9 listopada 2018 roku odbył się IV Bieg o Puchar Dyrektora Szkoły pod patronatem Samorządu Uczniowskiego i p. Aleksandry Graban.
Ten bieg był wyjątkowy, bo z okazji 100-lecia Niepodległości.
Nowością był puchar dla najmłodszego uczestnika biegu.
Łącznie biegło 78 uczniów.
W kategorii klas IV-VI zwyciężyli:
I miejsce i Puchar Dyrektora Szkoły – KACPER VOGLER
II miejsce – DANIEL NALIŃSKI
III miejsce- ANNA ŁAPA i to pierwsza dziewczyna na mecie, dlatego otrzymała dwie nagrody
IV miejsce – DASTIN WIETRZYŃSKI
V miejsce – ADAM MIKLASIEWICZ
Najmłodszym uczestnikiem okazał się FILIP TOPCZYŃSKI
W kategorii klas VII,VIII,III gimnazjum:
I miejsce i Puchar Dyrektora Szkoły – JAKUB GAJEWSKI
II miejsce – KACPER MALACHOWSKI
III miejsce – MACIEJ MONDRACHOWSKI
IV miejsce JAKUB FANDREJEWSKI
V miejsce – ŁUKASZ MATERNICKI
NAJLEPSZA DZIEWCZYNA – NIKOLA PARKA
ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA ZA ROK!
Z okazji ŚWIĘTA NIEDLEGŁOŚCI Samorząd Uczniowski z p. Aleksandrą Graban przygotowali akademię. Uczniowie prawie wszystkich klas recytowali wiersze, śpiewali piosenki patriotyczne, Zuzia Szwarc z klasy V b grała na skrzypcach „Legiony”.
Odbyły się aż trzy akademie. Pierwsza w czwartek dla klas VIII i III gimnazjum oraz gości spoza szkoły. Oprócz apelu rozmawialiśmy o tym, czym dla nas jest wolność. Swoimi przemyśleniami podzielili się dyrektor Piotr Gębicki, wójt Piotr Laniecki, dyrektor Gminnej Biblioteki Damian Domański, nauczyciel i opiekun SU Aleksandra Graban, uczennice: Marta Przygocka, Magda Gregorkiewicz. To była pouczająca lekcja patriotyzmu.
W piątek odbyły się apele dla klas I-IV i VI-VII.
W czasie spotkań dominowała atmosfera zadumy i refleksji a nawet wzruszenia.
„OJCZYZNA TO MY. OTO JEST DZISIEJSZA MIARA PATRIOTYZMU. SZANUJMY NASZ KRAJ, BĄDŹMY DUMNI, ŻE JESTEŚMY POLAKAMI I ŻE POLSKA TO NASZA OJCZYZNA.”
Tuż przed wielkim państwowym świętem udekorowaliśmy naszą szkołę w barwy biało-czerwone. Samorząd szkolny był inicjatorem wykonania łańcucha i na pewno było go o więcej niż 100 metrów, starczy na kolejne stulecia.
Uczniowie niemal wszystkich klas wykonywali dekoracje i przystrajali nimi okna, ściany, drzwi. Nie zabrakło okolicznościowych gazetek. Jesteśmy gotowi Polsko do świętowania.
Oczywiście SU zaprosił przedstawicieli klas na wykonywanie kotylionów. Zrobiło się bardzo uroczyście. Wszyscy w skupieniu wykonywali piękne kotyliony, które towarzyszyć nam będą w czasie świętowania 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Samorząd Uczniowski kolejny rok był organizatorem akcji „ZNICZ”, mającej na celu zadbanie o miejsca pamięci na terenie naszej gminy oraz groby zapomniane na cmentarzach z parafii naszych uczniów.
Pamięć o zmarłych to jeden naszych moralnych obowiązków. Ta ciągła pamięć daje nam poczucie „obecności” tych, których nie ma już z nami.
W tym roku dłużej pochyliliśmy się nad miejscami pamięci narodowej w naszej gminie. A to w związku z 100-leciem NIEPODLEGŁEJ.
