Uczniowie klasy Vb z p. Aleksandrą Graban – wychowawczynią i p. Bożeną Osowską – wicedyrektor niedzielę 7 kwietnia spędzili w Gdańsku. Celem wizyty było uczczenie Międzynarodowego Dnia Teatru przez złożenie wizyty w Teatrze Wybrzeże w dniu otwartym obiektu. Nam najbardziej podobała się gra familijna „ZOSTAŃ TEATRALNYM FACHOWCEM”. Świetnie się przy tym bawiliśmy, wykonując następujące zadania:
Dla każdego uczestnika gry znalazła się nagroda i zaliczenie wszystkich zadań w formie naklejek.
Wizyta w Gdańsku nie obeszła się bez spaceru gdańską Starówką, pięknie odrestaurowanymi miejscami z wieloma zabytkami nad Motławą. Odbudowane nabrzeże zachwyciło nas niecodzienną atmosferą tego miejsca. Urokliwa ulica Mariacka była perełką naszego wędrowania po Gdańsku. Oczywiście nie obyło się bez wizyty u Neptuna.
Ta niedziele – 7 kwietnia była o tyle niezwykła w wojewódzkim mieście, że wszędzie górowały żonkile. A wszystko to za przyczyną wydarzenia pod nazwą „Pola Nadziei”. To nic innego jak promocja idei opieki hospicyjnej. Wszystkie wydarzenia towarzyszące przedsięwzięciu pozwalają zebrać fundusze na rzecz hospicjów. Wolontariusze w zamian za datki wręczają żonkile lub naklejkę. Pola Nadziei pomagają hospicjom finansować opiekę nad dorosłymi i dziećmi, którzy potrzebują całodobowego, profesjonalnego wsparcia z powodu ciężkiej choroby. My też wsparliśmy zbiórkę datkiem pieniężnym.
Zmarły prezydent Adamowicz szczególnie wspierał jedno z hospicjów w Gdańsku i dlatego tego dnia przy jego urnie w Kościele Mariackim pojawiły się bukiety żonkili.
Przy okazji obejrzeliśmy też paradę nietuzinkowych motocykli i samochodów. W tłumie udało nam się dostrzec nową panią prezydent Gdańska.
Cudna pogoda, beztroska niedziela i smaczne lody sprawiły, że tę niedzielę zaliczamy do bardzo udanej.
W piątek 5 kwietnia Samorząd Uczniowski, dyrekcja Szkoły i Wójt naszej Gminy zaprosili uczniów do porządkowania terenu naszej wsi. Oj, było naprawdę duuuuuużo śmieci! Część tego to niestety sprawa nas – dzieci i młodzieży. Ale dorośli też są współwinni, co było widać w lesie przyszkolnym. Wyrzucone śmieci, które powinny znaleźć się w śmietnikach.
Dbanie o środowisko to zadanie numer 1 w dzisiejszym zagrożonym zanieczyszczeniem świecie. Brudne otoczenie to zagrożenie dla naszego zdrowia, samopoczucia. To też zagrożenie dla zwierząt, które giną w świecie m.in. plastiku.
Klasy IV,V,VI i VIIa z nauczycielami, osobami prezentującymi Samorząd Uczniowski oraz przedstawiciele Urzędu Gminy pani Anna Lasota-Żabińska i pan Krzysztof Graban dzielnie wysprzątali nasza piękną wieś.
BRAWO DLA NAS!
Dyrekcji szkoły i Wójtowi dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.
Samorząd Uczniowski, Dyrekcja Szkoły oraz wójt p. Piotr Laniecki zapraszają w piątek 5 kwietnia
do akcji porządkowania terenu Morzeszczyna, swoich miejsc zamieszkania.
Zaniepokojeni stosem śmieci odkrytych po zimie, postanowiliśmy zorganizować akcję sprzątania. Niestety droga do szkoły pokazuje, że to my – uczniowie często również zaśmiecamy środowisko.
Wspólnie możemy więcej. Ziemia jest zagrożona, śmiecąc trujemy się sami!
Zobacz, czy w twoim domu segregujecie śmieci, czy może zauważyłeś, że ktoś wywozi nieczystości do lasu – REAGUJ! Oby nie było za późno!
