Życzymy Wam, aby te świeta wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję. Życzenia wielkanocne składają uczniowie kl. 1a wraz z wychowawczynią.
W trudnym dla nas wszystkich czasie uczniowie z klasy I b, są w świątecznych nastrojach. Wykonali świąteczne dekoracje i wykorzystali je do ozdobienia swoich domów. Większość dzieci zrobiła papierowe pisanki, a Kuba wykonał ozdoby świąteczne z klocków lego.
Nasze przedszkolaki nie tracą czasu pomimo świątecznej krzątaniny rodziców. Wykonują rzeczy niezwykłe, sami zobaczcie!!! Tworzą cuda, m.in. z masy solnej powstają piękne pisanki, zajączki, kurczaczki i baranki z zastosowaniem wyszukanych technik oraz świąteczne wypieki. Sadzą cebulki i sieją rzeżuchę, pieką ciasteczka, pomagają w przygotowaniu zdrowych śniadań, a także eksperymentują. Jak wszyscy wiemy, długo nie usiedzą w miejscu więc skaczą, tańczą i śpiewają. Znajdują też czas na szlifowanie swojej kaligrafii, dzielnie ćwiczą szlaczki, przeliczają, sylabizują i głoskują.
Cieszymy się, że wykorzystujecie różne źródła internetowe do zabaw i prac plastycznych.
Pozdrawiamy Was serdecznie
Sabina Fieducik i Sabina Szulc
Drodzy uczniowie, szanowni rodzice, czasami los stawia nas w nieprzewidzianych i trudnych momentach życiowych. Potrzebujecie wsparcia w zakresie: przeciwdziałania przemocy w rodzinie, uzależnienia od nowych technologii, alkoholu, papierosów, środków psychoaktywnych, depresji, myśli samobójczych, autoagresji, zaburzeń odżywiania. Dlatego przygotowałem kilka numerów telefonów do organizacji pomocowych. Pod telefonem dyżurują specjaliści: prawnicy, pedagodzy, psycholodzy, psychiatrzy i lekarze.
1. Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży Tel. 116 111
2. Telefon Dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci Tel. 800 100 100
Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka Tel. 800 12 12 12
Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie ,,Niebieska Linia’’ Tel. 800 120 002
Telefon Rzecznika Praw Obywatelskich Tel. 800 676 676
Telefon Zaufania Dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym Tel.116 123
Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Tel. 800 120 226
Telefon Zaufania ,,Narkotyki-Narkomania’’ Tel. 801 199 990
Telefon Wsparcia Dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego Tel. 800 70 2222
Telefon Dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców Tel. 800 080 222
Opracował Pedagog szkolny: Sławomir Grabalski
Drodzy Rodzice!
Dostaję cudowne zdjęcia, jak pracujecie i bawicie się z dziećmi. Nie tylko nad kartami pracy i pracami plastycznymi, ale cudownie życiowo, relacyjnie. Dostarczają mi moc wspomnień i wzruszeń, dziękuję!!! Warto pamiętać starą prawdę, że niezależnie od wkładu nauczyciela, każdy uczy się w każdym momencie i od wszystkich dookoła...sam. Ten „koronaczas” to pewna ilość formalnej nauki mniej, ale to może być ważny okres intensywnego, indywidualnego rozwoju więcej. Przede wszystkim więcej relacji z najbliższymi.
Czas spędzony z dziećmi to nauka połączona z zabawą, która z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Zachęcajcie je do samodzielnego działania, według własnej inwencji twórczej. Ważne jest dla nich poczucie sprawstwa oraz zdobywanie nowych doświadczeń w drodze samodzielnych działań. Nie przedstawiajcie im gotowych rozwiązań, nie narzucajcie własnego zdania. Nasi mali artyści niejednokrotnie zaskoczyli mnie pomysłowością, oryginalnością i niepowtarzalnością swoich prac. Mam nadzieję, że korzystacie z udostępnionych przeze mnie piosenek, zabaw ruchowych i pląsów. Jeśli dzieciom udało się wciągnąć Was w te zabawy, to dla nich też nowe doświadczenie, niejako wcielili się w moją rolę: ).
Czasu mamy coraz mniej, zabiegani i zapracowani tracimy najcenniejszy dar jaki możemy im dać. Czasu nie cofniemy, a teraz możemy zwolnić i podarować go dzieciom. Chwile spędzone z nimi będą dla nich cenniejsze niż kolejna zabawka. Warto poświęcić go na czytanie bajek, gry planszowe czy zwykłe rozmowy. Wszystkie aktywności mają zbawienny wpływ dla ich rozwoju.