30 października odbyły się w naszej szkole eliminacje do VI Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu, którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie.
W zmaganiach uczestniczyło 9 uczniów z klas IV – VIII podzielonych na dwie kategorie wiekowe, czyli klasy IV – V i VI – VIII. Mieli oni za zadanie przeczytać fragment z książki Andrzeja Maleszki „Magiczne Drzewo. Czerwone krzesło”.
Wyniki konkursu są następujące:
I miejsce Julia Więckowska z klasy IVa i Marika Perczyńska z klasy Vb
I miejsce Dawid Golicki z klasy VI
II miejsce Fabian Cylka z klasy VIIb
Wyżej wymienione osoby będą reprezentowały naszą szkołę podczas etapu powiatowego 14 listopada 2018 roku w MBP w Pelplinie.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy na udział w konkursie, zwycięzcom gratulujemy.
Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pań A. Graban i M. Schultz zaprosił uczniów naszej szkoły do akcji „100 kartek okolicznościowych dla NIEPODLEGŁEJ”.
Pani Graban nawiązała kontakt ze szkołą w Gródku nad Dunajcem. I tak klasy IV-VII wykonały 100 kartek, które wysłaliśmy do zaprzyjaźnionej szkoły i teraz czekamy na pocztówki od nich.
Trudno usiedzieć w ławkach, kiedy na dworze jeszcze taka piękna aura. Klasa VB już drugi raz w tym roku kalendarzowym spędziła wspólny czas w siodle i przy ognisku w „Przystani”, miejscu na Olszach. Mili gospodarze ugościli nas. Cały czas towarzyszył nam piesek i kotek. A jazda na koniu dostarczyła wielu przyjemnych przeżyć.
No i jeszcze jedliśmy zielony groszek zerwany prosto z pola. Naprawdę cuda w tej przyrodzie.
W październiku obchodzimy Dzień Papieski i Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała:
(czekamy na zdjęcia do 31 X),
(trwa do końca października).
Dnia 12 października 2018r. odbyła się uroczystość ,,PASOWANIA PIERWSZOKLASISTÓW” na uczniów Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie. W części artystycznej dzieci zaprezentowały swoja wiedzę o szkole, bezpieczeństwie, Ojczyźnie i kulturalnym zachowaniu. Zdały swój pierwszy egzamin na ucznia. Następnie złożyły ślubowanie, po którym Pan Dyrektor dokonał uroczystego aktu pasowania na uczniów symbolicznym ołówkiem. Na pamiątkę pierwszoklasiści otrzymali dyplomy i upominki. Na zakończenie tego ważnego dla uczniów klasy I i ich rodziców dnia miało miejsce posadzenie przed szkołą dębu upamiętniającego obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzień Edukacji Narodowej w tym roku przypada w niedzielę. Samorząd Uczniowski zaproponował obchody tego dnia w piątek. Był to dzień galowy.
Uczniowie z nauczycielami zamieniali się rolami, były życzenia i jesienne niespodzianki dla nauczycieli i pracowników szkoły: do wyboru coś słodkiego lub zdrowego.
Dzień minął w miłej i uroczystej atmosferze.
Z okazji DNIA EDUKACJI NARODOWEJ,
Chcielibyśmy podziękować Pani/Panu
za trud włożony w nasze kształcenie, wychowanie,
za codzienną motywację do walki o dobrą przyszłość,
za cierpliwość i wyrozumiałość.
Pracownikom administracji i obsługi za czyste klasy, smaczne obiady, nową legitymację,
ciepłe klasy. Za troskę o nas każdego dnia.
Dziękujemy!
W wyniku wyborów wyłoniono następujący skład Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny 2018/19:
PRZEWODNICZĄCA – OLIMPIA BONIN
Z-CY: OKSANA KRZEMIŃSKA
KAMILA JANKOWSKA
RADA Samorządu Uczniowskiego:
MAGDALENA GREGORKIEWICZ
IRENEUSZ ANDRZEJEWSKI
MARTA PRZYGOCKA
JULIA CHEREK
KACPER POTULSKI
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY WSPANIAŁEJ PRACY W SU W KOLEJNYCH MIESIĄCACH. PAMIĘTAJCIE O SWOICH OBIETNICACH WYBORCZYCH, WASZE KOLEŻANKI I KOLEDZY WYBRALI NAJLEPSZYCH.
