29 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto to stało się okazją do zaprezentowania zgromadzonym gimnazjalistom nie tylko wydarzeń z okresu polskiego oświecenia, ale także ukazania ważnych chwil z czasów nam bliższych. Przedstawienie zapoczątkowała scenka historyczna, w której przebrani za szlachtę polską uczniowie rozmawiali o sytuacji w osiemnastowiecznej Polsce. Następnie pokazano słynną z obrazu Jana Matejki scenę z patriotycznym porywem Rejtana, z kolei zabory i pogrzeb Polski. W pamięci z pewnością utkwiło wszystkim widzom odtworzenie kilku epizodów z powstania warszawskiego oraz niesienie przez stoczniowców martwego Janka Wiśniewskiego. Całość została dopełniona muzyką, m.in. Chopina, Lao Che, przemówieniami Edwarda Gierka, Wojciecha Jaruzelskiego, Jana Pawła II czy piosenką w wykonaniu Krystyny Jandy. Mamy nadzieję, że przesłanie tego apelu nakłoniło zebraną publiczność do głębszych przemyśleń i zastanowienia się nad własną postawą.
W czwartek, 28 kwietnia 2016r., grupa uczniów ze szkoły podstawowej pod opieką pani Marzeny Skrzypczak oraz grupa gimnazjalistów pod opieką pani Małgorzaty Chilińskiej odwiedziły Uniwersytet Gdański, aby uczestniczyć w Wielkim Finale I Edycji Pomorskich Meczów Matematycznych.
Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w warsztatach pt. „Czarne historie” oraz „Drgania i fale wokół nas”, a także kibicowali w Meczu Finałowym Szkół Podstawowych. W tym samym czasie gimnazjaliści wysłuchali wykładu pt. „Jak wyhodować dzieło sztuki” oraz wzięli udział w warsztatach pt. „Jak matematyka może pomóc nam w podejmowaniu decyzji?” i „Matematyka a problem przyrostu populacji. Zależności rekurencyjne.” Na zakończenie obie grupy kibicowały w Meczu Finałowym Gimnazjalistów.
28 kwietnia 2016r. w Tczewie odbył się powiatowy turniej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W imprezie udział wzięło kilkudziesięciu przedstawicieli ze szkół z terenu całego powiatu tczewskiego. Reprezentacje szkół podstawowych składały się z czterech zawodników, zaś gimnazjaliści mieli drużyny trzyosobowe.
Szkołę podstawową reprezentowali uczniowie: Magdalena Gregorkiewicz, Oksana Krzemińska, Maciej Potulski, Mikołaj Wyszomirski.
Drużyna gimnazjalistów to: Marek Chiliński, Krzysztof Okuniewski, Marcel Naumowicz.
Drużyna szkoły podstawowej zajęła IV miejsce.
Maciej Potulski w klasyfikacji indywidualnej zajął I miejsce.
Drużyna gimnazjum zajęła II miejsce.
Marek Chiliński w klasyfikacji indywidualnej zajął II miejsce.
Gratulujemy !
Dnia 25 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów szkoły podstawowej. Brało w nim udział dwanaścioro uczniów. Rozwiązywali oni test składający się z 30 pytań.
Oto laureaci konkursu:
I miejsce – Dominika Makowska
II miejsce – Agata Muszyńska i Nataniel Mucharski
III miejsce – Marta Przygocka
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za udział i gratuluję zwycięzcom.
Hanna Chudyka
W sobotę 23 kwietnia 2016r. w Grodzisku Owidz k/ Starogardu Gdańskiego odbyły się eliminacje wojewódzkie XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
W turniejowych zmaganiach wzięło udział 58 uczestników w trzech grupach wiekowych reprezentujących poszczególne powiaty województwa pomorskiego w tym nasz gimnazjalista z kl. III B Marek Chiliński.
W pierwszej części spotkania młodzież rozwiązywała test składający się z 30 pytań,
na podstawie którego wyłoniono uczestników ścisłego finału.
W czasie, kiedy Jury złożone z zawodowych strażaków sprawdzało testy, młodzież miała okazję poznać uroki i tajemnice Grodziska Owidz.
