We wtorek 21 lutego 2023 r. klasa 6b udała się pociągiem na kręgle do Kręgielni "Centrum U7" w Gdańsku. Celem wycieczki było: propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja środowiska uczniowskiego, zacieśnianie relacji koleżeńskich. Uczniowie mieli możliwość poznania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczyli się kulturalnego zachowania w miejscach publicznych. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą.
Podróż PKP to nie była tylko przejażdżka pociągiem, ale uczniowie mieli okazję zapoznać się z tablicami informującymi o przyjazdach i odjazdach pociągów, o której godzinie i z którego peronu będą wracać.
Lekcja na kręgielni była wspaniałą rozrywką dla młodzieży. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów. Pobyt w kręgielni dostarczył klasie wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas... Było super!!!
Uczniowie klas II i III naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym, którego celem było zainteresowanie historią i postacią gen. Józefa Hallera, kształtowanie postawy twórczej, rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych oraz promowanie talentów.
Dzieci samodzielnie wykonały piękne pracę różnymi technikami plastycznymi. Wyróżnione prace przesłano do dalszego etapu II Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Zaślubiny z morzem"
Wyniki konkursu
1. Tymoteusz Dąbrowski kl.3a
2. Franciszek Święcicki kl.3a
3. Cezary Maciejewski kl.3a
Wyróżnienia otrzymali:
Paula Słomska kl.3a
Olaf Gajewski
DEPRESJA – słowo, za którym kryje się poważna choroba. Właśnie dzisiaj - 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją i tak jak co roku w naszej szkole nie zapomnieliśmy o tym ważnym dniu i o edukacji prozdrowotnej w tym temacie. W tym roku w naszej szkole uczniowie klas 8 wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez psychologa szkolnego na temat NASTOLETNIEJ DEPRESJI. Depresja jest bardzo podstępną chorobą związaną z zaburzeniami nastroju. Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą co do częstości występowania chorobą na świecie. Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, który wymaga pomocy specjalisty. Skorzystanie z pomocy psychologa, lekarza psychiatry nie jest powodem do wstydu, wręcz przeciwnie! Jeżeli widzimy, że dzieje się z nami coś niepokojącego lub z kimś z naszych bliskich – reagujmy! Dbajmy o zdrowie psychiczne nasze i naszych bliskich.
Warto przypomnieć sobie numery telefonów, które przydają się kiedy szukamy pomocy:
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
22 594 91 00 - Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
800 702 222 – Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
Psycholog – Małgorzata Śmigerska
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, którego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Dla Polaków powinno być to ważne wydarzenie, ponieważ nasz język jest wyjątkowy i piękny, choć niezwykle trudny. Trzeba więc go pielęgnować, a Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest do tego dobrą okazją.
Podstawowym założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest ochrona różnorodności językowej, ponieważ coraz więcej języków zanika. Od 1950 roku około 250 z 6 tysięcy języków świata zostało zapomnianych. Głównymi przyczynami są migracje społeczne, wymieranie narodów czy nadużywanie wyrazów obcojęzycznych. Szacuje się, że na całym świecie 40 procent populacji nie ma dostępu do edukacji w swoim rodzimym języku.
Polacy chętnie angażują się w obchody święta z kilku powodów. Przede wszystkim mamy piękny, zróżnicowany język, który wyróżnia się na tle innych. O jego potędze świadczy fakt, że nawet sami Polacy mają trudności z opanowaniem niektórych jego zagadnień.
W 1996 roku UNESCO opracowała Atlas Języków Zagrożonych, w którym znalazło się aż dziewięć języków z naszego kraju. Są to m. in. kaszubski, dolnosaksoński, białoruski, poleski, romski, rusiński, słowiński, jidysz, wilamowski. Cały czas trwa walka o zachowanie ostatniego z nich, którym posługuje się już nieliczna grupa starszych mieszkańców Wilamowic koło Bielska-Białej.
Język polski odgrywa ważną rolę w naszym życiu. To nim się porozumiewamy między sobą. Badania naukowe wykazały, że ponad 80% z nas popełnia dziennie aż 150 błędów językowych. Przyczyną tego jest nadużywanie smartfonów, komputerów i nadmierne oglądanie telewizji. Coraz mniej czytamy książek, rozmawiamy ze sobą i piszemy ręcznie.
Uczniowie naszej szkoły również uczcili ten szczególny dzień: wykonali piękne plakaty okolicznościowe oraz wzięli udział w lekcjach poświęconych ciekawostkom o języku polskim.
Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 16 lutego 2023 roku. Na pięknie udekorowanym holu szkolnym pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy, Batmanów, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas tańców i pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Wspaniale bawiliśmy się przy muzyce, którą przygotował pan Przemysław Reszka ,,DJ PRZEMO'', a pani Monika Reszka malowała dzieciom twarze. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy państwu Reszka, dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. Kolejny bal karnawałowy już za rok!
Gabriela Król
Rekrutacja do klasy I SP w Morzeszczynie oraz do przedszkola trwa do 31 marca 2023 roku. Podanie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do publicznej wiadomości - nastąpi 12 kwietnia 2023 roku na stronie szkoły w zakładce dokumenty. Do 14 kwietnia 2023 roku rodzice będą mieli obowiązek potwierdzenia woli przyjęcia ucznia/dziecka wyrażonej we wniosku.
Można tego dokonać telefonicznie do sekretariatu szkoły 58 5362787 lub pisemnie w sekretariacie szkoły.
Kolejno 18 kwietnia 2023 nastąpi podanie ostatecznej listy uczniów/dzieci przyjętych i nieprzyjętych do klasy pierwszej i przedszkola. Wówczas postępowanie uzupełniające potrwa do 28 kwietnia 2023 roku.
Zapraszamy.
Miłość niejedno ma imię, czyli Walentynki w naszej szkole..
W tym roku Samorząd Uczniowski z okazji Święta Zakochanych zorganizował pocztę walentynkową za pomocą której można było przesłać kolorowe kartki walentynkowe swoim ulubionym kolegom i koleżankom. Walentynkowy Listonosz Kacper dostarczał wszystkie listy do adresatów, a było ich sporo. Każdy mógł sobie również zrobić walentynkowe zdjęcie w fotobudce. Kilka dni przed Walentynkami uczniowie Samorządu zachęcali koleżanki i kolegów aby w dzień 14 lutego wszyscy ubrali się na czerwono. I tak też się stało, dzisiaj zdecydowanie dominował ten kolor, sukienki, koszule, bluzy, spodnie, rajstopy, koszulki.. wszystko w pięknych odcieniach czerwieni. Na drzwiach klas pojawiły się krótkie ciekawostki dotyczące Walentynek, obchodów tego święta w Polsce i za granicą. Zrobiona została także gazetka walentynkowa, która przedstawia jak w różnych językach można powiedzieć te magiczne słowa.. „Kocham Cię”.
Z okazji Walentynek składamy wszystkim najserdeczniejsze życzenia, szczęścia i miłości, nie tylko do drugiej osoby, ale przede wszystkim do samego siebie!
Opiekunowie SU
7 lutego 2023 roku został rozstrzygnięty konkurs adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły dotyczący życia i działalności Janusza Korczaka. Polegał on na:
Cele konkursu:
W konkursie wzięło udział 39 uczniów.
Jury w składzie:
przyznało następujące miejsca:
a) w konkursie na najlepszy wiersz o Januszu Korczaku:
I miejsce Marta Domert z klasy VIa
II miejsce Jakub Maślanka z klasy VIIIb
III miejsce Adam Maślanka z klasy Va
b) w konkursie na najładniejszy lapbook:
(kategoria klas I - IV)
I miejsce Antonina Wika z klasy II
II miejsce Anna Zawiszewska z klasy II
III miejsce Laura Słomska z klasy IVa
wyróżnienia:
Dorian Fortuna z klasy I
Amelia Drozdowska z klasy II
Olaf Gajewski z klasy II
Agata Rogalewska z klasy II
Nadia Wiśniewska z klasy II
Wiktoria Płochacka z klasy IIIa
(kategoria klas V – VIII)
I miejsce Marta Dembicka i Jagoda Szpojnarowicz (obie z klasy V).
Aleksandra Graban, Anna Dembicka, Hanna Chudyka
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy czynnie zaangażowali się w akcję Lidla i zbierali dla nas „Talenciaki”. Dzięki zakupom, które robiliście Państwo w Lidlu, uzbieraliśmy ponad 1000 talenciaków. Wszystkie pomoce wykorzystamy na zajęciach. Zamówiliśmy następujące nagrody:
TABLICA MAGNETYCZNA UKŁAD POKARMOWY – 2 SZTUKI
ZESTAW PLASTYCZNY – FARBY, BLOKI, PLASTELINA, KREDKI
TABLICA MAGNETYCZNA PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA – 2 SZTUKI
Nagrodami obdarowaliśmy przedszkolaków i naszych kolegów ze starszych klas. Wszystkie pomoce wykorzystamy na zajęciach!
