O kondycję fizyczną powinniśmy dbać każdego dnia. Wraz ze zbilansowaną dietą jest podstawą zdrowego życia. Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym jest ponad cztery razy większe niż u jego rówieśników o właściwej masie ciała. Zbyt dużo cukru oraz tłuszczu w posiłkach bywa często przyczyną wielu chorób już w wieku szkolnym. Niepokojącym zjawiskiem jest również nadmierne spożywanie napojów energetycznych przez dzieci i młodzież. Nadwaga i otyłość stały się ogólnoświatową epidemią.
Te i inne aspekty zostały przedstawione na apelu profilaktycznym, który przygotowała klasa V a. Uczniowie w ciekawy sposób zaprezentowali pozytywne skutki aktywności fizycznej oraz zdrowej diety, ale także ukazali szereg negatywnych konsekwencji niedbania o swoje zdrowie.
Wniosek z tego jest taki:
CHCESZ BYĆ RADOSNY I ZDROWY,
SZANUJ SWE ŻYCIE A SUKCES GOTOWY.
Decyzją uczniów i rodziców patronem Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie ma zostać Janusz Korczak. W związku z tym Szkoła ogłasza konkurs plastyczny na projekt sztandaru nawiązujący do tej znamienitej postaci. Mogą do niego przystąpić uczniowie, rodzice, dziadkowie, nauczyciele, byli absolwenci i inne osoby sympatyzujące ze Szkołą Podstawową w Morzeszczynie. Szczegóły uczestnictwa określa zamieszczony w załączniku Regulamin konkursu plastycznego na projekt sztandaru. Zapraszamy do czynnego udziału: Regulamin-konkursu-plastycznego-na-projekt-sztandaru.pdf
Organizatorzy
Każdy z nas ma w sobie coś wyjątkowego! Jak wytropić swój talent? Talent oznacza naturalny potencjał człowieka, jego naturalne predyspozycje. Każdy człowiek jest obdarzony talentami. Człowiek posiada wiele talentów, ale kilka z nich (około pięciu) jest wiodących. Instytut Gallupa do tej pory wyróżnił 34 talenty. Celem tego przedsięwzięcia jest pokazanie naszej społeczności utalentowanych uczniów naszej szkoły. Poza tym chcemy wzmacniać pozytywny obraz dzieci, aby czuły się dowartościowane, zauważone i docenione. Chcemy, aby podnosiły swoje umiejętności w obszarze aktywności muzycznej, ruchowej, plastycznej, a także działalności twórczej. Bardzo się cieszymy, że możemy pokazać naszych uczniów, jesteśmy z Was dumni!
Wasi nauczyciele
Zachęcamy do zapoznania się z bardzo ciekawą historią opisaną przez Kena Robinsona w jego głośnej książce The Element:
W latach `30. XX wieku pewni rodzice bardzo martwili się zachowaniem swojej małej córeczki Gillian: ciągle się wierciła i nie mogła usiedzieć w miejscu. Dzisiejsi specjaliści zapewne orzekliby, że cierpi na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), jednak wtedy nie był on znany. Rodzice zabrali więc córeczkę do psychiatry. Ten przez jakiś czas prowadził rozmowę z rodzicami i dziewczynką, po czym poprosił ją, żeby zaczekała na nich w gabinecie, ponieważ on i rodzice chcą jeszcze chwilę porozmawiać. Ów specjalista i rodzice wyszli z gabinetu, ale przed wyjściem z pomieszczenia włączył on radio. Rodzice mieli możliwość obserwacji jak zachowywała się dziewczynka pozostawiona sama z muzyką w gabinecie. Dziewczynka zaczęła spontanicznie tańczyć i poruszała się przy tym z nadzwyczajną lekkością i gracją. Rodzice byli zadziwieni, a lekarz zwrócił się do mamy dziewczynki: Pani Lynne, Gillian nie jest chora. Jest tancerką. Niech pani zabierze ją do szkoły tańca. Gillian Lynne była światowej sławy tancerką, baleriną i choreografem, a o mały włos zostałaby z tego „wyleczona”.
