W ramach integracji klas oraz edukacji filmowej z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego klasy SP i G pod opieką pań: Aleksandry Graban i Bożeny Osowskiej odwiedziły kino Cinema City w Starogardzie Gdańskim. Obejrzeliśmy film „Bella i Sebastian 2”.
To kontynuacja świetnie przyjętej w całej Europie (ćwierć miliona widzów w Polsce!) ekranizacji bestsellerowej powieści dla młodzieży. Historia niezwykłej przyjaźni chłopca i psa wkracza na nowy etap pełen emocjonujących przygód i wzruszających odkryć.
Wychowywany przez przybranego dziadka Sebastian z niecierpliwością czeka na powrót swej przyjaciółki Angeliny. Na wieść o tym, że awionetka, którą podróżowała dziewczyna zaginęła gdzieś w górach, Sebastian i jego wierne psisko Bella wyruszają na pomoc. Niebezpieczna wyprawa obfituje w dramatyczne, ale i zabawne wydarzenia. Pożar lasu, zetknięcie oko w oko z niedźwiedziem, wysokogórska wspinaczka, a przede wszystkim spotkanie z nieznajomym pilotem okażą się dla chłopca i jego psa początkiem zupełnie nowej, niespodziewanej przygody. W jej trakcie Sebastian trafi na ślad swego zaginionego ojca.
Film bardzo nam się podobał, dostarczył wieli wzruszeń.
Czwartek to też Dzień Pączka, nie obyło się oczywiście bez tego smakołyku!
Na uwagę zasługuje fakt, że wyjazd uznajemy również za udany dzięki wzorowemu zachowaniu jego uczestników. Brawo dla naszych uczniów!
W gazetach elbląskich, na portalu Internetowym ukazało się niecodzienne ogłoszenie: pod tytułem „Julka ma marzenie”. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego od razu podchwycili pomysł, żeby spełnić marzenie Julci. Przewodnicząca SU Karolina Tomczyk poprosiła koleżanki i kolegów, żeby odpowiedzieć na apel Julki. Bardzo szybko kartki zaczęły spływać do niej. Motywem przewodnim kartek była Myszka Miki, bo dziewczynka bardzo ją lubi. Następnie we wspólnej kopercie wysłaliśmy kartki do Julki. Było tych kartek 98. Dziękujemy bardzo! Macie wielkie serduszka!
Julkę na pewno ucieszą kartki z naszej szkoły Życzymy jej przede wszystkim zdrówka i tysiące kartek urodzinowych z całego świata.
I semestr za nami, a karnawał nadal trwa. Samorząd Uczniowski zorganizował klasom IV-VI dyskotekę. Przy skocznej muzyce uczniowie świetnie się bawili.
Muzyka, tańce na chwilę pozwoliły zapomnieć o tym, że szkoła to głównie nauka, książki i oceny.
Dziękujemy uczniom klasy II B gimnazjum: Karolinie, Michałowi, Kamilowi i Amadeuszowi, którzy dyskotekę przygotowali i czuwali nad jej przebiegiem
Dzień Babci i Dziadka stał się okazją do spotkania klas I-III z ich „dziadkami”. Ukochane wnuki umiliły czas babciom i dziadkom występami i wspólnymi tańcami przy muzyce zespołu „Uśmiech”, który towarzyszy nam już od kilku lat. Muzycy to podopieczni DPS-u w Rudnie pod kierunkiem pana Wojciecha Rogaczewskiego.
„Dziadkowie” obejrzeli Jasełka oraz występy artystyczne wnuczek i wnucząt m.in. świetne układy taneczne.
No a potem... a potem zabawie i pląsom nie było końca. Muzyka połączyła pokolenia metaforycznie i dosłownie. Przy kawce, herbatce i słodkim poczęstunku trwały rozmowy, zabawy, a uczestnikom zabawy uśmiech nie schodził z ust. Nie zabrakło też karnawałowych przebrań.
