22 kwietnia obchodzimy „Dzień Ziemi” - święto nas wszystkich. Z tej okazji w naszej szkole został przeprowadzony konkurs o tematyce przyrodniczo-ekologicznej, w którym brali udział przedstawiciele klas IV-VI. Zespoły klasowe stawiły czoła zadaniom, wśród których znalazły się:
Nie zabrakło również konkurencji sprawnościowych pod ciekawymi tytułami „Kukułcze jaja”, „Strącanie orzechów” oraz „Woda źródłem życia”, które wzbudziły wiele emocji.
Przed przystąpieniem do przyrodniczych zmagań, każda klasa wykonała piękne plakaty, które upiększyły korytarze naszej szkoły.
Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę.
I pamiętajmy, że „ ZIEMIA TO NASZE WSPÓLNE DOBRO”
W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski międzyszkolny. Uczniowie recytowali wiersze patriotyczne. W konkursie brały udział cztery szkoły. Recytacje poprzedziły pieśni w wykonaniu koleżanek i kolegi z naszej szkoły. Organizatorem konkursu była p. Aleksandra Graban wraz z Samorządem Uczniowskim, który pełnił rolę gospodarza.
W konkursie wzięło udział łącznie 22 recytatorów:
I miejsce - NATALIA HASA Z Pelplina
II miejsca- Igor Mroziński z Pelplina, Kornelia Lisewska z Nowej Cerkwi
III miejsca -Katarzyna Dziedzińska z Morzeszczyna, Bartek Kudzia z Kulic
Wyróżnienia:
MARTA PRZYGOCKA z Morzeszczyna
JAKUB DOBIEGLEWSKI z Nowej Cerkwi
NIKOLA SZATKOWSKA z Pelplina
EMILIA JAŻDŻEWSKA z Nowej Cerkwi
ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!
Fundatorem nagród był m.in. Urząd Gminy z Morzeszczyna. Dziękujemy za współpracę.
No i nadszedł ten dzień ……. dzień egzaminów. Wszyscy uczniowie klas trzecich gimnazjum stawili się punktualnie, aby rozwiązać przygotowane dla nich zadania z historii, języka polskiego, matematyki, przedmiotów przyrodniczych oraz z języka angielskiego. Stresik mały był, ale i humory dopisywały. Trzymać tak dalej, no i POWODZENIA.
A oto jej skład:
Wojciech Więckowski, Adrian Dydrych, Adam Libiszewski, Jakub Gajewski, Mateusz Graban, Adrian Koszowski, Arkadiusz Kozina, Nikodem Krzemiński, Maciej Potulski, Piotr Kamrowski, Alan Hejnowski.
Zespół będzie reprezentować powiat tczewski w półfinałach województwa pomorskiego, które odbędą się w Gdyni.
SERDECZNIE GRATULUJEMY
W 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie pod kierunkiem nauczyciela muzyki Romana Talagi wzięli udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej. Każde wykonanie poprzedziła krótka prezentacja okoliczności powstania utworu oraz wydarzeń, którym towarzyszył. Komisja w składzie: pani Monika Chmielecka, pani Karolina Górska z GOK w Morzeszczynie i pan Roman Talaga wyróżniła następujących uczniów:
- w grupie klas IV-VI – Oliwię Narloch za pieśń „Rota” i Bartka Kowalskiego za pieśń „Czerwone Maki na Monte Cassino”,
- w grupie klas VII Szkoły Podstawowej i II-III Gimnazjum – Julię Bukowską za piosenkę „Dziewczyna z granatem”, Hannę Kowalską za utwór „Białe róże” i Julię Nowopolską za prezentację „Roty”.
Brawo młodzi patrioci!
Niech z okazji Wielkiej Nocy Radość, Pokój w życie wkroczy Szczęścia, zdrowia i dostatku.
W inwestycjach żadnych spadków! Moc prezentów od zajączka, co koszyczek trzyma w rączkach Wielu wrażeń, mokrej głowy w poniedziałek dyngusowy. Życzymy jaja święconego i wszystkiego najlepszego!
Dyrekcja, grono nauczycielskie, pracownicy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie
Samorząd Uczniowski pod opieką p. Aleksandry Graban zaprosił klasy I-III do konkursu plastycznego pod tytułem „Najbrzydsza Marzanna”. Okazało się, że uczniowie puścili wodze fantazji i powstały przedziwne portrety. Przypominamy, że zwyczaj topienia Marzanny kojarzy się z nadchodzącą wiosną. W końcu!
Komisja w składzie:
wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – LENA TKACZYK– III B
II miejsce – KUBA MAŚLANKA – III B
III miejsce – MARTA MUSZYŃSKA – III B
IV miejsce – ANNA KOTOWSKA – II
V miejsce – MARIKA FALGOWSKA – I B
ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY! OTRZYMALI UPOMINKI.
Pod takim hasłem krył się konkurs Samorządu Uczniowskiego dla klas I-VI.
Najmłodsi rysowali zające, najstarsi wykonywali je ze skarpetek.
Komisja w składzie:
wyłoniła zwycięzców:
zając ze skarpetki:
I miejsce – MARTA PRZYGOCKA – VI A
II miejsce – MARIA HEJNOWSKA – VI A
III miejsce – MIKOŁAJ ZAWISZEWSKI – VI A
IV miejsce – WIKTORIA KULCZYŃSKA – VI A
Zając narysowany:
I miejsce – DOROTA KRUSZYŃSKA – III B
II miejsce – MARTYNA GLINIECKA – III A
III miejsce – MACIEJ WALEWSKI – III B
ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY! OTRZYMALI UPOMINKI.
