• Śniadanie Daje Moc

       Już kolejny raz klasy I-III, na początku listopada, przyłączyły się do akcji Śniadanie Daje Moc, w ramach którego przygotowały zdrowe posiłki.

        Najważniejsze cele programu to promowanie zdrowego sposobu odżywiania się - zwiększenie świadomości nt. zdrowego żywienia poprzez kształtowanie nawyków zdrowego żywienia wśród najmłodszych.

        Jak co roku, dzieci utrwaliły wiedzę o zasadach zdrowego odżywiania oraz wspólnie z wychowawczyniami i rodzicami przygotowały w swojej klasie pożywne śniadanie. Pięknie nakryły i przyozdobiły stoły, później degustowały przygotowane posiłki. Na klasowym stole pojawiły się tylko i wyłącznie zdrowe produkty.

  • VIII POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNY

    Dnia 12 listopada 2019 r. na zamku w Gniewie odbył się VIII Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Szkołę Podstawową w Morzeszczynie reprezentowała trzyosobowa drużyna uczniów klas szóstych pod kierunkiem pani Bożeny Talagi. Uczniowie: Marika Perczyńska, Radosław Przanowski oraz Miłosz Zawiszewski  wykazali sie dużym zasobem wiedzy z zakresu ekologii i ochrony przyrody. Wygrali eliminacje szkolne, a następnie  godnie reprezentowali szkołę w konkursie powiatowym.

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

  • Ogólnopolski Konkurs na plakat pt. ,,Nie hejtuję - reaguję"

  • Jesienne Parasole Czytelnictwa

    Zapraszamy uczniów   klas I-IV do udziału w jesiennym konkursie czytelniczym. 

    Szczegóły w zakładce - BIBLIOTEKA SZKOLNA

  • Całodobowa infolinia dla dzieci i młodzieży

  • SZKOŁA DO HYMNU

    Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży po raz drugi zaprosiły szkoły, przedszkola, placówki oświatowe, a także szkoły polonijne do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11. Nasza szkoła dołączyła do akcji.

     11 listopada to ważna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo tych, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.

    W ubiegłym roku w akcję „Rekord dla Niepodległej” włączyło się ponad 5 mln uczniów i nauczycieli w Polsce oraz za granicą, którzy 9 listopada o godz. 11:11 wspólnie zaśpiewali polski hymn narodowy. 

    Odśpiewaniem hymnu uczciliśmy wspólnie Święto Niepodległości!

  • OBCHODY DNIA NIEPODLEGŁOŚCI W KLASACH 1-3

    Uczniowie klas 1-3 obchody Dnia Niepodległości rozpoczęli od wspólnego odśpiewania hymnu. Następnie rozwiązywali test uważności, układali puzzle i kolorowali obrazki xxl związane z symbolami narodowymi. Na zakończenie każda z klas uczestniczyła w zabawie „escape room - Święto Niepodległości”.

    Aby wydostać się z klasy uczniowie musieli rozwiązać wszystkie zadania i podać poprawne odpowiedzi na zagadki. Każde rozwiązane zadanie zawierało element hasła. Hasłem była data 11.11.1918r.

  • NIEPODLEGŁA 1918

    W piątek nasza szkoła uroczyście obchodziła 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to święto ważne dla każdego Polaka. Cała społeczność szkolna wspólnie uczciła bohaterstwo i waleczność naszych przodków. Było wspólne odśpiewanie hymnu oraz uroczysty apel. Szkoła została odświętnie przyozdobiona, by upamiętnić ten radosny dla naszego kraju dzień.

  • BIEG NIEPODLEGŁOŚCI O PUCHAR DYREKTORA SZOŁY

                11 listopada 2019 r. obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji już po raz piąty odbył się Bieg Niepodległości o Puchar Dyrektora Szkoły.

    Uczniowie startowali w dwóch kategoriach:

    • Klasy IV – VI
    • Klasy VII – VIII

    Wśród młodszych uczestników:

    I miejsce zdobył Dastin Wietrzyński

    II miejsce – Daniel Nalinski

    III miejsce – Patryk Łapa

    IV miejsce – Bartek Parka

    V miejsce – Jakub Maślanka

    oraz I miejsce wśród dziewcząt zajęła Julia Więckowska.

                Wśród starszych uczestników:

    I miejsce zdobył Maciej Mondrachowski

    II miejsce – Emil Jankowski

    III miejsce – Kacper Potulski

    IV miejsce – Łukasz Maternicki

    V miejsce – Marzena Kotowska

    oraz najmłodszą uczestniczką, która dobiegła jako pierwsza do mety była Ania Łapa.