Nie zapomniałam o cudownym wpływie przyrody na dzieci, one właściwie czują się Jej częścią. To przestrzeń, która jest im najbliższa, niewyczerpane źródło fantazji i wyobrażeń. Niestety „koronaczas” ograniczył nam przestrzeń do eksploracji świata.
Liczę na kolejne fotorelacje Waszych pociech w akcji, czy to z domu, czy też z ogródka. Może uda im się dostrzec dżdżownicę, defiladę mrówek, czarny kształt przemykający po drzewie? Każdy zakamarek ma swoje tajemnice, a dziecko rozumie je najlepiej.
Pozdrawiam Was mocno, tęsknię za dziećmi i za normalnością.
Sabina Fieducik
Jak przetrwać w domu i nie oszaleć?
- Porozmawiajcie wspólnie ze wszystkimi domownikami i ustalcie rodzinne zasady funkcjonowania na najbliższy czas.
- Stwórzcie swój własny plan dnia (pobudka, nauka, obowiązki domowe, czas wolny) i koniecznie dbajcie o jego przestrzeganie.
- Pomyślcie o rzeczach, które możecie robić wspólnie z bliskimi, zaplanujcie kilka pomysłów, ale weźcie przy tym pod uwagę możliwości i umiejętności pozostałych domowników.
- Wyznaczcie cele jakie macie do zrealizowania w najbliższym czasie. Pamiętajcie o tym, że obrany cel musi być realny do osiągnięcia i jego wykonanie powinno być określone w konkretnym czasie.
- Zadbajcie o chwilę dla siebie, chwila spokoju, ciszy, relaksu jest potrzebna każdemu po to żeby naładować baterie na kolejny dzień, przemyśleć pewne sprawy.
- Nie zapominajcie o aktywności fizycznej, nasze ciało także potrzebuje tego by o nie zadbać.
- Podtrzymujcie kontakty za pomocą telefonu, portali społecznościowych z osobami bliskimi, które z Wami nie mieszkają i w obecnej sytuacji nie możecie się z nimi spotkać, ze znajomymi, koleżankami i kolegami ze szkoły. W tym trudnym czasie okazujmy sobie nawzajem wsparcie.
- Bądźcie wyrozumiali dla siebie i dla reszty domowników, nie tylko Wam jest ciężko. Pamiętajcie, że w przyjaznej, spokojnej atmosferze wspólnie z bliskimi łatwiej przetrwać trudne chwile.
Jestem z Wami!
Pozdrawiam Wasz Psycholog – Małgorzata Śmigerska
Mimo bardzo trudnej sytuacji spowodowanej koronawirusem dzielne przedszkolaki z grupy SÓWKI, z pomocą swoich rodziców, wytrwale pracująw domu. Dowodem na to są przepiękne zdjęcia, które otrzymuję. Wiem, że systematycznie wykonujecie zadania w kartach pracy i nie brakuje Wam sił na prace plastyczne. Bardzo za to dziękuję. Mam nadzieję, że z takim samym zapałem będziecie pracowali w dalszym ciągu. Serdecznie pozdrawiam Wasi Waszych rodziców!
Sabina Szulc
PRZEDŁUŻAMY REKRUTACJĘ DO PRZEDSZKOLA, ZERÓWKI I KLASY PIERWSZEJ DO 30.04.2020
Przypominamy dokumenty do pobrania na stronie internetowej szkoły w linku REKRUTAJCA ON-LINE.
Pomimo trudnej dla nas wszystkich sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, uczniowie klasy I b pracują bardzo wytrwale. Dzięki wsparciu swoich Rodziców pracują z dużym zapałem i zaangażowaniem. Waszą pracę widać na zdjęciach, które przesyłacie, ale także pieczecie ciasteczka. Jestem z Was bardzo dumna, wierzę, że niedługo się spotkamy i będziemy mogli wspólnie wyruszyć w naszą podróż jaką jest zdobywanie wiedzy. Serdecznie Was i Waszych Rodziców pozdrawiam.
Gabriela Król
Choć sytuacja jest nowa i mnóstwo utrudnień, uczniowie klasy 3b nie nudzą się podczas kwarantanny. Dzielnie pracują, nie wychodząc z domów. Pracują z zapałem i zaangażowaniem. W ostatnim czasie powstały ciekawe i piękne prace, z którymi uczniowie naszej klasy zechcieli się podzielić.
Dziękuję również rodzicom za świetną współpracę w tym ciężkim czasie!
