[nomore]Kreatywną informacją na temat lektury jest niewątpliwie lapbook. Za pomocą obrazków, otwartych okienek, różnych ruchomych elementów zawierających informacje klasa 4a wykonywała lapbooki do lektury ”Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”. Tworzenie lapbooka okazało się nie tylko nauką, ale też świetną zabawą. Uczyliśmy się streszczania ważnych wiadomości, wyszukiwania ich, selekcjonowania, czytania tekstu ze zrozumieniem.
Niektórzy uczniowie upiększali swoje lapbooki różnymi dekoracjami np. koralikami, naklejkami, co niewątpliwie wpłynęło na indywidualny charakter danego lapbooka. Nasze lapbooki są interaktywne i teraz nam pozwolą na utrwalenie treści lektury.
Aleksandra Graban
Nauczyciel języka polskiego w klasie 4a
[nomore]Nie samą pracą i obowiązkami żyje człowiek, a konkretniej uczeń. 29 maja uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Gdyni. Wyjazd był podsumowaniem tegorocznej pracy Samorządu Uczniowskiego oraz podziękowaniem za zaangażowanie uczniów na rzecz społeczności szkolnej. W tym roku kierunkiem naszej wycieczki była Gdynia, a konkretnie Adventure Park Kolibki. Miejsce, w którym z całą pewnością nie można się nudzić, ani leniuchować, za to każdy znajdzie coś fajnego dla siebie. Rozległy teren, profesjonalnie przygotowany do realizacji najróżniejszych aktywności i sportów daje duży wybór atrakcji. My wybraliśmy program „Leśna ekspedycja”, w skrócie można powiedzieć, że był to 3 godzinny trening fizyczny, ale również i psychiczny w terenie. W lesie czekały na nas zadania, ćwiczenia do wykonania, które nie tylko sprawdzały naszą sprawność fizyczną, ale przede wszystkim uświadamiały jak ważna jest wiara w samego siebie, współpraca z drugim człowiekiem i jak ważne jest to, żeby walczyć z własnymi słabościami. Jednym z zadań było wejście na wieżę widokową, gdzie po pokonaniu 168 schodów mogliśmy podziwiać przepiękny widok na morze. Po 7 kilometrach zrobionych w lesie czekało na nas ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski, żeby mieć siłę po ciężkim treningu. W drodze powrotnej na naszych uczniów czekała słodka niespodzianka – lody! Wracając do domu można było widać, że wszyscy są zmęczeni, ale zadowoleni. A to cieszy nas najbardziej! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wycieczki.
Monika Chmielecka
Małgorzata Śmigerska
[nomore]W tym roku z okazji Dnia Matki w naszej szkole odbył się konkurs na najlepsze ciasto upieczone przez mamy naszych uczniów. Konkurs został połączony z kiermaszem, na którym wszystkie konkursowe ciasta można było kupić i schrupać w czasie przerwy. Stoły uginały się od słodkości, pachnących ciast i domowych wypieków. Zapach unosił się już od samego wejścia do szkoły, a szkolny korytarz zamienił się w cukiernię. Wszystkie ciasta prezentowały się znakomicie, uczniowie oraz pracownicy szkoły byli pod wielkim wrażeniem prawdziwych cukierniczych dzieł. Konkurs ma to do siebie, że trzeba wybrać zwycięzcę.. W związku z tym powołana została komisja konkursowa w skład której wchodziły 4 osoby, uczennica klasy 8 oraz pracownicy szkoły. Komisja degustując konkursowe ciasta brała pod uwagę: smak, estetykę wykonania oraz poziom zaangażowania w wykonanie ciasta. Decyzja o wyborze zwycięskich ciast z pewnością nie była łatwa, ponieważ wszystkie wypieki były przepyszne i prezentowały się niczym z lady najlepszej cukierni. Dlatego też mamy aż dwa II i dwa III miejsca oraz trzy wyróżnienia.
