W dniu 12.12.2017r. w Szkole Podstawowej w Morzeszczynie przeprowadzone zostały pierwsze z dwóch zaplanowanych spotkań warsztatowych z naszymi uczniami o tematyce zachowań autoagresywnych. Warsztaty prowadzone były w klasach trzecich gimnazjalnych przez Psychologów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Tczewa, Panią Jolantę Frankowską oraz Agnieszkę Szwarc.
Celem zajęć pod tytułem ,,Czujesz tak jak myślisz’’ jest uświadomienie młodzieży czym jest autoagresja, samookaleczenia i próby samobójcze - tak określa się cały szereg zachowań wymierzonych przeciwko samemu sobie oraz jakie mogą być przyczyny i skutki takich zachowań.
Osoba odpowiedzialna za organizacje: Pedagog szkolny Sławomir Grabalski
Grupa uczniów naszej szkoły w składzie:
pod opieką p. Aleksandry Graban – opiekuna SU wystąpili z programem świątecznym przed podopiecznymi i ich rodzinami Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.
Występ miał miejsce w hotelu Courtyard by Marriott w Gdyni.
Teksty wierszy, kolędy wprowadziły nas wszystkich w świąteczny nastrój. Nie obyło się bez wzruszeń, zadumy i refleksji…
Na koniec oczywiście był Mikołaj. Dla nas również.
Przed świętami zrobiliśmy coś naprawdę wielkiego.
Dziękujemy panu dyrektorowi za pomoc w realizacji naszego projektu i panu wójtowi Piotrowi Lanieckiemu za zapewnienie nam transportu do Gdyni.
Nasza koleżanka Agata Muszyńska postanowiła ściąć włosy. A ponieważ miała piękne, długie włosy pomyślała, że warto coś z nimi zrobić. I wtedy przypomniało jej się o fundacji „Rak „n” Roll”, w której można oddać włosy. Jak sama mówi, zmieniła fryzurę i zrobiła coś dobrego. A najważniejsze co ma do przekazania to: „Pomagajcie, to naprawdę fantastyczne uczucie.”
Brawo Agato, jesteśmy z ciebie bardzo dumni!
Kolejna akcja Samorządu Uczniowskiego po opieką p. Aleksandry Graban pod hasłem „Czapka dla Mikołaja”
6 grudnia zaroiło się w szkole od Mikołajów. Mniejszych, większych albo całkiem dużych. W niektórych klasach obchodziliśmy imieniny Mikołaja np. w klasie IV B. Wymienialiśmy się też prezentami. Ale prezenty trafiły tylko do grzecznych dzieci. Na Kociewiu niegrzecznym dzieciom do buta wkłada się łupiny po ziemniakach.
Było wesoło, mikołajowo i już tak trochę świątecznie.
Kolejny rok młodzież naszej szkoły miała okazje uczestniczyć w programie „NIEĆPA” poświęconym profilaktyce uzależnień.
Co roku w akcję angażują się gwiazdy polskiej sceny muzycznej, które występują dla młodzieży, ale też edukują ją i pokazują, że dobra zabawa nie wymaga zażywania środków psychoaktywnych.
W tym roku ambasadorką była Margaret.
Pierwsza część wieczoru miała charakter edukacyjny. A potem zabawa przy świetnym koncercie gwiazdy.
W akcji uczestniczyło 40 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Sławomira Grabalskiego, p. Anity Smoczyńskiej, p. Małgorzaty Chilińskiej i p. Bożeny Talagi.
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Aids. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel profilaktyczny zatytułowany „STOP AIDS” przygotowany przez klasę III a gimnazjum. Uczniowie przybliżyli zebranym, czym jest zespół nabytego niedoboru odporności, jakie są jego przyczyny, objawy oraz przebieg. Na koniec popłynęły podziękowania dla uczniów, którzy stworzyli bardzo wartościowe prace plastyczne na temat omawianego zagadnienia.
Dnia 23 listopada w Pelplinie odbył się Turniej Piłki Siatkowej Chłopców o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Brały w nim udział cztery drużyny. Po zaciętej walce nasi chłopcy pod opieką pana Patrycjusza Bogdanowicza zdobyli PIERWSZE MIEJSCE.
A oto skład zwycięskiej drużyny:
WIELKIE GRATULACJE !!!
14 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły: Agata Muszńska z klasy 7a, Fabian Cylka z klasy 6b, Dawid Golicki z klasy V uczestniczyli w V Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu, który odbył się Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie
Dawid Golicki zajął I miejsce
w kategorii wiekowej klas IV-V
Gratulujemy!
Klasa IV b z wychowawczynią p. Aleksandrą Graban w listopadowy piątek gościli w Gminnej Bibliotece.
Ponieważ czwartaki na języku polskim omawiali cykl lekcji na temat książki, biblioteki, postanowili zobaczyć wszystko „na żywo”. Dyrektor biblioteki p. Damian Domański przyjął nas bardzo gościnnie. Przedstawił i omówił prezentację „Historia książki”. Zapoznał uczniów z katalogiem bibliotecznym, „zabrał” na stronę internetową biblioteki. Na koniec uczniowie w grupach rysowali plakat pod hasłem:” Dlaczego warto odwiedzić bibliotekę gminną”. Okazało się, że każda grupa miała inny, ale bardzo kreatywny pomysł.
