KONKURSY DOTYCZĄCE ŻYCIA I TWÓRCZOŚCI
JANUSZA KORCZAKA
Konkurs_czytelniczy_dla_klas_II-III_Mistrz_pieknego_czytania.pdf JANUSZ__KORCZAK_I_JEGO_LITERACKI__KROL_MACIUS_konkurs_dla_klas_IV-VI.pdf
Wiosna to czas czegoś nowego, czas wzrastania i przemiany. Przyroda powoli budzi się do życia, my też mamy więcej energii i to widać na naszych szkolnych korytarzach. Z tej okazji wykonaliśmy kolorowe plakaty, każda klasa ubrała się według wylosowanego koloru. Na korytarzach było widać dzieci ubrane na pomarańczowo, niebiesko, zielono i żółto. Oprócz tego w klasach robiliśmy smaczne, zdrowe wiosenne kanapki z nowalijkami, które wyrosły na naszych parapetach (rzeżucha, szczypiorek i bazylia). To był kolorowy i bardzo smaczny dzień.
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to ważna data, ponieważ właśnie 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data, czyli 21 dzień miesiąca nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego -trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Ale jaki związek z tym wszystkim mają kolorowe skarpetki? A właśnie taki, że zakładając tego dnia skarpetki „nie do pary” pokazujemy, że różnorodność jest piękna, jest to również wyraz tolerancji i solidarności z osobami chorującymi na zespół Downa. Na szkolnym korytarzu przygotowana została gazetka, w której zawarte zostały najważniejsze informacje dotyczące tej choroby. Cieszymy się, że nasi uczniowie tak licznie włączyli się dzisiaj w obchody tego dnia. Zapraszamy do galerii zdjęć – będzie kolorowo i wesoło!
Małgorzata Śmigerska - Psycholog
Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Profilaktyki. Poza zajęciami sportowymi, nasi uczniowie zostali poczęstowani smacznymi, owocowymi, ale przede wszystkim zdrowymi musami, które przygotowane zostały przez uczennice Samorządu Uczniowskiego. Nasza akcja miała na celu uświadomienie uczniom, jak ważna jest zdrowa dieta, która ma bardzo duży wpływ na Ich rozwój fizyczny i psychiczny. Musy okazały się też świetnym argumentem przekonującym o tym, że coś co jest zdrowe może być również smaczne. Potwierdzeniem tego była kolejka ustawiająca się po dolewkę naszej bomby witaminowej! Gdyby zdjęcia mogły oddać zapach byłoby bardzo owocowo, zapraszamy do fotorelacji.
21.03.2023 nasi uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w zajęciach pt. ,,RAZEM MÓWIMY STOP: PRZEMOCY I AGRESJI’’. Za organizację i przebieg zajęć odpowiadali pedagog szkolny Sławomir Grabalski oraz nauczyciel wychowania fizycznego Tomasz Janicki. Uczniowie mieli okazję do powiększenia swojej wiedzy w temacie agresji i przemocy, rodzajów i klasyfikacji tych zachowań. Także podczas omawiania zagadnień wybrani uczniowie zaprezentowali krótkie scenki, które przedstawiały zachowania przemocowe i agresywne. Równolegle do działań profilaktycznych odbywały się zajęcia sportowe gdzie uczniowie mieli okazję do udziału w atrakcyjnych konkurencjach międzyklasowych oraz aktywnego spędzenia tego czasu. Kolejnym działaniem było stworzenie klasowego plakatu profilaktycznego dotyczącego tematu przemocy i agresji. Na koniec rozdano uczniom ulotki profilaktyczne oraz drobne upominki.
Pierwszaki 13 marca założyły wiosenne ogródki na parapetach. Wysialiśmy rzeżuchę i bazylię, posadziliśmy cebulę.
Tydzień później...
Po raz szósty odbyło się VI Dyktando Krakowskie w dwóch kategoriach - open i junior. Dyktando te słyną z niezliczonych pułapek językowych, są naprawdę bardzo trudne. Choć to już szóste dyktando, my piszemy o nim pierwszy raz. A dlaczego? Poczytajcie poniżej fragment tekstu, z którym mierzyli się dorośli uczestnicy wydarzenia.