BĄDŹ ŻYCZLIWY PRZEZ CAŁY ROK
21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który obchodzony jest już aż w ponad 180 krajach! Oczywiście nasza szkoła również świętowała ten wyjątkowy dzień. Drzwi klas i korytarze przyozdobione były obrazkami nawiązującymi do Dnia Życzliwości, uczennice Samorządu Uczniowskiego obdarowywały uczniów oraz pracowników szkoły karteczkami, na których był miły cytat poprawiający humor. Tego dnia bardziej niż zwykle można było zauważyć uśmiechnięte twarze uczniów i nauczycieli. Ten dzień miał także przypomnieć nam wszystkim i tym młodszym i tym starszym, że kiedy stajemy się dla wszystkich bardziej życzliwy, wtedy cały świat staje się szczęśliwszy. Pamiętajmy o dobrych uczynkach, promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra codziennie, nie tylko od święta.
20 listopada na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest to radosny i wyjątkowy dzień, który niesie poważne przesłanie. W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka mają szczególny przekaz, otóż w tym roku organizacja UNICEF, która jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie chce zwrócić naszą uwagę na okazywanie wsparcia wszystkim dzieciom na całym świecie, których prawa nie są respektowane, a często niestety łamane! Tak jak pisał Janusz Korczak: „Nie ma dzieci – są ludzie.” Dziecko to przede wszystkim CZŁOWIEK, a prawa dziecka to jedna z kategorii zaliczanych do szerokiej grupy praw człowieka, przysługują one każdemu dziecku bez wyjątku i powinny być przestrzegane przez każdego dorosłego. Pamiętajmy każdy ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.
Warto przy okazji tej ważnej daty przypomnieć sobie numery telefonów, które są przydatne gdy szukamy pomocy:
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania przy Rzeczniku Praw Dziecka
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
W naszej szkole w najbliższy czwartek odbędzie się uroczysty apel z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
Psycholog – Małgorzata Śmigerska
18 listopada 2022r. na terenie Orlika w Morzeszczynie odbyły się biegi z okazji Narodowego Święta Niepodległości o Puchar Dyrektora Szkoły. W zawodach uczestniczyli uczniowie klas 4-8. Dzieci rywalizowały na dystansach 600 metrów i 1000 metrów w kategoriach dziewczęta klasy 4-6 oraz 7-8 i chłopacy klasy 4-6 oraz 7-8. W sumie w zawodach wzięło udział ponad 50 zawodniczek i zawodników z czego bardzo się cieszymy!
A o to wyniki:
W kategorii dziewcząt grupy młodszej (klasy 4-6)
I m-ce: Patrycja Prill kl. 6b
II m-ce: Marta Domert kl. 6a
III m-ce: Laura Słomska kl.4a
W kategorii dziewcząt grupy starszej (klasy 7-8)
I m-ce: Oliwia Gądek kl. 8b
II m-ce: Natasza Potulska kl. 7a
III m-ce: Agata Łapa kl. 7a
W kategorii chłopców grupy młodszej (klasy 4-6)
I m-ce: Szymon Więckowski kl. 5a
II m-ce: Kamil Kotowski kl. 5a
III m-ce: Paweł Kamrowski kl. 6b
W kategorii chłopców grupy starszej (klasy 7-8)
I m-ce: Jakub Maślanka kl. 8b
II m-ce: Filip Bruchwalski kl. 8a
III m-ce: Oskar Szwarc kl. 7a
Wszystkim uczestnikom biegu bardzo dziękujemy za udział a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sportowych sukcesów! Oficjalne wręczenie nagród nastąpi na najbliższym szkolnym apelu.