Dla najlepszych przygotowano bardzo atrakcyjne nagrody w postaci telewizorów, tabletów czy drukarek.
Dnia 22 kwietnia 2016 r. w naszej szkole odbył się konkurs geograficzno-matematyczny „Ze skalą za pan brat”. Brało w nim udział 11 uczniów z klasy I a i I b gimnazjum. Rozwiązywali oni 14 zadań z wykorzystaniem skali.
I miejsce zajął Wojtek Więckowski, II miejsce zajęła Zuzanna Urbańska,
a III miejsce zajęła Paulina Grochocka.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Dnia 19 kwietnia 2016 r. odbył się konkurs przyrodniczy dla klas piątych. Uczestniczyło w nim 11 uczniów z klasy V a i klasy V b, którzy rozwiązywali 35 zadań testowych o tematyce ogólnoprzyrodniczej.
I miejsce zajęła Paulinka Kaffka, II miejsce zajął Kacper Smukała, a III miejsce zajął Piotruś Libiszewski.
Wszystkim uczestnikom gratuluję i zachęcam do udziału w przyszłym roku.
Anita Smoczyńska
Dnia 15 kwietnia 2016r. w naszej szkole odbył się apel profilaktyczny poświęcony szkodliwości palenia papierosów. Przygotowali go uczniowie klasy VIb. Na początku przedstawili scenę sądu nad papierosem, który niszczy zdrowie człowieka i jest przyczyną wielu chorób. Potem uczennica Magdalena Gregorkiewicz omówiła skład papierosa – zawiera 4000 związków chemicznych, z czego 40 to substancje rakotwórcze. Zapoznała także społeczność uczniowską z chorobami, na jakie zapadają palacze. Na koniec apelu wręczono nagrody uczniom klas IVa, IVb i Vb, którzy przygotowali najciekawsze plakaty o szkodliwości palenia papierosów.
Celem spotkania było kształtowanie właściwych nawyków zdrowotnych.
14 kwietnia 2016 w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Odświętnie ubrane maluchy najpierw obejrzały przedstawienie teatralne przygotowane przez młodzież z klas Ia i Ib gimnazjum pt. „Księżniczka się nudzi”. Przesłaniem tego spektaklu była myśl, że najlepszym lekarstwem na nudę jest czytanie książek. Następnie pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie i każdy indywidualnie został pasowany na czytelnika.
Mamy nadzieję, że podniosły charakter uroczystości na długo zapadnie w pamięci dzieciom z klas pierwszych i będą one stałymi bywalcami naszej szkolnej biblioteki.
Dnia 13 kwietnia 2016 r. Gminna Biblioteka w Morzeszczynie zorganizowała Gminny Konkurs Ortograficzny pod nazwą Mistrz Ortografii 2016 dla uczniów szkoły podstawowej. Do konkursu z naszej szkoły przystąpiło trzynaścioro uczniów. Mistrzem Ortografii 2016 został uczeń kl. VI b Maciej Gronkowski. Trzecie miejsce zajęli również uczniowie klas szóstych, a są to: Ireneusz Andrzejewski, Wiktor Tkaczyk i Filip Graban. Gratulujemy zwycięzcom. Jesteśmy z Was dumni !
http://morzeszczyn.naszabiblioteka.com/n,znamy-mistrza-ortografii-2016
Pod takim hasłem przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem pani Aleksandry Graban zorganizowali spotkanie w Szkolny Dzień Profilaktyki dla klas IV-VI.
Uczniowie starszych klas starali się poinformować, czym jest cyberprzemoc, w czym się przejawia i jakie mogą być jej skutki. Uczniowie klas IV-VI obejrzeli kilka krótkich filmików edukacyjnych pokazujących cyberprzemoc. Karolina Tomczyk i Michał Czechowski przedstawili również prezentację na temat tego problemu.
Na zakończenie wszyscy uczniowie mieli szansę wpisać się na „tablicy pamięci” i podać sposoby na spędzanie czasu wolnego, by odwrócić swoją uwagę od laptopa, tabletu czy komórki.