Uczniów klas I-IV SU zaprosił do zabawy pod hasłem " Jak wygląda zając wielkanocny ?". Były portrety zajęcze, słodkie zajączki , zajączki ze skarpetki. I świetna zabawa.
Poczuliśmy, że święta tuż, tuż.
BOGATEGO ZAJĄCZKA ŻYCZYMY !
Jutro wolne, ale dzisiaj jeszcze popracowaliśmy. Pracowaliśmy nad obszarem Szkoły Demokracji pt. "Zasoby i kwestie formalne". Wybraliśmy punkt:
1. Robimy przegląd dotychczasowego regulaminu SU, zmieniamy i dostosowujemy zapisy regulaminu SU do naszych potrzeb aktualnej sytuacji w szkole.
Główna zmiana dotyczyła zdobywania funduszy dla naszych potrzeb, zmian formalnych związanych z wygasaniem gimnazjów.
Po ciężkiej pracy przyszedł czas na życzenia świąteczne i tak samorządy klasowe waz z SU tworzyły wspólny plakat świąteczny, rozmawiając przy tym o wszystkim i o niczym...Taka chwila refleksji...
POCZULIŚMY SMAK ŚWIĄT…
Oj, działo się dzisiaj u nas - uczniowie przejęli inicjatywę i zaprosili wszystkich na imprezę pod hasłem "ZIELONO MI..."
Były zabawne konkurencje: bieg z jajkiem, "bal przebierańców", "czas na deser", karaoke, zaśpiewanie przez klasy autorskich piosenek o wiośnie, bieg z balonami, sadzenie wiosennego kwiatka, rozwiązywanie krzyżówki o wiośnie, zagadek,; wychowawcy obierali ziemniaki plastikowym nożem w gumowych rękawiczkach, rysowali swój autoportret z zawiązanymi oczami. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów i ich rodziców. Doping był niesamowity, dużo śmiechu, radości. Dzięki samym uczniom szkoła stała się miejscem niezwykłym, na chwilę zapomnieliśmy, że głównie się w niej uczymy. Na koniec wszyscy poszliśmy na pierwszy wiosenny spacer. A do tego było kolorowo, bo każda klasa wylosowała określony koloru wiosny. A wszystko to również w ramach zaliczenia priorytetu Szkoły Demokracji - "DZIAŁANIA UCZNIÓW".
Wspaniała alternatywa dla wagarów.
Czy wiesz:
My już wiemy!!!
W naszej szkole jest realizowany IV semestr projektu „Z pasją do nauki”. Poprzez trening szybkiego czytania, technik pamięciowych, twórczego myślenia i koncentracji uczestnicy kursu nabywają umiejętności sprawnego pozyskiwania informacji i budują własną strategię uczenia się.
Na zajęciach projektowych przeprowadza się również eksperymenty. W lutym i marcu br. uczniowie klasy II a i II b gimnazjum pod opieką p. Aurelii Zawiszewskiej i p. Bożeny Talagi wykonali proste doświadczenia takie jak:
Uczniowie gimnazjum zapoznali się z dwoma żywiołami - wodą i powietrzem. Poznali ich przedziwne właściwości i przeprowadzili zaskakujące eksperymenty.
Sporządzili również kilka tajemniczych mikstur, które pokazały, że kuchnia czasem też może zamienić się w magiczne laboratorium.
Reakcje chemiczne zafundowały młodzieży m.in. wulkany, a kwasy i zasady pozwoliły stworzyć zaszyfrowane wiadomości.
Te proste eksperymenty pokazały, że zasady fizyki czy chemii mogą zaskoczyć i zaciekawić, a zjawiska na pozór niewytłumaczalne można wyjaśnić nauką.
„Dobra energia” i „Siła umysłu” to hasła przewodnie spotkania uczniów klas IV-VI w poniedziałkowe południe. Co jeść, by być zdrowym?, Co wybrać, batonik, czy gorzką czekoladę, gdy jesteśmy zmęczeni?, A co z orzechami, czy wzmacniają nasz mózg? Na te i inne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć przy wspólnym przygotowywaniu pełnowartościowych posiłków.
Zdrowe pyszności zostały przygotowane przez naszych uczniów na oczach zgromadzonej widowni i zachęcały do ich kosztowania. Należy zauważyć, że każda potrawa musiała zawierać w swoim przepisie odpowiednią ilość składników odżywczych.
Bardzo dziękujemy wszystkim odważnym, którzy zdecydowali się podzielić z nami swoimi umiejętnościami i życzymy SMACZNEGO.
16 marca 2018r. mieliśmy zaszczyt gościć panią Irenę Ukleję. Tematem spotkania były deportacje ludności polskiej do ZSRR.
Pani Irena 13 IV 1940 z miejscowości Stanisławów (Kresy Wschodnie) została jako 7 – letnie dziecko wywieziona wraz z rodziną (matką, trzyletnim bratem i dziesięcioletnią siostrą) do Czelabińska, a stamtąd 300 km do wsi Presnogorowka. W jej wspomnieniach pojawił się opis życia w ekstremalnych warunkach, gdzie temperatura powietrza dochodziła do minus 60OC, oraz tego, jaki był stosunek miejscowych władz i ludzi do Polaków. Rodzina szczęśliwie wróciła do Polski w czerwcu 1946 roku.
Pani Irena Ukleja przeszło 40 lat była nauczycielką języka polskiego i religii. Dziś jest prezesem Koła Sybiraków w Starogardzie Gdańskim.
Wszyscy ze wzruszeniem wysłuchaliśmy dwugodzinnego wykładu, który był wspaniałą lekcją historii. Uderzająca była piękna polszczyzna, którą posługiwała się pani Irena, i bijący z jej słów duch patriotyzmu