• SPOTKANIE Z POLICJANTEM

    Dnia 30.04.2015 odbyło sie spotkanie z policjantem uczniów klas I-III gimnazjum i IV- VI szkoły podstawowej.

  • Dzień Języków Obcych

    Dnia 29 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Języków Obcych. W tym roku hasłem przewodnim było ,,Autostopem przez Europę”. Główny bohater -  Peter wspominał swoje podróże w rozmowach telefonicznych z przyjaciółmi. Podczas apelu można było dowiedzieć się też kilku ciekawych informacji na temat Londynu i Kolonii. Uczniowie przygotowali interesujące prezentacje multimedialne na temat tych miast. Kiedy widzowie słuchali lektorów, nasze szkolne hostessy częstowały pyszną czekoladą. Zwieńczeniem  całego przedstawienia był występ taneczno – rozrywkowy uczniów z klas Ib gimnazjum, którzy udowodnili, że jednocześnie można uczyć się i bawić.

     

  • Międzyszkolny Turniej o Kulturze Języka Ojczystego dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej

    Dnia 28 kwietnia 2015 roku został przeprowadzony Międzyszkolny Turniej o Kulturze Języka Ojczystego dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Uczestniczyły w nim cztery zespoły z:

    1. Publicznej Szkoły Podstawowej w Smętowie Granicznym,
    2. Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Gniewie,
    3. Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Cerkwi,
    4. Publicznej Szkoły Podstawowej Morzeszczynie.

     

    Cele konkursu były następujące:

    1. Krzewienie kultury języka ojczystego i świadomości językowej wśród uczniów;
    2. Rozwijanie ekspresji twórczej, kreatywności oraz wyobraźni językowej;
    3. Doskonalenie praktycznych umiejętności językowych;
    4. Zwiększenie sprawności w poprawnym posługiwaniu się językiem jako narzędziem myśli;
    5. Wzbudzenie odpowiedzialności za jakość współczesnej polszczyzny.

    Konkurs przyjął formę turnieju – drużynowego współzawodnictwa na forum. O kolejności miejsc w turnieju zadecydował wynik będący sumą punktów zdobytych przez drużynę.

    I miejsce (po dogrywce) zajęli uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego                      w Gniewie, zdobywając 107 punktów.

    II miejsce zajęli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Morzeszczynie: Agnieszka Maliszewska, Julia Nowopolska, Wojciech Więckowski, zdobywając 99 punktów.

    III miejsce zajęli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nowej Cerkwi.

    Wyróżnienie otrzymali  uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Smętowie Granicznym.

     

                Wszyscy uczniowie turnieju oraz ich opiekunowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Fundatorem upominków dla zwycięzców była Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Morzeszczynie, Spółdzielnia Uczniowska ,,Jutrzenka”, Wydawnictwo Nowa Era, Wydawnictwo Oxford University Press oraz Wójt Gminy Morzeszczyn.

    Organizatorkami turnieju były panie: Hanna Chudyka, Anna Dembicka.

  • EGZAMIN GIMNAZJALNY

    21.04.2015 – 23.04.2015

    Do trzy­dnio­we­go eg­za­mi­nu gim­na­zjal­ne­go w całym kraju przy­stę­pu­je ponad 360 tys. uczniów. Zgod­nie z pla­nem pierw­sze­go dnia spraw­dza­na jest wie­dza hu­ma­ni­stycz­na, dru­gie­go - ma­te­ma­tycz­no-przy­rod­ni­cza, trze­cie­go - z ję­zy­ków ob­cych.  Każ­de­go dniaucznio­wie otrzy­ma­ją do roz­wią­za­nia dwa bloki zadań - pierw­szy o go­dzi­nie 9., drugi o go­dzi­nie 11.  Po­mię­dzy nimi bę­dzie przerwa.

    21 KWIETNIA o go­dzi­nie 9. roz­po­czął się eg­za­min gim­na­zjal­ny z hi­sto­rii i wie­dzy o spo­łe­czeń­stwie. Na roz­wią­za­nie bloku zadań ucznio­wie mają 60 minut. Dys­lek­ty­cy do­sta­ną o 20 minut wię­cej. Po prze­rwie ucznio­wie przy­stą­pią do eg­za­mi­nu z ję­zy­ka pol­skie­go, który roz­pocz­nie się o godz. 11 i po­trwa 90 minut (135 w przy­pad­ku dys­lek­ty­ków).

    W środę na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie w pierwszym bloku znajdą zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki.

    W czwartek egzamin z języka obcego przeprowadzany zostanie na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym, potem - rozszerzonym. Egzamin będzie przeprowadzany z języka angielskiego.

    Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

    Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisać w drugim terminie - 1, 2 i 3 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.

    Wyniki egzaminu uczniowie poznają 19 czerwca.

     

    NASZYM GIMNAZJALISTOM ŻYCZYMY POWODZENIA !

    TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI !

     

  • HISTORIA JABŁKA ZACZĘŁĄ SIĘ W RAJU

    W naszej szkole w ostatnich dniach jemy dużo jabłek. Dlatego Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Aleksandry Graban ogłosił konkurs na pyszną szarlotkę.

    10 powodów, dla których warto jeść jabłka:
    1. Skutecznie walczą z cholesterolem

    2. Są eliksirem młodości

    3. Uwielbia je nasze serce
    4. Pomagają schudnąć

    5.  Wspierają układ odporności
    6. Poprawiają urodę

    7. Nie wywołują alergii

    8. Odżywiają mózg

    9. Dbają o nasze zęby
    10. Wybornie smakują

    Co to właściwie jest jabłko?

    Wikipedia podaje: Jabłko – jadalny, kulisty owoc jabłoni o soczystym i chrupkim miąższu, spożywany na surowo, a także po obróbce kulinarnej.

     Biolog powie, że jabłko to owoc jabłoni, powstały z kwiatu. Chemik powie, że jabłko to: witaminy, pektyny, kwasy jabłkowe, witaminy, fermony etc. Fizyk zaś powie, że to ciało fizyczne posiadające kolor, smak i zapach. Te wszystkie stwierdzenia są prawidłowe.

    Historia jabłka zaczęła się w raju, ale wspólna historia jabłka i ludzi zaczęła się, gdy zaczęto je hodować. Jabłka na ziemiach polskich zaczęto uprawiać z dziczek leśnych dosyć późno. Długosz przypisuje tę zasługę Cystersom; przywieźli jabłka, zwane depurty, później japurty. Nie było ani w historii polski, ani w historii świata szczególnych jabłek. Na uwagę zasługuje tylko jabłko królewskie. Insygnia królewskie były symbolem władzy, a także Boga.

    Jabłko jest symbolem: grzechu pierworodnego ziemi, wieczności, całości, życia, pokusy, zdrowia, mądrości, wiedzy miłości, radości, płodności ale także niebezpieczeństwa i oszustwa. Kiedy wzięła je Afrodyta rozpoczęła się wojna, gdy Ewa podała je Adamowi rozpoczął się upadek człowieka i pierwsi rodzice zostali zmuszeni do opuszczenia raju. Na „pamiątkę” tego wydarzenia chrząstkę widoczną na szyi mężczyzny nazywamy jabłkiem Adama. W wielu przekazach, legendach, baśniach na całym świecie pojawia się jabłko, które odmienia losy historii danego ludu. Symbol jabłka pojawia się także w bajkach.
    Jabłka, jako pospolite, znane owoce, nie są bohaterami obrazów, utworów muzycznych. Występuje za to często w przyśpiewkach ludowych, ten owoc jest nieodłącznym elementem polskiego folkloru. W rzeźbie jabłko wyjątkowo rzadko pojawia się jako najważniejszy element figury, ale często występuje jako detal w postaci lub kompozycji.
    Jest też kilka „przełomowych” jabłek w historii nauki. Jest to np. jabłko Newtona dzięki któremu odkrył prawo powszechnego ciążenia, albo jabłko Demokryta, które przyczyniło się do sformułowania teorii atomowej.

               Jak jabłka, to oczywiście szarlotka. I tu Wikipedia podaje:

    szarlotka (jabłecznik) – pochodzący z Francji wyrób cukierniczy, wynalazek przypisywany Marie-Antoine'owi Carême'owi, składający się z półkruchego lub kruchego ciasta oraz owoców. Carême miał stworzyć ciasto o nazwie charlotte russe specjalnie dla cara Aleksandra I, swego wieloletniego pracodawcy. Nazwę swą szarlotka zawdzięcza księżnej Charlotcie, szwagierce imperatora, późniejszej carycy.

    Nadzieniem najczęściej są jabłka, można także używać gruszek, brzoskwiń, moreli i innych owoców, a jako dodatku rodzynek.

    Do jabłek w polskiej szarlotce dodawane są przyprawy korzenne, najczęściej cynamon i goździki.

     

     DNIA 20 KWIETNIA W NASZEJ SZKOLE ZAGOCIŁA SZARLOTKA, KTÓRĄ UCZNIOWIE SAMI PRZYGOTOWYWALI.

    MARCEL, DARIA, AREK, NIKODEM, PAWEŁ i ADAM UDOKUMENTOWALI TO NAWET ZDJĘCIAMI. 

