• Wyjazd do Kręgielni "Centrum U7" w Gdańsku

    We wtorek 21 lutego 2023 r.  klasa 6b  udała się pociągiem na kręgle do Kręgielni "Centrum U7" w Gdańsku. Celem wycieczki było: propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja środowiska uczniowskiego, zacieśnianie relacji koleżeńskich.  Uczniowie mieli możliwość poznania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczyli się kulturalnego zachowania w miejscach publicznych. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą.

    Podróż PKP to nie była tylko przejażdżka pociągiem, ale uczniowie mieli okazję zapoznać się z tablicami informującymi o przyjazdach i odjazdach pociągów, o której godzinie i z którego peronu będą wracać.

    Lekcja na kręgielni była wspaniałą rozrywką dla młodzieży. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów. Pobyt w kręgielni dostarczył klasie wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas...  Było super!!!

  • Konkurs plastyczny "Zaślubiny z morzem" dla uczniów klas II -III, etap szkolny

    Uczniowie klas II i III naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym, którego celem było zainteresowanie historią i postacią  gen. Józefa Hallera, kształtowanie postawy twórczej, rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych oraz promowanie talentów. 
    Dzieci samodzielnie wykonały piękne pracę różnymi technikami plastycznymi. Wyróżnione prace przesłano do dalszego etapu II Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Zaślubiny z morzem"

    Wyniki konkursu
    1. Tymoteusz Dąbrowski kl.3a
    2. Franciszek Święcicki kl.3a
    3. Cezary Maciejewski kl.3a

    Wyróżnienia otrzymali:
    Paula Słomska kl.3a
    Olaf Gajewski

  • Światowy Dzień Walki z Depresją

    DEPRESJA – słowo, za którym kryje się poważna choroba. Właśnie dzisiaj -  23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją i tak jak co roku w naszej szkole nie zapomnieliśmy o tym ważnym dniu i o edukacji prozdrowotnej w tym temacie. W tym roku w naszej szkole uczniowie klas 8 wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez psychologa szkolnego na temat NASTOLETNIEJ DEPRESJI. Depresja jest bardzo podstępną chorobą związaną z zaburzeniami nastroju. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą co do częstości występowania chorobą na świecie. Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, który wymaga pomocy specjalisty. Skorzystanie z pomocy psychologa, lekarza psychiatry nie jest powodem do wstydu, wręcz przeciwnie! Jeżeli widzimy, że dzieje się z nami coś niepokojącego lub z kimś z naszych bliskich – reagujmy! Dbajmy o zdrowie psychiczne nasze i naszych bliskich. 

    Warto przypomnieć sobie numery telefonów, które przydają się kiedy szukamy pomocy:

    116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

    22 594 91 00 - Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji

    800 702 222 – Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

     Psycholog – Małgorzata Śmigerska

     

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, którego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

    Dla Polaków powinno być to ważne wydarzenie, ponieważ nasz język jest wyjątkowy i piękny, choć niezwykle trudny. Trzeba więc go pielęgnować, a Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest do tego dobrą okazją.

    Podstawowym założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona różnorodności językowej, ponieważ coraz więcej języków zanika. Od 1950 roku około 250 z 6 tysięcy języków świata zostało zapomnianych. Głównymi przyczynami są migracje społeczne, wymieranie narodów czy nadużywanie wyrazów obcojęzycznych. Szacuje się, że na całym świecie 40 procent populacji nie ma dostępu do edukacji w swoim rodzimym języku.

    Polacy chętnie angażują się w obchody święta z kilku powodów. Przede wszystkim mamy piękny, zróżnicowany język, który wyróżnia się na tle innych. O jego potędze świadczy fakt, że nawet sami Polacy mają trudności z opanowaniem niektórych jego zagadnień.

    W 1996 roku UNESCO opracowała Atlas Języków Zagrożonych, w którym znalazło się aż dziewięć języków z naszego kraju. Są to m. in. kaszubski, dolnosaksoński, białoruski, poleski, romski, rusiński, słowiński, jidysz, wilamowski. Cały czas trwa walka o zachowanie ostatniego z nich, którym posługuje się już nieliczna grupa starszych mieszkańców Wilamowic koło Bielska-Białej.

