oto obowiązujące zasady rekrutacji:
Terminy_postepowania_rekrutacyjnego_2020-2021.pdf
----------------------------------------------------------------------------------
Harmonogram_rekrutacji_do_szkol_ponadpodstawowych_-_komunikat_MEN.docx
-----------------------------------------------------------------------------------
Harmonogram_rekrutacji_do_szkol_ponadpodstawowych_-_komunikat_MEN.odt
Czy wiesz, że…
rok 2020 został ogłoszony rokiem św. Jana Pawła II?
dokładnie 18 maja obchodziliśmy 100. rocznicę Jego urodzin? 1920-2020
Uczniowie klasy Vb i VIa w ramach zadania domowego z religii wzięli udział w jednej z poniżej wymienionych (a niektórzy nawet w dwóch i trzech) akcji zorganizowanych z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II:
,,Dziękujemy, Janie Pawle 2”,
„Laurka dla Jana Pawła II”,
#oknodlajp2.
Dzięki tym akcjom, pozostając w domach, mogliśmy aktywnie włączyć się w świętowanie tej wyjątkowej, szczególnie dla naszego kraju, 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.
Agresja wśród dzieci i młodzieży przejawiana w różnym nasileniu, staje się sporym problemem społecznym. Zjawisko to przyjmuje coraz większe natężenie wobec: najbliższego otoczenia, kolegów, rodziców, nauczycieli. Wśród wielu potencjalnych czynników związanych z przemocą i agresją wyróżnia się: niski status społeczny, ekonomiczny, kulturowy, przemoc w kontaktach interpersonalnych pomiędzy dorosłymi a także wobec dzieci, zaniedbanie, alkoholizm. Zaburzone relacje rodzinne popychają nieletnich do szukania doświadczeń poza domem. Niekonsekwencja rodzicielskich zachowań, brak kontroli, przekraczanie przez dziecko wyznaczonych granic prowadzą do wzrostu nieprawidłowych relacji i czynów młodych ludzi. Zjawisko przemocy i agresji coraz bardziej widoczne jest również w szkołach. To nie tylko miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę i umiejętności, ale także miejsce spotkań dzieci i młodzieży. Zachowania agresywne powodują przemoc, która występuje w kilku rodzajach: (przemoc fizyczna, psychiczna, ekonomiczna, seksualna, zaniedbanie).
Uczniowie na terenie szkoły potrafią wyszukać tzw. ,,ofiarę’’ z takich powodów jak: nadwaga, kolor włosów, karnacja, wyznanie religijne, wrażliwość, wycofanie rówieśnicze, słaba kondycja fizyczna. Przemoc wobec takiego ucznia najczęściej zaczyna się od wyśmiewania, przezywania, bicia i popychania. Osoby wobec, których zastosowano jakąkolwiek formę przemocy przejawiają to w sposób: odizolowania się od rówieśników, słabszych wyników w nauce, niskiej samooceny, absencji szkolnej. Zatem najlepszą formą walki z takimi nieodpowiednimi zachowaniami jest profilaktyka, która modeluje poprawne relacje wśród dzieci i młodzieży.
Opracował pedagog szkolny: Sławomir Grabalski
nauka na odległość do 7 czerwca.
ZOBOWIĄZUJĘ RODZICÓW UCZNIÓW KLAS ÓSMYCH I WAS UCZNIOWIE KLAS ÓSMYCH DO PRZECZYTANIA WYTYCZNYCH DOTYCZĄCYCH PROCEDUR SANITARNYCH NA EGZAMINIE TO BARDZO WAŻNE. Materiały na stronie szkoły.
Mili rodzice, uczniowie - do 25 maja otrzymacie od wychowawców końcowe oceny przewidywane. Apeluję kolejny raz, odeślijcie nauczycielom zadania, bo brak prac utrudnia ocenę Waszej nauki i będziemy zmuszeni zaprosić niektórych na indywidualne konsultacje, celem zaliczenia materiału, z którego zadań nie odesłaliście. Nauczyciele kilka razy zapraszali do odesłania prac. Trochę wstyd, że część z Was nie przejmuje się tym i nie odsyła. Jest jeszcze czas. Wierzę w Waszą odpowiedzialność. WYSTAWIAMY OCENY KOŃCOWE DO 09 CZERWCA.
Pamiętajcie, odrabiajcie codziennie lekcje według planu lekcji, to spowoduje, że o żadnym przedmiocie nie zapomnicie.
Kochani w tym tygodniu zwracam Wam uwagę na następujące święta:
18 maja Międzynarodowy Dzień Muzeów. To dobra okazja, by obejrzeć, odwiedzić wirtualnie dowolne muzeum. Wiecie też, że w maju odbywały się NOCE MUZEÓW. Nasza szkoła też uczestniczyła w tych wydarzeniach.