    Komisja w składzie:

    Pani ANITA SMOCZYŃSKA

    ADAM LIBISZEWSKI

    AGNIESZKA MALISZEWSKA

    FILIP RESZKE

    MARIA WENTOWSKA

    Wybrała 6 ciast:

    I ZE WZGLĘDU NA ESTETYKĘ WYKONANIA WYRÓŻNIONO CIASTO:

    Marcela Naumowicza z kl. I B g, Marii Wentowskiej z kl. II A g, Nikodema Krzemińskiego z kl. VI A

    II ZE WZGLĘDU NA NIEZWYKŁY, NIEPOWTARZALNY, NIEBIAŃSKI SMAK:

    Marysi Wentowskiej z kl. II A g, Klaudii Bednarek z kl. III B g, Filipa Reszki z kl. II A g

     

    Oprócz tych uczniów ciasta dostarczyli:

    Klasa VI a:

    Agnieszka Maliszewska, Daria Rutkowska,  Adam Libiszewski, Arkadiusz Kozina, Paweł Lewinski, Nikodem Krzemiński, Sandra Bandźmiera

    Klasa I a :

    Patrycja Szczerba

    Klasa I b g:

    Marcel Naumowicz, Kinga Grzywacz, Klaudia Justa, Patrycja Lamkiewicz, Nikola Krzemińska

    Klasa II a g:

    Maria Wentowska, Filip Reszke, Wojtek Kowalewski, Helena Parka, Zofia Frątczak, Klaudia Kozina

    Klasa III a g:

    Milena Kruszewska

    Klasa III b g:

    Dawid Justa, Klaudia Bednarek, Klaudia Grzywacz, Magda Szymczak, Natalia Czaja

    Serdecznie dziękujemy także kochanym rodzicom, którzy wspomagali swoje pociechy.

    GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY!!!

  • ŚWIAT LEGEND

    Dnia 17 kwietnia na zaproszenie nauczyciela polonisty pani Aleksandry Graban odbył się  konkurs  dla klas V szkoły podstawowej pod hasłem „CZY ZNASZ PODANIA I LEGENDY POLSKIE?”.

    Gościli u nas uczniowie z Pelplina, Smętowa i oczywiście z klasy V z Morzeszczyna.

    Uczniowie rozwiązywali testy wiedzy na temat legend i podań, które przewidywał regulamin konkursu.

    Szkołę ze Smętowa reprezentowali: Szymon Manuszewski, Weronika Gębarowska

    Uczniów przygotowywały panie: Magdalena Wika, Ewelina Łukomska, Joanna Gniewkowska

    Szkołę z Pelplina reprezentowały: Joanna Renke, Weronika Patej

    Uczniów przygotowywała pani Brygida Rojek.

    Szkołę z Morzeszczyna reprezentowały: Oksana Krzemińska, Kamila Bandźmiera.

    Uczniów przygotowywała pani Joanna Komosińska

    W wyniku rywalizacji ustalono wyniki:

    I MIEJSCE -   PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA Z MORZESZCZYNA

    II MIEJSCE – ZESPÓŁ KSZTAŁCENIA i WYCHOWANIA Z PELPLINA

    III MIEJSCE – PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA ze SMĘTOWA

    UCZNIOM GRATULUJEMY WIEDZY A PANIOM DZIĘKUJEMY ZA PRZYGOTOWANIE I OBECNOŚĆ  NA KONKURSIE

    W NASZEJ SZKOLE.

    Jakie znaczenie mają podania i legendy dla naszej literatury ?

    Legenda (coś, co należy przeczytać; coś do czytania; od łac. legere – czytać) – opowieść albo zbiór opowieści o postaci czy postaciach historycznych (lub też uważanych za historyczne). Zazwyczaj przekazywana w tradycji ustnej na długo przed utrwaleniem na piśmie. Legendy opowiadają o mędrcach, świętych, władcach, politykach, wojownikach lub innych popularnych bohaterach. Składają się często z nieprawdopodobnych albo nierealnych motywów. Różnią się od mitów tym, że mają podstawy historyczne i opowiadają o ludziach,  a nie bogach – chociaż niekiedy różnica trudna jest do wytyczenia.

    Nazwa wywodzi się z terminologii średniowiecznej i przyjęła się w językach zachodnich. W uroczystości świętych należało podczas liturgii czytać (łac. legendae erant) opowieści o ich życiu i cudach. W XII wieku, w źródłach francuskich, słowo legenda oznaczało dzieła hagiograficzne; już w późnym średniowieczu zaczęto je stosować także do opowieści o bohaterach historycznych. W XIX wieku badacze zaczęli terminem legenda określać gatunek literacki. We współczesnym piśmiennictwie legenda bywa mylona z mitem, baśnią  i bajką, ponieważ niektórzy autorzy błędnie używają te terminy zamiennie.

    Najbardziej znane legendy dotyczą świętych (Jerzy, Mikołaj), wojowników (król Artur i jego rycerze), czy przestępców (Faust, Robin Hood).

    Kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia roli legend i procesu ich powstawania miały badania nad hagiografią. Krytyczne podejście do opowieści o świętych bynajmniej nie zrodziło się z krytycznego stosunku do samego zjawiska. Podjęli je uczeni, którzy mieli wobec kultu świętych najgłębszy respekt. Ich celem było przedstawienie rzetelnej prawdy historycznej o postaciach, które były powszechnie czczone w chrześcijańskiej Europie.

