• WALKA Z DOPALACZAMI

    W czerwcu specjalistka od przeprowadzania warsztatów z młodzieżą z CENTRUM MEDICUS z Gdańska przeprowadziła z młodzieżą z klas I-III gimnazjum warsztaty na temat Dopalaczy. W czasie spotkania pani zwracała uwagę na niebezpieczeństwo przyjmowania dopalaczy, konsekwencje zdrowotne: zarówno psychiczne jak fizyczne. Przestrzegała młodzież przed eksperymentowaniem z tego typu środkami.

  • EWOLUCJA CZŁOWIEKA OCZAMI ANIMATORÓW – WIZYTA W KINIE

    9 maja ostatni raz w tym roku szkolnym młodzież klas II b, III a, I a, i IV a odwiedziła kino Cinema w Starogardzie Gdańskim. Tym razem obejrzeliśmy film animowany, traktujący na wesoło o ewolucji i postępie cywilizacyjnym człowieka.

    Podczas seansu padło parę zabawnych kwestii, które wprowadziły nas w radosny nastrój.

    „Były sobie człowieki” to reżyserski debiut popularnego francuskiego komika Jamela Debbouze’a.:szympansiemu królowi rodzą się bliźniaki. Jeden wygląda na wymarzonego następcę tronu, drugi jest dziwnie mały i... ludzki? Władca podejmuje decyzję o pozbyciu się dziwadła. Traf chce, że bystry Edward ratuje się i po latach wraca do stada, które zupełnie nie podejrzewa, że ma przed sobą członka królewskiego rodu... i tak dalej, ale to już najlepiej obejrzyjcie sami. Polecamy.

    Po seansie nie zabrakło czasu na pyszne lody, rurkę z kremem  lub  inne pyszności, co kto lubi.

    We wrześniu na pewno znowu spotkamy się z X Muzą.

  • Książka na Dzień Dziecka

     1 czerwca słoneczko świeci dla wszystkich dzieci Tego dnia klasa IV a z panią Aleksandrą Graban postanowiła nietypowo spędzić lekcje języka polskiego. Uczniowie przynieśli swoje ulubione książki. W plenerze czytali fragmenty tych książek i dzielili się wrażeniami z całej treści przyniesionej książki.

    Następnie „budowaliśmy pomniki” ulubionych bohaterów literackich. 

    A ponieważ był to dzień Święta Dzieci nie zabrakło pysznych lodów.

    Nietypową lekcją udowodniliśmy, że można połączyć przyjemne z pożytecznym.

  • Projekt Gimnazjalny „ SKĄD SIĘ WZIĘŁA NAZWA NASZEJ WSI ? KONKURS NA NAJCIEKAWSZE OPOWIADANIE.

    2 czerwca uczniowie klasy II b gimnazjum: Klaudia Openkowska, Karolina Tomczyk, Paulina Prabucka, Jakub Bednarek, Marcel Naumowicz podsumowali swój projekt gimnazjalny, który realizowali w bieżącym roku szkolnym pod kierunkiem pani Aleksandry Graban.

    W październiku ogłosili konkurs na najciekawsze opowiadanie na temat powstania nazwy wsi, w którym mieszkamy. Konkurs skierowany był do klas IV – VI  szkoły podstawowej.

    Na konkurs odpowiedziało wielu uczniów, ale tylko 18 prac spełniało kryteria regulaminu.

    Prace młodszych koleżanek i kolegów zostały ocenione przez uczestników projektu, poprawione i wytypowano zwycięzców.

    Uczniom gimnazjum zależało na:

    •  Realizacji projektu gimnazjalnego.
    •  Rozwijaniu wyobraźni.
    •  Rozwijaniu umiejętności literackich.
    •  Stworzeniu piszącym możliwości prezentacji swojej twórczości.
    •  Zapoznanie się z historią powstania wsi.
    •  Poszerzenie wiadomości na temat swojego miejsca zamieszkania.
    •  Poszerzenie wiedzy historycznej
    •  Stworzenie możliwości debiutu literackiego osobom do tej pory niepublikującym.