Katarzyna Budzelewska
Dzisiaj 02.04.2020 r. obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym celem obchodów święta jest przeciwstawienie się dyskryminacji oraz stereotypom dotyczących osób dotkniętych autyzmem. Czasami używana jest także nazwa Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.
Według danych, w Polsce bezpośredni problem autyzmu dotyczy około 30 tysięcy osób, a także ich najbliższych. Specjaliści uważają, że obecnie co setne dziecko rodzi się z zaburzeniami autystycznymi. Autyzm nie wiąże się z upośledzeniem umysłowym, a wręcz przeciwnie, osoby te mają przeciętną lub ponad przeciętną inteligencję. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza, aby wdrożyć odpowiednie działania. Nasza Szkoła również wspiera uczniów ze zdiagnozowanym autyzmem.
Dopiero co pociąg pierwszoklasistów do szkolnej przygody się rozpędził, a już musiał się zatrzymać.
Ostatnie dni są dla nich wielkim wyzwaniem. Ale dzięki wsparciu swoich rodziców wspaniale radzą sobie z powierzonymi im zadaniami. Dowodem na to są ich piękne prace, które mi codziennie przesyłają. Jestem z nich bardzo dumna, widząc jak starannie wykonują wszystkie zadania. Ten czas dla nich, jak i dla nas wszystkich jest trudny, ale będzie jeszcze czas na wspólne lekcje w klasie, zabawy i wycieczki. Spędzimy jeszcze wiele wspólnych, szkolnych przygód. Pociąg zatrzymał się na chwilę na stacji, ale zaraz ruszy dalej. Będzie dobrze.
Monika Chmielecka, kl. 1a
Życie na kwarantannie jest trudne, ale szkoła stara się trwać i być blisko swoich uczniów. Klasa VI B wykonała na języku polskim ulubioną lekturę „w pudełku”. Wybory były różnorodne: „Magiczne drzewo”, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, Kłamczucha”, „Córka Czarownic”. itp.
I chyba jedno je łączy: magia. Dzisiaj by się tak trochę przydała – odczarować to wszystko.
Kilka sposobów na ciągłą obecnością dzieci w domu - jak starać się wspierać ich rozwój w tej trudnej dla wszystkich sytuacji. Pozostanie w domu na dłuższy czas to dla wielu dorosłych przerażająca myśl. Ta sytuacja to duże wyzwanie i dlatego trzeba stworzyć plan na "zagospodarowanie" dzieciaków. Fakt, że dzieci pozostają w domu, nie oznacza, że jest to czas wolny od nauki. Dlatego jako rodzice / opiekunowie prawni musicie zająć się edukacją domową. Zapewne pojawią się tematy, które was przerosną i nie będziecie w stanie pomóc dziecku. Skorzystajcie wtedy z Internetu w celu zdobycia niezbędnej wiedzy i nowych pomocy naukowych tj.: zadania, testy i lekcje na portalach edukacyjnych. Korzystajcie też z książek, encyklopedii i innych pomocy dostępnych w domu. Kolejnym Waszym zadaniem będzie próba przygotowania innych zajęć niż nauka. Świetną rozrywką jest wspólne gotowanie z dziećmi, wprowadzanie ich w codzienne obowiązki domowe tj.: sprzątanie, wynoszenie śmieci, opieka nad młodszym rodzeństwem itp. Najbliższy czas spędzicie razem, więc warto pokazać im, że są Wam potrzebni. Kolejną sprawą jest wychodzenie na dwór. Spacer czy krótka zabawa wokół domu nie jest czymś zakazanym, ale trzeba to robić mądrze. Samo wyjście z domu nie powinno zwiększyć ryzyka zarażenia, o ile będziecie sami lub z inną osobą utrzymując bezpieczną odległość.
Opracował Pedagog szkolny: Sławomir Grabalski
Informacja Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tczewie
Informuje, że Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Tczewie udzielamy informacji, porad i konsultacji.
Telefonicznie 58 531 10 09
oraz e-mail: ppp.tczew@ppp.tczew.pl
pełnimy dyżury w godzinach 8:00 – 14:00
W sytuacji pilnej / kryzysowej konsultacje osobiste z psychologiem / pedagogiem możliwe są po uprzednim umówieniu telefonicznym.
Pomiędzy nauką, a obowiązkami domowymi przyda się każdemu chwila relaksu i odpoczynku, dlatego przesyłam Wam moi Drodzy kilka pomysłów na to jak można odprężyć się i zrelaksować w domu:
Rozmowa z bliskimi – w obecnej sytuacji w jakiej się znajdujemy, spędzamy więcej czasu ze swoją rodziną, wykorzystajmy ten czas, bo czasem nawet krótka rozmowa z kimś bliskim ma magiczną, relaksacyjną moc i przynosi nam ulgę.