    Język polski odgrywa ważną rolę w naszym życiu. To nim się porozumiewamy między sobą. Badania naukowe wykazały, że ponad 80% z nas popełnia dziennie aż 150 błędów językowych. Przyczyną tego jest nadużywanie smartfonów, komputerów i nadmierne oglądanie telewizji. Coraz mniej czytamy książek, rozmawiamy ze sobą i piszemy ręcznie.

    Uczniowie naszej szkoły również uczcili ten szczególny dzień: wykonali piękne plakaty okolicznościowe oraz wzięli udział w lekcjach poświęconych ciekawostkom o języku polskim.

  • Informacja

    Jadłospis od dnia ​​​​​​​20.02-24.02.2023.pdf

  • BAL KARNAWAŁOWY KLAS I- III

    Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 16 lutego 2023 roku. Na pięknie udekorowanym holu szkolnym pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy, Batmanów, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas tańców i pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Wspaniale bawiliśmy się przy muzyce, którą przygotował  pan Przemysław Reszka ,,DJ PRZEMO'', a pani Monika Reszka  malowała dzieciom twarze. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

    Dziękujemy  państwu Reszka, dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!

                                                                                                    Gabriela Król

  • KOMUNIKATY DOTYCZĄCE REKRUTACJI

    Rekrutacja do klasy I SP w Morzeszczynie oraz do przedszkola trwa do 31 marca 2023 roku. Podanie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do publicznej wiadomości - nastąpi 12 kwietnia 2023 roku na stronie szkoły w zakładce dokumenty. Do 14 kwietnia 2023 roku rodzice będą mieli obowiązek potwierdzenia woli przyjęcia ucznia/dziecka wyrażonej we wniosku.

    Można tego dokonać telefonicznie do sekretariatu szkoły 58 5362787 lub pisemnie w sekretariacie szkoły.

    Kolejno 18 kwietnia 2023 nastąpi podanie ostatecznej listy uczniów/dzieci przyjętych i nieprzyjętych do klasy pierwszej i przedszkola. Wówczas postępowanie uzupełniające potrwa do 28 kwietnia 2023 roku.

    Zapraszamy.

  • Walentynki

    Miłość niejedno ma imię, czyli Walentynki w naszej szkole..                                                                               

    W tym roku Samorząd Uczniowski z okazji Święta Zakochanych zorganizował pocztę walentynkową za pomocą której można było przesłać kolorowe kartki walentynkowe swoim ulubionym kolegom i koleżankom. Walentynkowy Listonosz Kacper dostarczał wszystkie listy do adresatów, a było ich sporo. Każdy mógł sobie również zrobić walentynkowe zdjęcie w fotobudce. Kilka dni przed Walentynkami uczniowie Samorządu zachęcali koleżanki i kolegów aby w dzień 14 lutego wszyscy ubrali się na czerwono. I tak też się stało, dzisiaj zdecydowanie dominował ten kolor, sukienki, koszule, bluzy, spodnie, rajstopy, koszulki.. wszystko w pięknych odcieniach czerwieni. Na drzwiach klas pojawiły się krótkie ciekawostki dotyczące Walentynek, obchodów tego święta w Polsce i za granicą. Zrobiona została także gazetka walentynkowa, która przedstawia jak w różnych językach można powiedzieć te magiczne słowa.. „Kocham Cię”.

    Z okazji Walentynek składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia, szczęścia i miłości, nie tylko do drugiej osoby, ale przede wszystkim do samego siebie!

    Opiekunowie SU

  • Konkurs o Januszu Korczaku

    7 lutego 2023 roku został rozstrzygnięty konkurs adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły dotyczący życia i działalności Janusza Korczaka. Polegał on na:

    1. napisaniu wiersza o Januszu Korczaku,
    2. wykonaniu lapbooka o tematyce związanej z życiem i działalnością Janusza Korczaka.

    Cele konkursu:

    1. przybliżenie uczniom biografii Janusza Korczaka,
    2. wykazanie się przez dzieci zdolnościami literackimi oraz artystycznymi,
    3. zwrócenie uwagi przez uczniów na estetykę wykonanych prac.