     

    Uczniowie gimnazjum zaprezentowali zwycięskie prace. Wręczyli wszystkim uczestnikom konkursu słodka niespodziankę a nagrodzonym osobiście ufundowane upominki.

    Grupa uczniów z klasy II b zaliczyła projekt na piątkę. Gratulujemy.

     

  • „Dziwne zawody świata”

         Dnia 2 czerwca uczeń klasy II b gimnazjum Maciej Narloch przedstawił projekt edukacyjny „Dziwne zawody świata”. Podzielił się swoją wiedzą w klasie VI a, której to uczniowie wzięli udział w kalamburach przygotowanych przez Maćka. Z zaciekawieniem młodsi koledzy i koleżanki wysłuchali informacji na temat niespotykanych zawodów uprawianych dzisiaj, jak i w przeszłości. Była to również okazja do przybliżenia przyszłym gimnazjalistom celów i warunków realizacji projektów edukacyjnych.

  • Projekt Gimnazjalny „ PROMOCJA MAŁEJ OJCZYZNY”

    W maju uczeń  klasy II b gimnazjum Dominik Grochocki przedstawił klasie IVa swój projekt, któremu poświęcił ostatnie miesiące roku szkolnego. Realizował go pod kierunkiem pani Aleksandry Graban  w ramach obowiązkowego projektu gimnazjalnego.

    Dominik przygotował prezentację, która ukazywała wszystkie walory naszego Kociewia: kulturowe, turystyczne, gospodarcze, kulinarne.  Mali słuchacze odkrywali dzięki prezentacji swoją tożsamość regionalną.

    Uroku prezentacji dodał strój kociewski, w którym zaprezentował się Dominik.

    Uzupełnieniem pokazu był punkt, w którym uczestnicy razem z Dominikiem wykonywali sałatkę jarzynową, która u nas na Kociewiu nadal uważana jest za danie świąteczne. Nie zabrakło słodkiego akcentu, którym  była drożdżówka przygotowana przez mamę Dominika. Bardzo Pani dziękujemy.

    Godzina spędzona z Dominikiem przez czwartoklasistów na pewno nie była nudna, a uczeń klasy II b gimnazjum zaliczył projekt na piątkę. Dziękujemy i gratulujemy

  • „DZIEŃ RODZINY”

    24 MAJA odbyła się w naszej szkole wywiadówka, bardzo ważna, bo na niej nasi rodzice mogli poznać przewidywane oceny na koniec roku szkolnego.

    Przed spotkaniem z rodzicami pragnęliśmy uczcić Dzień Rodziny, który u nas w Polsce obchodzi się 15 maja. Uczniowie klasy I a i klasy II b gimnazjum pod kierunkiem pani Aleksandry Graban i pana Romana Talagi wierszem i piosenką dziękowali za trud, jaki rodzice wkładają w wychowanie swoich dzieci. Przepraszaliśmy także za nasze błędy, niesforne zachowanie. Nie ma nic ważniejszego niż kochająca rodzina, dom pełen rodzinnego ciepła.

  • „KSIĄŻKI NASZYCH RODZICÓW, DZIADKÓW I NASZE”

    24 MAJA KLASY I-III WRAZ ZE SWOIMI PANIAMI WYCHOWAWCZYNIAMI ZORGANIZOWAŁY IMPREZĘ CZYTELNICZĄ POD HASŁEM „KSIĄŻKI NASZYCH RODZCÓW, DZIADKÓW I NASZE”.

    Celem spotkania była przede wszystkim promocja czytelnictwa. Na zaproszenie uczniów odpowiedzieli rodzice, dziadkowie. Gościem był także dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie.

    W czasie imprezy zaprezentowano wystawę ilustracji, które przedstawiały bohaterów książek.