Czyje ciasto drożdżowe smakuje najlepiej? Kto robi najlepsze pierogi czy dżemy? U kogo święta maja niepowtarzalny charakter? Kto zawsze ma czas i anielską cierpliwość, aby nas wysłuchać? Kto bez pośpiechu opowie bajkę? Kto w ciekawy sposób zapozna nas z historią? Kto przekaże nam rodzinne tradycje czy wartości, które powoli odchodzą w zapomnienie?
Odpowiedź nasuwa się sama – DZIADKOWIE !!!
Babcia i Dziadek to jedne z najważniejszych osób w naszym życiu i w życiu dzieci.
Większość dziadków cechuje bezgraniczna miłość i akceptacja w stosunku do wnuków. Gdyby mogli, to nieba by swoim małym skarbom przychylili. Dlatego dbajmy o nich, kochajmy i dajmy się rozpieszczać.
Zabawę przygotowały panie z klas I-III: Gabriela Król, Monika Chmielecka, Katarzyna Budzelewska, Justyna Hajduk, Justyna Kowalczyk.
Dnia 28.01.2016r. odbędzie się zebranie rodziców uczniów klas I-III szkoły podstawowej o godzinie.15.20.
Zebranie rodziców uczniów klas IV- VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum o godzinie 16.00
II mecz matematyczny w I edycji nasi gimnazjaliści z klas trzecich w składzie:
Piotr Behrendt, Marek Chiliński, Maria Domachowska, Rafał Nowopolski, Krzysztof Okuniewski, Kinga Czerska, Zofia Frątczak, Filip Reszke, Aleksandra Stawikowska, Marysia Wentowska rozegrali 15 grudnia 2015r. z Publicznym Gimnazjum z Borzechowa.
Po godzinnym rozwiązywaniu 10 trudnych zadań, komisji i przeciwnikom przedstawili rozwiązania 5 zadań (w tym 1 odbite).
Ostatecznie uzyskali piękny wynik 51 do 14. GRATULACJE!!!!
III MECZ
20 stycznia nasza młodzież rozegrała wspaniały mecz matematyczny z Publicznym Gimnazjum nr 3 ze Starogardu Gdańskiego. Po rozgrywkach na wysokim poziomie uczniowie w składzie Piotr Behrendt, Marek Chiliński, Maria Domachowska, Rafał Nowopolski, Krzysztof Okuniewski, Kinga Czerska, Zofia Frątczak, Filip Reszke, Aleksandra Stawikowska, Marysia Wentowska wygrali 40 do 36. Gratulacje!!!
19 stycznia 2016 roku odbył się 3 mecz matematyczny w I edycji dla szkół podstawowych. Nasi uczniowie w składzie: Kamila Bandźmiera, Adrian Dydrych, Jakub Gajewski, Oksana Krzemińska, Beata Maternicka, Radek Szulman, Wiktor Tkaczyk, Mikołaj Wyszomirski, Wiktoria Szynszecka, Magdalena Gregorkiewicz po bardzo trudnych rozgrywkach z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej z Kmiecina uzyskali wynik 21 do 22 (dla Kmiecina). Gratulacje dla wszystkich zawodników za bojowe nastawienie do meczy.
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu rządowego „Książki naszych marzeń". Program ten ma promować czytelnictwo wśród uczniów szkół podstawowych, dzięki doposażeniu bibliotek szkolnych w pozycje pozostające w sferze zainteresowań uczniów i jednocześnie użyteczne w realizacji podstawy programowej oraz promować inicjatywy na rzecz zwiększenia zainteresowania czytaniem książek.
Uczniowie przedstawili swoje propozycje do listy „Książki naszych marzeń". Okazało się, że dobrze orientują się w nowościach na rynku wydawniczym - te książki wybierali najczęściej, ale i kochane przez starsze pokolenia „Muminki”, „Bracia Lwie Serce” czy komiksy z serii „Kajko i Kokosz” nadal cieszą się zainteresowaniem .
Na tej podstawie wybrane zostały powtarzające się tytuły, dlatego przepraszamy tych, których propozycje nie znalazły się na naszej liście. Księgozbiór dodatkowo został wzbogacony o liczne atlasy, poradniki i literaturę hobbystyczną.
