W tym roku szkolnym SU pod opieką p. Aleksandry i p. Mirosławy zaproponowały po raz pierwszy Świąteczny Jarmark Rozmaitości. W czasie jarmarku śpiewaliśmy kolędy, ozdabialiśmy bombki. dekorowaliśmy choinkę, pierniki, obejrzeliśmy film „Historia Bożego Narodzenia”, braliśmy udział w konkursie „Tradycja Bożego Narodzenia”, robiliśmy bałwanki ze skarpetki. Dołączyła do nas pani wicedyrektor.
Zabawa była iście świąteczna, teraz już naprawdę jesteśmy gotowi na święta.
Rodzicom dziękujemy za upieczenie pierników.
12 grudnia 2017 roku uczeń klasy VIb, Fabian Cylka, wziął udział w finale konkursu „Napisz swoją wersję bajki braci Grimm” zorganizowanym przez Centrum Herdera w Gdańsku. Prawie 300 uczniów ze szkół podstawowych województwa pomorskiego nadesłało własne prace, a Fabian znalazł się w finałowej dziesiątce. Gratulujemy!
Zakończyliśmy akcję zbierania darów. Przypominany, że zbieraliśmy je dla samotnych z terenu naszej gminy. Nazwiska samotnych osób otrzymujemy od dyrektora GOPS-u.
Udało się zrobić wszystkie paczki. Przed świętami trafią do potrzebujących.
SAMORZĄD UCZNIOWSKI BARDZO DZIĘKUJE KOLEŻANKOM I KOLEGOM ORAZ NAUCZYCIELOM ZA PRZYNIESIONE DARY.
TO DAR SERCA. DOBRO W DOBRO SIĘ OBRACA.
Na koniec roku spotkała nas miła niespodzianka. Otóż wśród postulatów SU była prośba o zakup gier planszowych. Chyba wszyscy pamiętamy miłe przerwy z ubiegłego roku szkolnego, kiedy graliśmy w planszówki.
Pan dyrektor znalazł w szkolnym budżecie pieniążki na zakup gier. Ruszamy po Nowym Roku pełną parą. Teraz je powoli testujemy, a Mikołajowi – Dyrektorowi dziękujemy.
W dniu 12.12.2017r. w Szkole Podstawowej w Morzeszczynie przeprowadzone zostały pierwsze z dwóch zaplanowanych spotkań warsztatowych z naszymi uczniami o tematyce zachowań autoagresywnych. Warsztaty prowadzone były w klasach trzecich gimnazjalnych przez Psychologów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Tczewa, Panią Jolantę Frankowską oraz Agnieszkę Szwarc.
Celem zajęć pod tytułem ,,Czujesz tak jak myślisz’’ jest uświadomienie młodzieży czym jest autoagresja, samookaleczenia i próby samobójcze - tak określa się cały szereg zachowań wymierzonych przeciwko samemu sobie oraz jakie mogą być przyczyny i skutki takich zachowań.
Osoba odpowiedzialna za organizacje: Pedagog szkolny Sławomir Grabalski
Grupa uczniów naszej szkoły w składzie:
pod opieką p. Aleksandry Graban – opiekuna SU wystąpili z programem świątecznym przed podopiecznymi i ich rodzinami Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.
Występ miał miejsce w hotelu Courtyard by Marriott w Gdyni.
Teksty wierszy, kolędy wprowadziły nas wszystkich w świąteczny nastrój. Nie obyło się bez wzruszeń, zadumy i refleksji…
Na koniec oczywiście był Mikołaj. Dla nas również.
Przed świętami zrobiliśmy coś naprawdę wielkiego.
Dziękujemy panu dyrektorowi za pomoc w realizacji naszego projektu i panu wójtowi Piotrowi Lanieckiemu za zapewnienie nam transportu do Gdyni.
Nasza koleżanka Agata Muszyńska postanowiła ściąć włosy. A ponieważ miała piękne, długie włosy pomyślała, że warto coś z nimi zrobić. I wtedy przypomniało jej się o fundacji „Rak „n” Roll”, w której można oddać włosy. Jak sama mówi, zmieniła fryzurę i zrobiła coś dobrego. A najważniejsze co ma do przekazania to: „Pomagajcie, to naprawdę fantastyczne uczucie.”
Brawo Agato, jesteśmy z ciebie bardzo dumni!
