Zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY dnia 08.02.2020r. (sobota) od godziny 10.00 do 13.00. Odbędą się występy uczniów oraz prezentacja działania i wykorzystania tablic interaktywnych. Przygotowane zostaną wystawy prac uczniów. Dzień Otwarty Szkoły połączony będzie z wywiadówką śródsemestralną.
W naszej szkole bal karnawałowy klas I-III to już tradycja, bo od 25-ciu lat gra nam zespół ,,Uśmiech” z DPS-u w Rudnie. W tym roku 5 stycznia odbył się nasz bal, zaprosiliśmy do wspólnej zabawy młodszych kolegów z naszego przedszkola, a także grupę dzieci sześcioletnich z przedszkola „Małych Odkrywców”. Dzieci były pięknie poprzebierane i wspaniale się bawiły. W trakcie zabawy były konkursy i słodki poczęstunek. Następny bal za rok, nie możemy się już doczekać!
Gabriela Król
Dnia 31 stycznia uczeń naszej szkoły Dominik Kulpa wziął udział w Wojewódzkim Konkursie Geograficznym w Trąbkach Wielkich. Gratulujemy wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.
Anita Smoczyńska
Dnia 29 stycznia 2020 roku klasy pierwsze i grupy przedszkole uczestniczyły w spotkaniu z policjantką. Dzieci przypomniały sobie zasady prawidłowego i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pani policjantka zwróciła uwagę uczniom, aby nie rozmawiały z obcymi, nie przyjmowały żadnych słodyczy. Prosiła, aby dbały o swoje bezpieczeństwo, a także aby były rozsądne i uważne.
Według relacji świadków 28.01.1920 r. na skrzyżowaniu dróg w Rzeżęcinie dowódca oddziału armii generała Józefa Hallera przyjął meldunek przed wyruszeniem w kierunku Nowej Cerkwi i Pelplina. W dniu 26 lub 27.01.1920 r., jak odnotował to Leon Libiszewski, w Dzierżążnie pojawił się odział ułanów Krechowieckich generała Hallera. Te symboliczne wydarzenia oznaczały przyłączenie ziem gminy Morzeszczyn do odradzającego się po zaborach państwa polskiego.
Aby przybliżyć mieszkańcom, a zwłaszcza młodemu pokoleniu okoliczności odzyskania niepodległości przez wsie gminy Morzeszczyn, zorganizowano uroczystości upamiętniające ten moment: najpierw pod pomnikiem na skrzyżowaniu dróg w Rzeżęcinie, a następnie w Morzeszczynie. (foto_1)
Po przywitaniu przedstawicieli samorządu gminnego, pracowników Urzędu Gminy i gminnych instytucji, braci strażackiej, grupy rekonstrukcyjnej z Pelplina, uczniów i nauczycieli – zebrani pod pomnikiem w Rzeżęcinie odśpiewali wspólnie Mazurek Dąbrowskiego, po czy głos zabrał Wójt Gminy Morzeszczyn – p. Piotr Laniecki, określając cel zorganizowanej uroczystości i jej wymiar historyczny. Zwrócił też uwagę na szczególny znaku miejsca i czasu, w którym się znajdujemy. W tym miejscu równo 100 lat temu 28 stycznia 1920 r. dowódca oddziału dokonał przeglądu swoich żołnierzy przed wyruszeniem do Pelplina. To miejsce to również znak pamięci, bo rośnie tu dąb posadzony wiosną 1920 r. przez dróżnika Miszewskiego, który upamiętnia to wydarzenie i powrót niepodległej Polski. (foto_2)
Następnie p. Roman Talaga przedstawił przygotowaną informację dotyczącą realiów historycznych przyłączenia Pomorza, w tym także wsi gminy Morzeszczyn do odrodzonej Polski (Informacja_armii_Hallera_w_Morzeszczynie.doc - załącznik informacji historycznej).