PIĄTEK RAZEM DZIAŁAMY DLA ŚRODOWISKA!
WEŹMY SPRAWĘ ŚMIECI WE WŁASNE RĘCE!
O szczegółach opowiedzą wam przedstawiciele SU w specjalnych komunikatach.
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. O autyzmie mówi się, ze jest to choroba geniuszy, ponieważ osoby z zespołem Aspergera często są wybitnymi specjalistami w jakiejś dziedzinie.
Autyzm przybiera różne formy np. zespół Aspergera. Obejmuje on przede wszystkim upośledzenie umiejętności społecznych, trudności w akceptowaniu zmian.
W odróżnieniu od autyzmu głębokiego zaburzenia nie dotyczą rozwoju mowy ani rozwoju poznawczego.
Tak jak na znak solidarności z osobami z zespołem Downa zakłada się kolorowe skarpetki, tak na znak solidarności z osobami z autyzmem m.in. ubieramy się na niebiesko.
Samorząd Uczniowski we współudziale z p. Gabrielą Król zadbał o niebieski dzień w naszej szkole.
„RZUĆ KOŚĆMI, STWÓRZ OPOWIEŚĆ” - najsłynniejsze kości opowieści to Rory’s Story Cubes. To zestaw 9 kości z różnymi rysunkami przedmiotów. Symboli znajdujących się na kościach nie należy traktować dosłownie. Trzeba puścić wodze fantazji i ułożyć własną opowieść. Klasie IV b kości pomogły w ćwiczeniach na pisanie opowiadania twórczego.
Wiele jest sposobów na omówienie lektury. Lektura w Pudełku to pomysł zaczerpnięty z Kreatywnej Pedagogiki. Uczniowie klasy V b stworzyli własną wizję Narnii w niewielkim pudełku po butach. Prace pokazały pomysłowość uczniów, kreatywność, umiejętność zapamiętania szczegółów z lektury.
Niesterotypowe zajęcia przestają kojarzyć się uczniom z nudnymi obowiązkami, lekcjami. A mają szanse wyrazić siebie i swój sposób widzenia świata.
Warto wykorzystywać nowe pomysły, by np. omawianie lektury nie kojarzyło się ze smutnym obowiązkiem.
Opracowanie: Aleksandra Graban
Dawno temu wierzono, że zima sama nie odejdzie, dlatego należy ją przegnać, aby na jej miejsce mogła przyjść wiosna. Zima, czyli czas uśpienia przyrody, była trudna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Wiosna uosabiała wszystko, co żywe i radosne. Aby wiosna mogła przyjść na świat, należało pokonać zimę. W tym celu ze słomy robiono dużą kukłę i ubierano ją w kolorowe szmatki. Kukłę tę nazywano Marzanną i 21 marca topiono w rzece albo palono na polu. Wszystko po to, by mogła przyjść oczekiwana przez nas wiosna. Tradycją naszej szkoły jest przywitanie wiosny na wesoło. Przy okazji integrujemy się podczas zabawy, uczymy się pracy w zespole i trochę wagarujemy, bo przecież nie jesteśmy na lekcjach. W tym roku również włączyliśmy działanie profilaktyczne: odrywamy się od wirtualnej rzeczywistości na rzecz wspólnej, wiosennej zabawy. Wspólny kolor zielony miał nam przypominać o ochronie środowiska, o tym, że czas się opamiętać, bo Ziemia długo tej dewastacji nie zniesie.
Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pań: Aleksandry Graban, Mirosławy Schultz przygotował konkurencje, które wywołały mnóstwo zabawy, uśmiechu, radości i pokazały, że świetnie potrafimy zintegrować się przy wspólnej zabawie:
W czasie spotkania można było sobie zrobić zdjęcie w specjalnej wiosennej fotobudce wykonanej przez uczniów klasy VII a: Marii Hejnowskiej, Piotra Okuniewskiego i ucznia klasy V b: Krystiana Białego.
