• Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

    [nomore]Corocznie od 1992 roku z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (WFMH) 10 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dzień niezwykle ważny, który ma zwrócić naszą uwagę na zdrowie psychiczne – niezwykle istotny aspekt naszego życia, który jeszcze nadal często bywa zaniedbywany.                               

    Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

    300 mln ludzi na całym świecie, cierpi na depresję,

    50 mln ma demencję,

    23 mln choruje na schizofrenię,

    60 mln wykazuje objawy choroby dwubiegunowej.

     Przewiduje się, że liczba chorych z zaburzeniami psychicznymi nadal będzie się zwiększać. Z prognoz WHO wynika, że do 2030 r. depresja stanie się najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie.                  Nie zapominajmy o tym, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak to fizyczne! Jeżeli nasz układ nerwowy, nasza psychika zaczyna szwankować automatycznie odbija się to również na naszym zdrowiu fizycznym. Dlaczego należy dbać o zdrowie psychiczne? Przede wszystkim zdrowie psychiczne pozwala nam skutecznie zarządzać emocjami, pozytywnie podchodzić do życia i radzić sobie ze stresem, co przekłada się na lepszą jakość naszego życia. Pamiętajmy też o tym, aby dbać o siebie. Jednym z kroków na ścieżce dbania o siebie jest szukanie pomocy dla nas samych lub kogoś nam bliskiemu. Wizyta u psychologa czy psychiatry nie jest powodem do wstydu, wręcz przeciwnie, to oznaka dbania i walki o siebie. Bądźmy dla siebie wyrozumiali, to ludzkie, że każdy z nas potrzebuje czasem odpocząć, złapać oddech.. Pamiętajmy, że nie ma złych emocji, każda z nich coś chce nam zasygnalizować, ważne jest abyśmy ten sygnał umieli odczytać i odpowiednio zareagować. Szanujmy swoje zdrowie, dbajmy o nasze głowy każdego dnia. Bo warto! Bo życie mamy tylko jedno!

    A gdzie warto szukać pomocy?

    800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka ((bezpłatny, czynny całą dobę)

    116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w kryzysie emocjonalnym (bezpłatny, czynny 14:00 -22:00)

    116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (bezpłatny, czynny całą dobę)

                                                                                       Małgorzata Śmigerska - Psycholog

  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
    jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                               Wisława Szymborska

    [nomore]30 września 2024r. w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania,  a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

    Czytanie rozwija  wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

    Data Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania (29 września) nawiązuje do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki takich książek dla dzieci jak: ,,Szewczyk Dratewka”, ,,Baśń o dwunastu miesiącach”,  ,,Pamiętnik Czarnego Noska”.

    Z okazji tego święta biblioteka szkolna przygotowała gazetkę i wystawkę książek pisarki oraz zaprosiła uczniów klas 4-8 do udziału w konkursie ,,Wyturlaj sobie pytanie”. Zagadnienia konkursowe dotyczyły Dnia Głośnego Czytania oraz twórczości patronki tego wydarzenia.

    Dla młodszych uczniów naszej szkoły odbyło się głośne czytanie utworów pisarki. Wzięły w nim udział klasy IIa i IIb. Po wysłuchaniu 7 wierszy z tomiku ,,Psotki i Śmieszki” dzieci wykonały pracę plastyczną, która ozdobiła ściany na dolnym holu naszej szkoły.

    Natomiast uczniowie klasy III wysłuchali utworu Janiny Porazińskiej pod tytułem ,,Dwie Dorotki”. Oni również wykonali prace plastyczne, na których przedstawili bohaterów bajki.

    Zapraszamy do wypożyczenia i przeczytania pozostałych książek patronki Dnia Głośnego Czytania. Mamy ich w bibliotece szkolnej jeszcze kilka.

    Aurelia Zawiszewska

  • Informacja

    Jadłospis od dnia 07.10.2024-11.10.2024.pdf

  • EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

    [nomore]W dniach 23-30 września 2024 roku uczniowie naszej szkoły dołączyli do akcji #BeActive. Od małego do dużego promowaliśmy sport i aktywność ruchową nie tylko podczas zajęć wychowania fizycznego, ale również w czasie przerw śródlekcyjnych. Uczestnicząc w Europejski Tygodniu Sportu promowaliśmy zdrowy styl życia, a wykonane przez uczniów plakaty ozdobiły korytarze naszej szkoły.

  • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

    [nomore]W środę 02.10.2024 roku w naszej szkole odbyły się Wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięli udział uczniowie klas I-VIII. To był szczególny dzień dla naszych Pierwszoklasistów, ponieważ były to Ich pierwsze ważne wybory. W tym roku uczniów uprawnionych do głosowania było 198, w głosowaniu oddano 182 głosy. Po podliczeniu głosów został wybrany skład Samorządu Uczniowskiego.

    Rada Samorządu Uczniowskiego:

    PRZEWODNICZĄCA – Marta Domert

    WICEPRZEWODNICZĄCY – Fabian Kowalski

    SEKRETARZ – Dominika Brzoskowska

    Członkowie : Lena Jabłonka, Lena Lisewska, Nikola Wiecka, Nadia Krocz, Patrycja Prill, Emilia Fandrejewska, Amelia Pozorska, Tomasz Wickland.

    Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy  i życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2024/2025!

  • Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

    [nomore]17 lat temu, 15 czerwca 2007 roku z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ ustanowiony został Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. A dlaczego ten dzień co roku przypada na 2 października? A to dlatego, że właśnie 2 października przypadają urodziny Mahatmy Gandhiego, pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy. Czym tak naprawdę jest przemoc? W dużym skrócie to intencjonalne działanie, które u drugiej osoby powoduje uczucie cierpienia i krzywdy. Przemoc występuje wtedy, gdy jedna osoba ma wyraźną przewagę nad drugą osobą, a jej działania naruszają godność osoby pokrzywdzonej.                                                                       Przemoc domowa, przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, przemoc ekonomiczna, przemoc seksualna, cyberprzemoc i jeszcze kilka innych rodzajów przemocy. Niestety to wszystko dzieje się dookoła nas i często dotyka również nas samych, dlatego tak ważna jest świadomość i szybkie reagowanie na jakiekolwiek najmniejsze przejawy przemocy! Należy pamiętać też o tym, że doświadczenia przemocy w dzieciństwie w bardzo dużym stopniu rzutują na dorosłe życie. Pamiętajmy, każda przemoc zostawia po sobie ślady. Reagujmy! Warto w tym dniu przypomnieć sobie numery telefonów, które przydają się kiedy szukamy pomocy i wsparcia:

    116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

    800 702 222 – Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

    Małgorzata Śmigerska - Psycholog

  • Cytat naszego patrona na październik

    [nomore],,Kiedy jesteście zmęczeni i źli,  wtedy kiedy dzieci są nieznośne i wyprowadzają was z równowagi, wtedy kiedy gniewacie się i krzyczycie, wtedy, kiedy chcecie karać w uniesieniu – pamiętajcie o zalęknionym, szybko bijącym sercu dziecka”

     

    Korczak przypomina, że w chwilach stresu, zmęczenia i irytacji, kiedy dziecko wydaje się szczególnie nieposłuszne, dorośli mogą łatwo popaść w gniew. W takich momentach często odczuwamy pokusę, aby zareagować impulsywnie, podnosząc głos lub stosując surową karę. Korczak apeluje, abyśmy w takich chwilach zatrzymali się i pomyśleli o tym, co przeżywa dziecko. Dzieci, choć mogą wydawać się nieposłuszne, często czują się zagubione, przestraszone i niepewne, a ich serce bije szybciej ze strachu. Nasz gniew, choć czasem naturalny, może wywołać u nich poczucie lęku, a to nie sprzyja budowaniu bliskiej, opartej na zrozumieniu relacji.  Przesłanie Korczaka podkreśla, jak ważna jest empatia w wychowaniu. Dzieci potrzebują poczucia bezpieczeństwa, wsparcia i wyrozumiałości, zwłaszcza w momentach, gdy same przeżywają trudności. Kiedy my, dorośli, staramy się spojrzeć na sytuację z perspektywy dziecka, możemy zareagować z większą cierpliwością i delikatnością. To pozwala dziecku rozwijać się w atmosferze miłości, zaufania i zrozumienia, co jest fundamentem zdrowego rozwoju emocjonalnego. Dorośli powinni zastanowić się, jak ich własne emocje wpływają na zachowanie dziecka i jak można wspólnie radzić sobie z trudnymi sytuacjami, nie uciekając się do surowych kar. Korczak w swoim cytacie przypomina o tym, że każde dziecko ma swoje delikatne serce i zasługuje na troskę, nawet w najtrudniejszych chwilach.