    Można było także obejrzeć książki naprawdę bardzo stare.

    Następnie mamy, babcie oraz uczniowie czytali fragmenty wybranych, ulubionych książek.

    Mamy nadzieję, że ta niezwykła lekcja czytelnictwa sprawi, że znacznie poszerzy się krąg młodych czytelników.

     

  •     Dnia 24 maja 2016 roku w Nowej Cerkwi odbył się XVI Konkurs Recytatorski Poezji Marii  Konopnickiej. Brali w nim udział również nasi uczniowie. W kategorii klas IV-VI Julia Bukowska zajęła II miejsce, natomiast Oliwier Szczeblewski III miejsce. Gratulujemy laureatom.

    Hanna Chudyka

  • MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ O KULTURZE JĘZYKA OJCZYSTEGO DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

        Dnia 23 maja 2016 roku został przeprowadzony Międzyszkolny Turniej o Kulturze Języka Ojczystego dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej. Uczestniczyło w nim sześć zespołów z:

    1. Publicznej Szkoły Podstawowej w Smętowie Granicznym,
    2. Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Gniewie,
    3. Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Cerkwi,
    4. Publicznej Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie
    5. Publicznej Szkoły Podstawowej w Opaleniu,
    6. Publicznej Szkoły Podstawowej w Pelplinie.

    Cele konkursu były następujące:

    1. Krzewienie kultury języka ojczystego i świadomości językowej wśród uczniów;
    2. Rozwijanie  ekspresji twórczej, kreatywności oraz wyobraźni językowej;
    3. Doskonalenie praktycznych umiejętności językowych;
    4. Zwiększenie sprawności w poprawnym posługiwaniu się językiem jako narzędziem myśli;
    5. Wzbudzenie odpowiedzialności za jakość współczesnej polszczyzny.

    Konkurs przyjął formę turnieju – drużynowego współzawodnictwa na forum. O kolejności miejsc w turnieju zadecydował wynik będący sumą punktów zdobytych przez drużynę.

    I miejsce zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Cerkwi, zdobywając 134,5 punktu.

    II miejsce zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie: 
    Magdalena Gregorkiewicz, Kamila Bandźmiera, Ireneusz Andrzejewski, zdobywając 127 punktów.

    III miejsce zajęli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pelplinie, zdobywając 121 punktów.

        Wszyscy uczestnicy turnieju oraz ich opiekunowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Fundatorem upominków dla zwycięzców była Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Morzeszczynie, Spółdzielnia Uczniowska „Jutrzenka” oraz Urząd Gminy Morzeszczyn.

    Organizatorkami turnieju były panie: Hanna Chudyka,  Anna Dembicka, Joanna Komosińska.

  • UŚMIECHNIJ SIĘ - HIGIENA JAMY USTNEJ

    Dnia 19 maja odbyły się spotkania z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum, na których omówione zostały zagadnienia higieny jamy ustnej. Był  to ciąg dalszy działań profilaktycznych realizowanych w naszej szkole. Zebrani uczniowie obejrzeli film edukacyjny Jak dbać o zęby?”, pani Anita Smoczyńska przeprowadziła pogadankę o naszych codziennych nawykach higienicznych, ze szczególnym  uwzględnieniem dbałości o zęby. Uczennice klasy I a gimnazjum przedstawiły historię szczoteczki do zębów, z której można było się dowiedzieć wielu ciekawych informacji, od jej powstania, po metody czyszczenia zębów u plemion afrykańskich. Mamy nadzieję, że spotkania te zaowocują jeszcze lepszą dbałością o higienę jamy ustnej.