Były pytania, rozmowy, wybuchy radości. Wniosek nasunął się jeden: musimy powtórzyć taką niecodzienną lekcję.
A panu Damianowi dziękujemy.
W końcu mamy! Po rozmowach SU z dyrekcją szkoły i dzięki Spółdzielni Uczniowskiej zakupiono dwa piękne bezprzewodowe głośniki. Dzięki nim przedstawiciele samorządu w czasie dużych przerw umilają czas muzyką. Dziękujemy! Przerwa z muzyką w tle….
W listopadzie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w II Powiatowym Konkursie Prozy w Pelplinie.
Byli to: Marika Perczyńska z klasy IV b, Marta Przygocka z klasy VI a, Dominik Kulpa z klasy VI a.
Chociaż nie udało się zdobyć żadnego miejsca, recytacje uczniów zasługują na pochwałę.
Jako jedyni w szkole przygotowali się do konkursu.
21 LISTOPADA z inicjatywy SU pod opieką p. Aleksandry Graban i Mirosławy Schultz w naszej szkole Dzień Życzliwości. Na korytarzu pojawiła się Aleja Serdeczności a na niej cytaty, refleksje o życzliwości. Przedstawicielki SU docierały do klas z Kodeksem Życzliwości i rozdawały własnoręcznie zrobione przez uczniów klasy IV B i VI A kolorowe kwiaty.
To święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.
„Małe radości
i drobne gesty życzliwości,
są najpiękniejszymi iskierkami
naszej codzienności...”
W dniu 14.11.2017r. w naszej szkole odbyło się pierwsze z kilku zaplanowanych warsztatów szkolno - profilaktycznych pt. ,,Bezpieczeństwo w Internecie – odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych’’. Po raz kolejny w fachowy i kompetentny sposób przeprowadziła je firma PSYCHO-POSITIVE z Gdyni. Omówione zagadnienia tematyki z wiedzy o Internecie, różnych form komunikacji, umiejętnego korzystania a także z zagrożeń z niego płynących z pewnością przysłużą się naszym uczniom do zrozumienia i odpowiedzialnego korzystania z tej przestrzeni.
Osoba odpowiedzialna za organizację: Pedagog szkolny Sławomir Grabalski
Z okazji ważnego dla każdego Polaka Święta odbyły się apele. Dla klas IV-VI apel przygotowała klasa VI a pod kierunkiem pani Magdaleny Langowskiej. Dla klas VII i II – III gimnazjum klasa II b pod kierunkiem pani Hanny Chudyki. Występy uczniów wspierał także chór, który przygotował pan Roman Talaga.
W szkole było dzisiaj bardzo odświętnie i uroczyście. Z inicjatywy SU można było również ubrać się w barwy narodowe. Na przerwach od Samorządu uczniowie mogli otrzymać kotylion.
Za rok czeka nas 100 rocznica.
Pamiętajmy o wywieszeniu flagi.
Za nami III Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły.
Pogoda nas nie zawiodła, emocji było dużo. Każdy był jednak wygranym, bo w ten sposób chcieliśmy uczcić Narodowe Święto.
W kategorii klas IV-VI:
Puchar dyrektora zdobył - Piotr Kamrowski
II miejsce – Maciej Mondrachowski
III miejsce – Łukasz Maternicki
Z dziewczyn najlepsza okazała się Ania Łapa.
W kategorii klas VII i II-III gimnazjum:
Puchar dyrektora zdobył Arek Kozina
II miejsce Kacper Malachowski
III miejsce Mateusz Graban
A z dziewczyn najlepsza była Wiktoria Krajewska.
Otrzymaliśmy też puchar od państwa Wszelaków, szczególnie od pani, która sama biegała i zdobywała puchary. Ten puchar otrzymał Mateusz Słomiński - najmłodszy biegacz, który trafił na metę. I jeszcze jedna niespodzianka nas spotkała, w biegu grupy starszej wzięła udział jedna z mam, pani Gabriela Krajewska.
Drużyna SU stanęła na wysokości zadania. Wszystkim dziękujemy i życzymy miłego świętowania.
Za pomoc w zorganizowaniu nagród dziękujemy także Urzędowi Gminy w Morzeszczynie.
Kilka lat temu SU odpowiedział na apel prezydenta Komorowskiego i od tego czasu w przeddzień Dnia Niepodległości wykonujemy kotyliony, którymi "dekorujemy" się w Święto. Śmiało możemy powiedzieć, że to już tradycja naszej szkoły, którą z chlubą przejmują kolejne władze SU.
A i jeszcze dzisiaj rozpoczęliśmy cykl przygotowań do 100-lecia odzyskania niepodległości. Przez cały rok będziemy się do tego czynnie przygotowywać ze Szkołą Młodych Patriotów.
Dzień Koszuli to drugi po Dniu Kropki dzień tematyczny w naszej szkole.
Koszula to nieodzowny element garderoby nie tylko panów, ale tez pań. Dziś to też obowiązkowy element klasycznych stylizacji biznesowych. Koszula wywodzi się od tunik noszonych przez plemiona koczownicze zamieszkujące tereny Azji Środkowej. Podział na koszule damskie i męskie nastąpił w XIX wieku.
W każdej szafie koszula powinna być.
Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel i dzisiaj przyszli w koszulach. Brawo!
8 XI OBCHODZIMY W EUROPIE JAKO DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA.