[nomore]Czworo reprezentantów naszej szkoły: Artur Smoczyński, Adam Maśłanka, Fabian Kowalski oraz Karol Dubiela, w dniu 11 lutego 2025 roku wzięło po raz pierwszy udział w konkursie historycznym poświęconym historii miasteczka Gniew. Wydarzenie to odbyło się w pięknej scenerii zamku krzyżackiego w Gniewie. Na uczestników czekały liczne atrakcje oraz poczęstunek. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, gdyż na 53 uczestników w kategorii szkół podstawowych uplasowali się w pierwszej 15. Zakres wiedzy był ogromny, więc tym bardziej gratulujemy im tak udanego startu. Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z tego wydarzenia: https://www.facebook.com/share/v/1Bsws7P1s3/
K. Bendyk
14-oro nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w bezpłatnym projekcie Fundacji Orange (lider), Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Miał on na celu wsparcie nauczycieli w prowadzeniu lekcji z wykorzystywaniem cyfrowych narzędzi, aplikacji i materiałów edukacyjnych.
Zagadnienia szkoleń obejmowały także m.in. cyberbezpieczeństwo, higienę cyfrową, krytyczne myślenie, cyberprzemoc, prawo autorskie, itp.
Każdy uczestnik/uczestniczka zaliczył 20 h kursu rozwoju kompetencji cyfrowych: dwa dni stacjonarnie i jeden dzień on-line oraz 3 moduły e-learningowe zrealizowane samodzielnie.
Ale najważniejsza jest też wiadomość, że dzięki szkoleniom nauczycieli pozyskamy dla szkoły środki na zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego.
[nomore] „Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało”
Myśl Janusza Korczaka wyraża głęboką filozofię edukacyjną i humanistyczną, która akcentuje wartość zrozumienia, zaangażowania i jakości w procesie zdobywania wiedzy. Korczak podkreśla, że nie chodzi o powierzchowne gromadzenie informacji, lecz o głębokie, świadome zrozumienie. Wiedza pozbawiona kontekstu i refleksji traci na wartości. Ważne jest, aby to, co człowiek wie, miało dla niego sens i praktyczne zastosowanie. Nauka powinna rozwijać myślenie, pozwalać dostrzegać powiązania i mechanizmy. Tylko zrozumienie prowadzi do prawdziwego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Patron naszej szkoły wskazuje na znaczenie autentycznej pasji i zaangażowania. Wspiera ideę, że lepiej jest poświęcić się w pełni jednej dziedzinie, niż rozpraszać się na wiele tematów bez pogłębienia żadnego z nich. To pozwala na rozwój zainteresowań i zdolności. Janusz Korczak, jako pedagog i lekarz, widział w każdym dziecku wyjątkowy potencjał. Jego słowa promują edukację jako proces wspierający indywidualność, zrozumienie siebie i świata, a nie tylko przyswajanie faktów.
W ramach Planu Pracy z Patronem Szkoły w naszej szkole odbył się szkolny konkurs wiedzy o patronie. Uczestniczyło w nim 18 uczniów. Byli oni podzieleni na grupy wiekowe.
Z klas IV-VI - 12 uczniów, z klas VII-VIII 6.
Uczestnicy konkursu musieli rozwiązać test dotyczący życia i twórczości Janusza Korczaka. I tak:
GRUPA MŁODSZA:
I miejsce - Zuzanna Górska klasa V a
II miejsce - Laura Słomska VI a
III miejsce Konrad Jankowski IV a
GRUPA STARSZA:
I miejsce Adam Maślanka klasa VII
II miejsce Agata Czerska klasa VIII
III miejsce Nadia Krocz klasa VIII b
Zwycięzcom gratulujemy !
Organizatorzy konkursu
[nomore]W miesiącu styczniu 2025 r. w Szkole Podstawowej w Morzeszczynie odbył się konkurs plastyczny promujący postać patrona szkoły Janusza Korczaka: Janusz Korczak – przyjacielem dzieci. Wzięło w nim udział 32 uczniów z klas I-III i 16 z klas IV-VI.
