• W 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

    W 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie pod kierunkiem nauczyciela muzyki Romana Talagi wzięli udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej. Każde wykonanie poprzedziła krótka prezentacja okoliczności powstania utworu oraz wydarzeń, którym towarzyszył. Komisja w składzie: pani Monika Chmielecka, pani Karolina Górska z GOK w Morzeszczynie i pan Roman Talaga wyróżniła następujących uczniów:

    - w grupie klas IV-VI – Oliwię Narloch za pieśń „Rota” i Bartka Kowalskiego  za pieśń „Czerwone Maki na Monte Cassino”,

    - w grupie klas VII Szkoły Podstawowej i II-III Gimnazjum – Julię Bukowską  za piosenkę „Dziewczyna z granatem”, Hannę Kowalską za utwór „Białe róże” i Julię Nowopolską za prezentację „Roty”.

    Brawo młodzi patrioci!

  • Niech z okazji Wielkiej Nocy Radość, Pokój w życie wkroczy Szczęścia, zdrowia i dostatku.

    W inwestycjach żadnych spadków! Moc prezentów od zajączka,  co koszyczek trzyma w rączkach  Wielu wrażeń, mokrej głowy  w poniedziałek dyngusowy.  Życzymy jaja święconego  i wszystkiego najlepszego!

    Dyrekcja, grono nauczycielskie, pracownicy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie

  • „Najbrzydsza marzanna”

    Samorząd Uczniowski pod opieką p. Aleksandry Graban zaprosił klasy I-III do konkursu plastycznego pod tytułem „Najbrzydsza Marzanna”. Okazało się, że uczniowie puścili wodze fantazji i powstały przedziwne portrety. Przypominamy, że zwyczaj topienia Marzanny kojarzy się z nadchodzącą wiosną. W końcu!

    Komisja w składzie:

    1. OLGA BIAŁKOWSKA
    2. JULIA CHEREK
    3. CZAREK POTULSKI

     

    wyłoniła zwycięzców:

     

    I miejsce –    LENA TKACZYK–  III B

    II miejsce –  KUBA MAŚLANKA – III B

    III miejsce – MARTA MUSZYŃSKA – III B

    IV miejsce – ANNA KOTOWSKA – II

    V miejsce –   MARIKA FALGOWSKA – I B

     

     

    ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY! OTRZYMALI UPOMINKI.

     

  • „JAK WYGLĄDA WIELKANOCNY ZAJĄC?”

     

    Pod takim hasłem krył  się konkurs Samorządu Uczniowskiego dla klas I-VI.

    Najmłodsi rysowali zające, najstarsi wykonywali je ze skarpetek.

    Komisja w składzie:

    1. Julia Cherek
    2. Emil Jankowski
    3. Mateusz Ostrowski
    4. Piotr Okuniewski
    5. Maria Hejnowska
    6. Mikołaj Zawiszewski

     

    wyłoniła zwycięzców:

     

    zając ze skarpetki:

     

    I miejsce – MARTA PRZYGOCKA – VI A

    II miejsce – MARIA HEJNOWSKA – VI A

    III miejsce – MIKOŁAJ ZAWISZEWSKI – VI A

    IV miejsce – WIKTORIA KULCZYŃSKA – VI A

     

    Zając narysowany:

     

    I miejsce – DOROTA KRUSZYŃSKA – III B

    II miejsce – MARTYNA GLINIECKA – III A

    III miejsce – MACIEJ WALEWSKI – III B

     

    ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY! OTRZYMALI UPOMINKI.

  • JAK WYGLĄDA WIELKANOCNY ZAJĄC?

    Uczniów klas I-IV SU zaprosił do zabawy pod hasłem " Jak wygląda zając wielkanocny ?". Były portrety zajęcze, słodkie zajączki , zajączki ze skarpetki. I świetna zabawa.

    Poczuliśmy, że święta tuż, tuż.