Dla uświetnienia uroczystości młodzież ze Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie przygotowana przez p. Dyrektor Aleksandrę Graban przedstawiła wiersze okolicznościowe, (foto_3) a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar faszyzmu. (foto_4) Zebrani odśpiewali też dwie pieśni legionowe z okresu I wojny światowej i walk o granice odradzającej się Rzeczypospolitej: I Brygada i Piechota oraz stanęli wspólnej pamiątkowej fotografii. (foto_5)
Po okolicznościowym spotkaniu pod pomnikiem w Rzeżęcinie nastąpiła II część obchodów, w którejuczestnicy uroczystości oraz dzieci i młodzież przeszli drogami Osiedla Kwiatowego i Osiedla Słonecznego w Morzeszczynie, niosąc wspólnie w kierunku Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie 50 metrową Biało-Czerwoną Flagę Polski. (foto_6)
Na boisku Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie – p. Aleksandra Graban, dziękując wszystkim za udział i patriotyczną postawę, po czym p. Roman Talaga przybliżył uczniom okoliczności historyczne wydarzeń sprzed 100 lat, a następnie pokierował około 300-osobowym chórem zebranych śpiewających a cappella Mazurek Dąbrowskiego. (foto_7)
Zorganizowane uroczystości były dla młodego pokolenia żywą lekcją historii. Mamy nadzieję, że zakrzewią ono w młodzieży patriotyzm oraz pamięć o zmarłych bohaterach narodowych.
Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli i przyczynili się do organizacji obchodów 100-lecia przyłączenia ziem gminy Morzeszczyn do odrodzonej Rzeczypospolitej, a w szczególności Panu Romanowi Taladze, Radnemu Gminy Morzeszczyn Panu Jerzemu Hildebrandt, Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Morzeszczyn, Szkole Podstawowej w Morzeszczynie, Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Nowej Cerkwi, Przedszkolu Mali Odkrywcy oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Morzeszczynie.
P.s.
Powszechnie podaje się, że nasza ojczyzna była zniewolona przez 123 lata (od III rozbioru w 1795r. do odzyskania niepodległości w 1918 r.).
Czy wiesz, że:
- Pomorze Gdańskie (w tym także gmina Morzeszczyn) była pod zaborem pruskim aż 148 lat (od I rozbioru w 1772 r. do 1920 r.)?
- złożona z Polaków Błękitna Armia, która niosła niepodległość wsiom gminy Morzeszczyn przybyła z Francji - dlaczego?
- na Pomorzu i terenie gminy Morzeszczyn działały konspiracyjne oddziały Straży Ludowej, planując m.in. wybuch powstania?
Autorem tekstu jest Pan Roman Talaga
Fot. Jerzy Hildebrant
Od 27.01.2020r. ulega zmianie plan lekcji.
Obowiązuje Plan lekcji 2019-II.
Trwa szkolny etap
V edycji Ogólnopolskiej Wielkiej Ligi Czytelników!
Więcej informacji w zakładce Biblioteka szkolna/Konkursy
Informujemy, że Zabawa Karnawałowa zaplanowana na jutro (25.01.2020r.) zostaje odwołana z powodu małej ilości chętnych.
Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Mamy nadzieję, że będzie biało, wesoło i radośnie. Przypominamy Wam o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych oraz zamieszczamy kilka ważnych porad i wskazówek.
TWOJE ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE, WIĘC:
1. Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!
2.Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!
3. Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu!
4. W momencie, gdy wyczujesz, że twoje ubranie jest mokre udaj się do domu by je zmienić na suche!
5. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!
6. Spędzając ferie w domu pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi!
7. W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem!
8. W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do ciebie!
9. Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla twoich oczu!
10. Pamiętaj o telefonach alarmowych: straż pożarna 998, policja 997, pogotowie 999 i numer ratunkowy 112.
11. Pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
12. W kontaktach z obcymi pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!
13. Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi obcym!
14. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, owoce i warzywa zawierają dużo witamin przydatnych w zimne dni!
Pamiętaj! Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzać ferie bezpiecznie.
Dnia 09.01.2020r. odbyło się spotkanie z policjantem, który przypomniał zasady bezpiecznego zachowania podczas zabaw zimowych. Przedstawił, także zagrożenia jakie dzieci mogą spotkać w sieci i jak należy się zachować.
