[nomore]Zakończył się rok szkolny 2023/2024. Nareszcie upragnione i zasłużone wakacje. Zanim to jednak nastąpiło, najpierw pożegnaliśmy naszych absolwentów. Uczniowie klasy ósmej na tę uroczystość przygotowali część artystyczną, towarzyszył im chór szkolny. Nie zabrakło również tańców w wykonaniu uczniów klas pierwszych, którzy otrzymali gromkie brawa. Potem pani dyrektor najlepszym uczniom wręczyła świadectwa z paskiem, nagrody książkowe oraz stypendia. Naszym wychowankom towarzyszyli rodzice, którzy z dumą patrzyli na swoje dzieci.
Życzymy wszystkim słonecznych wakacji, pełnych pozytywnej energii i niezapomnianych wrażeń. By były czasem beztroskiego wypoczynku, radosnych zabaw, interesujących przygód i mnóstwa uśmiechu. Pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie!
[nomore]Dnia 19 czerwca 2024 r. uczniowie klasy 3, 4a i 5a wybrali się na wycieczkę do Adventure Park Kolibki w Gdyni. Tam wzięli udział w trzygodzinnym programie nastawionym na zabawę i integrację jego uczestników. A to wszystko odbywało się w nietypowy sposób: na leśnej ścieżce, w silnych objęciach, przy wspólnym wysiłku, na wysokościach i w wielu innych niezwyczajnych sytuacjach.
Uczniowie wykonywali zadania oparte na komunikacji, współpracy i odpowiedzialności za koleżanki i kolegów z grupy. Dzieci bardzo angażowały się w zabawę, więc wróciły do domów z nieco (a nawet bardzo) ubłoconymi ubraniami, ale przecież wiemy, że... ,,brudne dziecko to szczęśliwe dziecko".
[nomore] W dniach 17-18 czerwca 2024 roku nasi uczniowie wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Podczas pobytu zwiedziliśmy Stare Miasto oraz wjechaliśmy na taras widokowy na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy panoramę Warszawy. Tego dnia czekał nas też przejazd metrem.
Na drugi dzień najpierw udaliśmy się do Łazienek Królewskich. Następnie pospacerowaliśmy po Ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Potem najważniejszy punkt wycieczki - wizyta na Stadionie Narodowym. Na koniec udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie odbyliśmy podróż w najskrytsze zakątki nauki.
Po południu zmęczeni i pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną.
[nomore]W dniach od 27 maja do 7 czerwca uczniowie klas I-III wzięli udział w Europejskim Tygodniu Ruchu! Organizatorzy przesłali nam gotowe filmy do wykorzystania w czasie aktywnych przerw. Szczególnie podobały nam się materiały edukacyjno - ruchowe, przygotowane we współpracy z Akademią Krokieta i Lamy, które wykorzystaliśmy pierwszego dnia. W kolejnych dniach spędzaliśmy aktywnie przerwy przy muzyce na małym boisku. Za udział w projekcie zdobyliśmy certyfikat, poza tym świetnie się bawiliśmy!
G. Król
[nomore]„Samotność dziecka daje lalce duszę.
To nie raj dziecięcy, a dramat.”
Tymi słowami Janusz Korczak zaznaczył potrzebę obcowania dziecka z bliskimi. Gdy ich brak, to dziecko na zabawkę przelewa swe emocje-swą duszę w samotnej zabawie . A przecież od najbliższych, przede wszystkim rodziców, każdy mały człowiek powinien uczyć się żyć w skomplikowanym świecie ludzkich emocji i zachowań. W czasach J. Korczaka (podobnie jak współcześnie) nie wszystkie dzieci były właściwie zaopiekowane, a jeśli tak, to nie zawsze możliwy był właściwy kontakt emocjonalny z bliskimi. Przyczyny tego były podobne jak dziś: praca, pogoń za dobrami materialnymi, codzienne obowiązki, zabieganie, uzależnienia i nałogi, ale często także brak świadomości i dojrzałości rodzicielskiej. Czy dziś w tym rozbieganym codziennym świecie znajdujemy czas dla dzieci? Czy poprzez codzienny kontakt z najmłodszymi właściwie przygotowujemy ich do funkcjonowania w dorosłym życiu? Jeśli nie, to nie jest to „ … raj dziecięcy, a dramat”. „Samotność dziecka daje lalce duszę”, ale nie jemu samemu. W ten sposób kształtujemy istotę funkcjonującą w wirtualnym świecie dziecięcych zabaw, której obce jest człowieczeństwo. Wtedy pojawiają się problemy w życiu rodzinnym, przedszkolnym-szkolnym i przestrzeganiu norm współżycia społecznego. Na samym końcu my, jako osoby najbliższe stajemy się ofiarami zaniedbanych pociech. Nie dopuśćmy do tego.