19 maja Dzień Dobrych Uczynków, takie święta powinny być codziennie! Świat na pewno byłby lepszy. W ten dzień koniecznie zróbmy coś dobrego!
22 maja Dzień Praw Zwierząt, w 1997 roku odbyła się największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w naszym kraju zorganizowana przez Klub Gaja a Parlament uchwalił ustawę o ochronie zwierząt. Bestialstwo człowieka wobec zwierząt jest wynikiem naszej słabości, nie siły. NIGDY NIE KRZYWDŹ ZWIERZĄT I REAGUJ NA OKRUCIEŃSTWO WOBEC NICH.
I w związku z tym świętem czekam na zdjęcia Waszych pupili, tradycyjnie na adres tomi215@op.pl lub na Messenger. Czekam do czwartku, żebym mogła je w piątek pokazać na stronie szkoły.
Miłego i ciepłego tygodnia życzę, dyrektor Aleksandra Graban
Na zajęciach z wychowawcą klasa VIB zajmowała się tematyką dopalaczy i niebezpieczeństw z nimi związanymi. Są one bardzo szkodliwe dla zdrowia. Negatywnie wpływają też na psychikę. Mimo tego młodzi ludzie często bezmyślnie sięgają po dopalacze.
Efektem lekcji są plakaty, które przestrzegają przed sięganiem po dopalacze.
Dziękuję moim uczniom za nie. Popatrzcie i zapamiętajcie: NIGDY NIE SIĘGAJ PO DOPALACZE !
Wychowawca Aleksandra Graban
Uczniowie klasy I b w ramach realizowanych godzin z DORADZTWA ZAWODOWEGO, poznawali pracę ludzi, którzy budują domy. Na koniec zajęć postanowili zmierzyć się z wyzwaniem i zbudować dom. Powstały różne domy: dla lalek, zwierząt, nawet i takie ogromne, w których można się schować. Teraz chętnie prezentują swoje budowle – domy.
koniecznie zapoznaj się z wytycznymi dotyczącymi egzaminu ósmoklasisty.
Rodzicu, dzieci przedszkolnych i klas I – III zapoznaj się z wytycznymi: GIZ, MZ, I MEN
Wytyczne_GIS___MZ__i__MEN_dla_przedszkoli__oddzialow_przedszkolnych
_w_szkole_podstawowej_i_innyc.pdf
__________________________________________________________________________________
Wytyczne_GIS__MZ_i_MEN_dla_szkol_podstawowych
_____edukacja_wczesnoszkolna.pdf
______________________________________________________________________________________
Wytyczne_GIS__MZ_i_MEN_dla_szkol______
konsultacje_z_nauczycielami_w_szkole.pdf
Dzisiaj Święto niezwykłych bohaterek, szczególnie w ostatnim czasie, w czasie pandemii.
Składamy Paniom Pielęgniarkom z całej Polski najszczersze wyrazy uznania za trud codziennej, pełnej poświęcenia pracy.
Pragniemy złożyć wszystkim Pielęgniarkom I Położnym życzenia wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, satysfakcji z własnych dokonań, serdeczności każdego dnia, szczególnie ze strony pacjentów. No i oczywiście duuużo zdrowia!
Szczególne życzenia przesyłamy naszej szkolnej pani pielęgniarce – PANI ANI - dziękujemy za wszystko!
Uczniowie, dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły
Coraz częściej przeprowadza się badania zdrowia dzieci i młodzieży pod kątem zachowań prozdrowotnych oraz zachowań zagrażających zdrowiu. Prawidłowe nawyki powinno się wprowadzać w okresie dzieciństwa i dorastania, ponieważ wtedy kształtują się wzorce tych zachowań. Młodzi ludzie w czasie dorastania są grupą najbardziej narażoną na podejmowanie zachowań ryzykownych, takich jak: zażywanie środków odurzających, picie alkoholu, palenie tytoniu, nadmierne używanie smartfonu i gier komputerowych.
Przyczyny podejmowania zachowań ryzykownych: ucieczka od przeżywanych problemów, samotność, odrzucenie, chęć upodobnienia się do innych, zdobycie popularności, poszukiwanie nowych doznań.
Skutki podejmowania zachowań ryzykownych: zagrożenie rozwojem uzależnienia, słaba kondycja psychofizyczna, depresja, autoagresja, problemy w szkole i nauce, zaburzone relacje rodzinne oraz rówieśnicze.