W grudniu do szkolnej biblioteki przyszła oczekiwana paczka książek. Nauczyciele bibliotekarze zaprezentowali nowości uczniom naszej szkoły. Dzieci mogły wziąć nowe książki do ręki, przejrzeć je, zapoznać się z krótką recenzją. Osobisty kontakt pozwolił na zorientowanie się w gustach czytelniczych uczniów, którzy żywo reagowali na intrygujące ich najbardziej pozycje książkowe. Wśród entuzjastów znalazło się również spore grono gimnazjalistów.
Już w najbliższych dniach ruszą wypożyczenia nowych książek, na które dzieci oczekują z niecierpliwością.
Opiekunowie biblioteki życzą przyjemnego czytania !
Na zbliżające się Święta
pragniemy złożyć życzenia
przeżywania
Bożego Narodzenia
w zdrowiu, radości
i ciepłej rodzinnej atmosferze.
Kolejny zaś rok niech będzie
czasem pokoju oraz realizacji
osobistych zamierzeń.
Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie, Pracownicy
Zespołu Szkół w Morzeszczynie
W końcu nadszedł czas Świąt Bożego Narodzenia. Czas spokoju, miłości, pojednania.
22 grudnia w naszej szkole odbyły się klasowe wigilie, spotkania przy świątecznym, symbolicznym stole. Następnie wzięliśmy udział w apelach świątecznych. Klasy I-III SP obejrzały przedstawienie przygotowane przez klasę II A pod kierunkiem pani Justyny Hajduk. Klasy IV-VI atmosferę Świąt poczuły przy przedstawieniu klasy V A pod kierunkiem pani Karoliny Bendyk. Klasy I-III gimnazjum o zwyczajach świątecznych, tradycjach dowiedziały się od uczniów klasy II B na apelu przygotowanym pod kierunkiem pani Aleksandy Graban. Oprawę muzyczną zawdzięczamy panu Romanowi Taladze, a dekoracje na górnym holu paniom: Elżbiecie Domachowskiej i Mirosławie Schultz. Wszystkim apelom towarzyszyły piękne, polskie kolędy.
Przy okazji jeszcze raz przypomnijmy tradycje świąteczne. Są tak piękne, niezwykłe, że można o nich czytać, pisać, rozmawiać w czasie bożonarodzeniowym bez przerwy.
Wigilia - wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem roku.. Posiada ona bardzo bogatą liturgię domową.
W Polsce wigilia weszła na stale do tradycji dopiero w XVIII wieku, Główną jej częścią jest uroczysta wieczerza, złożona z postnych potraw. Wieczerza ta ma charakter ściśle rodzinny. Zaprasza się czasami na nią, oprócz krewnych, osoby mieszkające samotnie. Punktem kulminacyjnym wieczerzy jest dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.
Wolne miejsce przy stole
Znany i powszechny jest obecnie w Polsce zwyczaj pozostawiania wolnego miejsca przy stole wigilijnym. Miejsce to przeznaczone bywa przede wszystkim dla przygodnego gościa. Pozostawiając wolne miejsce przy stole wyrażamy również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą świąt spędzić z nami. Miejsce to może również przywodzić nam na pamięć zmarłego członka rodziny.
Pierwsza Gwiazda
W Polsce wieczerze wigilijna rozpoczyna się, gdy na niebie ukaże się pierwsza gwiazda. Czyniono tak zapewne na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej.
12 postnych wigilijnych – na wigilijnym stole gościć powinno 12 potraw, na pamiątkę 12 apostołów. Te potrawy to: barszcz z uszkami, karp smażony, karp w galarecie, pierogi, śledzie, paszteciki z kapustą i grzybami, łazanki z makiem, kutia i inne.
Po Wieczerzy – przygotowania do pasterki.
Pasterka - kończy wieczór wigilijny, to msza odprawiana w kościołach dokładnie o północy. Zgodnie z tradycją upamiętnia ona przybycie do Betlejem pasterzy i złożenie przez nich hołdu nowo narodzonemu Mesjaszowi.