A oto zwycięskie mamy i ich słodkości:
I miejsce : Pani Kinga Drozdowska – rolada bezowa
II miejsce: Pani Anna Pozorska – tort
II miejsce: Pani Marta Jasiszczak – beza Pavlova
III miejsce: Pani Ewelina Maślanka – sernik
III miejsce: Pani Katarzyna Chrzonowska – malinowa chmurka
Wyróżnienia:
Pani Monika Drozdowska – szarlotka
Pani Ewa Meyer – brownie
Pani Sylwia Dahm – pszczółka
Wszystkim mamom, które upiekły ciasto i włączyły się w nasz konkurs jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród 23 czerwca podczas uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego.
Opiekunowie SU
[nomore]Kolejny raz w naszej szkole zagościła muzyka etniczna. W piątek, 26 maja br. w naszej szkole i w przedszkolu rozbrzmiewały dźwięki muzyki etnicznej.
Muzyka etniczna to muzyka związana ze zwyczajami, obrzędami, rytuałem, charakterystyczna dla określonych grup etnicznych, np. Nigeryjczyków, Aborygenów.
Nasz gość zaprezentował nam niezwykłe dla tego gatunku muzyki instrumenty, o tak trudnych i niecodziennych nazwach jak „didżeridu”, „kalimba” czy „rura deszczu”. Dzieci poznały ich budowę, a także melodie, jakie wydają. Wzięły również udział w improwizacji dźwiękowo-ruchowej, w czasie której przeniosły się w dalekie części świata, odbyły podróż pociągiem.
Każdy uczestnik spotkania miał okazję pograć na instrumentach np. bębnie.
To było doskonałe doświadczenie i ciekawa lekcja muzyki!
Już po egzaminach, obowiązek spełniony. Trzy dni zmagań z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego za nami. Teraz ostatni miesiąc nauki i zasłużone wakacje.
Opłata za obiady w czerwcu - 63 zł
Herbata 4 zł
Płatne do wtorku 06.06.2023r.
Jadłospis od dnia 29.05-02.06.2023.pdf
[nomore]Drzewa ograniczają zagrożenia wywołane zmianami klimatycznymi, których konsekwencje i straty ponosi cała przyroda. Angażując się w działania ekologiczne uczniowie klasy czwartej spędzili lekcję przyrody w terenie, sadząc młode drzewka przy naszej szkole. Z inicjatywy Pani Dyrektor rękami młodych przyrodników zostały posadzone klony, wierzby oraz rajskie jabłonie. Uczniowie wykonali również prace plastyczne, pogłębiając swoją wiedzę na temat sadzonych drzew. Mamy nadzieję, że przyszłe pokolenia będą mogły podziwiać piękny drzewostan otaczający naszą szkołę.
Dziękujemy Panu Andrzejowi za pomoc i wskazówki przy sadzeniu.
[nomore]Uczniowie klasy pierwszej na zajęciach omawiali życie pszczół. Pszczoły tworzą społeczność, którą nazywamy rodziną pszczelą. Dowiedzieliśmy się, że pszczoły dzielą się na robotnice, trutnie oraz królową. Królowa matka żyje najdłużej bo od 3 do 5 lat. Pszczoły to owady, których codziennie czynności wynikają z potrzeby przemieszczania się i żerowania, w ten sposób przyczyniają się do zapylania roślin. Pszczoły to specjalistki od zapylania drzew, krzewów i warzyw. Poza tym wytwarzają miód, który ma wiele cennych właściwości pozytywnie wpływających na organizm człowieka. Na koniec zajęć smakowaliśmy miód wielokwiatowy, pyłek kwiatowy i pierzgę. Wszystko nam smakowało, to były ciekawe zajęcia.