Oto kilka sposobów na uniknięcie cyberprzemocy:
Klasa II b pod kierunkiem pani Katarzyny Budzelewskiej przygotowała apel profilaktyczny pod tytułem „ZDROWY CZERWONY KAPTUREK”. Celem apelu było przede wszystkim przekazanie wiedzy o zdrowym stylu życia oraz kształtowanie nawyków higienicznych. Aktorzy przekonywali również, że warzywa i owoce są bardzo zdrowe i rewelacyjnie wpływają na nasz organizm:
„JEDZ OWOCE, JEDZ WARZYWA, A BĘDZIESZ W ENERGII PŁYWAŁ.”
Inne hasła. które powinniśmy wziąć sobie do serca:
„ZDROWIE KAŻDY MA SWOJE, WIĘC DBAJMY O NIE RANO I WIECZOREM.
ZDROWIE TO TEŻ RADOŚĆ, ZDROWIE TO TEŻ SMAK, WIĘC DBAJMY O NIE PRZEZ CAŁY CZAS.”
”KTO JE SAŁATKI, TEN JEST PIĘKNY I GŁADKI”
Moduł PRZEDSZKOLE 2015/2016 został zmodyfikowany
Dzień Czekolady przypadł na dzień 12 kwietnia.
Samorząd Uczniowski zaprosił klasę III szkoły podstawowej na spotkanie przy czekoladzie.
Był taniec na cześć czekolady, prezentacja o powstawaniu czekolady, wirtualna wizyta w najstarszej fabryce czekolady i w końcu delektowanie się czekoladami o różnych smakach. Wybraliśmy też NAJLEPSZEGO SMAKOSZA CZEKOLADY a została nią Anulka Łapa. GRATULUJEMY dobrego smaku!
Czekolada niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: to już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale też mydło czy nawet masaż. Specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie.
Zaskakujące fakty na temat czekolady:
Naukowcy odkryli, że czekolada pomaga w odchudzaniu!
2. Nałóg czekoladowy nie jest groźny, pod warunkiem, że nie będzie to obżarstwo.
3.Czekolada to najlepiej skoncentrowane źródło energii.
4. Po zjedzeniu kawałka czekolady poprawia się nastrój.
5. Po obfitym obiedzie na deser można zjeść dwie kostki czekolady, bo to wspomoże trawienie.
9. Czekolada jest dobra dla skóry.
Dnia 8 kwietnia 2016 roku pod kierunkiem pani Aleksandry Graban odbył się konkurs międzyszkolny pod hasłem „ŚWIAT NAJPIĘKNIEJSZYCH BAŚNI”. Na zaproszenie odpowiedziały szkoła z Nowej Cerkwi, Kulic i oczywiście nasza. Uczniowie klas IV rozwiązywali testy zadań, popisując się znajomością wybranych baśni Andersena, braci Grimm i Perraulta.
UCZENNICE KLASY II b gimnazjum: Nikola Krzemińska i Patrycja Lamkiewicz sprawdziły testy i ustaliły zwycięzców:
I miejsce – uczniowie klasy IV z Nowej Cerkwi:
NATALIA DWURZNIK
JULIA GŁADYKOWSKA
KACPER PROSZOGOŁOWICZ
Opiekun - pani Donata Zabrocka- Brzycka
II miejsce – uczniowie klasy IV z Morzeszczyna:
FABIAN CYLKA
MARTYNA FALGOWSKA
NIKOLA PARKA
Opiekun – pani Anna Dembicka
III miejsce – uczniowie klasy IV z Kulic:
MARCIN SZUMAŁA
CEZARY MAŁOLEPSZY
JOLANTA TOMASZEWSKA
Opiekun – pani Elżbieta Czarnecka
Ponadto uczniowie przygotowali prace, KTÓRE RÓWNIEŻ NAGRODZONO UPOMINKAMI.
Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni upominkami: książkami i innymi nagrodami rzeczowymi. W zapewnieniu upominków pomógł Urząd Gminy w Morzeszczynie, szczególnie dziękujemy za współpracę pani Magdalenie Tkaczyk.
