20 lutego 2020 r. uczniowie klas 1-3 ponownie brali udział w kulinarnych warsztatach, przeprowadzonych przez panie z KGW w Morzeszczynie. Dzieci pod opieką pań aktywnie uczestniczyły w kolejnych etapach przygotowania faworków- takich jak: wałkowanie, wycinanie i skręcanie. Oczywiście najwięcej przyjemności sprawiła degustacja tych smakołyków. Faworki smakowały wyśmienicie!
W przerwie, gdy smażyły się faworki pani Monika Piekarska- instruktor tańca, zapoznała dzieci z tradycyjnym strojem kociewskim i nauczyła je tańca kociewskiego. To był bardzo „smakowity” dzień😉
14 lutego uczniowie klas 1-3 obchodzili Walentynki. Świętowanie rozpoczęli od wysłuchania krótkiego opowiadania o Walentym. Następnie wybrani uczniowie wzięli udział w quizie, związanym z życiem św. Walentego. Kolejne zadanie, jakie otrzymali uczniowie było odnalezienie „drugiej połówki serca”. Potem nastąpił długo wyczekiwany moment😉, czyli doręczenie poczty walentynkowej. Na zakończenie uczniowie „dzielili się dobrym słowem”, poprzez pisanie miłych słów na sercach umieszczonych na plecach kolegów. To naprawdę był bardzo miły dzień!
Monika Chmielecka „Mały Samorząd Uczniowski”
W związku z realizowanym programem „Aktywna tablica” 11 stycznia 2020 roku w Szkole Podstawowej w Morzeszczynie odbyło się międzyszkolne spotkanie nauczycieli w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie.Podczas spotkania podzielono się doświadczeniami, spostrzeżeniami, m.in. z zakresu wykorzystania tablicy interaktywnej na lekcji, narzędzi do tworzenia publikacji i materiałów dydaktycznych oraz możliwości ich wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych. Przedstawiono materiały do wykorzystania na lekcjach, przykłady gotowych scenariuszy lekcji, które można wykorzystać w nauczaniu przedmiotów oraz szkolenia i filmy instruktażowe dotyczące pracy z tablicą interaktywną dostępne na stronie internetowej www.tablice.net.pl.
To był dzień pełne wrażeń, połączenie zabawy z nauką. Miał on na celu prezentację wydarzeń za śródrocze 2019/20, jak również przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom i rodzicom.
8 lutego – to data, która na długo zapisze się w naszej pamięci. W naszej szkole otworzyliśmy podwoje dla rodziców, uczniów, gości.
Ten dzień połączyliśmy z wywiadówką.
Po powitaniu przez dyrekcję obejrzeliśmy prezentację przygotowaną przez panią Elżbietę Andrzejewską, która obrazowała wszystkie wydarzenia od września 2019 do stycznia 2020. (DZIEN_OTWARTY_SZKOLY_08.02.2020r.pptx)
Następnie uczniowie prezentowali część artystyczną, odwołując się do apeli, które miały miejsce w naszej szkole:
Oprócz tego uczniowie klas I-III śpiewali piosenki, m.in. po angielsku. Furorę zrobił występ przedszkolaków. Maluchy świetnie wcieliły się w role babci i dziadka. A uśmiech obecnych rodziców, dziadków był najlepszym dowodem na to, że się podobało. Nie zabrakło gromkich braw.
Rodzice, uczniowie mieli czas na zwiedzenie klas, obejrzenie kronik szkolnych, zrobienie sobie zdjęcia na pamiątkowej „ściance”, zwiedzali klasy, mieli możliwość podpatrzenia, jak dzieci korzystają z tablic, monitorów multimedialnych, obejrzeć prezentację „Pradzieje Ziem Polskich" zaproponowaną przez uczniów klasy VII: Katarzynę Dziedzińską, Annę Łapę i Dawida Golickiego, porozwiązywać łamigłówki i zagadki.
Tego dnia w szkole panował klimat otwartości i życzliwości.
Wszystkim przybyłym dziękujemy za czas spędzony z nami, zapraszamy w czerwcu na Dzień Rodziny.
Uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu
klasy IV-VIII
Klasa 4a
Anna Kotowska - 4,72 bdb
Agata Łapa - 4,72 bdb
Klaudia Tomaszewska - 5,18 wz
Błażej Kaliszewski - 5,0 wz
Klasa 5a
Martyna Gliniecka - 4,83 wz
Roksana Szczeblewska - 4,83 wz
Julia Więckowska - 5,08 wz
Klasa 5b
Filip Boldt - 5,00
Jakub Maślanka - 5,08
Marta Muszyńska - 4,75
Aleksander Najda - 4,92
Maksymilian Słomski - 5,00
Filip Topczyński - 5,08
Klasa 6a
Natasza Klofczyńska - 5,17 wz
Amelia Balewska - 4,83 wz
Klasa 6b
Bielińska Zuzanna - 5,16, wz.
Lemka Nicole - 5,08,wz.
Kinowska Oliwia - 4,91, wz.
Szwarc Zuzanna - 4,91, wz.
Klasa 7a
Dawid Golicki - 5,07 bdb
Anna Łapa - 4,92 wz
Klasa 8a
Dominik Kulpa - 5,28 wz
Marta Przygocka - 4,71 wz
Klasa 8b
Cylka Fabian - 5,14, wz
Parka Nikola - 4,57, wz
UCZNIOWIE ZE 100% FREKWENCJĄ
Klasa 4a
Błażej Kaliszewski
Agata Łapa
Denis Otlewski
Klaudia Tomaszewska
Adam Żylis
Klasa 5b
Anna Andrzejewska
Maciej Balewski
Filip Boldt
Jakub Maślanka
Marta Muszyńska
Klasa 6a
Nikola Chyła
Dawid Kruk
Patryk Łapa
Kamila Parka
Klasa 7a
Joanna Czarnecka
Agata Kobylarz
Bartosz Kowalski
Sebastian Loda
Anna Łapa
Nikodem Najda
Klasa 8a
Julia Cherek
Oliwia Narloch
Julia Parka
Cezary Potulski
Klasa 8b
Kotowska Marlena
Kotowska Marzena
Parka Nikola
Uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu
klasy I-III
Klasa 1a
Klasa 1b
Klasa 2a
Klasa 3a
Klasa 3b
Etap drugi konkursu WLC (test kwalifikacyjny) odbędzie się w dniach 16 - 27 marca 2020r.
Dokładny termin jeszcze podamy.
Tytuły książek do testów kwalifikacyjnych:
1. kl.I-IV "Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)" - Justyna Bednarek
2. kl.V-VIII "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" - Hanna Ożogowska
Pozdrawiam
Aurelia Zawiszewska
Zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY dnia 08.02.2020r. (sobota) od godziny 10.00 do 13.00. Odbędą się występy uczniów oraz prezentacja działania i wykorzystania tablic interaktywnych. Przygotowane zostaną wystawy prac uczniów. Dzień Otwarty Szkoły połączony będzie z wywiadówką śródsemestralną.
W naszej szkole bal karnawałowy klas I-III to już tradycja, bo od 25-ciu lat gra nam zespół ,,Uśmiech” z DPS-u w Rudnie. W tym roku 5 stycznia odbył się nasz bal, zaprosiliśmy do wspólnej zabawy młodszych kolegów z naszego przedszkola, a także grupę dzieci sześcioletnich z przedszkola „Małych Odkrywców”. Dzieci były pięknie poprzebierane i wspaniale się bawiły. W trakcie zabawy były konkursy i słodki poczęstunek. Następny bal za rok, nie możemy się już doczekać!
Gabriela Król
Dnia 31 stycznia uczeń naszej szkoły Dominik Kulpa wziął udział w Wojewódzkim Konkursie Geograficznym w Trąbkach Wielkich. Gratulujemy wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.
Anita Smoczyńska
Dnia 29 stycznia 2020 roku klasy pierwsze i grupy przedszkole uczestniczyły w spotkaniu z policjantką. Dzieci przypomniały sobie zasady prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pani policjantka zwróciła uwagę uczniom, aby nie rozmawiały z obcymi, nie przyjmowały żadnych słodyczy. Prosiła, aby dbały o swoje bezpieczeństwo, a także aby były rozsądne i uważne.
Według relacji świadków 28.01.1920 r. na skrzyżowaniu dróg w Rzeżęcinie dowódca oddziału armii generała Józefa Hallera przyjął meldunek przed wyruszeniem w kierunku Nowej Cerkwi i Pelplina. W dniu 26 lub 27.01.1920 r., jak odnotował to Leon Libiszewski, w Dzierżążnie pojawił się odział ułanów Krechowieckich generała Hallera. Te symboliczne wydarzenia oznaczały przyłączenie ziem gminy Morzeszczyn do odradzającego się po zaborach państwa polskiego.