Kolejna akcja Samorządu Uczniowskiego po opieką p. Aleksandry Graban pod hasłem „Czapka dla Mikołaja”
6 grudnia zaroiło się w szkole od Mikołajów. Mniejszych, większych albo całkiem dużych. W niektórych klasach obchodziliśmy imieniny Mikołaja np. w klasie IV B. Wymienialiśmy się też prezentami. Ale prezenty trafiły tylko do grzecznych dzieci. Na Kociewiu niegrzecznym dzieciom do buta wkłada się łupiny po ziemniakach.
Było wesoło, mikołajowo i już tak trochę świątecznie.
Kolejny rok młodzież naszej szkoły miała okazje uczestniczyć w programie „NIEĆPA” poświęconym profilaktyce uzależnień.
Co roku w akcję angażują się gwiazdy polskiej sceny muzycznej, które występują dla młodzieży, ale też edukują ją i pokazują, że dobra zabawa nie wymaga zażywania środków psychoaktywnych.
W tym roku ambasadorką była Margaret.
Pierwsza część wieczoru miała charakter edukacyjny. A potem zabawa przy świetnym koncercie gwiazdy.
W akcji uczestniczyło 40 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Sławomira Grabalskiego, p. Anity Smoczyńskiej, p. Małgorzaty Chilińskiej i p. Bożeny Talagi.
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Aids. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel profilaktyczny zatytułowany „STOP AIDS” przygotowany przez klasę III a gimnazjum. Uczniowie przybliżyli zebranym, czym jest zespół nabytego niedoboru odporności, jakie są jego przyczyny, objawy oraz przebieg. Na koniec popłynęły podziękowania dla uczniów, którzy stworzyli bardzo wartościowe prace plastyczne na temat omawianego zagadnienia.
Dnia 23 listopada w Pelplinie odbył się Turniej Piłki Siatkowej Chłopców o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Brały w nim udział cztery drużyny. Po zaciętej walce nasi chłopcy pod opieką pana Patrycjusza Bogdanowicza zdobyli PIERWSZE MIEJSCE.
A oto skład zwycięskiej drużyny:
WIELKIE GRATULACJE !!!

14 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły: Agata Muszńska z klasy 7a, Fabian Cylka z klasy 6b, Dawid Golicki z klasy V uczestniczyli w V Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania i Rozumienia Tekstu, który odbył się Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie
Dawid Golicki zajął I miejsce
w kategorii wiekowej klas IV-V
Gratulujemy!
Klasa IV b z wychowawczynią p. Aleksandrą Graban w listopadowy piątek gościli w Gminnej Bibliotece.
Ponieważ czwartaki na języku polskim omawiali cykl lekcji na temat książki, biblioteki, postanowili zobaczyć wszystko „na żywo”. Dyrektor biblioteki p. Damian Domański przyjął nas bardzo gościnnie. Przedstawił i omówił prezentację „Historia książki”. Zapoznał uczniów z katalogiem bibliotecznym, „zabrał” na stronę internetową biblioteki. Na koniec uczniowie w grupach rysowali plakat pod hasłem:” Dlaczego warto odwiedzić bibliotekę gminną”. Okazało się, że każda grupa miała inny, ale bardzo kreatywny pomysł.
Były pytania, rozmowy, wybuchy radości. Wniosek nasunął się jeden: musimy powtórzyć taką niecodzienną lekcję.
A panu Damianowi dziękujemy.
W końcu mamy! Po rozmowach SU z dyrekcją szkoły i dzięki Spółdzielni Uczniowskiej zakupiono dwa piękne bezprzewodowe głośniki. Dzięki nim przedstawiciele samorządu w czasie dużych przerw umilają czas muzyką. Dziękujemy! Przerwa z muzyką w tle….
W listopadzie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w II Powiatowym Konkursie Prozy w Pelplinie.
Byli to: Marika Perczyńska z klasy IV b, Marta Przygocka z klasy VI a, Dominik Kulpa z klasy VI a.
Chociaż nie udało się zdobyć żadnego miejsca, recytacje uczniów zasługują na pochwałę.
Jako jedyni w szkole przygotowali się do konkursu.
21 LISTOPADA z inicjatywy SU pod opieką p. Aleksandry Graban i Mirosławy Schultz w naszej szkole Dzień Życzliwości. Na korytarzu pojawiła się Aleja Serdeczności a na niej cytaty, refleksje o życzliwości. Przedstawicielki SU docierały do klas z Kodeksem Życzliwości i rozdawały własnoręcznie zrobione przez uczniów klasy IV B i VI A kolorowe kwiaty.
To święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.
„Małe radości
i drobne gesty życzliwości,
są najpiękniejszymi iskierkami
naszej codzienności...”