Relaksacyjna muzyka – odpowiednio dobrany rodzaj muzyki zmniejsza nasze tętno, ciśnienie krwi, a także obniża poziom stresu.
Relaksacyjne kolorowanki – to doskonały sposób na rozładowanie stresu i napięcia nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. W trakcie kolorowania nasz mózg wprowadza nas w stan relaksu i odprężenia.
Gimnastyka – nie chodzi tutaj o ćwiczenia fizyczne, ale o takie ćwiczenia, które rozluźnią nasze ciało i umysł. Może to być rozciąganie, skoncentrowanie się na oddechu, wyciszenie.
Gorzka czekolada – choć nie jest tak pyszna jak mleczna, ma dużo lepsze właściwości, bo składniki w niej zawarte uspokajają, odprężają i poprawiają humor a także przede wszystkim mają rewelacyjny wpływ na pracę naszego mózgu.
Czytanie – ten sposób pozwala nam chociaż na chwilę przenieść się do innego, wymyślonego świata, oderwać od rzeczywistości, zapomnieć o zmartwieniach i problemach.
Kochani do dzieła!
Pozdrawiam Wasz Psycholog – Małgorzata Śmigerska
kolejny tydzień nauki poza budynkiem szkolnym. Jest ciężko, wiem. Drodzy rodzice, dziękujemy za wsparcie, dziękujemy, że jesteście teraz ze swoimi dziećmi w roli rodziców, opiekunów, nauczycieli.
Kochane dzieci, nie sprawiajcie swoim rodzicom problemów, bo wszyscy jesteśmy obecnie w trudnej sytuacji. Zadbajcie o swoje zdrowie – zrezygnujcie z komputera poza wykorzystaniem go do lekcji. Czas wolny też trzeba zaplanować dla własnego zdrowia psychicznego i fizycznego. Ruszajcie się w domu – ćwiczcie, oczywiście w miarę możliwości.
Tęsknimy za Wami, szkoła już teraz byłaby pięknie dekorowana na święta, Niestety, nie dzieje się nic…bo brakuje Was.
Jedno się nie zmienia, ZOSTAŃCIE W DOMU. Wierzę, że stosujecie się do zasad. Pozdrawiam Was, drodzy uczniowie, Wasze rodziny od wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły.
Aleksandra Graban, dyrektor szkoły
Moduł Dokumenty szkolne został zmodyfikowany
Gdy masz zacząć się uczyć jesteś w stanie wykonać mnóstwo innych czynności, które nie mają nic wspólnego z nauką np. sprzątanie pokoju, telefon do przyjaciela, itp. Jednak co byś nie wymyślił i tak przyjdzie moment, w którym musisz przysiąść do nauki. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na motywację i efektywną naukę.
Sposób pierwszy - poranna rutyna: aktywność fizyczna, smaczne śniadanko, rozmowa z rodziną, ustalenie planu dnia.
Sposób drugi - motywacja do działania - wyśpij się. Sen pozytywnie wpływa na procesy myślowe podczas dużego wysiłku intelektualnego.
Sposób trzeci - metoda małych kroków. Nie ucz się całego materiału na raz. Podziel go sobie na części, ułatwi to naukę.
Sposób czwarty – nauka w grupie. Zaproś do współpracy rodzeństwo, rodziców.
Sposób piąty – relaks i nagroda: np. drzemka, sport, muzyka, spacer, gry, dobre ciastko, itp.
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice - Zdalna Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna
W związku z brakiem możliwości bezpośredniego kontaktu z uczniami i rodzicami zapraszam do korzystania z pomocy w rozwiązywaniu bieżących problemów za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem slawekgrabalski@op.pl od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00.
Pozdrawiam, pedagog szkolny: Sławomir Grabalski
Bardzo prosimy przestrzegać czasu pracy, nauki od 8.00 do 15.00. Nauczyciele nie mogą być ciągle pod telefonem, pocztą e-mail.
Do zwrotu tylko przesyłamy zadanie domowe, o ile jest zadane. Odrobionych lekcji NIE.
Prosimy stosować się do przekazu. Wszystko wyjaśnione w tym długim, bardzo ważnym komunikacie. Prosimy przeczytać jeszcze raz.
Materiały dla ucznia w zakładce DOKUMENTY SZKOLNE zostały zaktualizowane na czas 25-27.03.2020r. Będą dostępne do piatku do godziny 13.00.