    Zapisywanie legend dało początek europejskiej literaturze. Jak wykazały współczesne badania, dzieła Homera powstały w oparciu o ustną tradycję, która składała się z wielu powiązanych ze sobą opowieści, zawierających greckie legendy i mity.

    Za najstarszą zapisaną, europejską legendę, uważa się opowieść o Achillesie. Rozwój legendy o Achillesie jest bardzo dobrze udokumentowany w literaturze przez ponad 2700 lat.

    W tradycji polskiej utrwaliły się zwłaszcza legendy związane z Gnieznem, Kruszwicą czy Krakowem. Za najstarszy zapis legend polskich uważa się powszechnie opowieści zawarte w pierwszej księdze Kroniki Galla Anonima.

    Bibliści uważają, że legenda jest jednym z gatunków literackich wykorzystywanych przez autorów Starego i Nowego Testamentu.

    Obrona wiarygodności legend jest związana, zdaniem antropologów, z rolą, jaką odgrywają one w życiu społeczeństw. Obok mitów, to właśnie legendy formułowały w atrakcyjny i przystępny sposób zasady współżycia społecznego.

  • SPRAWDZIAN NA MIARĘ TRZECIOKLASISTÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

     

     W czwartek, 16 kwietnia 2015 r. uczniowie klas III szkół podstawowych napisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty Operon 2015.

     

    Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty to coroczna akcja Operonu i Grupy Polskapresse, mająca na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Dostarcza szkołom informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Wyniki tego sprawdzianu mogą również pomóc w analizie postępu   w nauce poszczególnych uczniów – po zestawieniu ich z wynikami sprawdzianu po szóstej klasie. Dzięki temu można przekonać się, czy potencjał ucznia został dobrze wykorzystany.

    Sprawdzian trzecioklasistów poprzedził film edukacyjny, który uczniowie obejrzeli w obecności swoich pań wychowawczyń. Pomógł on przygotować się maluchom psychicznie i fizycznie do pierwszego poważnego sprawdzianu wiedzy.

    W ten dzień nasi uczniowie byli nadzwyczaj elegancko ubrani, co uwieńczyliśmy na zdjęciach.

  • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    Dnia 16 kwietnia odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Całość została przygotowana przez dziewczęta i chłopców z klasy VIb należących do koła bibliotecznego prowadzonego przez panią Annę Dembicką.

    Po powitaniu wszyscy zgromadzeni na holu nr 1 obejrzeli humorystyczne przedstawienie pt. ,,Piraci na  Książkolandii". Później nastąpił monent najważniejszy, czyli złożenie przez pierwszoklasistów uroczystego ślubowania i pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia maluchy otrzymały dyplomy oraz zakładkę do książek.

    Uczniowie, którzy przygotowali uroczystość pasowania na czytelnika:

    1. Paulina Grochocka jako Panna Wodna,
    2. Marieta Grzywacz jako Kapitan piratów,
    3. Magdalena Chrzonowska jako Majtek,
    4. Patrycja Stolc jako Neptun,
    5. Wiktoria Krajewska jako Konferansjer,
    6. Bartłomiej Loda,
    7. Piotr Talasz,
    8. Kamil Wełnowski.

     

  • APEL PROFILAKTYCZNY - „Zapobieganie wagarom”

    Dnia 15 kwietnia w naszej szkole odbył się apel profilaktyczny zatytułowany „Zapobieganie wagarom”. Niestety samowolne opuszczanie zajęć szkolnych przez uczniów staje się coraz częstsze. Dlaczego chcieliśmy zwrócić uwagę na to zjawisko i uzmysłowić uczniom, że ucieczki ze szkoły nie są żadnym rozwiązaniem, wręcz prowadzą do pogłębiających się problemów. Apel skierowany był do klas IV-VI szkoły podstawowej i został przygotowany przez uczniów klasy VI a.

  • Niezbędnik gimnazjalisty

    Drogi gimnazjalisto, to już tylko tydzień. O czym warto pamiętać:

    • Nie ucz się w nocy – na powtarzanie materiału jest już za późno. Połóż się spać o takiej porze, żeby się wyspać przed egzaminem
    • Wstań o takiej porze, żeby mieć czas na spokojne przygotowanie się i dotarcie do szkoły bez nerwów, ale nie za wcześnie, żeby nie paść w trakcie testów.
    • Koniecznie zjedz śniadanie. Nawet jeśli stres sprawia, że nie czujesz głodu, zmuś się do zjedzenia kanapki czy musli. Możesz zabrać ze sobą jakiś napój do wypicia przed egzaminem (na salę nie wolno nic wnosić), ale nie przesadzaj z ilością płynów, bo wychodzenie do toalety w trakcie egzaminu jest możliwe tylko w szczególnych przypadkach.
    • Nie bierz niczego na uspokojenie, ani żadnych środków, które mają wspomagać koncentrację.
    • Ubierz się elegancko, ale wygodnie i odpowiednio do pogody. Jeśli jakiś element stroju jest zupełnie nowy, trzeba ponosić go parę dni wcześniej, żeby mieć pewność, że nie jest niewygodny.
    • Zostaw w domu maskotki, telefon komórkowy, podręczniki - niczego się nie nauczysz w autobusie czy na korytarzu przed salą.

