Sołectwo Rzeżęcin - sołtys Dorota Szwarc
Sołectwo Nowa Cerkiew - sołtys Mirela Rolnik
Sołectwo Kierwałd - sołtys Małgorzata Jabłonka
Sołectwo Gąsiorki - sołtys Irena Wickland
Sołectwo Borkowo - sołtys Adriana Strus
Sołectwo Majewo - sołtys Joanna Fuhrmann
Z okazji Dnia Sołtysa Zuzia Szwarc z naszej klasy VII b odwiedziła swoją babcię Basię, a jednocześnie Panią Sołtysa Morzeszczyna - BARBARĘ JELITTO i zadała jej następujące pytania:
Wywiad był on–line, więc bardzo nowocześnie. Obejrzyjcie poniżej.
Odpowiedź na pytanie 1
https://drive.google.com/file/d/1kIlm3KCJNgxozePZ9b1wEu0E2nR8M2hc/view?usp=sharing
Odpowiedź na pytanie 2
https://drive.google.com/file/d/1c6cY61q4r5xfW-SrB8WQUf2Yk4hrOrs9/view?usp=sharing
Odpowiedź na pytanie 3
https://drive.google.com/file/d/1Q4ZYRkpleNN6XWxH1gq8oYKPsdlmRqNK/view?usp=sharing
Odpowiedź na pytanie 3
https://drive.google.com/file/d/1zEIsoY4nE4R33OXLm6xr2kTEAqF9cXiX/view?usp=sharing
My ze swej strony wszystkim sołtysom w naszej gminie:
SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA ZA TRUD I WYSIŁEK WŁOŻONY W REALIZOWANIE PLANÓW I ZAMIERZEŃ NA RZECZ LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI.
JEDNOCZEŚNIE ŻYCZYMY WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI, DUŻO ZDROWIA, ZAPAŁU DO DZIAŁANIA NA KOLEJNE LATA ORAZ ZADOWOLENIA Z PEŁNIONEJ FUNKCJI
Społeczność uczniowska, pedagogiczna i administracyjna Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie
Autorzy: klasa VII b z wychowawczynią
Niektórzy uczniowie chętnie sięgają po pióro, aby przelać swoje myśli na papier. Są to ich pierwsze próby pisarskie. Tak uczyniła też wasza koleżanka z klasy czwartej - Marta Domert. Jej wiersz nosi tytuł „Spotkanie Słońca z Księżycem”.
Spotkanie Słońca z Księżycem
Słońce odliczało dni do zaćmienia,
by znów się spotkać z Księżycem.
Lecz cóż - to tylko były marzenia.
Gdy Księżyc w nocy szukał Słońca,
krążył i krążył, i tak bez końca.
Słońce Księżyca szukało za dnia,
lecz się poddało w try miga.
Słońce grzało swoimi promieniami
i o spotkaniu z Księżycem biło się z myślami.
Gdy noc zapadła,
Księżyc błyszczał na niebie.
Wciąż wzdychał wiernie:
Słońce, ja chcę zobaczyć tylko ciebie!
Tymczasem Słońce się pospieszyło
i wcześniej buzię swą wychyliło.
Nagle się stało jakby we śnie,
spotkali się Słońce i Księżyc wreszcie.
I choć na niebie byli
po dwóch stronach ziemskiej kuli,
marzyli tylko o tym,
by się w końcu przytulić.
Wreszcie nadejdzie kiedyś dzień,
gdy się znów zobaczą.
Na pewno będzie jakaś łza,
może nawet się rozpłaczą.
Z pewnością będzie to dzień zaćmienia.
Cóż możemy z tym zrobić?
Po prostu życzyć im – powodzenia!
OD 8 MARCA DO 12 MARCA
DLA KAŻDEGO COŚ FAJNEGO
8 marca 2021 – poniedziałek
„MATEMATYKA I KOBIETA”
Dzisiaj obchodzimy Dzień Kobiet, więc MATEMATYKĘ ŁĄCZYMY Z KOBIETĄ. Wymyśl wiersz lub narysuj portret kobiety (w której ukryte są figury geometryczne).