Gabriela Król
[nomore]W tym roku, tak jak w latach ubiegłych uczniowie klas 8 brali udział w warsztatach dotyczących radzenia sobie ze stresem przed egzaminem ósmoklasisty prowadzonych przez psychologa szkolnego. Poznali techniki, które pomagają w sytuacjach kiedy stres chce przejąć nad nami kontrolę, dowiedzieli się jak w najlepszy sposób przygotować swój organizm do trzydniowego maratonu egzaminacyjnego. Przed naszymi uczniami bardzo ważny moment, już jutro zaczną swoje zmagania na egzaminie kończącym szkołę podstawową. W związku z tym przed egzaminem zachęcam do skorzystania z „legalnej” ściągi, która znajduje się powyżej. Drodzy Uczniowie! Trzymamy wszyscy za Was kciuki i życzymy jak najlepszych wyników. Niech podczas egzaminu nieustannie towarzyszy Wam wiara we własne umiejętności. Będzie dobrze!
Psycholog – Małgorzata Śmigerska
Źródło zdjęcia: Facebook:kropki&kreski.
[nomore]18 maja odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rocznicy urodzin papieża Polaka – świętego Jana Pawła II. Był człowiekiem niezwykłym, wzorem do naśladowania. Dzisiejszym przedstawieniem z pewnością udało nam się przybliżyć postać Karola Wojtyły. Wszyscy występujący uczniowie doskonale wykonali powierzone im zadania. Wykazali się swoimi nietuzinkowymi talentami: sportowymi, muzycznymi, aktorskimi, pisarskimi. Pokazali, że przesłanie Jana Pawła II jest cały czas aktualne, że zostawił w nas ślad, odzywa się do nas ECHO NIEBIOS.
Anna Dembicka
[nomore]16 maja odbył się w naszej szkole konkurs ekologiczny dla klas I-III. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych uczniów, budzenie wrażliwości na piękno przyrody, zwiększanie poziomu świadomości ekologicznej. Reprezentanci wszystkich młodszych klas rozwiązywali test przyrodniczo – ekologiczny.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
1 miejsce - klasa 2
2 miejsce - klasa 3a
3 miejsce - klasa 3b
4 miejsce - klasa 1
Każda klasa otrzymała dyplom oraz nagrody.
Justyna Kowalczyk
Katarzyna Budzelewska
Występy wokalne uczniów: Lena i Franek-klasa 3a, Julia-klasa 2a, Tosia, Marietta i Helena-klasa 2a.
[nomore]16 maja uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Polskiej Niezapominajki. Dzień Polskiej Niezapominajki - to święto polskiej przyrody, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska. To także zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu ludzi, miejsc i sytuacji. W tym roku w szkole odbył się niezapominajkowy apel, podczas którego klasa 2 i 3a przypomniały ideę tego święta. Uczniowie wykonali niezapominajkowe kwiatki, opaski oraz wszyscy ubrali sie na niebiesko. To był wyjatkowy dzień dla dzieci, pełen radości, miłości i uśmiechu. W szkole zrobiło się błękitnie i nastrojowo.
Justyna Kowalczyk
Katarzyna Budzelewska
[nomore]Dnia 12 maja br. z okazji Dnia Niezapominajki została zorganizowana dla klas 4-8 gra logiczna escape room, która nosiła tytuł „Ocalić Ziemię” i poruszała zagadnienia ekologiczne. Pięć zespołów zmierzyło się z wyzwaniem uratowania naszej planety od zniszczenia. Uczestnicy mieli do zaliczenia 5 stacji, na których czekały ciekawe zadania do wykonania. Uczniowie musieli je wszystkie zrealizować, by zdobyć trzycyfrowy kod. Drużyna, której udało się zakończyć zabawę w najkrótszym czasie otrzymała nagrodę, a pozostałe zespoły otrzymały dyplomy.
Wygrała drużyna złożona z klas 6a i 6b. Gratulujemy!