  • „ZDROWA ŚRODA I CZWARTEK”

    19.05.2016

    Pod takimi hasłami w tym tygodniu promowaliśmy zdrowe odżywianie w gimnazjum i szkole podstawowej. Inicjatorem był Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Aleksandry Graban. To już kolejna edycja takiej akcji w naszej szkole.   Uczniowie poszczególnych klas wcześniej wylosowali, jakie stanowisko mają na te dni przygotować. Były: sałatki owocowe, warzywne, naturalne soki, woda różnego rodzaju, owoce, warzywa oraz przetwory domowe. Pięknie udekorowane stoiska kusiły smakołykami i w formie plakatów promowały zdrowe odżywianie. Uczniowie obejrzeli prezentację „Zasady zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym” oraz film edukacyjny „Pascal Brodnicki zachęca dzieci i młodzież do zdrowego stylu życia”.

    W czasie tego zdrowego happeningu zwracano uwagę również na problem otyłości wśród dzieci i młodzieży. Nie zabrakło rad, jak urozmaicać swój dzienny jadłospis, aby zapewnić sobie mnóstwo energii przez cały dzień, uchronić się przed napadami głodu i ciągłym zmęczeniem.

    Każdy uczeń wyniósł ze zdrowego dnia 10 zasad zdrowego odżywiania:

    1. Spożywaj duże ilości warzyw

    2. Jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie

    3. Wzbogać swoją dietę o różnorodne produkty

    4. Unikaj wysoko przetworzonych i sztucznych produktów

    5. Nawodnij prawidłowo swój organizm

    6. Unikaj sklepowych słodyczy

    7. Korzystaj z soli jak najrzadziej

    8. Zamień smażenie na pieczenie

    9. Ogranicz maksymalnie spożycie mięsa

    10. Zmień swoje nawyki żywieniowe

    Dla niektórych zmiana nawyków żywieniowych to naprawdę wyzwanie. Ale warto!

  • MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ O KULTURZE JĘZYKA OJCZYSTEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

        Dnia 18 maja 2016 roku został przeprowadzony Międzyszkolny Turniej o Kulturze Języka Ojczystego dla uczniów gimnazjum. Uczestniczyły w nim trzy zespoły z:

    1. Publicznego Gimnazjum im. ks. Pawła Szynwelskiego w Smętowie Granicznym,
    2. Gimnazjum im. gen. Józefa Hallera w Gniewie,
    3. Publicznego Gimnazjum w Morzeszczynie.

    Cele konkursu były następujące:

    1. Krzewienie kultury języka ojczystego i świadomości językowej wśród uczniów;
    2. Rozwijanie  ekspresji twórczej, kreatywności oraz wyobraźni językowej;
    3. Doskonalenie praktycznych umiejętności językowych;
    4. Zwiększenie sprawności w poprawnym posługiwaniu się językiem jako narzędziem myśli;
    5. Wzbudzenie odpowiedzialności za jakość współczesnej polszczyzny.

    Konkurs przyjął formę turnieju – drużynowego współzawodnictwa na forum. O kolejności miejsc w turnieju zadecydował wynik będący sumą punktów zdobytych przez drużynę.

    I miejsce zajęły uczennice z Publicznego Gimnazjum w Morzeszczynie: Paulina Dobrowolska, Maria Domachowska, Aleksandra Stawikowska, zdobywając 97 punktów.

    II miejsce zajęli uczniowie z Gimnazjum im. gen. Józefa Hallera w Gniewie, zdobywając 85,5p.
     

    III miejsce zajęli uczniowie z Publicznego Gimnazjum im. ks. Pawła Szynwelskiego w Smętowie Granicznym, uzyskując 82,5p.

       Wszyscy uczestnicy turnieju oraz ich opiekunowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Fundatorem upominków dla zwycięzców była Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Morzeszczynie,  Spółdzielnia Uczniowska „Jutrzenka” oraz Urząd Gminy Morzeszczyn.

    Organizatorkami turnieju były panie: Hanna Chudyka,  Anna Dembicka, Joanna Komosińska

     

  • „NIEBIESKIE ŚWIĘTO” MIŁOŚNIKÓW EKOLOGII

    15 maja obchodziliśmy Święto Niezapominajki:

    „Niezapominajki to są kwiatki z bajki
    Rosną nad potoczkiem, patrzą żabim oczkiem.”