    Cieszymy się bardzo za tak duże zaangażowanie i dziękujemy wszystkim uczniom za wolę walki oraz chęć uczczenia tak ważnego święta.

  • Ankieta dla rodziców

    Zwracamy się z prośbą do rodziców/opiekunów dzieci w wieku 6- 12 lat uczestniczących w ,,Programie dla szkół - Szkolna przerwa śniadaniowa – mleczna, z warzyw, owocowa!” o wypełnienie ankiety.

    Program ma na celu propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych.  

    Anonimowa ankieta  dostępna  pod linkiem http://www.kowr.gov.pl/ankieta/5  będzie aktywna do 24 listopada br.  

    Bardzo dziękujemy za czas  poświęcony na wypełnienie ankiety.

  • PROJEKCJA FILMU ,,SZPĘGAWSK"

    Gminny Ośrodek Kultury i Szkoła Podstawowa w Morzeszczynie zapraszają na projekcję filmu ,,Szpęgawsk”, która odbędzie się 8 listopada (piątek) o godzinie 18:00 w szkole (hol górny).

    Zapisy i obowiązkowe darmowe wejściówki można odebrać w sekretariacie szkoły.

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

    Fotorelacja

  • Lekcja plastyki

    Uczniowie klasy Ib malowali na lekcji plastyki  jesienne drzewo palcami.

  • DZIEŃ DYNI

    W czwartek 31.10.2019r. Biedronki i Sówki obchodziły DZIEŃ DYNI. Były zabawy z dynią: podawanie dyni przy muzyce, gra w kręgle dynią, slalom z dynią, wyścigi rzędów w podawaniu dyni górą i bokiem oraz tańce z balonami. Przedszkolaki dowiedziały się jakie dania można zrobić z dyni oraz co dynia ma w środku. Wybierały z niej pestki. Na koniec wykonały pracę plastyczną - wydzierankę.

  • Czytam z klasą

    Podczas realizacji kolejnych zadań  pierwszego modułu projektu „Czytam z klasą”, kl. 3b uruchomiła  wyobraźnię i zaprogramowała trasy, po których porusza się robot Ozobot, zwiedzając kolejne zagrody w Bullerbyn.  Dzieci, wykonując w ten sposób swoje pierwsze zadania programistyczne, rozwijają inne uniwersalne kompetencje, takie jak myślenie algorytmiczne, szukanie optymalnych rozwiązań, kreatywność.

  • Szkoła w Morzeszczynie pamięta

              W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” uczniowie klas VIII szkoły podstawowej wybrali się do miejsc pamięci ofiar II wojny światowej w Rzeżęcinie i Gąsiorkach.

         Po przyjeździe do Rzeżęcina uczeń Cezary Potulski złożył meldunek o stanie gotowości grupy do porządkowania terenu. (fot.1) Następnie uczniowie przystąpili do sprzątania przyległego terenu. (fot. 2)

             Po uprzątnięciu miejsca pamięci w Rzeżęcinie uczennica Marta Przygocka odczytała przygotowane wspólnie z Cezarym Potulskim informacje o osobach zamordowanych, uwiecznionych na tablicy pamiątkowej:

    „Na tablicy pamiątkowej w Rzeżęcinie upamiętniono następujące ofiary II wojny światowej:

    Ks. Alojzy Deja- lat 46, proboszcz w parafii Nowa Cerkiew, zginął w lesie szpęgawskim.

    Hildebrandt Franciszek- lat 63, wójt, rolnik

    Stanisława Orzechowska- lat 30 , nauczycielka z Dzierżążna, działaczka oświatowa i społeczna, zamordowana w lesie szpęgawskim.

    Robert Hein- lat 18, student szkoły morskiej.

    Ks.Władysław Białczyk- lat 27, wikariusz w parafii Nowa Cerkiew.

    Anastazy Kalitowski- lat 36, rolnik, właściciel karczmy.

    Maksymilian Juraszewski- lat 32, nauczyciel z Morzeszczyna.

    Antonii Kieszkowski-lat 27, kolejarz.

    Krzyżalewski Jakub- lat 37, dyżurny ruchu na kolei, stacja Morzeszczyn.

    Łucjan Komorowski- lat 43, sołtys wsi Morzeszczyn.

    Ks.Bernard Krenski- lat 42, proboszcz parafii Królów Las.

    Józef Kurowski- lat 68, rolnik z Królów Lasu.

    Franciszek Lampka- lat 45, rolnik.

    Franciszek Malinowski- lat 40, nauczyciel z Rzeżęcina.

    Józef Malinowski- lat 32, pracownik rolny.