Śpiewanie kolęd - Nieodłączną częścią wieczoru wigilijnego jest wspólne śpiewanie przy choince lub szopce.
Szopki - W Polsce franciszkańskiej pojawiły się bardzo wcześnie, zapewne już w czasach średniowiecza. Początkowo inscenizowane w kościołach szopki były niezwykle proste, pozostawały też wierne przekazom ewangelicznym. Najbardziej znane i najciekawsze są szopki krakowskie, których architekturę wzoruje się na zabytkowych budowlach Krakowa.
Dzisiaj bożonarodzeniowe szopki buduje się we wszystkich polskich kościołach.
Już po raz trzeci klasa II b gimnazjum oraz uczennice klasy I a pod kierunkiem pani Aleksandry Graban mieli przyjemność przedstawić program świąteczny w czasie wigilii dla samotnych z terenu naszej gminy zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Były deklamacje o zwyczajach świątecznych, przepiękne kolędy i pastorałki. Uczniowie zwracali uwagę, że w ten szczególny czas świąt nikt nie powinien być sam. Wśród gości były babcie lub dziadkowie występujących, którzy niestety już pochowali swoją drugą połówkę. Występ przed nimi był dla uczniów szczególnym wzruszeniem. Paulina Szwarc zaśpiewała m.in. „Kolędę dla nieobecnych”, która przypominała o pustym miejscu przy stole, o tych, których już z nami nie ma.
Młodzież podzieliła się opłatkiem z obecnymi na spotkaniu i złożyła życzenia Wesołych Świąt! Mogła także skosztować świątecznych, przepysznych potraw. To był dla nas zaszczyt wystąpić przed tak licznie zgromadzoną publicznością.
Już ponad 10 lat przygotowujemy paczki dla samotnych z terenu naszej gminy przy współpracy z panią Anną Pauch - dyrektorem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pani Pauch pomaga nam wybrać osoby najbardziej potrzebujące. Uczniowie, nauczyciele przynoszą produkty spożywcze, z któryc robimy paczki W tym roku zrobiliśmy ich 11. Uczniowie rozniosą je tuż przed świętami. Kiedy goszczą w domach, które odwiedzają spotykają się z życzliwością i sympatią. Do paczek dołączamy życzenia od całej społeczności uczniowskiej. Koordynatorem akcji jest pani Aleksandra Graban – opiekun Samorządu Uczniowskiego. Cieszy nas, że możemy pomóc innym i zrobić coś dobrego z okazji świąt.
Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy. Szczególnie rodzicom naszych uczniów, którzy przygotowali swoim pociechom dary.
Grupa uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej pod opieką pani Bożeny Osowskiej i Aleksandry Graban wybrała się do kina na film „Listy do M. 2”. Pozostając w świątecznym, już prawie, nastroju umililiśmy sobie czas, oglądając różne perypetie przedświąteczne filmowych bohaterów. Niewątpliwie historie przedstawione w filmie pokazują, że w święta nikt nie powinien być sam, że czasami szczęściu trzeba pomóc i, że cuda się zdarzają. Wyjazd był bardzo udany, Przy okazji uczniowie SP i G mieli czas na integrację i chwilę odprężenia od lekcji.
Dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury w Morzeszczynie uczniowie klas I-III mieli okazję obejrzeć spektakl pt.” Dziadek do orzechów”. Bajka zawierała elementy dydaktyczne i wychowawcze. Najmłodsi świetnie spędzili czas. Było dużo śmiechu, ale też momenty niepokoju. Na szczęście, jak to w bajkach bywa, wszystko skończyło się dobrze.
Dnia 10.12.2015r. odbędzie się zebranie rodziców uczniów klas I-III szkoły podstawowej o godzinie.15.20.
Zebranie rodziców uczniów klas IV- VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum o godzinie 16.10.
Zostaną przekazane informacje dotyczące ocen przewidywanych w I semestrze.