Szkolna komisja konkursowa w składzie:
-Pani Anita Smoczyńska
-Pani Aurelia Kosecka – Zawiszewska
-Pani Anna Dembicka
-Pan Roman Talaga
wyłoniła zwycięzców.
W grupie klas I-III:
I miejsce – Hanna Topczyńska (kl. IIa),
II miejsce – Bogumił Topczyński (Ib),
III miejsce – Laura Nierodkiewicz (kl. III).
Wyróżnienia otrzymały:
Sonia Dąbrowska (kl. IIb i Agata Gołąb (kl. IIIa).
W grupie klas IV-VIII:
I miejsce – Zuzanna Górska (kl Va),
II miejsce – Antonina Wika (kl.IVa),
III miejsce – Maja Boldt (kl.VIa).
Wyróżnienia otrzymali: Franciszek Święcicki (kl. Va) i Marietts Klohs (kl. IVa).
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
,,POLSCY BOHATEROWIE NARODOWI”
[nomore]5 lutego 2025 roku uczniowie klas I - VIII uczestniczyli w żywej lekcji historii: ,,Polscy bohaterowie narodowi", którą przeprowadził p. Jacenty Ordowski. Podczas zajęć uczniowie przypomnieli sobie sylwetki wielkich Polaków, zaczynając od króla Bolesława Chrobrego, poprzez Stefana Czarnieckiego, Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego aż po czasy Powstania Warszawskiego i postać Małego Powstańca, czyli Jurka Szulca pseudonim ,,Tygrys”. Uczestnicy spotkania mogli sami wcielić się w role tych bohaterów, przymierzyć stroje z tamtych czasów czy dotknąć broni, którą wtedy walczono. Przede wszystkim jednak, próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie, kto jest bohaterem narodowym i jak dziś można nim zostać.
Była to doskonała lekcja patriotyzmu.
[nomore]29 stycznia br. w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, która zgromadziła licznych gości - kochanych dziadków naszych uczniów. Uczniowie klas 1-3 przygotowali dla swoich babć i dziadków niezapomniane występy, które dostarczyły wielu wzruszeń i radości.
Na scenie zaprezentowały się dzieci, które z ogromnym zaangażowaniem recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Każdy występ był starannie przygotowany i pełen emocji. Widać było, jak wielką radość sprawiło dziadkom zobaczenie swoich wnuków w tak wspaniałej odsłonie.
Uczniowie nie tylko zaprezentowali swoje talenty, ale także własnoręcznie przygotowali dla swoich dziadków upominki oraz laurki, które były wyrazem ich miłości i wdzięczności. Po części artystycznej, wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, gdzie mogli delektować się smakołykami przygotowanymi przez mamy naszych uczniów. Był to czas, w którym dzieci mogły spędzić miłe chwile ze swoimi dziadkami.
Uroczystość Dnia Babci i Dziadka była nie tylko okazją do wyrażenia wdzięczności za miłość i wsparcie, jakie dziadkowie dają swoim wnukom, ale także piękną lekcją szacunku i rodzinnych wartości.
Nauczycielki klas 1-3
[nomore]Podczas ostatniego zebrania rodziców, które miało na celu podsumowanie semestru, odbył się koncert kolęd w wykonaniu naszego szkolnego chóru. To wydarzenie nie tylko wprowadziło nas jeszcze raz w magiczny klimat świąt, ale również przypomniało o pięknych tradycjach, które towarzyszą nam w okresie Bożego Narodzenia.
Choć okres świąteczny dobiegł końca, w naszych sercach nadal pozostają wspomnienia radosnych chwil spędzonych w gronie najbliższych. Wspólne kolędowanie to nie tylko piękny zwyczaj, ale także sposób na zbliżenie się do siebie, dzielenie się radością i nadzieją.
Nasze chórzystki zaprezentowały różnorodne kolędy i pastorałki, które poruszyły serca obecnych rodziców i nauczycieli.