    A wiecie skąd zając na Wielkanoc, otóż:

    • najstarsze źródła łączące zająca z symboliką jajka wielkanocnego pochodzą z końca XVII wieku
    • Mięciutki zając przynoszący dzieciom prezenty budzi pozytywne emocje i daje dzieciom dużo radości. Nie zawsze tak było. W wielu tradycyjnych wierzeniach obraz zająca odbiega od miłej wizji zwierzątka
    • Zwyczaj obdarowywania przez zająca pochodzi z Niemiec
    • Według tradycji zając chodzi z koszykiem wielkanocny i zostawia prezenty (zazwyczaj są to drobne upominki lub słodycze) w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych w koszyczkach ukrytych w domu lub ogrodzie, wyścielonych pociętą na paski zieloną bibułą.

    BOGATEGO ZAJĄCZKA ŻYCZYMY !

  • Szkoła Demokracji i kolejny obszar w realizacji

    Jutro wolne, ale dzisiaj jeszcze popracowaliśmy. Pracowaliśmy nad obszarem Szkoły Demokracji pt. "Zasoby i kwestie formalne". Wybraliśmy punkt:

     1. Robimy przegląd dotychczasowego regulaminu SU, zmieniamy i dostosowujemy zapisy regulaminu SU do naszych potrzeb aktualnej sytuacji w szkole.
    Główna zmiana dotyczyła zdobywania funduszy dla naszych potrzeb, zmian formalnych związanych z wygasaniem gimnazjów.

    Po ciężkiej pracy przyszedł czas na życzenia świąteczne i tak samorządy klasowe waz z SU tworzyły wspólny plakat świąteczny, rozmawiając przy tym o wszystkim i o niczym...Taka chwila refleksji...

    POCZULIŚMY SMAK ŚWIĄT…

  • „ZIELONO MI….” – 21 MARCA W NASZEJ SZKOLE

    Oj, działo się dzisiaj u nas - uczniowie przejęli inicjatywę i zaprosili wszystkich na imprezę pod hasłem "ZIELONO MI..."

    Były zabawne konkurencje: bieg z jajkiem, "bal przebierańców", "czas na deser", karaoke, zaśpiewanie przez klasy autorskich piosenek o wiośnie, bieg z balonami, sadzenie wiosennego kwiatka, rozwiązywanie krzyżówki o wiośnie, zagadek,; wychowawcy obierali ziemniaki plastikowym nożem w gumowych rękawiczkach, rysowali swój autoportret z zawiązanymi oczami. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów i ich rodziców. Doping był niesamowity, dużo śmiechu, radości. Dzięki samym uczniom szkoła stała się miejscem niezwykłym, na chwilę zapomnieliśmy, że głównie się w niej uczymy. Na koniec wszyscy poszliśmy na pierwszy wiosenny spacer. A do tego było kolorowo, bo każda klasa wylosowała określony koloru wiosny. A wszystko to również w ramach zaliczenia priorytetu Szkoły Demokracji - "DZIAŁANIA UCZNIÓW".

    Wspaniała alternatywa dla wagarów.

     

  • POWITANIE WIOSNY W PRZEDSZKOLU

    21.03.2018

  • Sztuczki czy prawa fizyki i chemii?

    Czy wiesz:

    • jak przebić balon, żeby nie pękł?
    • jak sprawić, by styropian zniknął?
    • dlaczego tak się dzieje, że balon nad świeczką nie pęka?

    My już wiemy!!!

    W naszej szkole jest realizowany IV semestr projektu „Z pasją do nauki”. Poprzez trening szybkiego czytania, technik pamięciowych, twórczego myślenia i koncentracji uczestnicy kursu nabywają umiejętności sprawnego pozyskiwania informacji i budują własną strategię uczenia się.