    W konkursie wzięło udział 39 uczniów.

    Jury w składzie:

    1. Monika Chmielecka,
    2. Hanna Chudyka,
    3. Anna Dembicka,
    4. Justyna Hajduk

    przyznało następujące miejsca:

    a) w konkursie na najlepszy wiersz o Januszu Korczaku:

    I miejsce Marta Domert z klasy VIa

    II miejsce Jakub Maślanka z klasy VIIIb

    III miejsce Adam Maślanka z klasy Va

    b) w konkursie na najładniejszy lapbook:

    (kategoria klas I - IV)

    I miejsce Antonina Wika z klasy II

    II miejsce Anna Zawiszewska z klasy II

    III miejsce Laura Słomska z klasy IVa

    wyróżnienia:

    Dorian Fortuna z klasy I

    Amelia Drozdowska z klasy II

    Olaf Gajewski z klasy II

    Agata Rogalewska z klasy II

    Nadia Wiśniewska z klasy II

    Wiktoria Płochacka z klasy IIIa

    (kategoria klas V – VIII)

    I miejsce  Marta Dembicka i Jagoda Szpojnarowicz (obie z klasy V).

     

    Aleksandra Graban, Anna Dembicka, Hanna Chudyka

  • Informacja

    Jadłospis od dnia 13.02-17.02.2023.pdf

  • PODSUMOWANIE AKCJI LIDLA ,,SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”

    Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w akcję Lidla i zbierali dla nas „Talenciaki”. Dzięki zakupom, które robiliście Państwo w Lidlu, uzbieraliśmy ponad 1000 talenciaków. Wszystkie pomoce wykorzystamy na zajęciach. Zamówiliśmy następujące nagrody:

    TABLICA MAGNETYCZNA UKŁAD POKARMOWY – 2 SZTUKI

    ZESTAW PLASTYCZNY – FARBY, BLOKI, PLASTELINA, KREDKI

    TABLICA MAGNETYCZNA PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA – 2 SZTUKI

    Nagrodami obdarowaliśmy przedszkolaków i naszych kolegów ze starszych klas. Wszystkie pomoce wykorzystamy na zajęciach!

    Jeszcze raz bardzo, bardzo wszystkim dziękujemy uczniowie wraz nauczycielami

  • Spotkanie z babcią i dziadkiem w szkole

    W piątek 10 lutego  uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami przygotowali spotkanie z babcią i dziadkiem. Z tej okazji przygotowaliśmy program artystyczny, były życzenia, piosenki, tańce oraz gra na instrumentach. Wszyscy nasi goście otrzymali  symboliczny prezencik.

  • Dzień Bezpiecznego Internetu

    W tym roku 7 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień ten powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od kilku lat przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W naszej szkole z okazji tego dnia została przeprowadzona akcja informacyjna, na szkolnych korytarzach rozwieszone zostały różne grafiki informujące o tym jak bezpiecznie poruszać się w sieci i jakie zagrożenia mogą tam na nas czekać. Przygotowane zostały również ulotki dla uczniów i Ich rodziców. Dodatkowo wychowawcy klas otrzymali link do prezentacji multimedialnej związanej z Dniem Bezpiecznego Internetu rekomendowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, który wykorzystają na zajęciach wychowawczych ze swoją klasą.

  • UWAGA UCZNIOWIE, RODZICE: TERMINY REKRUTACJII DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

  • ZDROWY PIĄTEK U PIERWSZAKÓW!

    Bardzo się staramy nie jeść słodyczy w piątki. A tym razem robiliśmy koktajle mleczno - owocowe. Były pyszne!

  • Informacja

    Opłata za obiady w lutym - 90 

    Herbata 4 zł

    Płatne do poniedziałku  06.02.2023r.

    Jadłospis od dnia 06.02-10.02.2023.pdf

  • PROFILAKTYKA CZERNIAKA

    Już drugi rok nasza szkoła bierze udział w realizacji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Z tej okazji w dniu dzisiejszym klasy 4 - 8 wzięły udział w lekcji otwartej „ABCDE Czerniaka”. Uczniowie zostali zapoznani z następującymi zagadnieniami:

    • co to jest czerniak?
    • jak go rozpoznać?
    • gdzie najczęściej lokalizuje się czerniak i jakie są jego rodzaje?
    • kto najczęściej choruje na czerniaka?