Piątek 20.12.2019 r. był ostatnim dniem obecności uczniów przed świętami w Szkole Podstawowej w Morzeszczynie. W tym dniu, jak co roku uczniowie i wychowawcy poszczególnych klas spotkali się przy wigilijnych stołach zorganizowanych przy współudziale rodziców oraz na uroczystych apelach wigilijnych dla klas IV-VIII i klas 0-III.
W uroczysty nastrój zbliżających się świat wprowadziła zebranych Pani Dyrektor Aleksandra Graban, zwracając uwagę na to, że jest to czas szczególny, w którym przede wszystkim powinniśmy dawać dobro innym, co uczniowie szkoły czynili uczestnicząc w zbiórce żywności dla samotnych z terenu naszej gminy /współpraca z GOPS-em/, zbiórce karmy dla piesków i kotków, wystawiali przedstawienie świąteczne w Lipiej Górze w trakcie wigilii dla samotnych z naszej gminy, w DPS-ie w Bielawkach, najmłodsi z klasy III wykonali ozdoby świąteczne dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza.
Pani Dyrektor zwróciła też uwagę na to, że nie wszystkim tak , jak nam, dane jest cieszyć się pokojem, bo na świecie jest wiele miejsc niespokojnych, w których dzieci nie mogą zasiąść przy wigilijnym stole. Tym bardziej więc powinniśmy cieszyć się tym dobrem, obdarowując nim innych.
Świątecznego blasku i nastroju dodała przygotowana przez uczniów klasy VI B dekoracja i występy uczniów klasy VIb, III, IV, VIIIa, VII pod kierunkiem p. Aleksandry Graban , E. Domachowskiej, i p. Romana Talagi. Swój wkład miała także Pani Karolina Górska, która przygotowywała wokalnie uczennice klasy IIIa. Uczniowie prezentowali wiersze okolicznościowe i przybliżali tradycje zwiazane ze świetami, śpiewali pastorałki i znane kolędy. Na fletach zagrała Wiktoria Kulczyńska z kl. VIIIa i Ania Łapa z kl. VIIa, a na skrzypcach uczennica klasy VI B Zuzia Szwarc. Uczennice kl. VIb wykonały też świąteczny taniec. Wielkim zainteresowanie cieszyły się przedstawione klasom 0-III jasełka.
Wigilijne spotkania zakończyły życzenia składane uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły przez dyrekcję szkoły i Samorząd Uczniowski.
Pod takim hasłem Minister Edukacji o zachęcał uczniów do działalności charytatywnej przed świętami Bożego Narodzenia. W naszej szkole to już tradycja. Do tych działań na pewno zaliczamy coroczną obecność z programem artystycznym na Wigilii dla samotnych z terenu gminy Morzeszczyn oraz występ przed podopiecznymi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Pelplina w DPS-ie w Bielawkach. Swoim występem sprawiliśmy wiele radości naszym słuchaczom. Klasa VI b z wychowawczynią p. Aleksandrą Graban.
Dnia 17 grudnia uczniowie klas I-III wybrali się do świetlicy w Dzierżążnie na wspólne pieczenie i dekorowanie pierników z paniami z KGW w Morzeszczynie. Warsztaty miały na celu kultywowanie tradycji wspólnego pieczenia pierników w okresie przedświątecznym i poznaniem zwyczajów bożonarodzeniowych na Kociewiu. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie wykonali pierniki z wybranych form i udekorowali je według własnego pomysłu. Upieczone pierniczki trafią na stoły podczas wigilii klasowych. Na warsztatach nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Zajęcia upłynęły w bardzo miłej i świątecznej atmosferze.
Serdeczne podziękowania składamy pani Celinie Mueller, a w szczególności paniom z KGW w Morzeszczynie za przeprowadzenie warsztatów.
W dniu 17.12.2019r. w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne dotyczące Edukacji zdrowotnej oraz Profilaktyki narkotykowej, przeprowadzone przez specjalistów Państwa Urszulę i Rafała Narloch.
