Już kolejny raz klasy I-III, na początku listopada, przyłączyły się do akcji Śniadanie Daje Moc, w ramach którego przygotowały zdrowe posiłki.
Najważniejsze cele programu to promowanie zdrowego sposobu odżywiania się - zwiększenie świadomości nt. zdrowego żywienia poprzez kształtowanie nawyków zdrowego żywienia wśród najmłodszych.
Jak co roku, dzieci utrwaliły wiedzę o zasadach zdrowego odżywiania oraz wspólnie z wychowawczyniami i rodzicami przygotowały w swojej klasie pożywne śniadanie. Pięknie nakryły i przyozdobiły stoły, później degustowały przygotowane posiłki. Na klasowym stole pojawiły się tylko i wyłącznie zdrowe produkty.
Dnia 12 listopada 2019 r. na zamku w Gniewie odbył się VIII Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Szkołę Podstawową w Morzeszczynie reprezentowała trzyosobowa drużyna uczniów klas szóstych pod kierunkiem pani Bożeny Talagi. Uczniowie: Marika Perczyńska, Radosław Przanowski oraz Miłosz Zawiszewski wykazali sie dużym zasobem wiedzy z zakresu ekologii i ochrony przyrody. Wygrali eliminacje szkolne, a następnie godnie reprezentowali szkołę w konkursie powiatowym.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Zapraszamy uczniów klas I-IV do udziału w jesiennym konkursie czytelniczym.
Szczegóły w zakładce - BIBLIOTEKA SZKOLNA
Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży po raz drugi zaprosiły szkoły, przedszkola, placówki oświatowe, a także szkoły polonijne do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewania 4-zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11. Nasza szkoła dołączyła do akcji.
11 listopada to ważna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo tych, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy.
W ubiegłym roku w akcję „Rekord dla Niepodległej” włączyło się ponad 5 mln uczniów i nauczycieli w Polsce oraz za granicą, którzy 9 listopada o godz. 11:11 wspólnie zaśpiewali polski hymn narodowy.
Odśpiewaniem hymnu uczciliśmy wspólnie Święto Niepodległości!
Uczniowie klas 1-3 obchody Dnia Niepodległości rozpoczęli od wspólnego odśpiewania hymnu. Następnie rozwiązywali test uważności, układali puzzle i kolorowali obrazki xxl związane z symbolami narodowymi. Na zakończenie każda z klas uczestniczyła w zabawie „escape room - Święto Niepodległości”.
Aby wydostać się z klasy uczniowie musieli rozwiązać wszystkie zadania i podać poprawne odpowiedzi na zagadki. Każde rozwiązane zadanie zawierało element hasła. Hasłem była data 11.11.1918r.
W piątek nasza szkoła uroczyście obchodziła 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to święto ważne dla każdego Polaka. Cała społeczność szkolna wspólnie uczciła bohaterstwo i waleczność naszych przodków. Było wspólne odśpiewanie hymnu oraz uroczysty apel. Szkoła została odświętnie przyozdobiona, by upamiętnić ten radosny dla naszego kraju dzień.
11 listopada 2019 r. obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji już po raz piąty odbył się Bieg Niepodległości o Puchar Dyrektora Szkoły.
Uczniowie startowali w dwóch kategoriach:
Wśród młodszych uczestników:
I miejsce zdobył Dastin Wietrzyński
II miejsce – Daniel Nalinski
III miejsce – Patryk Łapa
IV miejsce – Bartek Parka
V miejsce – Jakub Maślanka
oraz I miejsce wśród dziewcząt zajęła Julia Więckowska.
Wśród starszych uczestników:
I miejsce zdobył Maciej Mondrachowski
II miejsce – Emil Jankowski
III miejsce – Kacper Potulski
IV miejsce – Łukasz Maternicki
V miejsce – Marzena Kotowska
oraz najmłodszą uczestniczką, która dobiegła jako pierwsza do mety była Ania Łapa.