„W Bibliotece Jagiellońskiej huczy od półtrzecia dnia. Kodeks Behema okazał się palimpsestem. Prześwietlenie rentgenem ujawniło wcześniejsze zapiski niejakiego Borzyma, syna Borzygniewa z Żębocina. Rzadkowłosy kustosz Jagiellonki, skądinąd megamiłośnik herbaty pu-erh, rhythm and bluesa i maine coonów, a sezonowo beaujolais nouveau, został z nagła ściągnięty z urlopu, który spędzał w gminie Morzeszczyn, nieopodal kociewskiego Rzeżęcina.”
Ależ nam miło, mamy nadzieję, że po dyktandzie piszący sprawdzili, gdzież ten Morzeszczyn, leżący nieopodal Rzeżęcina.
ZAPRASZAMY NA KOCIEWIE!
Województwo pomorskie uruchomiło nowy portal wsparcia dla młodych osób w kryzysie psychicznym oraz Ich opiekunów „Lepsza przyszłość”. Jest to portal adresowany głównie do młodych osób w wieku 12 - 25 lat, rodziców oraz nauczycieli. Na stronie internetowej portalu znajdziemy m.in. adresy placówek udzielających pomocy i wsparcia, informacje dotyczące zaburzeń oraz kryzysów psychicznych. Link do strony: https://pomorskiedlaciebie.pl/
Małgorzata Śmigerska - psycholog
10 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie wiedzy o zdrowym stylu życia. Został on zorganizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców jako inicjatywa towarzysząca Ogólnopolskiemu Programowi Edukacyjnemu "Trzymaj Formę!". Koleżanki i koledzy z klasy 6 a, 6 b oraz 8 b zmagali się z trudnymi zadaniami z zakresu zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.
Cele konkursu to:
Do konkursu przystąpili: Amelia Klofczyńska, Artur Smoczyński, Patrycja Grucza, Klaudia Tomaszewska, Błażej Kaliszewski, Weronika Kotowska, Aleksander Najda, Jakub Maślanka, Maksymilian Słomski, Maciej Balewski, Filip Topczyński.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i dziękujemy za aktywność.
Anita Smoczyńska
W piątek 10 marca gościliśmy w naszej klasie pana Michała Muszyńskiego, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o swojej pracy. Celem spotkania była edukacja najmłodszych w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych i promocja właściwych postaw wśród dzieci. W barwnej prezentacji poznaliśmy Małego Amperka i wiemy, że z prądem nie ma żartów! To były bardzo ciekawe zajęcia. Dziękujemy!
Gabriela Król
Dnia 10 marca 2023 roku została zorganizowana wycieczka edukacyjna do Sądu Rejonowego w Tczewie, w której udział wzięli uczniowie klas 8 wraz z opiekunami: panią Małgorzatą Śmigerską i panem Sławomirem Grabalskim. W tym wyjątkowym dniu młodzież miała niecodziennie nadarzającą się okazję zwiedzenia gmachu sądu i zapoznania się z zasadami jego funkcjonowania. Uczniowie zostali oprowadzeni po kuluarach instytucji przez Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Tczewie – Pana Piotra Spławińskiego, który w niezwykle ciekawy sposób opowiedział Im o pracy sądu, aspektach pracy sędziego, adwokata i prokuratora. Młodzież miała także możliwość zobaczyć poszczególne pomieszczenia instytucji, takie jak: areszt, pokój przesłuchań dzieci, czy salę rozpraw, gdzie uczniowie poznali obowiązujące tam procedury. Podczas wizyty nasi uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi aktami prawnymi, przepisami dotyczącymi nieletnich oraz różnymi sytuacjami, które związane były z konkretnymi przypadkami łamania prawa przez osoby nieletnie. Uczniowie mieli również możliwość odczucia powagi sprawy, zasiadając przy stole sędziowskim oraz na ławie oskarżonych, a za zgodą Pana Sędziego mogli również wcielić się na moment w jego rolę zakładając na siebie togę sędziowską. Z pewnością nasza dzisiejsza wizyta w sądzie była dla naszych uczniów ciekawą formą zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń. Wszyscy zgodnie wykazali chęć przestrzegania prawa przez kontrolowanie swoich czynów i zachowań. Jeszcze raz dziękujemy serdecznie panu Wiceprezesowi Sądu Piotrowi Spławińskiemu za umożliwienie zwiedzenia Sądu Rejonowego w Tczewie oraz zapoznanie uczniów z zasadami funkcjonowania tej instytucji.
Małgorzata Śmigerska - Psycholog
„Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów.”