Małgorzata Śmigerska - Psycholog
Nasza szkoła w tym roku przyłączyła się po raz kolejny do projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”. Głównym założeniem tej akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego odwiedzili miejsca pamięci, które znajdują się w naszej okolicy by zapalić znicz i oddać hołd zmarłym. Jedno z nich to Pomnik ofiar II Wojny Światowej w Rzeżęcinie, drugie to Tablica upamiętniająca ofiary hitleryzmu z Gromady Gąsiorki a także Tablica epitafijna w Lipiej Górze na której umieszczono 15 nazwisk ofiar okupacji hitlerowskiej. Jesteśmy dumni z odpowiedzialnej i patriotycznej postawy uczniów naszej szkoły.
Opiekunowie SU
Z ogromną radością informujemy, że mamy drugą nagrodę z LIDLA. Zestaw plastyczny, znajdują się tam: farby plakatowe, plastelina, kredki świecowe, różne pędzle i bloki rysunkowe. Wszystko wykorzystamy na lekcjach plastyki, bardzo się cieszymy i dziękujemy!!
Gabriela Król
11 listopada dla dzieci jest okazją do rozmów o patriotyzmie. Święto Niepodległości to dzień, kiedy warto rozmawiać o symbolach narodowych, o tym, co to dla nas znaczy, że mieszkamy w Polsce, czym jest ojczyzna i wolność. Klasy I-III naszej szkoły z okazji tego ważnego święta państwowego, brały udział w koncertcie edukacyjnym dla dzieci "Co to jest Niepodległość?" W czasie wspónej interaktywnej nauki dzieci mogły odpowiadać na pytania, śpiewać i maszerować.
Jak co roku, uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie włączyli się do obchodów Święta Niepodległości. Z tej okazji odbyły się apele okolicznościowe oraz wspólnie odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego". W trakcie tych wydarzeń dzieci i młodzież poinformowano o okolicznościach historycznych odzyskanej niepodległości, powstania „Mazurka Dąbrowskiego” i znaczeniu niepodległości dla życia kolejnych pokoleń Polaków. Wysłuchano też okolicznościowe wiersze i piosenki oraz wspólnie odśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego”.
- Grupy przedszkolne i klasy I-III wzięły udział w apelu online,
- Klasy IV-VIII uczestniczyły w apelu przygotowanym przez klasę VIa pod kierunkiem p. Karoliny Bendyk,
- Po okolicznościowych apelach wszystkie dzieci i młodzież wraz z nauczycielami przeszła na boisko szkolne, gdzie wspólnie pod kierunkiem p. Romana Talagi zaśpiewano „Mazurek Dąbrowskiego”, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki pod hasłem „Szkoła do hymnu”.
Życzeniem Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie skierowanym do uczniów jest to, aby wspólne świętowanie uhonorować w każdym domu prezentacją polskiej flagi.
Świętujmy razem!
Klasy I-III naszej szkoły, jak co roku, brały udział w ogólnopolskiej akcji "Dzień zdrowego śniadania". Wszystkie dzieci przyniosły zdrowe produkty do wykonania kolorowych kanapek, koktajli owocowych i warzywno-owocowych szaszłyków. Nie zabrakło również zdrowych przekąsek przygotowanych przez rodziców w domu.
Zdrowe śniadanie dla dzieci jest bardzo ważne. Młode umysły potrzebują odpowiedniego rozpoczęcie dnia. Zbilansowany posiłek ma wpływ na zdrowie i wyniki w nauce. Badania pokazują, że dzieci jedzące śniadanie lepiej radzą sobie w szkole, lepiej się koncentrują oraz mają lepsze wyniki w nauce, mają mniej problemów z zachowaniem i są bardziej energiczne. Dzieci, które jedzą śniadanie, mają również większe szanse na utrzymanie prawidłowej wagi. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Wychowawczynie klas I-III
Zapraszamy pojutrze (09.11.2022) do udziału w loterii fantowej. Cena losu 10 złotych, każdy los wygrywa! Wszystkie pieniądze, ze sprzedaży losów przeznaczamy na zakup sztandaru. Żeby zachęcić uczniów i rodziców do udziału w loterii prezentujemy niektóre nagrody.