Aby przybliżyć mieszkańcom, a zwłaszcza młodemu pokoleniu okoliczności odzyskania niepodległości przez wsie gminy Morzeszczyn, zorganizowano uroczystości upamiętniające ten moment: najpierw pod pomnikiem na skrzyżowaniu dróg w Rzeżęcinie, a następnie w Morzeszczynie. (foto_1)
Po przywitaniu przedstawicieli samorządu gminnego, pracowników Urzędu Gminy i gminnych instytucji, braci strażackiej, grupy rekonstrukcyjnej z Pelplina, uczniów i nauczycieli – zebrani pod pomnikiem w Rzeżęcinie odśpiewali wspólnie Mazurek Dąbrowskiego, po czy głos zabrał Wójt Gminy Morzeszczyn – p. Piotr Laniecki, określając cel zorganizowanej uroczystości i jej wymiar historyczny. Zwrócił też uwagę na szczególny znaku miejsca i czasu, w którym się znajdujemy. W tym miejscu równo 100 lat temu 28 stycznia 1920 r. dowódca oddziału dokonał przeglądu swoich żołnierzy przed wyruszeniem do Pelplina. To miejsce to również znak pamięci, bo rośnie tu dąb posadzony wiosną 1920 r. przez dróżnika Miszewskiego, który upamiętnia to wydarzenie i powrót niepodległej Polski. (foto_2)
Następnie p. Roman Talaga przedstawił przygotowaną informację dotyczącą realiów historycznych przyłączenia Pomorza, w tym także wsi gminy Morzeszczyn do odrodzonej Polski (Informacja_armii_Hallera_w_Morzeszczynie.doc - załącznik informacji historycznej).
Dla uświetnienia uroczystości młodzież ze Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie przygotowana przez p. Dyrektor Aleksandrę Graban przedstawiła wiersze okolicznościowe, (foto_3) a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar faszyzmu. (foto_4) Zebrani odśpiewali też dwie pieśni legionowe z okresu I wojny światowej i walk o granice odradzającej się Rzeczypospolitej: I Brygada i Piechota oraz stanęli wspólnej pamiątkowej fotografii. (foto_5)
Po okolicznościowym spotkaniu pod pomnikiem w Rzeżęcinie nastąpiła II część obchodów, w którejuczestnicy uroczystości oraz dzieci i młodzież przeszli drogami Osiedla Kwiatowego i Osiedla Słonecznego w Morzeszczynie, niosąc wspólnie w kierunku Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie 50 metrową Biało-Czerwoną Flagę Polski. (foto_6)
Na boisku Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie – p. Aleksandra Graban, dziękując wszystkim za udział i patriotyczną postawę, po czym p. Roman Talaga przybliżył uczniom okoliczności historyczne wydarzeń sprzed 100 lat, a następnie pokierował około 300-osobowym chórem zebranych śpiewających a cappella Mazurek Dąbrowskiego. (foto_7)
Zorganizowane uroczystości były dla młodego pokolenia żywą lekcją historii. Mamy nadzieję, że zakrzewią ono w młodzieży patriotyzm oraz pamięć o zmarłych bohaterach narodowych.
Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli i przyczynili się do organizacji obchodów 100-lecia przyłączenia ziem gminy Morzeszczyn do odrodzonej Rzeczypospolitej, a w szczególności Panu Romanowi Taladze, Radnemu Gminy Morzeszczyn Panu Jerzemu Hildebrandt, Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Morzeszczyn, Szkole Podstawowej w Morzeszczynie, Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Nowej Cerkwi, Przedszkolu Mali Odkrywcy oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Morzeszczynie.
P.s.
Powszechnie podaje się, że nasza ojczyzna była zniewolona przez 123 lata (od III rozbioru w 1795r. do odzyskania niepodległości w 1918 r.).
Czy wiesz, że:
- Pomorze Gdańskie (w tym także gmina Morzeszczyn) była pod zaborem pruskim aż 148 lat (od I rozbioru w 1772 r. do 1920 r.)?
- złożona z Polaków Błękitna Armia, która niosła niepodległość wsiom gminy Morzeszczyn przybyła z Francji - dlaczego?
- na Pomorzu i terenie gminy Morzeszczyn działały konspiracyjne oddziały Straży Ludowej, planując m.in. wybuch powstania?
Autorem tekstu jest Pan Roman Talaga
Fot. Jerzy Hildebrant
Od 27.01.2020r. ulega zmianie plan lekcji.