    Na zajęciach projektowych przeprowadza się również eksperymenty. W lutym i marcu br. uczniowie  klasy II a i  II b gimnazjum pod opieką p. Aurelii Zawiszewskiej i p. Bożeny Talagi wykonali proste doświadczenia takie jak:

     

    • wędrująca woda,
    • niepękający balon,
    • eksperymenty z powietrzem, np. jak wrzucić całe, ugotowane jajko do butelki,
    • balon trzymający szklanki,
    • eksperymenty z wodą, np. magiczna butelka, której lepiej… ,,Nie otwierać!”
    • ciecz nienewtonowska,
    • tornado kolorów w mleku,
    • burza kolorów w szklance, czyli o gęstości cieczy,
    • domowy wulkan,
    • dżin i pasta dla słonia,
    • znikająca moneta,
    • znikający styropian,
    • ognioodporny balon,
    • napięcie powierzchniowe wody,
    • badanie: kwas czy zasada?

     

                Uczniowie gimnazjum zapoznali się z dwoma żywiołami - wodą i powietrzem. Poznali ich przedziwne właściwości i przeprowadzili zaskakujące eksperymenty.

                Sporządzili również kilka tajemniczych mikstur, które pokazały, że kuchnia czasem też może zamienić się w magiczne laboratorium.

                Reakcje chemiczne zafundowały młodzieży m.in. wulkany, a kwasy i zasady pozwoliły stworzyć zaszyfrowane wiadomości.

                Te proste eksperymenty pokazały, że zasady fizyki czy chemii mogą zaskoczyć i zaciekawić, a zjawiska na pozór niewytłumaczalne można wyjaśnić nauką.

  • WSPÓLNE GOTOWANIE

    19.03.2018

    „Dobra energia” i „Siła umysłu”  to hasła przewodnie spotkania uczniów klas IV-VI w poniedziałkowe południe. Co jeść, by być zdrowym?, Co wybrać, batonik, czy gorzką czekoladę, gdy jesteśmy zmęczeni?, A co z orzechami, czy wzmacniają nasz mózg? Na te i inne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć przy wspólnym przygotowywaniu pełnowartościowych posiłków.

             Zdrowe pyszności zostały przygotowane przez naszych uczniów na oczach zgromadzonej widowni i zachęcały do ich kosztowania. Należy zauważyć, że każda potrawa musiała zawierać w swoim przepisie odpowiednią ilość  składników odżywczych.

             Bardzo dziękujemy wszystkim odważnym, którzy zdecydowali się podzielić z nami swoimi umiejętnościami i życzymy SMACZNEGO. 

  • Niezwykła lekcja historii

    16 marca 2018r. mieliśmy zaszczyt gościć panią Irenę Ukleję. Tematem spotkania były deportacje ludności polskiej  do ZSRR.

    Pani Irena 13 IV 1940 z miejscowości Stanisławów (Kresy Wschodnie) została jako 7 – letnie dziecko wywieziona wraz z rodziną (matką, trzyletnim bratem i dziesięcioletnią siostrą) do Czelabińska, a stamtąd 300 km do wsi Presnogorowka. W jej wspomnieniach pojawił się opis życia w ekstremalnych warunkach, gdzie temperatura powietrza dochodziła do minus 60OC, oraz tego, jaki był stosunek miejscowych władz i ludzi do  Polaków. Rodzina szczęśliwie wróciła do Polski w czerwcu 1946 roku.

    Pani Irena Ukleja przeszło 40 lat była nauczycielką języka polskiego i religii. Dziś jest prezesem Koła Sybiraków w Starogardzie Gdańskim.