  • Informacja

    Opłata za obiady w październiku - 110 zł

    Herbata -  5 zł

    Płatne do 10 dnia każdego miesiąca

    Opłatę za posiłki wnosi się na rachunek BS Skórcz 86 8342 0009 2011 5342 2000 0002 podając dane dziecka: imię, nazwisko i klasę (oddział przedszkolny) oraz za jaki miesiąc.

    Jadłospis od dnia 30.09.2024-04.10.2024.pdf

  • Dzień Chłopaka

    [nomore]Tradycyjnie 30 września w klasach 1-3 świętowali swój dzień wszyscy chłopcy. Z tej okazji w każdej klasie chłopcy otrzymali drobne upominki i wzięli udział w zabawach przygotowanych przez wychowawczynie i koleżanki z klasy. 

    Również Samorząd Uczniowski  zaprosił uczniów do wzięcia udziału w zabawie w „Salon golibrody”.  Każdy chłopak, który przyozdobił swoją brodę w brodę otrzymał słodki poczęstunek. 

    I tak w miłej, przyjaznej i radosnej atmosferze upłynął nam ostatni dzień pierwszego miesiąca roku szkolnego!

    Nauczycielki klas 1-3 i  Samorząd Uczniowski

    30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka! Dziewczęta z klasy Va stanęły na wysokości zadania i przygotowały dla swoich kolegów słodki poczęstunek oraz drobne upominki. Jednak aby je otrzymać, chłopcy musieli wykonać kilka zadań.

    Najpierw sprawdziliśmy, czy nasi panowie znają zasady dobrego zachowania, tytuły wierszy i baśni (bo dżentelmen powinien być dobrze wychowany i mądryJ) oraz czy potrafią zatańczyć popularne ,,Kaczuszki” (bo przecież z chłopakami nie może być nudnoJ). Następnie panowie musieli koleżankom z klasy zrobić fryzury i makijaż. Śmiechu przy tej konkurencji było mnóstwo! Na koniec chłopcy wypili ,,eliksir uśmiechu” (czyli sok z cytryny) i zjedli jogurt, mając zasłonięte oczy (bo dżentelmen powinien być odważny i pogodnyJ).

    Konkursowe zmagania pokazały, że męska część naszej klasy posiada wiele zalet i potrafi kulturalnie zachować się w różnych sytuacjach. Dżentelmenami być to ważna sprawa, a z takimi chłopakami wspaniała jest zarówno nauka, jak i zabawa!

  • NARODOWE CZYTANIE

    [nomore]25 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykle ważnej ogólnopolskiej akcji społecznej, która nosi nazwę „Narodowe Czytanie”. Propaguje ona znajomość literatury narodowej, w której fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Została zapoczątkowana w roku 2012 i odbyła się po raz trzynasty. W tym roku do interpretacji wybrano dzieło Juliusza Słowackiego po tytułem „Kordian”. Podczas apelu scenę II aktu I dramatu pięknie przeczytali Patrycja Grucza i Karol Dubiela z klasy VIIIb, zaś z konferansjerką doskonale poradziła sobie Lena Lisewska z klasy VIIIa. Następnie uczniowie obejrzeli bajkę o Janku, co psom szył buty, którą w utworze Słowackiego opowiada jeden z bohaterów – Grzegorz.

                Dzisiejsze spotkanie stało się okazją do refleksji nad dziełem wieszcza oraz zachęciło młodzież do sięgnięcia po tę lekturę.