Wykonaj zdjęcie i przyślij na adres marzenas931@gmail.com
9 marca 2021 – wtorek
TANGRAMY – CO TO TAKIEGO????
dla klas 1-8
Czekamy na ciekawe pomysły. Wykonaj zdjęcie Twojej układanki i przyślij je na adres gosiachi@wp.pl
10 marca 2021 – środa
W związku z tym, że dzisiaj obchodzimy Dzień Mężczyzn, więc
MĘŻCZYŹNI UDOWADNIAJĄ, ŻE MATEMATYKĘ ZNAJĄ
Słynni matematycy – kto i dlaczego?
Wykonaj plakat, portret, prezentację, na temat dnia, wykonaj zdjęcie i przyślij na adres marzenas931@gmail.com
11 marca 2021 – czwartek
BAW SIĘ MATEMATYKĄ
Dzisiaj dzień gier zespołowych. Zaprezentuj za pomocą fotografii (czekamy gosiachi@wp.pl) w jaką grę lubisz najbardziej grać. BAW SIĘ MATEMATYKĄ Z CAŁĄ RODZINĄ.
12 marca 2021 – piątek
MAGICZNA LICZBA π
Konkurs przeznaczony dla uczniów klas 7-8.
Wykonaj pracę zawierającą informacje dotyczące liczby π. Zrób zdjęcie i przyślij marzenas931@gmail.com
ZACHĘCAMY DO AKTYWNEGO WZIĘCIA UDZIAŁY W TYGODNIU MATEMATYKI
Czekamy na prace do 14 marca 2021r.
NAGRODY, UPOMINKI I DYPLOMY CZEKAJĄ NA WAS
Otyłość jest uznana za jedną z chronicznych chorób niezakaźnych, czyli tzw. chorobę cywilizacyjną i stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkości. Cechuje ją nieprawidłowa i nadmierna kumulacja tkanki tłuszczowej. Jest w dużej mierze skutkiem zbyt wysokiego spożycia energii (pozytywnego bilansu kalorycznego) i siedzącego trybu życia utrzymujących się przez pewien okres czasu.
Otyłość i nadwaga stanowią globalny problem zdrowotny. Wyniki badań epidemiologicznych są alarmujące. W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci można zaobserwować postępujące obniżanie się progu wiekowego osób z nadmierną masą ciała.
U dzieci oraz nastolatków do określenia odpowiedniej masy ciała służą siatki centylowe. Są to wykresy, z których lekarz odczytuje jakie BMI ma dziecko w stosunku do innych dzieci w jego wieku. Wykresy zostały stworzone na podstawie danych statystycznych. W każdym województwie Polski mogą się one nieco od siebie różnić. Jeśli dziecko ma BMI większe niż 95% jego rówieśników można mówić, że jest otyłe.
https://view.genial.ly/603ce3a64a3f8a0d150ba25a/presentation-untitled-genially
Nasi pierwszoklasiści po raz pierwszy brali udział w Konkursie Mistrza Kaligrafii. Uczestnicy niezwykle starannie, a wręcz po mistrzowsku przepisywali zaproponowany dla nich tekst. Wybór mistrzowskiej pracy był niezwykle trudny, ponieważ wszystkie dzieci biorące udział bardzo się starały, aby to ich praca była najpiękniejsza.
Ostatecznie tytuł
Mistrza Kaligrafii przypadł:
Cezaremu Maciejewskiemu z klasy 1a,
Wicemistrzem Kaligrafii został:
Tymoteusz Dąbrowski z klasy 1a,
Trzecie miejsce w Konkursie Kaligrafii zajęła:
Maja Parka z klasy 1b.
W konkursie postanowiono jeszcze wyróżnić dwie prace. Wyróżnienia otrzymali:
Marta Bonk i Franciszek Święcicki z klasy 1a.
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali uczestnicy słodki upominek za udział w konkursie.
Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do pięknego pisania, bo każdy może zostać Mistrzem Kaligrafii.
Katarzyna Budzelewska
Justyna Hajduk