     

    PRZYPOMINAMY, ŻE NA EGZAMINIE GIMNAZJALNYM OBOWIĄZUJE STRÓJ GALOWY:

    Strój galowy obowiązujący na uroczystościach szkolnych:

    1. strój dziewczęcy składa się z: białej bluzki zakrywającej ramiona i brzuch, ciemnych eleganckich spodni lub ciemnej spódnicy nie krótszej, niż do kolan;
    2. strój chłopięcy składa się z: białej koszuli i ciemnych długich spodni lub garnituru;
    3. elementem stroju galowego jest odpowiednie obuwie;

        

  • Wskazówki przed egzaminem - List CKE do gimnazjalistów

    Drodzy Gimnazjaliści,
    za kilka dni rozpocznie się egzamin gimnazjalny, jedno z najważniejszych doświadczeń edukacyjnych w Waszym dotychczasowym życiu. Aby umożliwić Wam wykazanie się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w maksymalnym stopniu, egzamin został podzielony na kilka części.

    • We wtorek, 24 kwietnia, rozpoczniecie egzamin od arkusza zawierającego zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po przerwie będziecie mieli możliwość pokazania swoich umiejętności posługiwania się językiem polskim.
    • Na środę, 25 kwietnia, również przygotowaliśmy dla Was dwa zestawy zadań. Pierwszy będzie zawierał zadania z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Drugi natomiast to zadania z matematyki.
    • Czwartek, 26 kwietnia, to dzień języków obcych. Najpierw wszyscy będziecie rozwiązywać zadania z wybranego języka obcego na poziomie podstawowym, później część z Was przystąpi do ostatniego już etapu egzaminu - testu z języka obcego na poziomie rozszerzonym.

    Koniecznie zapamiętajcie harmonogram Waszego egzaminu

    Egzamin sprawdza to, co jest zapisane w podstawie programowej w dokumencie, który nauczycielom mówi, czego powinni Was nauczyć, a ekspertom zajmującym się tworzeniem zadań egzaminacyjnych z czego mają przygotować egzamin. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z Waszymi nauczycielami i rodzicami/opiekunami włożyliście wiele pracy w przygotowanie się do egzaminu i dzięki temu wszyscy odniesiecie egzaminacyjny sukces.
    Jest jeszcze kilka rzeczy, o których warto pamiętać podczas samego egzaminu. Poniższe rady zostały przygotowane na podstawie obserwacji Waszych kolegów i koleżanek, którzy rozwiązywali przykładowe zestawy zadań egzaminacyjnych oraz brali udział w badaniu diagnostycznym (potocznie nazywanym egzaminem próbnym) w grudniu ubiegłego roku.

    • Uważnie czytajcie polecenia do wszystkich zadań, nawet takich, które wydają się Wam podobne do zadań, które rozwiązywaliście wcześniej w szkole.
    • Pamiętajcie o przeniesieniu rozwiązań na kartę odpowiedzi. Upewnijcie się, że w każdym zadaniu zamalowujecie właściwą kratkę.
    • Starannie kodujcie swoje arkusze i karty odpowiedzi. Zanim zaczniecie rozwiązywać zadania, będziecie musieli przykleić naklejki, wpisać swój numer PESEL i kod, wypełnić matrycę znaków. W żaden sposób nie wpłynie to na Wasz wynik egzaminacyjny, ale znacznie usprawni naszą pracę. Szczegółowych instrukcji udzielą Wam nauczyciele podczas egzaminu.
    • Nie wnoście na salę egzaminacyjną żadnych urządzeń elektronicznych.
    • I najważniejsze: rozwiązujcie zadania samodzielnie! Ciężko pracowaliście, uwierzcie w swoje umiejętności i zdobytą wiedzę!

    Egzamin gimnazjalny to ważne wydarzenie w Waszym życiu. Podejdźcie do niego jak do bardzo ważnej klasówki. Pamiętajcie, że wyniki, jakie uzyskacie, będą brane pod uwagę w procesie rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. W tym roku po raz pierwszy będzie również uwzględniany wynik z egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym. Co prawda wyniki egzaminu będą tylko jednym z kilku kryteriów rekrutacyjnych, ale starajcie się pokazać na egzaminie wszystkie swoje możliwości. Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące egzaminu nie bójcie się ich zadać Waszym nauczycielom, wychowawcom czy dyrekcji szkoły. Wiele rzetelnych informacji o egzaminie jest dostępnych w Internecie znajdziecie je na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.edu.pl) i okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wiedza o przebiegu egzaminu pomoże Wam skupić się na rozwiązywaniu zadań. Około godziny 15:00  w dniach, w których będą się odbywać kolejne części egzaminu, na wymienionych wyżej stronach internetowych znajdziecie arkusze z zadaniami, które rozwiązywaliście.
    Życzę Wam powodzenia i trzymam kciuki!