Dnia 7 kwietnia 2016 klasy: IVA, II B, IIIA w ramach edukacji filmowej i integracji klas pod opieką pań: Bożeny Osowskiej i Aleksandry Graban obejrzały w kinie CINEMA w Starogardzie Gdańskim film pod tytułem „CUDA Z NIEBA”.
„Cuda z nieba” to niezwykła opowieść o Bogu, który ze spróchniałej topoli uczynił windę do nieba – tak najkrócej można streścić niezwykłą opowieść Christy Beam, mamy trójki dzieci, która opowiada o tym, jak Bóg uzdrowił jej córkę.
Film oparty na prawdziwej historii Annabel Beam. Narratorką opowieści jest jej matka, Christy. Annabel większość dzieciństwa spędziła w szpitalach, przykuta do łóżka przez rzadką chorobę, która nie dawała jej szans na normalne życie. Kiedy poczuła się na tyle dobrze, by móc wyjść na zewnątrz i pobawić się z siostrami, zdarzył się wypadek, który mógł kosztować ją życie a jednak po wszystkim Annabel dochodzi do siebie i jest zupełnie zdrowa!
W filmie urzeka muzyka, która momentami staje się bohaterem kadru filmowego.
W filmie każdy znajdzie przesłanie dla siebie samego - o tajemnicy cierpienia, zmagania się z losem, buntu wobec rzeczywistości. Film zastanawia, wzrusza.
Można także sięgnąć po książkę pod tym samym tytułem. Mama Annabel wyznaje na początku książki: Zawsze wierzyliśmy w cuda, przynajmniej w teorii. „Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych” – mówiono nam, a raz na wiele, wiele lat słyszałam o czymś zupełnie nieprawdopodobnym, co rozwiewało ludzkie lęki.
Dnia 7 kwietnia 2016 roku w ramach projektu edukacyjnego uczennic z klasy IIa gimnazjum: Pauliny Dobrowolskiej, Anny Maternickiej, Anny Majdzińskiej, Julii Pilke i Pauliny Wohlfahrt w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski wierszy Wiesława Drabika i Urszuli Kozłowskiej dla uczniów z klas I – III SP. Po pięknych i pełnych emocji prezentacjach wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce – Dawid Golicki
II miejsce – Marika Perczyńska
III miejsce – Katarzyna Dziedzińska
Wyróżnienia: Marta Muszyńska, Roksana Szczeblewska, Bartosz Kowalski.
Dnia 6 kwietnia 2016 roku w ramach projektu edukacyjnego uczniów z klasy IIa gimnazjum: Klaudii Ellert, Agnieszki Kurowskiej, Damiana Leśniaka, Joanny Szulc, Piotra Szwarca i Alicji Żurawskiej w bibliotece szkolnej odbył się turniej wiedzy dla dzieci z klas II i III SP o wybranych baśniach H. Ch. Andersena i braci Grimm. Konkurs polegał na grupowym wykonywaniu rozmaitych zadań, np. kalambury, puzzle, zagadki.
Po emocjonującej rywalizacji pierwsze miejsce zajęły dziewczynki z klasy IIb: Nicole Lemka, Zuzanna Szwarc i Oliwia Kinowska, drugie miejsce przypadło klasie III: Anna Łapa i Dawid Golicki, zaś trzecie miejsce okazało się dla uczniów z IIa: Amelia Balewska, Aleksandra Dziedzińska i Dominik Ziółkowski. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy.
Dnia 5 kwietnia 2016 roku odbył się Ogólnopolski Sprawdzian Szóstoklasisty, do którego w naszej szkole przystąpiły dwie klasy szóste. Składał się on z dwóch części. Pierwsza sprawdzała wiadomości i umiejętności z języka polskiego i matematyki, a druga – z języka angielskiego. Nasi uczniowie ubrani na galowo czekali na sprawdzian w klasach pod opieką wychowawczyń. Widać było zdenerwowanie uczniów. Jak sobie poradzili z zadaniami, dowiemy się pod koniec maja, gdyż wtedy będą ogłoszone wyniki. Trzymamy za nich kciuki i życzymy wysokich wyników.