Jeszcze raz bardzo, bardzo wszystkim dziękujemy uczniowie wraz nauczycielami
W piątek 10 lutego uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami przygotowali spotkanie z babcią i dziadkiem. Z tej okazji przygotowaliśmy program artystyczny, były życzenia, piosenki, tańce oraz gra na instrumentach. Wszyscy nasi goście otrzymali symboliczny prezencik.
W tym roku 7 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień ten powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od kilku lat przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W naszej szkole z okazji tego dnia została przeprowadzona akcja informacyjna, na szkolnych korytarzach rozwieszone zostały różne grafiki informujące o tym jak bezpiecznie poruszać się w sieci i jakie zagrożenia mogą tam na nas czekać. Przygotowane zostały również ulotki dla uczniów i Ich rodziców. Dodatkowo wychowawcy klas otrzymali link do prezentacji multimedialnej związanej z Dniem Bezpiecznego Internetu rekomendowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, który wykorzystają na zajęciach wychowawczych ze swoją klasą.
Bardzo się staramy nie jeść słodyczy w piątki. A tym razem robiliśmy koktajle mleczno - owocowe. Były pyszne!
Opłata za obiady w lutym - 90 zł
Herbata 4 zł
Płatne do poniedziałku 06.02.2023r.
Jadłospis od dnia 06.02-10.02.2023.pdf
Już drugi rok nasza szkoła bierze udział w realizacji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka. Z tej okazji w dniu dzisiejszym klasy 4 - 8 wzięły udział w lekcji otwartej „ABCDE Czerniaka”. Uczniowie zostali zapoznani z następującymi zagadnieniami:
Szczególną uwagę zwróciliśmy na profilaktykę. Świadomość zapobiegania pojawieniu się zmian na skórze jest niezwykle ważna. Wdrożenie odpowiedniej profilaktyki ekspozycji na słońce, a później obserwacji ewentualnych zmian jest czynnikiem chroniącym, ponieważ zapadalność na czerniaka w Polsce jest o 20% wyższa niż w Europie.
Czerniak jest to nowotwór złośliwy melanocytów. Najczęściej pojawia się na skórze, ale może wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej.
ABCDE Czerniaka, czyli jak badać pieprzyki i znamiona:
A - asymetria np. znamię "wylewające się" na jedną stronę;
B - brzegi nieregularne, nierównomierne, poszarpane, posiadające zgrubienia,
C - czerwony lub czarny i niejednolity kolor;
D - duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6mm;
E - ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.
A jak możemy się uchronić przed nowotworami skóry?
Źródło: https://akademiaczerniaka.org
Anita Smoczyńska
Korzystając z zaproszenia Dyrekcji Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tczewie, wczoraj 1 lutego trzy uczennice klas ósmych naszej szkoły wzięły udział w warsztatach, które miały na celu opracowanie informatora na temat szkół ponadpodstawowych naszego powiatu. Warsztaty odbyły się w I LO im. Marii Skłodowskiej - Curie w Tczewie. Poza tworzeniem informatora i pogłębianiem kreatywnego myślenia, nasze uczennice miały okazję także poznać rówieśników z innych szkół, porozmawiać o planach dotyczących wyboru szkoły średniej. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu, które wzbogaciło nasze uczennice o kolejne nowe doświadczenia.
Psycholog – Małgorzata Śmigerska
Szkoła w Morzeszczynie ponownie zachęca wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie plastycznym na projekt sztandaru szkoły. Sztandar ma być poświęcony podczas uroczystości nadania szkole imienia wiosną tego roku. Będzie on też symbolem naszej placówki podczas uroczystości szkolnych i pozaszkolnych.
Projekt plastyczny sztandaru może być wykonany na papierze w formacie:
100cm x 100cm (skala 1:1),
50cm x 50 cm (skala 1:2),
25m x 25 cm (skala 1:4),
lub na nośniku cyfrowym w formacie JPG.
Strona główna sztandaru (awers) powinna być wykonana w barwach biało-czerwonych z wizerunkiem orła białego i okalającym napisem „BÓG HONOR OJCZYZNA” lub „RZECZPOSPOLITA POLSKA”.
Strona odwrotna (rewers) może zawierać ciekawy projekt literniczy nazwy „Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Morzeszczynie”, obraz graficzny związany z nadanym imieniem (czyli Januszem Korczakiem), np.: wizerunek postaci, symbol-cytat lub ilustrację z nią związaną.
Do podpisanego projektu plastycznego należy dołączyć zamieszczoną w dołączonym Regulaminie Kartę zgłoszenia i odpowiednie oświadczenie oraz przekazać je do sekretariatu szkoły w terminie do 15.02.2023r.
Szczegóły udziału w konkursie znajdują się w załączonym regulaminie.