Monika Chmielecka
[nomore]"Bądź sobą – szukaj własnej drogi, poznaj siebie zanim zechcesz dzieci poznać. Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres praw i obowiązków. Ze wszystkich sam jesteś dzieckiem, które musisz poznać, wychować i wykształcić przede wszystkim".Te słowa, wybitnego pedagoga i obrońcy praw dziecka, mocno zachęcają do pokory i skupienia się najpierw nad tym, by być jak najlepszym człowiekiem – a dopiero potem wymagać czegokolwiek od innych. Autor zwraca uwagę na znaczenie samopoznania oraz osobistego rozwoju. Zachęca do indywidualnego poszukiwania sensu życia i odkrywania własnej tożsamości. Podkreśla, że proces edukacji i wychowania dzieci nie może być skuteczny bez uprzedniego zrozumienia samego siebie. Słowa Korczaka sugerują, iż wychowawcy, opiekunowie, nauczyciele, rodzice powinni najpierw przejść przez wewnętrzną podróż, aby być w stanie autentycznie i empatycznie podejść
do dzieci. Fragment cytatu „Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny” wzywa do refleksji nad własnymi umiejętnościami oraz ograniczeniami. Człowiek, świadomy swoich mocnych i słabych stron, jest w stanie lepiej wspierać rozwój dzieci, dając im odpowiednie narzędzia do samodzielnego myślenia i działania. Najważniejszym przesłaniem jest ostatnia część cytatu, w której Korczak wskazuje, że w każdym z nas tkwi wewnętrzne dziecko, które wymaga opieki, zrozumienia i edukacji. To przesłanie niezwykle aktualne i inspirujące, szczególnie w dzisiejszym świecie, gdzie relacje międzyludzkie i zrozumienie siebie stają się kluczowe.
Opłaty w miesiącu lutym:
- obiad 50 zł.
- herbata 5 zł.
Opłaty prosimy wnosić do 10 dnia każdego miesiąca.
Konto BS Skórcz 05 8342 000 920 102 100 013 300 03
[nomore]16 stycznia 2025 roku uczniowie klasy 8b pojechali na lodowisko do Tczewa. Celem wycieczki było propagowanie sportu zimowego, aktywnego spędzania czasu wolnego, nauka i doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, integracja oraz oczywiście dobra zabawa. Na miejscu wypożyczyliśmy łyżwy i zaczęło się małe szaleństwo na lodzie. Uczniowie chętnie poddawali się zabawie, z ogromną determinacją starali się wygrać z grawitacją na tafli. Prawie każdy zaliczył upadek. Byli również mistrzowie, którzy śmigają na łyżwach już od najmłodszych lat. Wszyscy bawili się znakomicie, dodatkowy atut to całe lodowisko do naszej dyspozycji. Jesteśmy zadowoleni z miło spędzonego aktywnie czasu na lodzie, wyjazd był bardzo udany i chcielibyśmy go koniecznie powtórzyć.
Małgorzata Chilińska
[nomore]W tym roku szkolnym klasa 2B bierze udział OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EDUKACYJNYM KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE. Jest to wyjątkowy, uniwersalny projekt o bardzo szerokim zasięgu. Uczestnicy cenią w nim twórczą swobodę, zabawę, radość i bogactwo technik plastycznych. Powstałe w projekcie dzieła są autentyczne, wielobarwne, ekspresyjne i po prostu zachwycające. Wzrok przyciągają niezwykłe kompozycje i piękna kolorystyka prac, których autorzy dzielą się z nami swoim wyjątkowym spojrzeniem na świat i twórczą radością. Gotowe dzieła są dowodem na talent uczniów i ich zaangażowanie w realizację międzynarodowego projektu. Zobaczcie sami jakich mamy małych artystów.
Katarzyna Budzelewska
Miło nam poinformować, że uczeń klasy III Szymon Szulman naszej szkoły jest jednocześnie uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Pelplinie w klasie akordeonu. Szymon zdobył Specjalne Wyróżnienie w Regionalnym Konkursie Instrumentalnym "Muzyk Pierwsza Klasa", który odbył się w Biskupcu. Jesteśmy dumni z naszego kolegi i serdecznie gratulujemy!