  • ZACHĘCAMY DO ZABAWY

  • AKCJA ,,SPRZĄTANIE ŚWIATA"

  • Śniadanie na trawie

    [nomore]Na terenie Naszej Szkoły odbyły się pikniki integracyjne pod nazwą „Śniadanie na trawie”. W tym dniu uczniowie klas 1-3 wraz z nauczycielkami wspólnie jedli zdrowe, drugie śniadanie przygotowane przez niezastąpionych Rodziców. Impreza ta miała na celu integrację zespołów klasowych i promowanie zdrowego odżywiania.

  • PODZIEL SIĘ DOBREM

  • Informacja

    Jadłospis od dnia 23.09.2024-27.09.2024.pdf

  • POGADANKA Z POLICJANTEM - „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

    [nomore]W dniu 16.09.2024, jak co roku odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem dzielnicowym Gminy Morzeszczyn panem Robertem Stobą. Pogadankę przeprowadzono z uczniami klas ,,0’’ – VIII. Jesteśmy przekonani, że edukacja dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym realizowana od najmłodszych lat z pewnością zaowocuje w późniejszym czasie. Regularne przypominanie dzieciom i młodzieży, a w szczególności propagowanie odpowiednich zachowań, związanych z szeroko pojętą profilaktyką. Uczniowie przypomnieli sobie, jak zareagować na niebezpieczne wydarzenia związane z wypadkiem komunikacyjnym, poinformowaniem odpowiednich służb o zdarzeniu, w co powinien być wyposażony pieszy oraz rowerzysta. Wszystkie te informacje regularnie przypominane są naszym uczniom przez cały rok szkolny.

  • Wycieczka do DinoParku w Malborku

    [nomore]12 września klasy drugie i trzecia naszej szkół wybrały się na wycieczkę do Dinoparku w Malborku. Wrażeń było wiele i mnóstwo atrakcji jakie tam na nas czekały: Kino 5D, ruchome dinozaury, żywe zwierzęta, muzeum skamieniałości, place zabaw, dinowózki. To był bardzo miło spędzony czas.

  • Informacja

    Jadłospis od dnia 16.09.2024-20.09.2024.pdf

  • Cytat naszego patrona na wrzesień

    [nomore]„Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższa jest radość z pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość triumfu i szczęście samodzielności, opanowania i władania.”

    Cytat pochodzący z książki „Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie” wydanej w 1919 roku nadal, do dnia dzisiejszego jest tak samo aktualny jak 105 lat temu. Twórczość, radość, samodzielność, te słowa najtrafniej oddają sens naszego wrześniowego cytatu. Jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka jest właśnie samodzielność. Samodzielne wykonanie zadania daje ogromną satysfakcję i radość. To ona stanowi motywację do podejmowania dalszych starań i do dalszej pracy. A przede wszystkim dziecko, które może wykonywać samodzielnie czynności odpowiednie dla swojego wieku nabywa doświadczenie, dzięki któremu łatwiej jest mu sobie radzić z kolejnymi wyzwaniami jakie czekają przed nim. Często bywa tak, że „dla dobra” dziecka robimy coś za nie, bo będzie lepiej, bo będzie szybciej, ale czy to dobry pomysł? Takim zachowaniem odbieramy dziecku możliwość i szansę na zdobywanie nowych umiejętności i radzenia sobie z ewentualną porażką. Pomagajmy, a już z pewnością starajmy się nie przeszkadzać naszym dzieciom w odkrywaniu i poznawaniu świata, w byciu samodzielnym. My dorośli, rodzice, dziadkowie, nauczyciele powinniśmy dać przestrzeń i możliwość naszym dzieciom rozwijania swoich skrzydeł. 

  • INFORMACJA

     

           Opłata za obiady we wrześniu - 100 zł

    Herbata -  5 zł

    Płatne do 10 dnia każdego miesiąca

    Opłatę za posiłki wnosi się na rachunek BS Skórcz 86 8342 0009 2011 5342 2000 0002 podając dane dziecka: imię, nazwisko i klasę (oddział przedszkolny) oraz za jaki miesiąc.

    Jadłospis od dnia 09.09.2024-13.09.2024.pdf

    Jadłospis od dnia  03.09.2024-06.09.2024.pdf

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Morzeszczynie
    ul. Kociewska 3
    83-132 Morzeszczyn
  • (58)536-27-87

Galeria zdjęć