Uczniowie klasy 3a w ramach zajęć przygotowali pyszne koktajle owocowe. Celem lekcji było przybliżenie uczniom zagadnienia zdrowego odżywiania oraz poznanie smaku i wyglądu różnych owoców. Były to smaczne napoje przyrządzone z różnych owoców cytrusowych takich jak, ananas, pomarańcze, mandarynki, kiwi, banany, a także jabłka, gruszki, maliny i winogrona. Owoce te wyróżniają się ciekawym smakiem i właściwościami oraz zawierają cenne witaminy. Każdy uczeń mógł poprzez różne zmysły poznać smak, wygląd oraz zapach owoców. Wspólna praca zaowocowała dużą porcją zdrowego, naturalnego deseru w postaci kolorowego koktajlu. Robienie koktajli jest dobrym sposobem na urozmaicenie diety dziecka poprzez miksowanie różnych owoców. Uczniowie z niecierpliwością czekali na efekt końcowy swojej pracy i na chwilę rozkoszy wypijając porcję witamin. Było pysznie!
Katarzyna Budzelewska
3 listopada odbył się uroczysty apel poświęcony życiu i twórczości Janusza Korczaka, przyszłego patrona naszej szkoły, który obejrzeli wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami. Program składał się z prezentacji multimedialnej o wielkim Polaku, wierszy poświęconych jego pamięci oraz scenki ukazującej postawę tego wybitnego pedagoga wobec dzieci. Na wyjątkowy nastrój wpłynęły piosenki (m.in. ze wzruszającymi tekstami o działalności Janusza Korczaka). Apel miał na celu przybliżyć uczniom sylwetkę naszego przyszłego patrona – wspaniałego pedagoga, pisarza, wychowawcy, działacza społecznego i twórcy oryginalnego systemu pracy z dziećmi.
Uczniowie klasy pierwszej na zakończenie bloku tematycznego ,,MOJE ZABAWY I ZABAWKI” przynieśli do szkoły swoje ulubione gry planszowe. Uczyliśmy się reguł różnych gier, ale też przede wszystkim zasad zachowania się w wypadku wygranej i przegranej, co jest bardzo trudne dla dzieci. Gry planszowe odgrywają kluczową rolę w rozwoju dzieci. Planszówki, często są błędnie odbierane jako nudne i staromodne. Tymczasem, niezmiennie od wielu lat, jest to jedna z najbardziej wartościowych form spędzania czasu i wspierania rozwoju. Kształtują zarówno zdolności poznawcze, jak i życiowe czy społeczne.
6 powodów, dla których to gry planszowe są najlepszym prezentem dla Twojego dziecka
Gabriela Król
Można odejść na zawsze, by stale być blisko
ks. Jan Twardowski
Pierwsze dni listopada to czas wspomnień i zadumy. Nasza szkoła już od 2019 roku bierze udział w akcji „Szkoła pamięta”, która jest organizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od połowy października trwała zbiórka zniczy, w tym roku tak jak w poprzednich latach nasi uczniowie pokazali, że można na nich liczyć. Ilość zniczy przerosła nasze oczekiwania. Uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego odwiedzili cmentarze znajdujące się w naszej okolicy aby posprzątać opuszczone i zaniedbane groby, zapalić symboliczne światełko pamięci dla zmarłych. Przygotowana została także gazetka o tematyce związanej z dniem Wszystkich Świętych. Cieszymy się, że społeczność uczniowska naszej szkoły potrafi w piękny sposób dbać o tradycje jaką jest uczczenie pamięci tych, których nie ma już wśród nas.
Opiekunowie SU