Klasy I-III bawiły się pod opieką Marty Przygockiej i Olgi Bialkowskiej, które przygotowały następujące konkurencje:
Dziękujemy za wspólną zabawę, za zaangażowanie. Myślimy, ze już jesteśmy gotowi na przyjęcie wiosny i że założone na początku spotkania cele zrealizowaliśmy w 100 %.
19 marca grupa uczniów z klas IV b, V b, VII a pod opieką pani Aleksandry Graban i pani Bożeny Osowskiej odwiedziła teatr w Kwidzynie i obejrzała spektakl „Internetowe Love”. To historia Julii, która zakochała się w Kamilu, z którym utrzymywała kontakt tylko przez Internet
„Długie, miłe rozmowy utwierdzały dziewczynę w tym, że znalazła swoją miłość. Gdy w końcu dochodzi do spotkania nastolatków twarzą w twarz, randka w tzw. "realu" kończy się zerwaniem znajomości. Kamil okazuje się zwykłym internetowym podrywaczem. Chłopak podstępnie (przez internet) rejestruje Julię w obrębie jej prywatności i informuje Julię, że film o północy automatycznie ukaże się na portalach społecznościowych”.
Spektakl wykorzystał w swojej treści problemy, które na co dzień towarzyszą młodym ludziom i które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa młodych ludzi.
Przy okazji uczniowie mieli okazję zobaczyć spektakl łączący grę aktorską z kostiumami, maską, lalkami.
W dniu 19 marca 2019 roku w hali II LO w Tczewie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Chłopców. Organizatorem zawodów było Powiatowe Centrum Sportu w Tczewie. W zawodach prawo startu mieli uczniowie z rocznika 2003-2005. Zawody przeprowadzono systemem każdy z każdym.
Ostatecznie po raz trzeci z rzędu zwycięzcą zawodów została reprezentacja naszej szkoły prowadzona przez Pana Patrycjusza Bogdanowicza, która będzie reprezentować powiat Tczewski w Półfinale Wojewódzkim.
Skład Zespołu Zwycięskiego:
Dydrych Adrian, Gajewski Jakub, Górski Jakub, Graban Filip, Gronkowski Maciej, Kamrowski Piotr, Libiszewski Piotr, Maternicki Łukasz, Parka Karol, Potulski Maciej, Szczerba Patryk, Witkowski Łukasz.
SERDECZNIE GRATULUJEMY
Od 2001 roku obchodzimy w lutym Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choroba ta towarzyszy wielu pokoleniom, dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jednak coraz częściej zapadają na nią młodzi ludzie oraz dzieci. Prawie 40% nastolatków odczuwa powtarzające się dolegliwości o podłożu psychicznym i somatycznym.
Depresja u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju. W przeciwieństwie do osób dorosłych u dzieci mogą nasilić się zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne (na przykład samookaleczanie) i buntownicze, a także wzrasta drażliwość. Takie objawy nie mieszczą się w ramach klasyfikacji dotyczącej depresji. W związku z tym zdarza się, że u dzieci cierpiących na depresję stwierdza się zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową, na przykład ADHD.
Chcąc poszerzać świadomość naszej społeczności uczniowskiej na temat depresji przygotowaliśmy apel profilaktyczny, na którym przybliżone zostały zagadnienia związane z potencjalnymi przyczynami tej choroby, jej objawami i przebiegiem. Uczniowie dowiedzieli się również, gdzie można szukać pomocy w razie potrzeby.
Pamiętajmy wszyscy, że z depresji dużo łatwiej jest wyjść, gdy jest się zrozumianym.
Dlatego: NIE OCENIAJMY. AKCEPTUJMY I POMÓŻMY.
8 marca odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Po powitaniu przybyłych dzieci z klas I – III, nauczycieli i rodziców czwartoklasiści z IVa wystąpili w teatrzyku o księżniczce na ziarnku grochu. Następnie nastąpił podniosły moment przyrzeczenia czytelniczego i pasowania. Teraz nasze pierwszaki są już pełnoprawnymi czytelnikami !
7 marca 2019 roku w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział 26 uczniów z klas I – VII. Do etapu gminnego zakwalifikowały się następujące osoby.
Etap gminny odbędzie się 13 marca (środa) 2019 roku o godz. 9.00 w Sali GOK w Dzierżążnie.