Obowiązuje Plan lekcji 2019-II.
Trwa szkolny etap
V edycji Ogólnopolskiej Wielkiej Ligi Czytelników!
Więcej informacji w zakładce Biblioteka szkolna/Konkursy
Informujemy, że Zabawa Karnawałowa zaplanowana na jutro (25.01.2020r.) zostaje odwołana z powodu małej ilości chętnych.
Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Mamy nadzieję, że będzie biało, wesoło i radośnie. Przypominamy Wam o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych oraz zamieszczamy kilka ważnych porad i wskazówek.
TWOJE ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE, WIĘC:
1. Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!
2.Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!
3. Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu!
4. W momencie, gdy wyczujesz, że twoje ubranie jest mokre udaj się do domu by je zmienić na suche!
5. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!
6. Spędzając ferie w domu pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi!
7. W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem!
8. W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do ciebie!
9. Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla twoich oczu!
10. Pamiętaj o telefonach alarmowych: straż pożarna 998, policja 997, pogotowie 999 i numer ratunkowy 112.
11. Pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
12. W kontaktach z obcymi pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!
13. Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi obcym!
14. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, owoce i warzywa zawierają dużo witamin przydatnych w zimne dni!
Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzać ferie bezpiecznie.
Dnia 09.01.2020r. odbyło się spotkanie z policjantem, który przypomniał zasady bezpiecznego zachowania podczas zabaw zimowych. Przedstawił, także zagrożenia jakie dzieci mogą spotkać w sieci i jak należy się zachować.
Piątek 20.12.2019 r. był ostatnim dniem obecności uczniów przed świętami w Szkole Podstawowej w Morzeszczynie. W tym dniu, jak co roku uczniowie i wychowawcy poszczególnych klas spotkali się przy wigilijnych stołach zorganizowanych przy współudziale rodziców oraz na uroczystych apelach wigilijnych dla klas IV-VIII i klas 0-III.
W uroczysty nastrój zbliżających się świat wprowadziła zebranych Pani Dyrektor Aleksandra Graban, zwracając uwagę na to, że jest to czas szczególny, w którym przede wszystkim powinniśmy dawać dobro innym, co uczniowie szkoły czynili uczestnicząc w zbiórce żywności dla samotnych z terenu naszej gminy /współpraca z GOPS-em/, zbiórce karmy dla piesków i kotków, wystawiali przedstawienie świąteczne w Lipiej Górze w trakcie wigilii dla samotnych z naszej gminy, w DPS-ie w Bielawkach, najmłodsi z klasy III wykonali ozdoby świąteczne dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza.
Pani Dyrektor zwróciła też uwagę na to, że nie wszystkim tak , jak nam, dane jest cieszyć się pokojem, bo na świecie jest wiele miejsc niespokojnych, w których dzieci nie mogą zasiąść przy wigilijnym stole. Tym bardziej więc powinniśmy cieszyć się tym dobrem, obdarowując nim innych.
Świątecznego blasku i nastroju dodała przygotowana przez uczniów klasy VI B dekoracja i występy uczniów klasy VIb, III, IV, VIIIa, VII pod kierunkiem p. Aleksandry Graban , E. Domachowskiej, i p. Romana Talagi. Swój wkład miała także Pani Karolina Górska, która przygotowywała wokalnie uczennice klasy IIIa. Uczniowie prezentowali wiersze okolicznościowe i przybliżali tradycje zwiazane ze świetami, śpiewali pastorałki i znane kolędy. Na fletach zagrała Wiktoria Kulczyńska z kl. VIIIa i Ania Łapa z kl. VIIa, a na skrzypcach uczennica klasy VI B Zuzia Szwarc. Uczennice kl. VIb wykonały też świąteczny taniec. Wielkim zainteresowanie cieszyły się przedstawione klasom 0-III jasełka.
Wigilijne spotkania zakończyły życzenia składane uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły przez dyrekcję szkoły i Samorząd Uczniowski.
Pod takim hasłem Minister Edukacji o zachęcał uczniów do działalności charytatywnej przed świętami Bożego Narodzenia. W naszej szkole to już tradycja. Do tych działań na pewno zaliczamy coroczną obecność z programem artystycznym na Wigilii dla samotnych z terenu gminy Morzeszczyn oraz występ przed podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Pelplina w DPS-ie w Bielawkach. Swoim występem sprawiliśmy wiele radości naszym słuchaczom. Klasa VI b z wychowawczynią p. Aleksandrą Graban.