Cieszymy się bardzo za tak duże zaangażowanie i dziękujemy wszystkim uczniom za wolę walki oraz chęć uczczenia tak ważnego święta.
Zwracamy się z prośbą do rodziców/opiekunów dzieci w wieku 6- 12 lat uczestniczących w ,,Programie dla szkół - Szkolna przerwa śniadaniowa – mleczna, z warzyw, owocowa!” o wypełnienie ankiety.
Program ma na celu propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych.
Anonimowa ankieta dostępna pod linkiem http://www.kowr.gov.pl/ankieta/5 będzie aktywna do 24 listopada br.
Bardzo dziękujemy za czas poświęcony na wypełnienie ankiety.
Gminny Ośrodek Kultury i Szkoła Podstawowa w Morzeszczynie zapraszają na projekcję filmu ,,Szpęgawsk”, która odbędzie się 8 listopada (piątek) o godzinie 18:00 w szkole (hol górny).
Zapisy i obowiązkowe darmowe wejściówki można odebrać w sekretariacie szkoły.
Fotorelacja
Uczniowie klasy Ib malowali na lekcji plastyki jesienne drzewo palcami.
W czwartek 31.10.2019r. Biedronki i Sówki obchodziły DZIEŃ DYNI. Były zabawy z dynią: podawanie dyni przy muzyce, gra w kręgle dynią, slalom z dynią, wyścigi rzędów w podawaniu dyni górą i bokiem oraz tańce z balonami. Przedszkolaki dowiedziały się jakie dania można zrobić z dyni oraz co dynia ma w środku. Wybierały z niej pestki. Na koniec wykonały pracę plastyczną - wydzierankę.
Podczas realizacji kolejnych zadań pierwszego modułu projektu „Czytam z klasą”, kl. 3b uruchomiła wyobraźnię i zaprogramowała trasy, po których porusza się robot Ozobot, zwiedzając kolejne zagrody w Bullerbyn. Dzieci, wykonując w ten sposób swoje pierwsze zadania programistyczne, rozwijają inne uniwersalne kompetencje, takie jak myślenie algorytmiczne, szukanie optymalnych rozwiązań, kreatywność.
W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” uczniowie klas VIII szkoły podstawowej wybrali się do miejsc pamięci ofiar II wojny światowej w Rzeżęcinie i Gąsiorkach.
Po przyjeździe do Rzeżęcina uczeń Cezary Potulski złożył meldunek o stanie gotowości grupy do porządkowania terenu. (fot.1) Następnie uczniowie przystąpili do sprzątania przyległego terenu. (fot. 2)
Po uprzątnięciu miejsca pamięci w Rzeżęcinie uczennica Marta Przygocka odczytała przygotowane wspólnie z Cezarym Potulskim informacje o osobach zamordowanych, uwiecznionych na tablicy pamiątkowej:
„Na tablicy pamiątkowej w Rzeżęcinie upamiętniono następujące ofiary II wojny światowej:
Ks. Alojzy Deja- lat 46, proboszcz w parafii Nowa Cerkiew, zginął w lesie szpęgawskim.
Hildebrandt Franciszek- lat 63, wójt, rolnik
Stanisława Orzechowska- lat 30 , nauczycielka z Dzierżążna, działaczka oświatowa i społeczna, zamordowana w lesie szpęgawskim.
Robert Hein- lat 18, student szkoły morskiej.
Ks.Władysław Białczyk- lat 27, wikariusz w parafii Nowa Cerkiew.
Anastazy Kalitowski- lat 36, rolnik, właściciel karczmy.
Maksymilian Juraszewski- lat 32, nauczyciel z Morzeszczyna.
Antonii Kieszkowski-lat 27, kolejarz.
Krzyżalewski Jakub- lat 37, dyżurny ruchu na kolei, stacja Morzeszczyn.
Łucjan Komorowski- lat 43, sołtys wsi Morzeszczyn.
Ks.Bernard Krenski- lat 42, proboszcz parafii Królów Las.
Józef Kurowski- lat 68, rolnik z Królów Lasu.
Franciszek Lampka- lat 45, rolnik.