Dzieci i młodzież dojrzewając i dorastając na poziomie społecznym i psychicznym oczekują wsparcia i obecności osób dorosłych (rodziców/opiekunów, nauczycieli). Literatura fachowa wskazuje, że najlepszą metodą zapobiegania zachowaniom ryzykownym jest profilaktyka. Zajęcia informacyjno-edukacyjne, realizowane przez nauczycieli i szkolnych specjalistów przynosi oczekiwany pozytywne skutek w uświadamianiu młodym ludziom, jakie zagrożenia i skutki niosą za sobą nieodpowiednie zachowania.
Opracował pedagog szkolny: Sławomir Grabalski
Szanowni Rodzice,
Już niebawem Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tczewie wznowi swoją działalność. Ale w związku z obecną sytuacją w jakiej się znajdujemy związaną z koronawirusem, wizyta w Poradni i samo przeprowadzenie badania będzie wyglądało nieco inaczej, dość nietypowo. Warto przed taką wizytą przygotować do tego swoje dziecko. Pracownicy Poradni przygotowali specjalny filmik, który pozwoli dziecku lepiej zrozumieć obecną sytuację. Proszę kliknąć w link do filmiku: https://biteable.com/watch/wizyta-w-poradni-2548172 Zapraszam do oglądania! I przy okazji przypominam o trwającym konkursie na „Bajkę pomagajkę”, na prace czekam do końca tygodnia.
Pozdrawiam Wasz Psycholog – Małgorzata Śmigerska
Zapraszamy do zakładki ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
Połowa maja właściwie tuż, tuż. Świat wokół taki piękny, zielony, ciepły.
A nam się tak trochę czas zatrzymał. Uczniowie, zaniepokojona jestem Waszym rozluźnieniem. Naprawdę, to nie służy walce z pandemią. Zbyt szybko i zbyt nieodpowiedzialnie zaczynamy poluźniać warunki kwarantanny. Proszę jednak o większą dyscyplinę. Nie zapomnijcie, że jak będziemy mieli wrócić po 24 maja, musimy być dla siebie bezpieczni.
Ten czas to nie są wakacje. Niestety, okazuje się, że nie dotrzymujecie warunków naszej wcześniejszej umowy. Uczycie się od 8.00 do 15.00, rozkładacie sobie lekcje według własnego tempa, ale w tych godzinach. Jeżeli ktoś śpi do godziny 12, a potem nie oddaje prac na czas, zachowuje się nieodpowiedzialnie.
Kochani, to trudny czas zarówno dla WAS, Rodziców, ale i dla nas – Nauczycieli. Ich czas pracy od prawie 3 miesięcy jest prawie nienormowany. Dlatego, jeżeli oddajecie prace po czasie, to jest to jednak dla nas kłopot, bo aktualne prace czekają. Zachęcam Was do większej dyscypliny. Na szczęście większość z Was pracuje znakomicie. JESTEM Z WAS BARDZO DUMNA!
W przyszłym tygodniu otrzymacie wykaz ocen proponowanych. Dlatego koniecznie wyjaśnijcie wszystkie ewentualne zaległości z nauczycielami.
W tym tygodniu warto pamiętać:
1. 11 maja - DZIEŃ bez ŚMIECENIA – człowiek produkuje ogrom śmieci i niestety często zostawia je, gdzie popadnie. Nie śmieć!
2. 15 maja DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI - święto związane przede wszystkim z przyrodą, obchodzone w naszej szkole. I DLATEGO CZEKAM NA WASZE ZDJĘCIE NA NIEBIESKO, MOŻE Z NIEZAPOMINAJKĄ, na adres tomi215@op.pl lub Messenger
WYTRWAŁOŚCI I PAMIĘTAJCIE O WZAJEMNYCH USTALENIACH, TO ZNAK WZAJEMNEGO SZACUNKU DLA SIEBIE, POZDRAWIAM
Dyrektor Aleksandra Graban
Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek życzymy Paniom pracującym w naszej szkolnej bibliotece oraz pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie dalszych sukcesów zawodowych, zadowolenia z wykonywanej pracy. Dziękujemy za wszystkie ciekawe pomysły, teatrzyki i konkursy popularyzujące czytelnictwo.
Uczniowie kl. II z wychowawczynią
Zapraszamy wszystkich uczestników zajęć SKS do wzięcia udziału w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Gdańsku.
Wykonaj pracę plastyczną - w dowolnej technice lub graficzną, przedstawiającą sportowca, który jest Twoim idolem, osobę która Cię inspiruje i zachęca do uprawiania sportu.
Regulamn_Moj_sportowy_idol_wszechczasow.pdf
Prace należy wysłać na adres mailowy konkursskspomorze@gmail.com do dnia 29 maja 2020r.