    Trudno o kwiatki bardziej wdzięczne. Andrzeja Zalewskiego, który w Programie I Polskiego Radia prowadził audycję „Ekoradio”, urzekły tak bardzo, że postanowił zorganizować Dzień Polskiej Niezapominajki – odpowiednik Walentynek. Na święto niezapominajki wybrano 15 maja. Obchodzimy to Święto od 2002 roku.  

    W sekretnym języku kwiatów niebieski kolor zarezerwowany jest dla wzniosłych uczuć.  W ten sposób te niepozorne, ale piękne kwiatki stały się symbolem miłości do człowieka, do Ziemi. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina  o obowiązku dbania o otoczenie.

    Święto to, to szczególny dzień dla wszystkich, którzy mają na względzie dobro Matki – Ziemi. Z tej okazji Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Aleksandry Graban zorganizował ”niebieski” dzień w naszej szkole. W czasie spotkania z uczniami z klas III i IV starsze koleżanki i koledzy uwrażliwiali młodszych na potrzeby ochrony środowiska. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Ziemia płacze - nie widzisz tego?”, rozmawiali o tym, w jaki sposób dzieci mogą zadbać o ochronę środowiska, śpiewali wspólnie piosenkę „Moja planeta”. Odbył się również mini - konkurs ekologiczny. Najlepsza okazała się Julka Cherek – uczennica klasy IV A. Cieszy fakt, że młodzi uczestnicy naprawdę dużo wiedzą o tym, jak dbać o naszą planetę. Życzmy sobie wszyscy, żeby to miało przełożenie w ich codziennym życiu.

    Oczywiście nie zabrakło uroczych, małych niebieskich kwiatków niezapominajki.

  • KULTURA I FOLKLOR AMERYKI POŁUDNIOWEJ

  • NOC MUZEÓW W DAWNYM OPACTWIE CYSTERSKIM W PELPLINIE

    Grupa uczniów klasy II b gimnazjum pod opieką pani Aleksandry Graban w minioną sobotę 14 maja uczestniczyła w Nocy Muzeów w Pelplinie. Przed rozpoczęciem imprezy odwiedziliśmy Górę Jana Pawła II. O godzinie 20 na placu przed katedrą mieliśmy okazję obejrzeć prezentację historyczną „Jak cystersi w Pelplinie klasztor założyli”. Następnie w Bazylice katedralnej wysłuchaliśmy koncertu organowego. Z przewodnikiem zwiedzaliśmy katedrę. Wiele radości sprawiły nam warsztaty skryptorium. Poczuliśmy się  jak cystersi kiedyś, którzy przy blasku świec pisali lub przepisywali księgi.   Mieliśmy okazję samodzielnie wytopić sobie świeczkę  z wosku pszczelego. W Kaplicy św. Krzyża można było wysłuchać Chorału gregoriańskiego. Braliśmy udział w biesiadzie „Z cystersami u Księcia Mestwina”. Ola Grabowska miała okazję zatańczyć z dwórkami i dworzanami księcia Mestwina. Pożegnaliśmy się z Cystersami pełni wrażeń i niecodziennych przeżyć. W blasku nocy mieliśmy okazję poznać fragment historii, mile i zupełnie inaczej niż w szkole spędzić wspólnie czas z wychowawczynią.

  • ,,NIEDOPARKI" WARSZTATY BIBLIOTECZNE

    11 i 12 maja 2016 r. w bibliotece szkolnej odbyły się skarpetkowe warsztaty plastyczne z  Niedoparkami  dla dzieci  z klas  I – VI w ramach projektu „Książka naszych marzeń”.