Pierre de Brantome
Międzynarodowy Dzień Kobiet od ponad wieku celebrowany w dniu 8 marca na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza naszej szkoły. W tym roku nasze uczennice z okazji swojego święta mogły poczuć się jak prawdziwe modelki paryskich wybiegów mody. Wyjątkowo w tym dniu mogły pozwolić sobie na wystrzałowe kreacje, makijaże, fryzury, a nawet manicure! Szkolni koledzy byli dziś bardzo mili dla swoich koleżanek, były życzenia, kwiaty, upominki – humory dopisywały, a to najważniejsze. Z okazji dzisiejszego święta przygotowana została również gazetka, przedstawiająca 8 historii ważnych dla świata kobiet. Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć z dzisiejszego dnia, a wszystkim Paniom tym młodszym i tym starszym Samorząd Uczniowski składa serdeczne życzenia: zdrowia, uśmiechu i dalszych sukcesów! Pamiętajmy – Siła jest kobietą!
Opiekunowie SU
7 marca podczas apelu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu o życiu i działalności Janusza Korczaka – przyszłego patrona naszej szkoły. Zwycięzcy oraz wyróżnieni otrzymali dyplomy oraz bardzo ciekawe książki. Gratulujemy!
Dnia 5 lutego w Pelplinie odbył się Czwarty Turniej Mini Piłki Siatkowej „2” Dziewcząt. Celem zawodów była popularyzacja gry w „mini” piłkę siatkową oraz ocena poziomu sportowego szkół. W imprezie wzięło udział aż 39 zespołów szkolnych i klubowych. Rozegrano 169 meczy na siedmiu boiskach. Poziom rozgrywek był wysoki. Dostanie się do pierwszej dziesiątki okazało się nie lada wyczynem. Nasza pierwsza „2” sprostała zadaniu zajmując wysokie 5 miejsce, natomiast drugi zespół uplasował się na 16 pozycji.
Naszą szkołę reprezentowało pięć dwójek, w skład których wchodziły następujące zawodniczki:
Jagoda Szpojnarowicz
Maja Wszelak
Selena Krzemińska
Maja Cybulska
Julia Pyrkowska
Amelia Pozorska
Laura Słomska
Michalina Reszke
Laura Jabłonka
Oliwia Potulska
Uczestnikami turnieju były szkoły i kluby z Gniewa, Pelplina, Subków, Starogardu Gdańskiego, Prabut, Kwidzyna i Morzeszczyna.
Ze sportowym pozdrowieniem
Nauczyciel w-f: Patrycjusz Bogdanowicz
W ostatnim czasie w naszej szkole odbył się remont łazienek i szatni przy sali gimnastycznej.
Zapraszam do albumu fotograficznego. Porównajcie sami. Na zdjęciach wyraźnie widać, że już najwyższy czas, aby w tej części szkoły odbył się remont. W sumie zdjęcia sprzed remontu pokazują, co powstało w roku 1985. Na owe czasy również było nowocześnie i wyjątkowo. Niewiele szkół w okolicy mogło poszczycić się posiadaniem tak dużej sali gimnastycznej i takiego zaplecza sanitarnego.
Ale… czas upływa, technologie idą do przodu, a używane pomieszczenia i sprzęt zużywają się.
Remont przedstawionych pomieszczeń to trochę ironia losu… mógł się odbyć dzięki Nagrodzie dla gminy Morzeszczyn z tytułu rosnącej odporności funduszu przeciwdziałania Covid 19 oraz środków własnych gminy.
W razie kolejnych trudnych pandemii powstało w szkole nowoczesne zaplecze, które będzie mogło zostać wykorzystane dla celów kryzysowych. Oczywiście mamy nadzieję, że już nigdy nie doświadczymy podobnego czasu, jak czas pandemii koronawirusa…
Powstały dwie szatnie, łazienki dla uczniów, natryski, łazienka dla niepełnosprawnych oraz dla personelu.
Wyposażyliśmy łazienki w asortyment sanitarny. Teraz marzą nam się nowe ławeczki do szatni oraz wieszaki. To nasze kolejne marzenie, które chcemy spełnić dla uczniów oraz gości korzystających z sali gimnastycznej.
Jest PIĘKNIE I NOWOCZEŚNIE!
Opłata za obiady w marcu - 103,50 zł
Herbata 4 zł
Płatne do poniedziałku 06.03.2023r.
Jadłospis od dnia 27.02-03.03.2023.pdf