    Artur Gałęski
    p.o. Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

     

  • „KUBUŚ PUCHATEK I PRZYJACIELE” KONKURS MIĘDZYSZKOLNY

    Dnia 10 kwietnia w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs na zaproszenie nauczyciela polonisty pani Aleksandry Graban.

    Zaproszenia na konkurs wysłano do nauczycieli okolicznych szkół już trzy miesiące wcześniej, tak by dzieci miały możliwość przygotowania się do zabawy i uważnego przeczytania „Kubusia Puchatka”.

    W turnieju wzięły udział: trzyosobowe drużyny klas IV ze Smętowa, Pelplina, Morzeszczyna. W tle sali powstała wystawa przedmiotów, na których widnieje Kubuś i jego przyjaciele: puzzle, koszulki, torebki, książki, inne.

    „KUBUŚ PUCHATEK” to opowieść o wielkiej przyjaźni między mieszkańcami Stumilowego Lasu. Każde z nich jest inne, każde ma jakieś wady, a jednak stanowią zgraną, wspierającą się grupę. Zdarzają się między nimi kłótnie i spory, czasem płatają sobie dowcipy, ale w potrzebie mogą na siebie wzajemnie liczyć.

    Są także otwarci na innych. Gościnnie przyjmują Mamę Kangurzycę, która pewnego dnia pojawia się w lesie wraz z Maleństwem, akceptują także Tygryska, mimo że sprawia wszystkim mnóstwo kłopotów i jest niekiedy bardzo dokuczliwym towarzyszem.

    Kubuś Puchatek to opowieść o tym, że ludzie, których spotykamy wokół siebie, nie są tacy sami jak my. Każdy człowiek ma jakieś wady i ograniczenia - czegoś się boi, czegoś nie potrafi, coś go przeraża. Jedni są radośni i beztroscy, jak Tygrysek, inni najchętniej sami podejmowaliby wszystkie decyzje, jak Królik, jeszcze ktoś lubi się wymądrzać i pokazywać swoją wiedzę na różne tematy jak Sowa, a ktoś z kolei jest skromny, trzyma się z boku i nie potrafi walczyć o korzyści dla siebie jak Kłapouchy. Ważne jest, abyśmy każdego człowieka próbowali poznać, bo może się okazać, że zostanie naszym przyjacielem, jeśli tylko zaakceptujemy go takim, jakim jest.

    Takie właśnie przesłanie towarzyszyło wszystkim uczestnikom konkursu.

    Czwartaków ze Smętowa reprezentowali: Dominika Radelska, Maciej Pyrkowski, Staś Michałowski. Do konkursu przygotowała ich Pani Katarzyna Muszyńska.

    Z Pelplina przyjechali: Aleksandra Michna, Jakub Mieliński, Marcel Sroka. Tych uczniów przygotowała Pani Brygida Rojek.

    Morzeszczyn reprezentowały: Agata Muszyńska, Julia Bukowska, Dominika Makowska po kierunkiem Pani Hanny Chudyki.

    Konkurs składał się z trzech etapów zadań pisemnych, które dotyczyły znajomości treści książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”.

    Nagrodzono także trzy prace plastyczne, dla których inspiracją stały się przygody Kubusia Puchatka.

    Nie zabrakło pajdy chleba z miodem, ulubionym rarytasem Kubusia.

    Wszyscy zawodnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością treści książek i w wyniku współzawodnictwa ustalono następujące wyniki konkursu:

    I miejscePubliczna Szkoła Podstawowa z Morzeszczyna

    II miejsceZespół Kształcenia i Wychowania nr 1 z Pelplina

    III miejscePubliczna Szkoła Podstawowa ze Smętowa Granicznego

    Dyrektor naszej szkoły Pan Piotr Gębicki wręczył dyplomy i nagrody książkowe.

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom, Paniom przygotowującym do konkursu za udział i zaangażowanie.  Spółdzielni Uczniowskiej zaś za pomoc w ufundowaniu nagród książkowych.

     

     

  • WESOŁEGO ALLELUJA !

    Niech radosne Alleluja będzie dla Was
    ostoją zwycięskiej miłości i niezłomnej wiary.
    Niech pogoda ducha towarzyszy Wam
    w trudzie każdego dnia
    a radość serca w czasie zasłużonego odpoczynku.

    Życzymy Wam, Kochani,
    aby te Święta Wielkanocne
    wniosły do Waszych serc  wiosenną radość i świeżość,
    pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.

    Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie naszej szkoły


     

  • SPRAWDZIAN KLAS VI W NOWEJ ODSŁONIE

    TO NIE ŻART, RZECZYWIŚCIE SZÓSTOKLASIŚCI 1 KWIETNIA PISALI SPRAWDZIAN PO KLASIE VI.