Małgorzata Śmigierska
Monika Chmielecka
[nomore]W tym roku z okazji Dnia Ziemi nasza szkoła przystąpiła do festiwalu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pt. „Dzień Ziemi z CEO – Splątani ze światem”. Celem tego projektu było przede wszystkim umocnienie kontaktu człowieka z naturą, a także zachęcenie do podjęcia działań na rzecz naszej przyrody i środowiska. Wszyscy uczniowie naszej szkoły włączyli się w wykonanie zadań jakie były przewidziane w projekcie, m.in. było to stworzenie mapy wybranego miejsca w naszej okolicy, badanie wybranego terenu i dostrzeganie powiązań między różnymi elementami środowiska naturalnego (bioróżnorodnością) a człowiekiem i jego działalnością. Kolejnym zadaniem, które bardzo spodobało się naszym uczniom, było rozpoznawanie obiektów przyrody za pomocą wszystkich zmysłów oprócz wzroku. Poza zadaniami terenowymi, było również trochę teorii. Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w webinarze pt. „Cała szkoła (i okolica) na rzecz środowiska.” Tegoroczne obchody Dnia Ziemi dostarczyły naszym uczniom ciekawych przeżyć, przyrodniczych doświadczeń a przede wszystkim miło spędzonego czasu na łonie natury.
Psycholog – Małgorzata Śmigerska
[nomore]Dnia 8 maja 2023 roku w naszej szkole zagościła SZKOŁA NOWOCZESNEGO PASAŻERA w ramach której odbyły się następujące warsztaty:
Dzięki naszym gościom uczniowie oraz przedszkolaki odkrywali innowacyjne rozwiązania w komunikacji publicznej województwa pomorskiego.
Niezwykle życzliwa postawa edukatorów przyjaźnie wpłynęła na odbiór przedstawianych treści w czasie spotkania.
Dziękujemy za to niecodzienne spotkanie.
11 maja br. uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w spotkaniu z Panem Karolem Niemcem, który opowiedział nam o sowach, zamieszkujących tereny Pomorza. Dowiedzieliśmy się między innymi, jak nazywają się poszczególne sowy oraz gdzie i o jakiej porze lubią przebywać. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody. Jeszcze raz dziękujemy Panu Karolowi za poświęcony nam czas.
[nomore]Dnia 10 maja br. uczniowie klas czwartych wybrali się na wycieczkę do Gdańska Wrzeszcza. Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Teatrze Miniatura, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. „Momo”. „Momo” jest przypowieścią z wartościowym przesłaniem, opowiada o tym, że tylko moc dziecięcego serca – jego niewinność i czystość – jest w stanie pokonać smutny, korporacyjny świat dorosłych. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wystawa klocków LEGO i największa w Polsce kolekcja obrazów 3D, gdzie uczniowie dali się ponieść iluzji, tworząc unikalne i wyjątkowe zdjęcia ze swoim udziałem. W drodze powrotnej nie obyło się bez wizyty w restauracji McDonald’s.😉
Monika Chmielecka
Anna Dembicka
[nomore]Wiedząc, jak wielką i pozytywną rolę odgrywa sport w życiu ucznia, regularnie uczestniczymy w imprezach sportowych na różnym szczeblu. Za nami już takie spotkania jak:
- comiesięczne turnieje w piłkę siatkową „2” dziewcząt w Pelplinie, w których bierze udział 12 dziewcząt z naszej szkoły.
2 kwietnia Jagoda Szpojnarowicz oraz Maja Wszelak wywalczyły 1 miejsce na 28 drużyn.
- sparing w piłkę siatkową chłopców z ZSP w Gniewie.
Celem wyjazdu była integracja sportowa oraz sprawdzenie swoich możliwości przed igrzyskami powiatowymi.
- II Dziecięcy Memoriał Siatkarski Longina Nagórskiego w Gniewie – Dziewcząt i Chłopców
- 1 miejsce w Powiatowych Igrzyskach Dzieci w Piłce Siatkowej „2” Dziewcząt
- 2 miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Chłopców.