    /Niedoparki  to bohaterowie czeskiej książki Pavla Šruta. Te domowe stworki żywią się skarpetkami. Zawsze jednak  biorą po jednej sztuce, zostawiając drugą, nie do pary – stąd ich nazwa. Na świecie jest ich mniej więcej tyle samo co ludzi. Mieszkają w każdym domu/.

    Warsztaty poprzedzone były lekcjami bibliotecznymi, w trakcie których dzieci poznały niektóre z przygód Hihlika – głównego bohatera książki Pavla Šruta.

     Fani „Niedoparków” tworzyli  stworka zrobionego ze skarpetek, guzików, skrawków materiału oraz  kolorowych włóczek i tasiemek. Przy szyciu pomagały im organizatorki  oraz koleżanki z gimnazjum.

    Podczas robienia  skarpetkowych maskotek nasi uczniowie wykazali się umiejętnością współpracy, cierpliwością oraz kreatywnością. Wielu z nich dopiero na tych zajęciach doświadczyło trudów tańca igły z  nitką – pomimo, że nitce wciąż plątały się supełki, najwytrwalsi zdołali opanować zawiłą sztukę fastrygowania i przyszywania guzików.

    Stworki podziwiać można w bibliotece – spoglądać będą na naszych czytelników do końca maja.

    Finałem projektu będzie wybór najciekawszego Niedoparka ze skarpetki raz najlepszego komiksu na podstawie przygód krewnych i znajomych Hihlika –rozstrzygnięcie 1 czerwca!!!.

    Książki o przygodach Niedoparków można wypożyczyć w naszej bibliotece.

    Te pełne humoru i świetnie zilustrowane przygody dziwacznych domowych stworzeń zdobyły serca czeskich dzieci, dorosłych i krytyki, która przyznała im, m.in. tytuł Książki Dziesięciolecia dla Dzieci i Młodzieży. Do tej pory wyszły dwie części „Niedoparków” -Pavel Šrut obecnie pracuje nad trzecią. Na podstawie książki powstaje animowany film 3D, którego producentem jest Ondřej Trojan, reżyser m.in. nominowanego do Oscara filmu „Żelary”.

    „Niedoparki” odniosły wielki sukces również w Polsce, na przykład na tegorocznych Targach Książki w Krakowie i Wrocławiu. Wraz z książką do Polski trafiła pluszowa maskotka – podobizna głównego bohatera – niedoparka Hihlika.

    Wszystko o  NIEDOPARKACH  na: http://www.niedoparki.pl/

     

     

  • PODRÓŻ PO EUROPIE

    Dnia 11 maja 2016r. odbył się apel z okazji Dnia Języków Obcych połączony z obchodami Dnia Unii Europejskiej. Uczniowie klasy II b gimnazjum pod opieką pań Karoliny Bendyk, Magdaleny Langowskiej i Mirosławy Schultz przenieśli nas w podróż autostopem po Europie. Widzowie dzięki zabawnym scenkom poznali interesujące fakty o takich krajach jak: Włochy, Niemcy czy Anglia. Nie zabrakło też oprawy muzycznej w wykonaniu Karoliny Tomczyk i Karola Kleinschmidta. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna podróż okaże się równie zabawna, a jednocześnie edukacyjna.

  • MISTRZ PIĘKNEGO PISANIA

    Dnia 11 maja 2016 roku odbył się konkurs dla klas IV „MISTRZ PIĘKNEGO PISANIA”. Organizatorem konkursu była pani Aleksandra Graban. W czasie konkursu uczniowie mogli popisać się pięknym pisaniem. Warunkiem było przepisanie wiersza na papierze bez liniatury. Oczywiście uczestnicy konkursu musieli przepisać wiersz poprawnie, bezbłędnie.