Jak zwykle we wrześniu wybieramy władze do SU. Jedyne władze uczniów w szkole, a więc bardzo dla nich ważne. W ubiegłym roku szkolnym zdobyliśmy certyfikat Szkoły Demokracji i to zobowiązuje, żeby przeprowadzić wybory demokratycznie.
Klasy wytypowały swoich kandydatów, którzy zgłosili chęć pracy w SU. W tym roku była to rekordowa liczba – 16 kandydatów. Było w czym wybierać:
Na wielkie brawa zasługuje dwie koleżanki z klasy IV: Weronika i Marta, które pokonały tremę i odważnie prezentowały swój program wyborczy. To chyba pierwszy raz w historii naszych wyborów, że klasy IV biorą udział w kandydowaniu. Suuuuuper!
Kandydaci przygotowali plakaty, ulotki wyborcze oraz zaprezentowali się na apelach dla wszystkich klas w szkole. Naprawdę było gorąco, obietnice goniły obietnice, inicjatywy – inicjatywę. Każdy z kandydatów zaskakiwał oryginalnością i uszanowaniem pomysłów kontrkandydatów.
Koleżanki i koledzy oraz nauczyciele zgromadzeni na apelach byli pod wielkim wrażeniem.
Brawo! Taka prezentacja to pierwszy krok do wygranej.
Dzień wyborów był Świętem Szkoły. Ubrani na galowo wrzucaliśmy swoje głosy do urny wyborczej. Spełniliśmy swój uczniowski obowiązek, bo to przede wszystkim nam zależy, żeby to byli ludzie odpowiedzialni.
30 września przypada Dzień Chłopaka, my uczciliśmy go w piątek 28 września. To był dzień krawata i muszki.
Krawat czy muszka? To pytanie zadają sobie panowie np. przed studniówką i … przed ślubem.
Najdawniejsze ślady wczesnych form krawata odnaleziono w grobowcu pierwszego cesarza chińskiego Qin Shi Huang. Żołnierze jego Terakotowej Armii mają wiązane na szyi chusty. ...
Ale to Chorwaci szczycą się wynalezieniem krawata. Podobno jest 85 sposobów wiązania krawata.
Wkrótce moda na noszenie krawatów przeszła również do Anglii, a następnie do całej Europy.
Od ponad wieku istnieją krawaty określające przynależność do szkół, uniwersytetów, czy stowarzyszeń. Kiedy w latach 40-tych krawaty stały się znacznie szersze, zaczęto nadrukowywać na nich różnorodne obrazy.
Dzisiaj kolorystyka krawatów jest raczej stonowana.
PANOWIE, KRAWAT CZY MUSZKA NAPRAWDĘ WAM PASUJE I DODAJE ELEGANCJI.
Na świecie Międzynarodowy Dzień Kropki rozpoczął się od książki Petera Reynoldsa „THE DOT”. To historia Vashti, dziewczynki przekonanej, że nie umie rysować. Inspiarcja i zachęta ze strony jej nauczycielki sprawiła, że Vashti odkryła w sobie moc kreatywności. Ta moc jest naprawdę w każdym z nas. Trzeba ja tylko odnaleźć w sobie.
W Polsce długo nie znaliśmy historii Vashti. Ale odkąd ja mamy, staramy się obchodzić Dzień Kropki.
W naszej szkole robimy to po raz drugi a inicjatorem jest Samorząd Uczniowski. Tego dnia ubieramy się w kropki, tworzymy kropkowe dzieła plastyczne, rozmawiamy o Vashti, pozujemy w kropkowej fotobudce. Był też kropkowy poczęstunek.
Może obudzi się w kimś nowa Vashti?