    Szczególną uwagę zwróciliśmy na profilaktykę. Świadomość zapobiegania pojawieniu się zmian na skórze jest niezwykle ważna. Wdrożenie odpowiedniej profilaktyki ekspozycji na słońce, a później obserwacji ewentualnych zmian jest czynnikiem chroniącym, ponieważ zapadalność na czerniaka w Polsce jest o 20% wyższa niż w Europie. 

    Czerniak jest to nowotwór złośliwy melanocytów. Najczęściej pojawia się na skórze, ale może wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. 

    ABCDE Czerniaka, czyli jak badać pieprzyki i znamiona:

     

    A - asymetria np. znamię "wylewające się" na jedną stronę;

    B - brzegi nieregularne, nierównomierne, poszarpane, posiadające zgrubienia,

    C - czerwony lub czarny i niejednolity kolor;

    D - duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6mm;

    E - ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

     

    A jak możemy się uchronić przed nowotworami skóry?

    • Raz w miesiącu oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe.
    • Jak zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, udaj się do chirurga-onkologa.
    • Pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych.
    • Unikaj słońca w godzinach 10.00-15.00.
    • Nie opalaj się w solarium.
    • Przynajmniej raz na rok odwiedzaj dermatologa lub chirurga-onkologa.

    Źródło: https://akademiaczerniaka.org

    Anita Smoczyńska

  • Warsztatowy wyjazd

    Korzystając z zaproszenia Dyrekcji Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tczewie, wczoraj 1 lutego trzy uczennice klas ósmych naszej szkoły wzięły udział w warsztatach, które miały na celu opracowanie informatora na temat szkół ponadpodstawowych naszego powiatu. Warsztaty odbyły się w I LO im. Marii Skłodowskiej - Curie w Tczewie. Poza tworzeniem informatora i pogłębianiem kreatywnego myślenia, nasze uczennice miały okazję także poznać rówieśników z innych szkół, porozmawiać o planach dotyczących wyboru szkoły średniej. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu, które wzbogaciło nasze uczennice o kolejne nowe doświadczenia.

    Psycholog – Małgorzata Śmigerska

  • Konkurs plastyczny na projekt sztandaru Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie

    Szkoła w Morzeszczynie ponownie zachęca wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie plastycznym na projekt sztandaru szkoły. Sztandar ma być poświęcony podczas uroczystości nadania szkole imienia wiosną tego roku. Będzie on też symbolem naszej placówki podczas uroczystości szkolnych i pozaszkolnych.

    Projekt plastyczny sztandaru może być wykonany na papierze w formacie:

                   100cm x 100cm (skala 1:1),

                    50cm x 50 cm (skala 1:2),

                    25m x 25 cm (skala 1:4),

                    lub na nośniku cyfrowym  w formacie JPG.

    Strona główna sztandaru (awers) powinna być wykonana w barwach biało-czerwonych z wizerunkiem orła białego i okalającym napisem „BÓG HONOR OJCZYZNA” lub „RZECZPOSPOLITA POLSKA”.

    Strona odwrotna (rewers) może zawierać ciekawy projekt literniczy nazwy „Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Morzeszczynie”, obraz graficzny związany z nadanym imieniem (czyli Januszem Korczakiem), np.: wizerunek postaci, symbol-cytat lub ilustrację z nią związaną.

    Do podpisanego projektu plastycznego należy dołączyć zamieszczoną w dołączonym Regulaminie Kartę zgłoszenia i odpowiednie oświadczenie oraz przekazać je do sekretariatu szkoły w terminie do 15.02.2023r.

    Szczegóły udziału w konkursie znajdują się w załączonym regulaminie.

    Regulamin-konkursu-plastycznego-na-projekt-sztandar.pdf

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Morzeszczynie
    ul. Kociewska 3
    83-132 Morzeszczyn
  • (58)536-27-87

Galeria zdjęć