Dnia 14 marca w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy przyrodniczej. Brali w nim udział uczniowie klasy czwartej, którzy dzielili się swoją wiedzą na temat otaczającego ich świata. Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze.
Dnia 14 marca 2025r. w Collegium Marianum w Pelplinie odbył się etap rejonowy Konkursu Biblijnego, którego tematem przewodnim były ,,Dzieje Apostolskie ". Wzięło w nim udział sześcioro uczniów naszej szkoły. Z (nie)cierpliwością będziemy oczekiwać na wyniki.
Aurelia Kosecka - Zawiszewska
[nomore]13 marca odbyły się apele, podczas których można było wysłuchać gadaninek, czyli pogadanek na wzór tych, które patron naszej szkoły – Janusz Korczak – wygłaszał w polskim radiu. Tematem opowieści było dziecko, a dokładniej świat widziany oczami dziecka, a także sprawy, kłopoty, cierpienia i radości najmłodszych. Dzięki wysłuchanym gadaninkom każdy uczeń mógł uzmysłowić sobie, na czym polegały arcydzieła narracji radiofonicznej Starego Doktora, jak również wyciągnąć wnioski z historyjek przeczytanych przez koleżanki i kolegów.
"W świecie uczuć dzieci są od nas o wiele bogatsze, uczuciami myślą"
[nomore]W marcu poruszamy słowa Janusza Korczaka, które mówią o reagowaniu dziecka uczuciami w stosunku do otaczającego go świata. Dzieci często w swoim postępowaniu naśladują osoby dorosłe, bądź się na nich wzorują. To bogactwo może być skarbem, ale i ciężarem. Dorosły ma bagaż doświadczeń. Dorosły ma wiedzę. Może użyć ich jak filtra wobec wszystkiego, co do niego dociera. Może racjonalizować, może się dystansować. Dziecko dopiero taki bagaż zgromadzi. Często pierwsze swoje doświadczenia zdobywa już w przedszkolu. Odpowiedzią dziecka na wszystkie bodźce są przede wszystkim uczucia. Łatwo je rozweselić, zachwycić, łatwo
zranić, zawieść.
UWAGA: terminy "kocich" konkursów zostają przedłużone do 17 marca!
[nomore]Nie ma nic lepszego niż wieczór z książką, kocem i... KOTEM u boku.
Wypożycz w bibliotece szkolnej książkę, w której KOTY są głównymi bohaterami, przeczytaj ją i weź udział w KOCIEJ imprezie!
Możesz też rozwiązać KOCIE zagadki albo wykonać FOTKĘ ze swoim ukochanym MRUCZKIEM. Temat konkursu fotograficznego to ,,KOT, KSIĄŻKA i JA". Najbardziej kreatywne i urocze zdjęcia zostaną nagrodzone niespodziankami.
Odpowiedzi na zagadki lub zdjęcia przynieś do biblioteki szkolnej lub wyślij na adres: aucia3@wp.pl
Termin przysyłania odpowiedzi i zdjęć: do 10 marca 2025r.
[nomore]W pierwszym tygodniu ferii zimowych grupa ponad 30 uczniów klas I-III aktywnie spędziła wspólnie czas. Rozpoczęliśmy od szaleństwa w sali zabaw Honolulu w Starogardzie Gdańskim. Było bardzo wesoło i energicznie! Kolejny dzień to małe obżarstwo - tosty i lody? Dlaczego nie? A lody w czarnym albo zielonym wafelku o ulubionym smaku? To już w ogóle pycha! Dzieci przekonały się, że mają super talent w projektowaniu z...makaronu, a następnie dekorowaniu swojego projektu farbami. Czy można rysować do góry nogami? Nasi uczniowie udowodnili, że jest to możliwe! Leżąc wygodnie na kocyku, można zilustrować swoje marzenia na kartce przyklejonej...pod stołem :) Odwiedziny u morzeszczyńskich zwierzątek i spalanie energii na placu zabaw były miłym zakończeniem wtorkowego dnia. Środa upłynęła nam na grze w kręgle w Jeleniu. Wielu po raz pierwszy miało okazję trzymać niezwykle ciężkie kule. Zmęczeni rozgrywkami uzupełniliśmy energię pysznymi frytkami i soczkiem podanymi przez miłą panią kelnerkę. Było naprawdę fajnie! Czwartek to było sportowe szaleństwo - dwa ognie, zawody w skokach w worku, szaleństwo w tunelach i wiele innych, a potem relaks przed wielkim ekranem z torbą popcornu i bubble tea i watą cukrową. Tygodniowe szaleństwo zakończyliśmy wyjazdem do kina na bajkę "Looney Tunes - Porky i Duffy ratują świat". A na koniec...każdy otrzymał kartonik z pyszną niespodzianką.
Tydzień minął niezwykle szybko. Będzie co powspominać!!