NIEĆPA to cykliczna impreza organizowana w różnych miastach Polski. Jej cel jest jasny - aktywne działanie na rzecz profilaktyki uzależnień. Organizatorzy chcą namówić młodych ludzi, by powiedzieli „nie” trzem uzależnieniom: zażywaniu narkotyków, piciu alkoholu i paleniu papierosów.
Młodzież z naszej szkoły pod opieką nauczycieli miała okazję brać udział w takiej imprezie 9 grudnia w Gdyni. Pierwsza część poświęcona była profilaktyce. Przedstawiciel organizacji działającej na rzecz przeciwdziałania narkomanii opowiadał o zagrożeniach, jakie niesie zażywanie narkotyków oraz o tym, gdzie można uzyskać pomoc, w przypadku, jeżeli sami jesteśmy uzależnieni lub problem dotyczy członka naszej rodziny. Później przyszła pora na koncerty.
Uczniowie klas od V do III gimnazjum bawili się przy muzyce zespołów: „Sto Procent” oraz „Enej”. Wybór zespołów nie jest przypadkowy. Organizatorzy na imprezę „NIEĆPA” zapraszają tylko te zespoły, które mają nieposzlakowaną opinię.
Tańcom, śpiewom nie było końca. Młodzież mogła się przekonać, że czas wolny można wypełnić stroniąc od używek i złego towarzystwa. Chociaż wróciliśmy do domu grubo o północy, rano nikt nie miał problemu, żeby wstać do szkoły. Przecież reszta czekała na nasze wrażenia!
Tuż przed lekcjami o 7.15 rano uczniowie gimnazjum zaobserwowali niezwykły wschód słońca i postanowili to uwiecznić na zdjęciach. Takie oto cuda udało nam się dostrzec z okien szkoły!
„Wschód słońca"
Czy widziałeś kiedyś, wschód słońca, Tak bezkresny, jak ocean, Który nie ma końca. A…słońce wstając, Najpierw nieśmiało, swe promienie, leniwie przeciąga i… chmur dotyka, jakby sprawdzając, jak jest, po tej stronie ziemi. Później wynurza się, ze spółczerniałego mroku, Przez srebrzystoszare mgły się przedziera i… Niczym kaskada, na ziemię się wylewa, rozświetla wszystko wokół i kąpie w swych promieniach. Biała rosa – jak górskie kryształy. Jak tęcza świecące, rozsypane na łące. A…w lesie drzewa, ubrane jakby – w muślinę, oplecione pajęczyną, Niby korale ze słońcem igrające, – w jego blasku – tak opromieniały i… Nagle – w słońca pomarańczu , Świat cały. Wtedy to – o brzasku – Usłyszysz- najpiękniejszy świergot ptaków. Zachwyć się – tym – człowieku ! Słuchaj i patrz…jak tętni życie. Otwórz oczy ze zdumienia i… Podziwiaj siłę stworzenia, Przez – Boga – nam daną, Stań ! i choć przez chwilę, się zastanów. A…to wszystko, Przeżyjesz o świcie – rano -. /autorka: Mariola-wiersze.blog.onet.pl/
Ten niezwykły dzień, w którym znajdujemy małe upominki to święto obchodzone na cześć świętego Mikołaja, biskupa Miry. Tradycyjnie, jak co roku, 6 grudnia obdarowuje się dzieci prezentami. W bucie lub pod poduszką, czy też coraz częściej w skarpecie wieszanej nad kominkiem, podkłada się je w nocy z 5 na 6 grudnia. Najczęściej są to słodycze lub małe zabawki. Legendy o biskupie Miry głosi o wielkiej pobożności Mikołaja, który przez całe swoje życie pomagał biednym i potrzebującym. Był człowiekiem niezwykle skromnym, a wszystkie dobra, które posiadał, rozdawał biednym.
Na świecie Mikołajki wyglądają różnie.
We Francji – Pere Noel zastępuje Mikołaja. Dziadek z białą brodą, którego imię przetłumaczyć można jako „bożonarodzeniowy ojciec”, nie jest ani katolickim świętym, ani anglosaskim Santa Clausem. To postać zupełnie świecka, zadomowiona nad Sekwaną od początku XX wieku. Francuzi starają się bowiem zdecydowanie oddzielić obyczaje religijne od świeckich.