    Sprawdzian obejmował  wiadomości i umiejętności z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Zadania z języka polskiego i matematyki mogły być oparte na praktycznych zagadnieniach z historii lub przyrody.

    Sprawdzian odbył się w dwóch częściach. Część pierwsza trwała 80 minut i obejmowała zadania z języka polskiego oraz matematyki, natomiast część druga trwała 45 minut i dotyczyła zadań z języka obcego nowożytnego. Poszczególne części sprawdzianu rozdzielone były  przerwą.

    W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń dostanie zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu. Na zaświadczeniu podane będą – wyrażone w procentach – cztery wyniki:

    • wynik ogólny z części pierwszej,
    • wynik z języka polskiego,
    • wynik z matematyki
    • wynik z części drugiej (z języka obcego nowożytnego).

    Na wyniki uczniowie poczekają do 29 maja.


  • Konkursu o życiu i działalności Jana Pawła II

    W związku z przypadającą 2 kwietnia 10. rocznicą śmierci papieża Jana Pawła II biblioteka szkolna przygotowała i przeprowadziła  konkurs o życiu i działalności tego świętego.

    Cele konkursu były następujące:

    1. Popularyzacja wiedzy o życiu, nauczaniu i świętości Ojca Świętego Jana Pawła II;
    2. Pogłębianie znajomości nauczania Jana Pawła II i przesłania Jego pontyfikatu;
    3. Kształtowanie postawy szacunku i uznania dla Papieża Polaka;
    4. Pielęgnowanie pamięci o Ojcu Świętym Janie Pawle II;
    5. Ukazanie  świętości życia Jana Pawła II;
    6.  Umiejętność współzawodnictwa.

     

    Konkurs odbył się 31 marca, miał formę testu, z którego maksymalnie można było uzyskać 28 pkt. Cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród uczniów szkoły podstawowej, jednak
    ze względów formalnych mogło wziąć w nim udział tylko 22 uczniów.

    Wyniki konkursu

    1. Agata Muszyńska, klasa IVa – 21 pkt.
    2. Magdalena Gregorkiewicz, klasa Vb – 20 pkt.

              Magdalena Chrzonowska, klasa VIb – 20 pkt.

              Marieta Grzywacz, klasa VIb – 20 pkt.

    1. Ireneusz Andrzejewski, klasa Vb – 19 pkt.

              Joanna Kamrowska, klasa Ia gimn. – 19 pkt.

    1. Beata Maternicka, klasa Va – 18 pkt.
    2. Justyna Chrzonowska, klasa IVa – 17 pkt.

              Magdalena Cymann, klasa Vb – 17 pkt.

    1. Katarzyna Dziedzińska, klasa II – 16 pkt.

              Radosław Szulman, klasa Va– 16 pkt.

              Patrycja Stolc, klasa VIb– 16 pkt.

    1. Julia Szulc, klasa II – 14 pkt.

              Marcin Kotlenga, klasa IIIb– 14 pkt.

              Filip Graban, klasa Va– 14 pkt.

              Wiktoria Szynszecka, klasa Vb– 14 pkt.

    1. Kazimierz Dytrych, klasa Va – 13 pkt.

              Łukasz Barwikowski, klasa Vb– 13 pkt.

    1. Kamila Parka, klasa Ia – 12 pkt.
    2.  Dominik Ziółkowski, klasa Ia – 10 pkt.
    3. Roksana Rogalewska, klasa IVa – 9 pkt
    4. Marcel Nawrocki, klasa Ia – 8 pkt.

     

    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, pochwałę wpisaną do zeszytu obserwacji, a uczennice, które zajęły 1., 2., i 3. miejsce, dodatkowo nagrody książkowe.

     


  • PISANKI

    Dnia 30 marca z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem opiekuna Pani Aleksandry Graban klasy szkoły podstawowej i gimnazjum spotkały się na malowaniu pisanek. Wszyscy w skupieniu, z zaangażowaniem malowali swoje papierowe lub styropianowe pisanki. Zabawa zintegrowała wszystkich, niezależnie od klasy.

    Jak podaje Wikipedia:

    „Pisanka – ogólna, zwyczajowa nazwa jaja (zwykle kurzego, ale także gęsiego czy kaczego) zdobionego różnymi technikami.”

    Jajko, stary znak powstającego życia i zwycięstwa nad śmiercią, nim stało się najważniejszą potrawą wielkanocnego śniadania, swoim magicznym symbolem odrodzenia zachwycało naszych antycznych przodków. Zawsze je jednak barwiono i zdobiono. Te najdawniejsze przykłady, odnalezione przez archeologów, liczą sobie dobrze ponad 5.000 lat. Pochodzą z Asyrii.

    Najstarsza polska pisanka sięga X wieku, a znaleziono ją w czasie wykopalisk w Ostrowiu. Jest wykonana niemal tą samą techniką, co współczesne cudeńka tej części regionu Śląska Opolskiego.