    Stanisław Partyka- lat 24, partyzant w Borach Tucholskich.

    Bronisław Pawłowski- lat 50, rolnik.

    Henryk Szczepański- lat 17, zginął za napis „niemiecka świnia".

    Józef Szpajda- lat 45, rolnik.

    Henryk Tuszyński- lat 38, zamordowany w Szthuthow.

    Bernard Wasiek- lat 53, rolnik z Rzeżęcina.

    Alfons Wyczyński- lat 40, dziennikarz pielgrzyma.

    Wszyscy wyżej wymienieni byli niewygodni hitlerowskiemu najeźdźcy ze względu na swoje wykształcenie, działalność społeczną, podtrzymywanie polskości, kultywowanie tradycji i języka polskiego oraz walkę z okupantem. Ginęli więc za polskość”. (fot. 3)

    Po odczytaniu zebranych informacji o upamiętnionych ofiarach młodzież uczciła pamięć poległych minutą ciszy. (fot. 4)

    Następnie uczniowie kolejno zapalali pamiątkowe znicze. (fot. 5)

    Podobny przebieg miała wizyta przy miejscu pamięci w Gąsiorkach. Najpierw uczniowie uprzątnęli przyległy teren. (fot. 6)

    Następnie wysłuchali informacji o zamordowanych osobach przygotowanej przez Marlenę i Marzenę Kotowską:

    „Na tablicy pamiątkowej umieszczono następujące ofiary hitleryzmu:

    • Kalitowski Bolesław
    • Szwarc Józef
    • Gliniecki Leon
    • Wróbel Jan
    • Baniecki Paweł
    • Kreńska Teresa
    • Rezmer Konrad
    • Hoppe Bronisław
    • Raduński Teofil
    • Sankowski Anastazy
    • Kowalski Józef
    • Cichon Zygfryd
    • Nowak Leon
    • Nowak Maria
    • Osowski Jan
    • Ziółkowski Rajmund

    Ofiary hitleryzmu z Gąsiorek to głównie osoby związane z pracą na roli, aresztowane między 1939 a 1945 rokiem. Ginęli oni za ojczyznę i za wiarę. Podobnie jak wielu Pomorzan byli oni rozstrzeliwani w lesie szpęgawskim. Pomnik poświęcony ich pamięci został zbudowany w 1964 r. Dziś oddajemy im hołd”. (fot. 7)

    Po wysłuchaniu przygotowanej informacji uczniowie i tu uczcili pamięć pomordowanych minutą ciszy i zapaleniem symbolicznych zniczy. (fot. 8 i 9)

    P.s. Czas zaciera ślady, ale nie pamięć o tych, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny. Pamiętajmy o Nich, a jeśli w pamięci pokoleń zachowały się jakieś informacje, których tu nie zamieściliśmy, prosimy o kontakt ze Szkołą Podstawową w Morzeszczynie: osobisty lub poprzez pocztę e-mail (sp-morzeszczyn@wp.eu  z dopiskiem  R.Talaga).

  • Wycieczka szkolna

    Dnia 31 października uczniowie klasy V b, VI b, V a oraz uczennica z klasy VI a wzięli udział w wycieczce szkolnej do Gdańska. Celem naszej podróży była Międzynarodowa Interaktywna Wystawa Robotów. Zanurzyliśmy się w wirtualnej rzeczywistości, by poznać tajniki najnowszej technologii. To nie był koniec emocji. Po wystawie czekał nas jeszcze seans filmowy pt. „Był sobie pies 2”, który wycisnął z nas zarówno śmiech, jak i łzy.

  • Wyjazd klas VII i VIII do Muzeum

  • Czekamy na zgłoszenia...

  • „Wstańcie, chodźmy!”

    Dnia 29 października 2019 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel ku czci świętego Jana Pawła II pod nazwą „Wstańcie, chodźmy!” Z bogatym repertuarem wierszy i pieśni religijnych wystąpili w nim uczniowie: od klasy II począwszy, na VIII kończąc. Wśród zaproszonych gości był ksiądz proboszcz parafii w Dzierżążnie Janusz Wachowski, dyrekcja szkoły, nauczyciele. Widzowie w skupieniu wysłuchali wspomnień pani dyrektori księdza Wachowskiego dotyczących ich spotkań z papieżem. Takie szczególne dni są bardzo ważne w życiu szkoły, gdyż przypominają one postaci wybitnych Polaków, a takim bezsprzecznie był święty Jan Paweł II.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Morzeszczynie
    ul. Kociewska 3
    83-132 Morzeszczyn
  • (58)536-27-87

Galeria zdjęć