W Szwecji – skrzat roznosi podarki. Święty Mikołaj zniknął ze Szwecji już w XVI w., w czasach reformacji, kiedy to walczono z kultem świętych. Zastąpił go karłowaty skrzat Jultomte, który zjawia się w Wigilię z workiem pełnym prezentów dla grzecznych dzieci..
W Holandii – Mikołaj przypływa statkiem. Uroczyste powitanie gościa z krainy wiecznych śniegów odbywa się 6 grudnia w porcie Schevingen w pobliżu Hagi. Od tego dnia zaczyna się świętowanie i obdarowywanie.
W Hiszpanii – dzieci piszą listy do Mikołaja. Prezenty dostają 6 grudnia. Puste skarpety, które wieszają przy łóżku lub przy kominku, Św. Mikołaj napełnia prezentami. Podobnie jest w Anglii - z tym, że dzieci dostają tam upominki w Wigilię.
W Belgii – Mikołaj zjawia się 5 grudnia i napełnia prezentami wystawione przez dzieci buty i koszyki. Dzieci ustawiają wokół domu siano, marchew i ziemniaki, czyli poczęstunek dla konia, którym przyjeżdża Św. Mikołaj.
Czechy i Słowacja – Mikulas pojawia się 6 grudnia. Spływa po złotej nitce rozciągniętej między niebem i ziemią. Towarzyszą mu anioł i czart – zły duch.
W Syrii – Św. Mikołaj pojawia się pod postacią wielbłąda dopiero 1 stycznia. W przeddzień dzieci ustawiają dla niego przed domem miseczki z wodą i owsem.
Różne imiona Świętego Mikołaja
Santa Claus – amerykańskie
Santa San – japońskie
Father Christmas lub Saint Nicolaus – angielskie
Died Moroz – rosyjskie
Weinachtsmann – niemieckie
Noel Baba – tureckie
Pere Noel – francuskie
Svaty Mikulas – słowackie
Babbo Natale – hiszpańskie
Nisse – szwedzkie
Pozwólmy sobie wierzyć w Świętego Mikołaja tak długo, jak potrafimy...
W naszej szkole zaroiło się od Mikołajów w poniedziałek. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie przywdziali mikołajkowe czapki, by pozdrowić wszystkich niedowiarków i wątpiących w Mikołaja.
Gminny Ośrodek Kultury zaprosił klasy I-III szkoły podstawowej do zabaw mikołajkowych. Radosny to był początek tygodnia. Poczuliśmy magię zbliżających się Świąt.
Drodzy uczniowie spełniajcie swoje marzenia, realizujcie swoje plany. Przykład naszych absolwentów pokazuje, że warto. Dążenie do celu stało się priorytetem w młodym życiu pani Aleksandry Bradtke, która spotkała się z uczniami gimnazjum, by opowiedzieć o pięknych chwilach oraz trudach, jakie przeszła podczas nauki w Ogólnokształcącym Liceum Lotniczym, a później studiując w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Pani Aleksandra z wielką pasją przybliżyła wszystkim zebranym tajniki nauki pilotażu, począwszy od skomplikowanych badań lekarskich, które każdy kandydat na pilota musi przejść, po karkołomne ćwiczenia, skoki spadochronowe oraz szereg trudnych egzaminów. Bardzo istotnym elementem tego przekazu było podkreślanie przez panią Olę faktu, iż nie należy się załamywać przy pierwszych niepowodzeniach, starać się iść do przodu, by móc zrealizować cel, do którego się dąży. I w tej sytuacji, jak podkreśliła bohaterka spotkania, nieocenioną rolę odegrali rodzice, bez których wsparcia nie doszłaby tak daleko.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie, gratulujemy i życzymy sukcesów osobistych oraz zawodowych, niech przestworza będą dla Pani otwarte.
Nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkól w Morzeszczynie.