    Po upowszechnieniu chrześcijaństwa zwyczaj zdobienia jajek związał się z tradycją świąt wielkanocnych, symbolicznie towarzysząc Chrystusowemu zwycięstwu nad śmiercią. W polskiej kulturze zdobienie jajek wielkanocnych stało się jednym z elementów sztuki ludowej, charakteryzujące poszczególne regiony kraju. Po odmienności wykonania, kolorystyce, ornamentyce czy po symbolach roślinnych rozpoznać można, skąd te barwne arcydzieła pochodzą.

    W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy:

    • Drapannki - powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka, technika spotykana głównie w Polsce i Austrii
    • Kraszanki (zwane też malowankami lub byczkami) powstają przez gotowanie jajka  w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych. Używano roślin, które pozwalały na uzyskanie różnych kolorów:

    brązowy (rudy): łupiny cebuli

    czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego

    żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka

    niebieski: płatki bławatka

    fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy

    zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka

    różowy: sok z buraka

    • Pisanki mają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek. Pisanki wykonywane w regionie Białegostoku wykonywane były albo bez narzędzi, poprzez nakrapianie wosku na jaja albo poprzez nanoszenie prostych elementów graficznych rozgrzanym końcem świecy. Zdarzały się też przypadki używania narzędzi takich jak słomki, patyki, czy dętki z opon rowerowych
    • Oklejanki (naklejanki) są przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, również nicią lub włóczką wełnianą itp.
    • Nalepianki – popularne zwłaszcza w dawnym województwie krakowskim                                   i w okolicach Łowicza. Powstaje przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.
    • Ażurki - pisanki ażurowe – są wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich i strusich. Technika polega na nawiercaniu w skorupce otworów przy pomocy wiertarki i malutkiego wiertła, miniszlifierki, piaskarki, turbiny dentystycznej, frezarki CNC. Wydmuszka z nawierconymi wzorami jest malowana najczęściej farbą akrylową.
    • Znane są jeszcze rysowanki i skrobanki.

     

  • Turniej Wiedzy Pożarniczej dla młodzieży

    Etap powiatowy

                W dniu 27.03.2015r. odbyły się eliminacje powiatowe XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".

    W konkursie łącznie udział wzięło 48 osób: w grupie I (szkoły podstawowe) 18,
    w grupie II (gimnazja) 18, w grupie III (szkoły ponadgimnazjalne) 12. Turniej składał się
    z dwóch etapów: eliminacji pisemnych i eliminacji ustnych.

    Do etapu ustnego zakwalifikowały się po 3 osoby z każdej grupy, które uzyskały największa liczbę punktów z testu. W przerwie pomiędzy etapem pisemnym i ustnym młodzież uczestniczyła w pokazach zorganizowanych przez strażaków Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Tczewie.

     Zwycięzcom nagrody wręczył Starosta Powiatu Tczewskiego Tadeusz Dzwonkowski i Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie st. bryg. Waldemar Walejko.


             Nasz gimnazjalista Marek Chiliński z klasy IIb zajął II miejsce.


     

  • KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

    Dnia 26.03.2015r. w naszej szkole odbyło się zebranie rodziców i kiermasz świąteczny.


  • Dnia 23 marca odbyły się apele na temat „Cyberprzemocy”.

    Z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony  jest Dzień Bezpiecznego Internetu, którego celem jest inicjowanie  i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dziecii młodzieży do zasobów internetowych, zapoznanie rodziców i nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa  dzieci w Internecie.

    Przed apelem uczniowie pod patronatem Pań: Elżbiety Andrzejewskiej i Bożeny Talagi przygotowywali  plakaty promujące bezpieczny Internet.  Zostały one zaprezentowane wszystkim uczniom na holu szkolnym.

    Dla uczniów klas I- III  apel przygotowała  klasa I b z Panią Aleksandrą  Graban. Zwracano uwagę na to, czym jest cyberprzemoc, jakie istnieją jej narzędzia, jakie kary mogą spotkać osoby łamiące zasady netykiety w Internecie. Przypomniano procedury postępowania w razie wystąpienia w naszej szkole cyberprzemocy wynikające ze Statutu Szkoły.

    Przekazano uczniom adresy i tel. Fundacji pomagających w sytuacji zagrożenia niebezpieczeństwami występującymi w Internecie.

    Na zakończenie rozdano uczniom ulotki informacyjne na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.


     

  • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

    Dnia 23 marca w naszej szkole odbył się apel profilaktyczny zatytułowany „Dzień Bezpiecznego Internetu”, który miał na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

    Uczniowie klasy VI a zaprezentowali informacje na temat cyberprzemocy oraz zalet i wad korzystania z sieci. Przygotowane zostały ulotki informacyjne, które rozdano uczestnikom spotkania.

    Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie z rozwagą będą korzystać z zasobów jakie daje nam internet.


strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Morzeszczynie
    ul. Kociewska 3
    83-132 Morzeszczyn
  • (58)536-27-87

Galeria zdjęć