    Wszyscy ze wzruszeniem wysłuchaliśmy dwugodzinnego wykładu, który był wspaniałą lekcją historii. Uderzająca była piękna polszczyzna, którą posługiwała się pani Irena, i bijący z jej słów duch patriotyzmu

  • GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

    14.03.2018

  • ZAJĘCIA EDUKACYJNE - Z NURTEM WISŁY

    09.03.2018

    Uczniowie klasy 4a odwiedzili  Muzeum Wisły w Tczewie. Uczestniczyli w zajęciach dotyczących nurtu rzeki Wisły

  • DZIEŃ OTWARTY W PRZEDSZKOLU

    10.03.2018

  • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

    W konkursie recytatorskim  dla dzieci i młodzieży wzięło udział 15 uczniów, którzy wystąpili w 3 kategoriach wiekowych:

    • kategoria I – szkoła podstawowa I-III:  6  dzieci,
    • kategoria II – szkoła podstawowa IV-VII:  7 uczestników,
    • kategoria III – gimnazjum II-III: 2 uczennice.

     

    Uczestnicy konkursu przygotowali dwa utwory poetyckie polskich autorów. Kryteria oceny recytacji były następujące:

    • dobór repertuaru /poszukiwania repertuarowe, dopasowanie utworu do możliwości wykonawczych, wieku, wrażliwości i temperamentu wykonawcy/,
    • kultura mowy /słyszalność, wyrazistość artykulacyjna, poprawność ortofoniczna/,
    • interpretacja /ekspresja i wyrazistość, wyczucie rytmu i frazy, logika, trafne stosowanie pauzy, point, umiejętność budowania nastroju/,
    • ogólny wyraz artystyczny /osobowość wykonawcy, zdolność poruszania słuchaczy/.

     

    Po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

     

    Kategoria I:

    I miejsce – Julia Więckowska, kl. III a

    II miejsce – Roksana Szczeblewska, kl. III a

    III miejsce -  Anna Andrzejewska, kl. III a

    Kategoria II: 

    I miejsce – Błażej Boldt, kl. IV a

    II miejsce – Radosław Przanowski, kl. IV a

    III miejsce – Wojciech Molenda, kl. IV a

    Kategoria III:

    I miejsce – Marietta Grzywacz, kl. III b

    II miejsce – Julia Nowopolska, kl. III b

    Dyplomy za udział w konkursie otrzymali:

    Kinga Malachowska, kl.III a

    Kacper Fuhrmann, kl.III a

    Filip Bruchwalski, kl.III a

    Monika Kotowska, kl. IV a

    Amelia Balewska, kl. IV a

    Patryk Łapa, kl. IV a

    Marta Przygocka, kl. VI a   

    Gratulujemy!

    Eliminacje gminne odbędą się 14 marca 2018 roku o godz. 9.00 w świetlicy GOK w Dzierżążnie. Nasza szkołę reprezentować będą uczniowie, którzy w etapie szkolnym konkursu zajęli miejsca I-III.

  • „Los się do mnie uśmiechnie”

    Tradycją w naszej szkole jest loteryjka fantowa z okazji Dnia Kobiet. Wszystkie panie z uśmiechem sięgają po los. Jest wesoło, a każdy fant wywołuje dużo pozytywnych emocji.

    Nowością w tym roku były losy dla dziewczyn z numerem 8 lub 3 w dzienniku lekcyjnym.

    Niespodziankę przygotowali panowie z Samorządu Uczniowskiego.

  • PANOWIE TEŻ ŚWIĘTOWALI

    Po paniach przyszedł czas na Panów. Pierwszy raz SU dla nich również zorganizował loteryjkę fantową. Fanty losowali wszyscy chłopacy z numerem 10 i oczywiście dorośli panowie z naszej szkoły.

    BYLI BARDZO ZADOWOLENI. NAJLEPSZEGO PANOWIE.

  • Za nami trzecie zadanie związane ze zdobyciem certyfikatu „Szkoła Demokracji”.

    Tym razem: OTWARTA SZKOŁA:

    2. Tworzymy instytucję lub procedury odnoszące się do łamania praw ucznia/konfliktów w naszej  szkole  (np. rzecznik praw ucznia, szkolne mediacje, procedura zgłaszania łamani praw ucznia itp.)