K.Bendyk i A. Noch
[nomore]Dnia 11 lutego 2025 roku w bibliotece szkolnej odbyło się słodkie przyjęcie dla Przyjaciół Kubusia Puchatka. Zaproszeni zostali na nie uczniowie, którzy w ostatnich dwóch tygodniach wypożyczyli i przeczytali książkę o Kubusiu i jego kompanach. Podczas spotkania dzieci wzięły udział w zabawach związanych z bohaterami książki Aleksandra Milne. Najwięcej śmiechu było podczas przyklejania ogona Kłapołuchemu oraz przy karmieniu miodem kolegów, co okazało się niełatwym zadaniem z powodu zasłoniętych szalikiem oczu.
Zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i udziału w następnych imprezach czytelniczych.
Opłaty w miesiącu marcu:
- obiad - 105 zł
- herbata - 5 zł
Płatne do 10 dnia każdego miesiąca.
Opłatę za posiłki wnosi się na rachunek BS Skórcz 05 8342 000 920 102 100 013 300 03 podając dane dziecka: imię, nazwisko i klasę (oddział przedszkolny) oraz za jaki miesiąc.
[nomore]10 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kociewia ustanowiony na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o regionie w formie „Gociewie” , które miało miejsce w 1807 roku. Z tej okazji 14 lutego klasa 2a przygotowała apel, na którym gościliśmy panie z zespołu kociewskiego z Morzeszczyna, które swoją obecnością uświetniły z nami to wydarzenie. Przygotowaliśmy również wystawę kociewską.
[nomore]14 lutego to data, którą w naszej szkole uczniowie dobrze kojarzą i wyczekują tego dnia. Nie bez powodu… Dzisiaj z okazji walentynek dużo się u nas działo. Klasy młodsze m.in. miały magiczne wróżby, poszukiwały pasującej połówki serca, mogły zrobić sobie zdjęcie w fotobudce, a każdy uczeń otrzymał „zakładkę na dobry dzień”, no i najważniejsze. Nasi uczniowie z niecierpliwością czekali na walentynkowego listonosza, który roznosił walentynki.
Klasy starsze 4-8 już od środy zaczęły przygotowywania do walentynek, ponieważ w środę w czasie przerw każdy uczeń, który chciał mógł wybrać gotową już kartkę walentynkową, wypisać i wrzucić do specjalnie przygotowanej skrzynki, aby w piątek list dotarł do adresata. Uczniowie losowali także karteczki, na których znajdował się kawałek cytatu, następnie zadaniem każdej losującej osoby było znalezienie w szkole osoby, która wylosowała karteczkę z pasującą częścią cytatu. Pary, które dopasowały cytaty zostały nagrodzone słodkim upominkiem. Zabawa wzbudziła wśród uczniów wielkie emocje i ekscytację, a przede wszystkim dała dużo radości, a przecież o to chodzi! Uczniowie klas starszych również mogli zrobić sobie zdjęcia w walentynkowej fotobudce. Cieszymy się, że nasze szkolne walentynki dają tyle uśmiechu i radości naszym uczniom. Pamiętajmy, że każdy dzień jest dobry na to żeby okazać komuś swoją sympatię i dobre serce, nie tylko 14 lutego.
[nomore]Zadaniem konkursowym jest kreatywne uchwycenie w kadrze książki, którą aktualnie czytają i pokazanie, jak „spędza” ona ferie zimowe. Może odpoczywa na górskim stoku, relaksuje się w domowym zaciszu, a może towarzyszy w egzotycznej podróży? Liczymy na pomysłowość młodych fotografów!
Termin nadsyłania prac: do 9 marca 2025 r., godz. 23:59 Adres zgłoszeń: konkursy@pbp.gda.pl
Szczegóły konkursu oraz niezbędne dokumenty do zgłoszenia (Regulamin i Zgoda na przetwarzanie danych) znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: https://pbp.gda.pl/aktualnosci/ruszamy-z-konkursem-fotograficznym-ksiazka-na-feriach/ .
Dla laureatów przewidzieliśmy nagrody w postaci książek i gadżetów. Zostaną one przyznane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-5 oraz klasy 6-8.
[nomore]W dniu 14.02.2025 r, odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne dla klas VI – VIII pt. ,,Dobrostan psychiczny’’ oraz ,,Budowania relacji rówieśniczych’’. Zajęcia przeprowadzony były przez Centrum Profilaktyki i Reedukacji ,,Atelier’’ z Krakowa p. psycholog Katarzynę Steinborn. Treści poruszane podczas warsztatów dotyczyły:
Stres – kiedy jest naszą siłą napędową, a kiedy przeszkodą w samorealizacji?
Potrzeba akceptacji siebie i innych.