Franciszek Malinowski- lat 40, nauczyciel z Rzeżęcina.
Józef Malinowski- lat 32, pracownik rolny.
Stanisław Partyka- lat 24, partyzant w Borach Tucholskich.
Bronisław Pawłowski- lat 50, rolnik.
Henryk Szczepański- lat 17, zginął za napis „niemiecka świnia".
Józef Szpajda- lat 45, rolnik.
Henryk Tuszyński- lat 38, zamordowany w Szthuthow.
Bernard Wasiek- lat 53, rolnik z Rzeżęcina.
Alfons Wyczyński- lat 40, dziennikarz pielgrzyma.
Wszyscy wyżej wymienieni byli niewygodni hitlerowskiemu najeźdźcy ze względu na swoje wykształcenie, działalność społeczną, podtrzymywanie polskości, kultywowanie tradycji i języka polskiego oraz walkę z okupantem. Ginęli więc za polskość”. (fot. 3)
Po odczytaniu zebranych informacji o upamiętnionych ofiarach młodzież uczciła pamięć poległych minutą ciszy. (fot. 4)
Następnie uczniowie kolejno zapalali pamiątkowe znicze. (fot. 5)
Podobny przebieg miała wizyta przy miejscu pamięci w Gąsiorkach. Najpierw uczniowie uprzątnęli przyległy teren. (fot. 6)
Następnie wysłuchali informacji o zamordowanych osobach przygotowanej przez Marlenę i Marzenę Kotowską:
„Na tablicy pamiątkowej umieszczono następujące ofiary hitleryzmu:
Ofiary hitleryzmu z Gąsiorek to głównie osoby związane z pracą na roli, aresztowane między 1939 a 1945 rokiem. Ginęli oni za ojczyznę i za wiarę. Podobnie jak wielu Pomorzan byli oni rozstrzeliwani w lesie szpęgawskim. Pomnik poświęcony ich pamięci został zbudowany w 1964 r. Dziś oddajemy im hołd”. (fot. 7)
Po wysłuchaniu przygotowanej informacji uczniowie i tu uczcili pamięć pomordowanych minutą ciszy i zapaleniem symbolicznych zniczy. (fot. 8 i 9)
P.s. Czas zaciera ślady, ale nie pamięć o tych, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny. Pamiętajmy o Nich, a jeśli w pamięci pokoleń zachowały się jakieś informacje, których tu nie zamieściliśmy, prosimy o kontakt ze Szkołą Podstawową w Morzeszczynie: osobisty lub poprzez pocztę e-mail (sp-morzeszczyn@wp.eu z dopiskiem R.Talaga).
Plik do pobrania - Szkola_w_Morzeszczynie_pamieta.doc
Dnia 31 października uczniowie klasy V b, VI b, V a oraz uczennica z klasy VI a wzięli udział w wycieczce szkolnej do Gdańska. Celem naszej podróży była Międzynarodowa Interaktywna Wystawa Robotów. Zanurzyliśmy się w wirtualnej rzeczywistości, by poznać tajniki najnowszej technologii. To nie był koniec emocji. Po wystawie czekał nas jeszcze seans filmowy pt. „Był sobie pies 2”, który wycisnął z nas zarówno śmiech, jak i łzy.
Dnia 29 października 2019 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel ku czci świętego Jana Pawła II pod nazwą „Wstańcie, chodźmy!” Z bogatym repertuarem wierszy i pieśni religijnych wystąpili w nim uczniowie: od klasy II począwszy, na VIII kończąc. Wśród zaproszonych gości był ksiądz proboszcz parafii w Dzierżążnie Janusz Wachowski, dyrekcja szkoły, nauczyciele. Widzowie w skupieniu wysłuchali wspomnień pani dyrektori księdza Wachowskiego dotyczących ich spotkań z papieżem. Takie szczególne dni są bardzo ważne w życiu szkoły, gdyż przypominają one postaci wybitnych Polaków, a takim bezsprzecznie był święty Jan Paweł II.