Niech zbliżający się okres dziecięcych wakacji nie będzie czasem samotności, a raczej szansą na pogłębione kontakty z bliskimi.
PIĄTEK: 21.06.2024r.
Harmonogram przewozów szkolnych: 2023-2024_przewozy.pdf
Harmonogram dnia: 2023-2024.pdf
[nomore]Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli wysokie miejsca w konkursach zewnętrznych:
Pierwsze miejsce – Kryspin Noch kl. IV a w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Przyroda w mieście”
Wyróżnienie – Tymoteusz Dąbrowski kl. IV a w Ogólnopolski Ekologicznym Konkursie Plastycznym „Prezent dla Ziemi”
Drugie miejsce – Maja Boldt kl. V a w V Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym
„ A to Polska właśnie” WOKÓŁ MNIE - KRAJOBRAZ POLSKI
Wyróżnienie – Nadia Krocz kl. VII b w V Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym
„ A to Polska właśnie” WOKÓŁ MNIE - KRAJOBRAZ POLSKI
Prace naszych uczniów były oceniane przez jury złożone z profesjonalnych fotografów oraz artystów. Wyróżniały się one nie tylko wysoką techniką, ale również właściwym zrozumieniem tematu oraz umiejętnością uchwycenia wyjątkowych momentów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Jesteśmy przekonani, że to dopiero początek ich artystycznej kariery i życzymy im dalszych sukcesów.
Anita Smoczyńska
[nomore]W dniu 13.06.2024 odwiedził naszą szkołę policjant dzielnicowy Robert Stoba. Dla uczniów klas V-VIII funkcjonariusz przeprowadził pogadankę dotyczącą Odpowiedzialności karnej nieletnich. Temat ten został poruszony aby zwiększyć wiedzę wśród naszych uczniów w kwestii odpowiedzialności karnej za popełnione przewinienia. Natomiast wszystkim uczniom z okazji zbliżających się wakacji, dzielnicowy przypominał o numerach służb ratunkowych, zasadach bezpiecznego spędzania czasu wolnego nad wodą, w górach oraz w lesie, omówiono też zasady bezpieczeństwa podczas wakacyjnego pobytu na wsi oraz różnego rodzaju wyjazdach w plener. W trakcie spotkania, także poruszono temat bezpieczeństwa w środkach transportu publicznego oraz zasad prawidłowego poruszania się po drogach publicznych.
[nomore]Uczniowie klas I – VI rozpoczęli w czerwcu cykl zajęć ,,Ruszamy na Kociewie!”, w czasie których zdobyli i poszerzyli swoją wiedzę o regionie:
Jedenaścioro dzieci z klas III-VI wzięło udział w warsztatach plecenia wianków z kwiatów (maków, chabrów, rumianków) i kłosów, które można znaleźć na kociewskich łąkach albo… na haftach Marii Wespowej. Dziękujemy Pani Monice Drozdowskiej za przeprowadzenie warsztatów. Ich efekty możecie zobaczyć na zdjęciach.
Zbliżają się wakacje, więc życzymy miłego wypoczynku na Kociewiu!
Aurelia Zawiszewska, Justyna Hajduk
[nomore]We wtorek 11 czerwca klasy pierwsze brały udział w szkoleniu z pierwszej pomocy zorganizowanym przez rodzica pana Krystiana Topczyńskiego z Ochotniczej Straży Pożarnej w Morzeszczynie.