Motywacja i dążenie do swoich celów
Kryzysowe sytuacje i konflikty
Presja w środowisku
Rozwój umiejętności aktywnego słuchania i wyrażania swoich myśli
Współpraca i praca zespołowa
Rozwiązywanie konfliktów i empatia
Sławomir Grabalski
[nomore]W dniu 13.02.2025 r. odbyło się spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Gniewie panem Robertem Stobą. Funkcjonariusz przeprowadzili pogadankę z uczniami klas ,,0’’- VIII, o tematyce ,,Bezpiecznych ferii 2025’’, oraz zachęcał do wzięcia udziału w Ogólnopolskim konkursie plastyczno-filmowym organizowanym przez Polską Policję na temat bezpieczeństwa na stoku. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku.
Ferie zimowe, to czas wolny od nauki i codziennych obowiązków. Czas ten spędźcie aktywnie na dworze, wycieczkach lub po prostu relaksując się. Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:
- rzucając śnieżkami zachowaj ostrożność, nie rzucaj w okolice głowy ani też w przejeżdżające samochody;
- podczas zabaw na śniegu staraj się wybierać takie miejsca, gdzie nie ma ruchu drogowego;
- nie wchodź na zamarznięte rzeki, stawy i kanały, korzystaj z wyłącznie przygotowanych lodowisk;
- w kuligu uczestnicz tylko i wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych;
- staraj się zawsze poinformować rodzica / opiekuna prawnego, gdzie i z kim jesteś;
- bądź widoczny po zmroku, używaj odblasków lub latarki telefonu komórkowego;
- gdy jesteś sam w domu, nie wpuszczaj do mieszkania pod żadnym pozorem nieznanych Ci osób;
- przebywając w Internecie nie kontaktuj się i nie pisz z obcymi osobami, nie zamieszczaj informacji i zdjęć;
Uważajcie na siebie, ponieważ o kontuzję o tej porze roku bardzo łatwo. Nie marnujcie czasu w ,,sieci’’, wykorzystajcie ten czas wolny na relaks, odpoczynek i zabawę.
Sławomir Grabalski
[nomore]Dnia 12 lutego 2025r. wybraliśmy się na wycieczkę do Galerii Metropolia w Gdańsku Wrzeszczu. Najpierw odwiedziliśmy Wystawę Budowli z Klocków LEGO, na której podziwialiśmy niesamowite modele inspirowane historią i architekturą, sceny z bajek i filmów, a także mozaiki malowane klockami LEGO®. Jednym z najbardziej imponujących eksponatów była dla nas 7-metrowa rekonstrukcja Batmobilu, stworzona z 900 tysięcy klocków. Towarzyszyła jej figura Batmana w skali 1:1. Oprócz podziwiania gotowych modeli mogliśmy dać upust swojej kreatywności, budując własne konstrukcje z klocków Lego w Strefie Zabawy – FUN PARK. Mieliśmy także okazję zobaczyć wystawę obrazów – 3D Trick Galery, która pozwoliła nam wykonać wyjątkowe fotki w zupełnie niecodziennych sceneriach. W centrum handlowym zjedliśmy też posiłek, a następnie udaliśmy się na film pt. ,,Zmiennokształtni”. Po dwugodzinnym seansie uśmiechnięci i zadowoleni bezpiecznie wróciliśmy do domu. Był to dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji. Wycieczka pozwoliła nam odkryć magiczny świat klocków LEGO® oraz spędzić czas w kreatywny i edukacyjny sposób. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Uczniowie klasy Va i wychowawczyni – Aurelia Zawiszewska
[nomore]W środę, 12 lutego od samego rana do naszej szkoły przybywali przebierańcy na bal. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Były pociągi, zabawy, tańce indywidualne i tańce w parach. Humor dopisywał wszystkim dzieciom. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i bajkowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym uczniom. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu pięknych balowych strojów.
Wychowawczynie klas I-III
[nomore]W tym roku 11 lutego obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzień ten powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od kilku lat przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu oraz Numeru Alarmowego 112 w naszej szkole odbyły się apele dla uczniów klas młodszych i starszych, które wspólnie przeprowadzili psycholog z pedagogiem. W czasie apeli uczniowie dowiedzieli się, że niewłaściwe korzystanie z Internetu może nieść za sobą poważne konsekwencje i problemy, dowiedzieli się także o tym, że zasady dobrego zachowania obowiązują nas również w czasie surfowanie w Internecie, poznali czym jest NETYKIETA. Na koniec apelu uczniowie otrzymali ulotki o zasadach korzystania z Internetu. Uczniowie klasy VI a. zaprezentowali najważniejsze informacje dotyczące korzystania z numeru alarmowego 112. Na szkolnych korytarzach rozwieszone zostały różne grafiki informujące o tym jak bezpiecznie poruszać się w sieci i jakie zagrożenia mogą tam na nas czekać. Przygotowana została również gazetka informacyjna na temat numeru alarmowego 112.
Psycholog - Małgorzata Śmigerska