W Szkole Podstawowej w Morzeszczynie odbywają się zapisy dzieci 4-letnich, 5-letnich i 6-letnich do Oddziału Przedszkolnego na rok szkolny 2019/2020. Zgłoszenia można składać osobiście lub telefonicznie ( 58 536-27-87, 58 536-27-16) w godz. 8.00 – 15.00 do dnia 15.03.2019r.
Z tej też okazji Samorząd Uczniowski zaproponował uczniom klas I-VI świętowanie. A oczywiście świętuje każdy, kto ma piegi.
Były piegi najprawdziwsze i te specjalne na 1 marca.
Pamiętacie, że piegi to domena Pana Kleksa i słynnej Pipi Langstrumpf.
Niektórzy uważają, ze piegi to ich przekleństwo, że ich szpecą. My uważamy, że dodają uroku, wyjątkowości. I każdy kto je ma, powinien być z nich bardzo dumny.
Czy wiesz, że te drobne ciemne plamy na skórze pojawiają się w skutek przyspieszonego tempa syntezy melaniny przez melanocyty. Ich posiadanie jest uwarunkowane genetycznie, a najczęściej występują u ludzi o bladej skórze oraz jasnych lub rudych włosach.
Niech żyją piegi całego świata!
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. To okazja do inicjowania i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
DBI 2019 odbyło się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Nadchodząca edycja zachęciła wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online w naszej szkole. Podczas obchodów zorganizowaliśmy pokaz filmów edukacyjnych, uczniowie klasy IV b przekazali zgromadzonej młodzieży informacje o bezpiecznym poruszaniu się w sieci oraz przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o internecie.
Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zachowań w sieci, a także promocję tolerancji i tworzenie kultury zrozumienia.
Dnia 8 lutego 2019r. biblioteka szkolna ogłosiła konkurs czytelniczy „Moje ferie z książką”. Należało przyjść do biblioteki szkolnej, wypożyczyć na ferie co najmniej 1 książkę, przeczytać ją oraz wykonać jedno dodatkowe zadanie (do wyboru):
Do biblioteki szkolnej wpłynęły 22 prace plastyczne. Jury postanowiło nagrodzić następujących uczniów:
I miejsce - Patrycja Grucza za ilustrację do książki ,,Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”
II miejsce – Anna Andrzejewska za ilustrację do książki ,,Listy od Feliksa”
III miejsce – Marta Dembicka za pracę do książki ,,Cukierku, ty łobuzie”
Pozostali uczestnicy otrzymali 10 pkt.:
Cezary Jamrowski - kl. IV a
Nadia Krocz – kl. II b
Amelia Klofczyńska - kl. II a
Natasza Potulska - kl. III
Igor Szpojnarowicz – kl. I
Marta Muszyńska – kl. IV b
Klaudia Tomaszewska – kl. III
Anna Kotowska – kl. III
Kornelia Czerska – kl. II b
Agata Czerska – kl. II b
Marika Falgowska - kl. II b
Szymon Więckowski - kl. I
Jagoda Szpojnarowicz – kl. I
Hubert Lemka – kl. II b
Roksana Szczeblewska - kl. IV a
Nikola Wiecka – kl. II a
Agata Łapa – kl. III
Adam Maślanka – kl. I
Jakub Maślanka – kl. IV b
W kategorii ,,recenzja” jury wyróżniło pracę ucznia klasy II b - Karola Dubieli.
Pozostali uczestnicy otrzymali 10 pkt.:
Dawid Rogowski – kl. VI
Agata Kobylarz – kl. VI
Anna Łapa – kl. VI
Marta Przygocka – kl. VII a
Julia Więckowska – kl. IV a
W kategorii ,,zdjęcie z książką” jury nagrodziło następujących uczniów:
I miejsce - Filip Topczyński – kl. IV a
II miejsce - Lena Lisewska – kl. II a
III miejsce - Agata Muszyńska – kl. VIII a
Pozostali uczestnicy otrzymali 10 pkt.:
Aleksander Reszke – kl. II a
Kamila Jankowska – kl. III b gimnazjum