Edukacja zdrowotna - dla uczniów klas III – VI. Celem warsztatów było przedstawienie i wskazanie praktycznych rozwiązań dotyczących różnych form aktywności fizycznej, przestrzegania zasad zdrowego odżywania i przeciwdziałania zagrożeniom zdrowotnym (nadwaga, otyłość, niechęć do aktywności ruchowej).
Profilaktyka narkotykowa - dla uczniów klas VII – VIII. W ramach działań profilaktycznych przeprowadzanych w naszej szkole odbyły się warsztaty dotyczące narkotyków i dopalaczy. Celem zajęć było, aby każdy uczeń znał negatywne skutki psychiczne i fizyczne działania substancji psychoaktywnych, wiedział jakie skutki społeczne niesie zażywanie dopalaczy i narkotyków.
Osoba koordynująca: Pedagog szkolny Sławomir Grabalski
Uczniowie naszej szkoły z klas I- III wzięli udział w ,,Szkolnym Konkursie Gangu Słodziaków”. Celem konkursu było budowanie nawyku codziennego czytania wśród najmłodszych.
Na przełomie października i listopada dzieci uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych z wykorzystaniem książki „Gang Słodziaków” autorstwa Renaty Piątkowskiej.
Codzienne głośne czytanie w domu dowolnej książki, dokumentowane podpisem rodzica, było nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, wklejaną do albumu ucznia. Wśród uczniów rozlosowano nagrody - maskotki przedstawiające zwierzęta żyjące w naszych lasach.
Konkurs polegał również na przeprowadzeniu w szkole Dnia Głośnego Czytania. Zajęły się tym panie bibliotekarki – Aurelia Zawiszewska i Anna Dembicka. Pomagali im przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Miłosz Zawiszewski, Julia Cherek i Martyna Falgowska.
Oprócz zajęć głośnego czytania uczniowie klasy Ia, II i IIIa wraz z wychowawczyniami i panią bibliotekarką wykonali scenografię lasu, aby podczas czytania poczuć się jak w lesie, w którym mieszkają Słodziaki.
Prace te zostały wysłane na konkurs ogólnopolski. Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 13 grudnia 2019r.
Nagrodzonych zostało 15 prac, a ich autorzy zdobyli dofinansowanie na zakup nowego księgozbioru do szkolnej biblioteki o wartości 3000 zł.
Dodatkowo 500 klas otrzymało wyróżnienia i wyjątkowe nagrody dla uczniów.
W tej grupie znaleźli się również uczniowie naszej szkoły!!!
Wszystkie dzieci z klasy II otrzymały maskotki Słodziaków, książki i zestaw pisaków, a wychowawczyni - pani Justyna Kowalczyk - certyfikat za popularyzację czytelnictwa i rozwój wrażliwości ekologicznej dzieci. To duże wyróżnienie, gdyż w roku szkolnym 2019/2020 w II edycji konkursu wzięło udział aż 3480 klas z 2239 szkół podstawowych z całej Polski.
Opracowała: Aurelia Zawiszewska
Dnia 10 grudnia gościliśmy w szkole Panią Katarzynę Bembenek z wokalistami ze szkoły nr 2 w Pelplinie.
Zaprosiliśmy na ten koncert naszych rodziców, babcie, dziadków, ciocie, wujków.
Występy młodych wokalistek dostarczyły pokoleniu wychowanemu na piosenkach Kasi Sobczyk wielu wspomnień, refleksji i niezapomnianych wrażeń.
Bardzo za to pani Katarzynie i jej podopiecznym dziękujemy.
Uczniowie klas szóstych: Krystian Biały, Zuzanna Bielińska, Zuzanna Szwarc, Łukasz Potulski, Jakub Lewicki, Amelia Balewska, Dawid Kruk, Patryk Łapa, Natasza Klofczyńska, Oliwia Kinowska, Sebastian Kurowski rozegrali dwa mecze matematyczne. Pierwszy w naszej szkole z uczniami z SP z Sumina, drugi w SP nr 8 w Starogardzie. Niestety po zacietych rozgrywkach nie udało się nam zakwalifikować do drugiego etapu Pomorskich Meczy Matematycznych.
Serdecznie zapraszamy rodziców, dziadków, ciocie, wujków oraz młodzież.