    Celem konkursu było:

    · rozpowszechnianie wśród uczniów sztuki pięknego pisania,

    · rozbudzanie umiejętności kształtnego, starannego i estetycznego pisania,

    · rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,

    · kształtowanie charakteru – wyrabianie cierpliwości, dokładności i spokoju

    · odkrywanie oraz rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów

     

    Jury w składzie: Agnieszka Maliszewska, Daria Rutkowska brało pod uwagę:

    ·                  kształt i proporcje liter,

    ·                  prawidłowość połączeń,

    ·                  czytelność pisma,

    ·                  rozmieszczenie tekstu,

    ·                  poprawność ortograficzną, interpunkcyjną

    ·                  ogólne wrażenie estetyczne (brak poprawek i nieużywanie korektora).

     

    Uczniowie przepisywali wiersz Doroty Gellner:

    Krokusy

    Krokusy, krokusy, wystawiają uszy,
    Bo już wiatr wiosenny,
    Na koncert wyruszył,
    I już stroi instrumenty,
    Smyczkowe i dęte.

    Krokusy, krokusy, wystawiają nosy,
    Na wiosenne plotki, na wiosenne głosy,
    Bo już coraz głośniej dokoła o wiośnie.
    I wychodzą spod ziemi
    W swych barwnych czapeczkach,
    Bo wiosenne słońce,
    Biegnie już po ścieżkach.

    Na 10 uczniów /po 5 z każdej klasy IV/ tylko pięcioro uczniów nie zrobiło żadnego błędu  i przepisało tekst poprawnie i pięknie: troje z klasy IV a i dwoje z klasy IV b.

    Po ocenie prac jury wyłoniło zwycięzców:

    I miejsce – OLGA BIAŁKOWSKA – klasa IV a

    II miejsce – KAROLINA BANDŹMIERA – klasa IV b i PIOTR OKUNIEWSKI – klasa IV a

    III miejsce – Martyna FALGOWSKA – KLASA IV b, PIOTR WIETEK – klasa IV a

    Zwycięzcy otrzymali nagrody. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali oceny celujące z języka polskiego oraz punkty pozytywne. Gratulujemy!

    Mamy nadzieję, że uczniowie pisząc w zeszytach przedmiotowych będą tak samo starać się, jak podczas konkursu. Zeszyt jest wizytówką ucznia!

  • PIKNIK NAUKOWY W PELPLINIE

    9 maja 2016 grupa uczniów z klas I i II gimnazjum oraz z klasy VI pod opieką pań: Bożeny Osowskiej, Aleksandry Graban, Anity Smoczyńskiej uczestniczyła w Pikniku Naukowym, którego organizatorami byli: Stowarzyszenie Miłośników Pelplina i Szkoła Katolicka Collegium Marianum. Dzień 9 maja został wybrany nieprzypadkowo, gdyż właśnie w tym czasie miało miejsce ciekawe wydarzenie astronomiczne – tranzyt Merkurego przed powierzchnią Słońca.

    Celem pikniku była popularyzacja astronomii oraz nauk ścisłych, zainteresowanie astronomią i obserwacjami nieba. Piknik składał się z 4 modułów: rekreacyjnego, obserwacyjnego, naukowego, eksperymentalnego. Piknik odbył się na terenie przy szkole Collegium Marianum. Było przenośne planetarium, punkty prezentacyjne, itp.

    W programie przeżyliśmy: sesje w planetariach,  pokazy tranzytu Merkurego przed powierzchnią Słońca wraz z komentarzem ekspertów, animacje przygotowane przez studentów Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz   uczniów Collegium Marianium w Pelplinie, konkurs projektów naukowych "Pokaż nam swoją pasję", warsztaty programowania dla dzieci "Steve, Alex, Anna i Elsa piszą własne programy",  "Zbuduj swoją rakietę I" - warsztaty budowy rakiet,  turniej robotów sumo. 

    To była niezwykła lekcja w plenerze, pełna naukowych pasji i ciekawostek. 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Morzeszczynie
    ul. Kociewska 3
    83-132 Morzeszczyn
  • (58)536-27-87

Galeria zdjęć