     

    Długo się zastanawialiśmy, czym się zająć w obszarze „Otwarta Szkoła”. Konsultowaliśmy to z koleżankami i kolegami ze wszystkich klas. W końcu jednogłośnie ustaliliśmy, że wybierzemy w szkole Rzecznika Praw Ucznia. Do tej pory wszelkie konflikty rozwiązywał pedagog szkolny z dyrektorem oraz opiekun SU. Jednak uczniom potrzebny jest ktoś, kto będzie przede wszystkim ich „adwokatem”.

    W porozumieniu z dyrektorem zajęliśmy się kampanią wyboru Rzecznika. Najpierw poprosiliśmy koleżanki i kolegów o wytypowanie kandydatów. Nie było z tym problemu.  Uczniowie typowali nauczycieli doświadczonych, lubianych i udowadniających nie raz, że dobro dziecka jest dla nich ważne. Padły 4 kandydatury i tu rozpoczęły się schody. Troje nauczycieli nam odmówiło, podając różne powody, najczęściej osobiste. Po konsultacji z dyrekcją postanowiliśmy przeprowadzić wybory jednoosobowe. Otóż przygotowaliśmy karty do głosowania, na których zaznaczaliśmy” TAK lub NIE poparcia dla Pani Wiesławy Durkalec.

    Przybliżaliśmy prace rzecznika również na gazetkach ściennych, poprzez ustne komunikaty.

     

    W porozumieniu  z Dyrektorem Szkoły  dnia 27.02.2018 r. odbyły się wybory  Rzecznika Praw Ucznia. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała Komisja Wyborcza  w składzie:

    • Wiktoria Krajewska klasa III g
    • Oliwia Reszke klasa III g
    • Kotowski Kacper klasa VII b
    • Marzena Kotowska klasa VI b.

     

    Pani Wiesława została wybrana przez uczniów na Rzecznika Praw Ucznia.

    W najbliższym czasie zaplanowaliśmy spotkanie Rzecznika z poszczególnymi klasami.

  • Lutowe spotkanie z X Muzą

    Na zakończenie najkrótszego miesiąca w roku uczniowie klas IV A i B, V , VIA, II g, III g wybrali się do kina pod opieką pan Bożeny Osowskiej i Aleksandry Graban.

    Cudowny chłopak” to film opowiadający historię 10-letniego Auggiego, który w wyniku pewnych zaburzeń genetycznych ma zdeformowaną twarz. Po latach nauki w domu, rodzice decydują się wysłać syna do normalnej szkoły, gdzie będzie mógł przebywać z innymi uczniami. Początki chłopca w szkole są bardzo trudne. Odrzucany, wyśmiewany, szykanowany naprawdę musi mieć dużo siły, żeby to przetrwać. Z czasem zyskuje przyjaciół.

    Kłopoty ma też siostra chłopca, która czuje się odrzucona przez rodziców po narodzeniu brata. To rozterki wielu nastolatek.

    Film prezentuje nam super historię, reżyser podejmuje ważne tematy: odrzucenie przez środowisko, przemoc psychiczną, samotność czy wartość prawdziwej przyjaźni. Wzrusza, poucza, zachwyca.

    Polecamy każdemu. Fabuła filmu jest świetną propozycją tematyczną na zajęcia  z wychowawcą.

  • OGŁOSZENIE

    W Oddziale Przedszkolnym w Rzeżęcinie odbywają się zapisy  dzieci 3, 4, 5, 6-letnich na rok 2018/2019. Zgłoszenia można składać osobiście lub telefonicznie (58 536-27-87) w godz. 8.00 – 13.00 do dnia 21.03.2018r.

    Zapraszamy na dzień otwarty w sobotę 10.03.2018r. w godz. 10.00 – 13.00!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Morzeszczynie
    ul. Kociewska 3
    83-132 Morzeszczyn
  • (58)536-27-87

Galeria zdjęć