Uczniowie między innymi uczyli się zasad postępowania w sytuacji zagrażającej życiu poszkodowanego, ćwiczyli jak prowadzić rozmowę telefoniczną i pod jaki numer zadzwonić w trudnej sytuacji. Bardzo dziękujemy panu Krystianowi i zapraszamy ponownie.
[nomore]Dnia 05 czerwca 2024 roku (środa) odbył się międzyklasowy konkurs z języka angielskiego w ramach obchodu „Dnia Języków Obcych”.
W rozgrywkach wzięły udział 4 zespoły par z klas 6a, 7a, 7b i 8a w składzie:
KLASA 6a – Adam Maślanka, Igor Szpojnarowicz
KLASA 7a – Marta Domert, Amelia Klofcztyńska
KLASA 7b – Karol Dubiela, Patrycja Grucza
KLASA 8a – Mateusz Kisicki, Klaudia Tomaszewska
Test był o tyle trudny, że mogło być kilka prawidłowych odpowiedzi na dane pytanie. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
MIEJSCE I – klasa 8a
MIEJSCE II – ex aequo klasa 7a i 7b
MIEJSCE III – klasa 6a
SERDECZNIE GRATULUJEMY WIEDZY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM!!!
nauczyciele j. obcych
[nomore]Dnia 11 czerwca uczniowie klasy IV b wraz z koleżankami i kolegami z klasy IV a uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Kościerzyny, gdzie czekały na nas zajęcia rekreacyjno – sportowe na świeżym powietrzu. Pod opieką miłej pani instruktor zaczęliśmy od gry w bule i minigolfa, następnie sprawdziliśmy swoje celne oko strzelając z karabinku i z łuku. Jednak wszyscy najbardziej czekali na park linowy, który wywołał najwięcej emocji. Cieszymy się, że każdy z nas go pokonał z wielkim uśmiechem na twarzy. Po tych przeżyciach zaopatrzeni w sitka i grabelki szukaliśmy bursztynu, który otrzymaliśmy na pamiątkę. Po tak intensywnych działaniach poszliśmy odpocząć przy kiełbasce z grilla i soczku. Oczywiście na zakończenie były lody i pamiątki.
Wszyscy świetnie się bawili oraz miło i aktywnie spędzili czas.
Anita Smoczyńska
Wychowawca klasy IV b
[nomore]Dnia 7 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Sportowy Dzień Dziecka. Z tej okazji uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w rozgrywkach sportowych, w których chętnie spożytkowali drzemiący w nich zapas energii. Uczestnicy mogli popisać się swoimi umiejętnościami m.in. w takich konkurencjach jak: unihokej, piłka siatkowa do celu, czy rzucana tabliczka mnożenia. Na twarzach uczniów i nauczycieli widniał szeroki uśmiech, który potwierdzał świetną zabawę. Po takich zmaganiach czekał na wszystkie dzieci poczęstunek w postaci zapiekanek oraz kiełbasek z grilla. I tak święto każdego dziecka upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.
Piątkowy dzień był dobrą okazją do promowania aktywności fizycznej, integracji uczniów oraz wspólnej zabawy.
[nomore]W dniach 8-15 maja obchodziliśmy 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Jego tegoroczne hasło brzmiało: „Biblioteka – miejsce na czasie”.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do kilku działań związanych z promocją czytelnictwa i biblioteki:
(7 osób wykonało zadania konkursowe do końca),
Nagrodą za udział w konkursach był ,,Słodki poczęstunek”, więc uczniowie zostali ugoszczeni w bibliotece ciasteczkami, cukierkami, lizakami oraz napojem… bubble tea.
Tygodniowi Bibliotek towarzyszył również kiermasz książek, podczas którego nauczyciele i uczniowie zakupili interesujące ich pozycje, a biblioteka pozyskała kilka gratisów.
Wspólnie spędzony czas pokazał, że biblioteka jest nie tylko miejscem z książkami, ale również centrum edukacji i rozrywki.
Zobaczcie sami, jak wiele się działo!
Aurelia Zawiszewska - bibliotekarka